• 32102
  "bana 'niye onu almıyorsun? niye bunu almıyorsun?' diyorsunuz. çok fazla seçeneğim yok ki. bizim yaratmak istediğimiz uzun vadede başarılı olabilecek bir kadro."

  "elimizdeki oyuncuları en üst seviyeye çıkarmak gerek. bunun için çabalıyorum. becerebilirsem ne güzel, beceremezsem güle güle."

  "geldiğimden beri oynadığımız 13 maçın hesabını yapmamanız lazım. benim için başlangıç mart ayı. etkili oynadığımız çoğu maçtan galibiyeti çıkaramadık."

  "bazı oyuncular ile problemler oldu. mayıs ayında buraya bilmediğim nedenden ötürü gelmediler. önemli olan prestij değil ya da kontrat değil. önemli olan bu formayı giymek."

  "rusya maçında saha konfeti doluydu. yediğimiz ilk golde serdar aziz, konfetilerin üstünden atlamak zorunda kaldı. serdar'ın ayakkabısı konfeti doluydu."

  "yarın isveç maçında kalede sinan bolat oynayacak. kaleci yok ne yapalım."

  mircea lucescu
 • 32103
  "4 sene önce fatih hoca ile bir karar verdik. türk futbolunun yararı için bu karar verildi. bu kararı alırken 4 sene sonra tekrar değerlendirip bir karar vereceğiz demiştik. speküle edilecek bir şey yok."

  "değişen, yeni alınan bir karar yok. 4 yıllık kararın değerlendirmesini yapacağız. yabancı sınırının kaldırılmasının katkıları ortada. türk futbolu adına bir karar vereceğiz."

  ali dürüst
 • 32104
  "ben şimdi şenol'a söylüyorum negredo'nun alınmasını istedin mi? alanyaspor'dan santraforun alınmasını istedin mi? niye alıyorsun şenol? fatih'in dediği doğru alma, 14 yerli al diyor. sana silah mı sıkıyor yabancıyı oynat diye?"

  "galatasaray'ın bir yerli oyuncuya verdiği 3.5m euro var, isim vermiyim. 3.5m euro alıyor bu yerli oyuncu. neden yabancı oyuncu gelmesin? senin 3.5m euro'ya oynattığın yerde ben yemin ediyorum tararım afrika'dan 350 bin euroya getirtmezsem adam değilim."

  erman toroğlu
 • 32105
  ben kendimi bildim bileli, çocukluğumdan bu yana futbolu çok seviyorum, hastasıyım. her zaman sokakta olsun, okulda olsun her yerde futbol oynadım ve en sevdiğim aktivite futboldu. sokaklarda başladım ama 7 yaşındayken arkadaşlarım kulüplere gitmeye başladılar ve beni de davet ettiler. onlarla beraber daha sonra kulübe gitmeye başladım.

  fransa’da birkaç kulüp beni denemeye çağırmıştı. 13-14 yaşındaydım galiba le havre’ye gitmiştim. oradayken “senin boyun çok kısa, gelişmelisin” demişlerdi. daha sonra 17-18 yaşında fransa ikinci liginde profesyonel değil amatör olarak oynamaya başladım. amatör bir kulüpteydim. fransa’da altyapı takımları liglerde oynayabiliyor. ben de fransa ikinci liginde profesyonel olmadığım halde forma giymeye başladım. daha sonra birkaç kulüpten teklif geldi. denenmeye çağrıldım ama tercih edilmedim.

  aslında o dönemde fransa’da profesyonel bir takıma denenmeye gitmek bile ister istemez iyi bir oyuncu olduğunuzu size hissettirir. bu şekilde olunca pes etmiyorsunuz ve hedeflerinizi yükseltmeye başlıyorsunuz. evet, tercih edilememek hayal kırıklığı olabilir ama çağrılmak aynı zamanda umut verdi.

  “fransızlardan 2-3 kat iyi olmalıydık”

  orada doğdum ve ister istemez orası da eviniz gibi oluyor. bizim oturduğumuz yerde çok göçmen yaşıyordu. çok ciddi bir sıkıntı yaşamadık fakat fransızlar bazen yabancı olduğumuzu hissettirdi. fransız kulüplerinde denenmeye gitmeden önce diğer denenmeye gelen oyuncular bana fransızlardan 2-3 kat daha iyi oynamam gerektiğini söylerlerdi. çünkü aynı seviyede olduğumda fransızların seçileceğini biliyorduk.

  türkiye yolu;

  kamil (kabay) hoca beni alanyaspor’a çağırmıştı. o zamanlar 17-18 yaşlarındaydım. abimle beraber denenmeye gitmiştik. kamil hoca beni beğendi ama abimi takımda tutmayacağını söylemişti. bu yüzden benim için yalnız kalmak zor oldu. hocayla konuştum ve fransa’da 2. liginde bir sene daha oynamamın ve bu süre sonunda geri dönmemin faydalı olacağını söyledim. o sene de kâmil hoca ayrıldı takımdan. bir sene sonra fransa’da yine aynı turnuvada bu sefer antalyaspor’un altyapı sorumlusu izlemeye geldi. yine beğendiler futbolumu ve aynı sıralarda kamil hoca da antalyaspor’un a2 takımı başına geçmişti. bu sefer antalyaspor için denenmeye çağırıldım. türkiye’ye ikinci gelişimde; yani antalya’ya geldiğimde ilk olarak sabah antrenmanına çıktım. akşam çift kale maç vardı. orada sadece ben yokum... denenmeye 1-2 hafta önce gelen ve orada antrenman yapan gençler vardı. fakat benim denenme sürem çok uzun olmadı. i̇kinci günün sonunda benimle sözleşme imzaladılar.

  forvet arkası;

  ilk başlarda forvet pozisyonunda oynuyordum. u15’te 10 numara pozisyonunda oynamaya başladım. u19’da ön liberoya geçtim. türkiye’ye geldiğimde de a2 takımında ön libero oynadım. genelde oynadığım takımlarda en çok koşan oyuncu oluyorum. takıma hem ofansif hem defansif olarak yardım etmek istiyorum. yani bahsettiğiniz tipte bir 10 numara değilim. sadece tek yönlü oynamayı sevmiyorum.

  kiralık günleri;

  tabii ki futbolcu oynadıkça kendini geliştiriyor. o yüzden kiralık gitmeye hiç soğuk bakmadım. antalyaspor’dayken samet hoca ile kampa katılmıştım. hazırlık maçında da bayağı bir şans bulmuştum. ondan sonra beni kiralık vereceklerini söylediler. o kadar oynadıktan sonra kiralık olarak gideceğimi duyduğumda biraz şaşırmıştım ama sonuçta kadro çok kalabalıktı. ben de tabii ki oynamak istiyordum ve ptt 1. lig ilk tercihim oldu. o sene 38 maç oynadım, 15 gol atıp 12 asist yaptım. hem takımıma katkı yaptım hem ilk şampiyonluğumu yaşamış oldum. benim için güzel bir deneyimdi.

  bir alt lige gidince ister istemez kafanızda ‘’benim hemen oynamam lazım’’ düşüncesi oluyor. aklımda hep alt ligde kendimi gösteremezsem üst ligde hiç şans bulamam düşüncesi vardı. hiçbir zaman “ben kiralığım, kendimi sakınayım” gibi bir düşüncem olmadı. hep yüzde yüzümü vermek için elimden geleni yaptım.

  teknik adamlar;

  samet (aybaba) hoca ve mehmet (özdilek) hoca ile sadece kamp dönemi geçirebildim. saffet (susiç) hoca ile daha çok çalışma imkânı buldum. hocamız bana özgüven aşıladı ve takımın birinci kaptanlığını verdi. genç yaşta önemli bir görev... bana çok güveniyordu. benim bir maçı alabileceğimi düşünüyordu hoca. ben de her zaman onun bana güvenini boşa çıkarmamak için daha çok çabaladım.

  genç yaşta kaptan olmak;

  kaptan olmak gerçekten sorumluluğunuzu arttırıyor. sadece kendinizi değil sahadaki herkesi düşünmeniz gerekiyor. maçın öncesinde, maçın içinde ve maçın sonrasında kaptansınız. farklı bir sorumluluk ama iyi tarafı da var. ciddi anlamda özgüveninizi arttırabiliyor.

  “dinleneyim ya da az çalışayım demedim”

  farklı bir şey mi yaptım mı bilmiyorum ama çok çalıştım. antrenmanlarda her zaman kendimi vererek çalışıyorum, hiçbir zaman “dinleneyim ya da az çalışayım” demedim. belki de her antrenman üstüne koya koya bu noktaya geldim. bir de mental olarak güçlü olmak lazım. çünkü her zaman zor günler yaşayabilme ihtimaliniz var ve hayat her zaman iyi gitmez. önemli olan o zor günlerde bir şeyler yapabilmenizdir.

  milli takım;

  tabii ki milli takım hep hedeflerim arasındaydı. iyi performans göstererek milli takıma katılmayı amaçlıyordum. alındığımda çok mutlu oldum. beni ilk davet eden fatih hoca olmuştu. lucescu zamanında forma şansı buldum ve ilk maçımda da gol attım, hatta ilk topa dokunuşumda. şimdi hedefim milli takımda kalıcı olmak. önümüzde eleme maçları var, yavaş yavaş oynayıp milli takıma katkı sağlamayı sürdüreceğim.

  euro 2020;

  genç bir kadro kuruluyor, hocamız bunun hazırlığını yapıyor. inanıyorum ki bu genç oyuncu topluluğu arasında iyi bir uyum yakalarsak, çok rahat bir şekilde avrupa şampiyonası’na katılırız.

  “futboldan para kazanacağım” dediğim zaman…

  okuldayken öğretmenlerimiz hangi mesleği seçmek istiyorsunuz diye sorarlardı, ben hep “futbolcu olacağım” diye yazardım. bunu görünce öğretmenlerim ‘’futbolculuk bir meslek değildir’’ demişlerdi, böyle olunca da ben “elektrik mühendisi” yazmaya başladım. aslında nasıl bir meslek olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu.

  galatasaray’a transferi;

  sonuçta serbest bir oyuncu değildim, bonservisim kulüpteydi. eski kulübümün bazı beklentileri vardı fakat ben onlara galatasaray’a gitmek istediğimi ilettim. onlar da bana başka kulüplerle anlaştıklarını ifade ettiler. hatta geçen sezon arasında başlamıştı teklifler. evet, sonuçta profesyonel oyuncuyuz ama sevdiğimiz bir takım var. bu görüşmeler yaşanırken alanyaspor antrenmanlarına devam ediyordum. gönlümde her zaman galatasaray vardı. “siz başka bir takımla anlaşmış olabilirsiniz ama ben istemiyorum” dedim. ertesi gün beni tekrar kulübe çağırdılar ikna etmek için, onlar da kendi açılarından haklı olabilirler, fakat sonuç değişmedi. sonuçta bir karar vermem gerekiyordu. aileme de danıştım. ama herkes benim gibi düşünüyordu. babam olsun, eşim olsun, tüm ailem galatasaray’a gitmemi istemişti.

  ‘’galatasaray’ın çocuğu emre akbaba’’ sloganı;

  taraftarın bana bu şekilde sevgi göstermesi adaptasyon sürecimi çok kısalttı. aslında ben de onlardan biriyim. ben de o tribünlere çıktım. sonuçta kendimi bu camiaya ait hissediyorum ve taraftarlarımız da bana bu konuda destek sağlıyorlar. burada olduğum için o kadar mutluyum ki, anlatabilmem çok kolay değil. taraftarımıza çok teşekkür ederim. onları mahcup etmemek için her şeyi yapacağım.

  sosyal medyadaki fotoğraflar;

  benim ilk hayalim ali sami yen’de maç izlemekti. ali sami yen stadı yıkıldı ve orada maç izleyemedim. türk telekom stadı’nda maç izlemek istedim ve o hayalime ulaştım. sosyal medyada çıkan fotoğrafı çektirdiğimde kahramanmaraş’ta oynuyordum ve daha 20 yaşındaydım. ali sami yen stadı’na veda edildiği zamanlarda sosyal medyada bir paylaşımım olmuştu, çünkü ali sami yen’de maç izleyemediğim için halen çok üzülürüm. galatasaray’da oynamak ise hayalden çok daha ötesiydi ve bugün buradayım.

  göztepe maçı ve fatih hoca;

  hoca ile ilk konuşmamızda transferin hayırlı olmasını diledi. göztepe maçından önce antrenman durumumu sordu, ben de iyi durumda olduğumu söyledim. açıkçası ben o maçta en fazla 5-10 dakika şans bulurum diye düşünüyordum, o da bulursam… ama fatih hoca bana güvenip 30 dakika forma şansı verdi. oyuna girmeden önce oynayacağım mevki üzerine konuştuk yalnızca.

  gelecek;

  öncelikle burada kupalar kazanmak istiyorum. belki ileride hem kendimi daha iyi geliştirebilmek hem de kulübüme para kazandırmak için avrupa’da futbol hayatımı sürdürmeyi düşünebilirim. hedeflerim arasında ispanya ligi var diyebilirim.

  alanyaspor maçındaki iki gol;

  farklı bir duyguydu sonuçta… arena’da gol atıp sevinmeyeceğimi hayal bile edemezdim. ama kendi kendime maçtan önce, gol atarsam sevinmeyeceğimi söyledim.

  çocukken unutulmayan bir galatasaray maçı:

  ben futbol maçı izlerken hayatımda iki defa ağladım. bir tanesi milli takımın kosta rika’ya karşı oynadığı dünya kupası maçı… diğeri ise süper kupa finalinde oynanan real madrid maçı… mario jardel golü attığında sevinçten ağlamıştım.

  emre akbaba

  via: galatasaray dergisi
 • 32106
  “hasan ali’nin kas yorgunluğu vardı rusya maçı sonrasında. tam hazır değil. ömer de son 2-3 gündür iyi antrenman yaptı."

  “kaleci olarak da sinan’ı kullanacağız çünkü belçika ligi’nin en iyi kalecilerinden biri. ona ve bütün takıma güveniyorum."

  ''göreceksiniz, bugün çok farklı bir oyun olacak."

  mircea lucescu

  (bkz: 10 eylül 2018 isveç türkiye maçı)

  bir gün başka kalecimiz yok malesef sinan oynayacak diyorsun, öbür gün belçika ligi’nin en iyi kalecilerinden biri olduğu için ilk 11'de sinan oynayacak diyorsun hoca. dalga mı geçiyorsun biz mi yanlış tercüme ediyoruz anlamadım.
 • 32109
  "aslında rusya maçının devamıydı bu. o maçta 2. yarıda iyi oynadık ama gol atma konusunda şanssızdık."

  "aldığımız sonuçtan memnunum. bu takım arkadaşlığını, dostluğunu, birlikte oynamayı sahaya yansıttı."

  "rusya deplasmanına kazanmak için gideceğiz. oyun olarak rusya'dan daha iyiyiz."

  "genç bir ekip kurduk. bu oyuncuların birbirleriyle iyi anlaşması çok önemli. 1 yıldır bunun için çalışıyoruz. şunu söyleyebilirim: biz, iyi bir oyuncu grubu yarattık."

  mircea lucescu

  (bkz: 10 eylül 2018 isveç türkiye maçı)
 • 32110
  “çok mutluyum. rusya maçından sonra çok üzüldüm, 1-2 gün kendime gelemedim. çok eleştirildim, içimde tuttum hepsini. şimdi kazandık, ferahladım. kendimi çok iyi hissediyorum."

  “burası milli takım, kulüp takımı değil. bize zaman versinler. yeni bir ekip, genç bir takımız. o kadar mutluyuz ki, soyunma odasında da atmosfer çok iyi. bugün varımızı yoğumuzu ortaya koyduk."

  hakan çalhanoğlu

  (bkz: 10 eylül 2018 isveç türkiye maçı)
 • 32112
  "kimseyi suçlamadım ama zaman zaman fikirlerimi sizlerle paylaşıyorum. ne korkuturum, ne kandırırım, ne de yalan söylerim. felsefem bu ama bunu yaparken fikirlerimi söylediğimde çarpıtılarak farklı yerlere getirildiğini biliyorum."

  "yabancı sınırı konusuyla alakalı çok spekülasyon oldu. uefa toplantısında siz yoktunuz tabii. yönetimlerle gezen basındaki arkadaşlar, keşke o toplantıya da gelseydi. hadi beni adam yerine koymadınız, mourinho'yu, arsene'i, hepsini görür konuşurdunuz."

  "konuştuklarım o kadar çok çarpıtılıyor ki... yabancı konusu hiç yoktu ki orada gündemde. herhalde tartışılacaktı ki benim üzerimden tartışılmayı uygun buldular. hiç alakam olmadığı konunun benim üzerimden tartışılması, bana değer verildiğini gösteriliyor."

  "kriterler koyulmuştu hatırlarsınız. bana hiç sorulmadı o ayrı. o günleri unutmuyorum. yaşlandım ama hafızam yerinde. 14 neyin sayısı, birinin doğum tarihi mi dedim."

  "yabancı konusunda suçlanacak biri değilim ama suçlandığım için de rahatsız olacak değilim. çünkü yanlış yapmadım. socrates'i evinden almaya geldiklerinde eşi, 'kocamı haksız yere götürüyorsunuz' demiş. socrates de 'ya haklı yere götürselerdi?' demiş."

  "4 maçta 7 puan aldık, bu bir başarısızlık ve bu başarısızlıkta sorumluluk bana ait. ne yapacağız? çalışacağız, başka çare yok."

  "kaliteli yabancılar ve üretime ihtiyaç var. çok sayıda yabancı olduğunda yaşanan ekonomik zorlukları siz de biliyorsunuz. 'sen de yabancılarla oynuyorsun' diyorlar bana. oynamayayım o zaman tamam."

  "eski köye yeni adet getirmek zorundayız çünkü futbol büyüdü, bir iş kolu oldu. ben bundan heyecan duyuyorum. kulüp yapılarını yeniden gözden geçirmek gerek."

  "tüm görev tanımları yeniden yapılmalıdır. teknik direktör takımı yönetir ama kulüp yönetmek bizim işimiz değil. asla böyle bir şey yapmadım, yapmam da. bana başkanlık teklifi çok geldi ama benim anladığım iş teknik direktörlük."

  "iyi niyet suistimal edilmemeli. bunun edildiğini görüyorum kamuoyunda. güven duyulan ve güven duyan biri olmak isterim. güven duymuyoruz, şüphe üzerine yaşıyoruz."

  "14 yabancının fazla olduğunu düşünüyorum ben. yetkililer ne karar alırsa uyarım ama fikrimi açıkça belirtirim. türkiye'ye gelen yabancı oyuncular kaliteli olmalı, belli kriterleri taşımalı."

  "yerlisi, yabancısıyla karma metottan yanayım. üretimi yapmalıyız, kriterler konulmuş şekilde yabancı oyuncu da getirebiliriz."

  şenol güneş

  edit: ekleme
 • 32113
  ''schalke ile aynı grupta olmak inanılmazdı. diego forlan grubu çekerken 'hadi dostum, en azından bizim için bir kez iyi bir şey yapar mısın?' diye düşündüm. d grubu'nu çekti. ben de kendi kendime 'bizim için çok iyi' dedim''

  *''çok zor bir maç. türkiye'yi tanıyan herkes özellikle galatasaray ve beşiktaş maçlarında atmosferin ne kadar inanılmaz olduğunu bilir. stadyumda maç boyunca korkunç bir gürültü olur ve her futbolcu bu baskıyla başa çıkamaz. böyle bir test için mental olarak hazır olmalısınız. çok gürültülü ve gergin bir ortam olacağını biliyoruz. zaten galatasaray'ın evinde çok iyi olmasının ve sahasında nadiren kaybetmesinin nedenlerinden biri de bu''

  lokomotiv sportif direktörü erik stoffelshaus
 • 32120
  "2.5 milyon euro+atiba’ya beni beşiktaş'a vermişlerdi. menajerimi ‘burak ile birlikte 1.4 milyon euro'dan vazgeçeceksiniz’ diye zorladılar. bunu hak etmedim. onlar anlaşmışken tweet attım ve trabzonspor’da kalacağımı açıkladım."

  "15 mayıs’ta yabancıların hepsine ve birçok yerli futbolcuya ödeme yapıldı ancak bana yapılmadı. ödeme olmazsa, tff’ye başvururum demiştim, ilk o zaman gittim."

  "tff’ye gideceğimi zaten söylemiştim. onlara sürpriz olmadı. bundan sonra yine ödeme yapmazlarsa, her ay için yine tff’ye başvuracağım. bu işin sonu ne olur bilemem ama bildiğim bir şey var ki futbolu bırakmayı bile göze aldım."

  "her şey, eski başkan muharrem usta’nın ardından ‘ben başkanımı kaybettim ama bir ağabey kazandım’ açıklamamla başladı. başkan ahmet ağaoğlu, çevresindekilere ve menajerime ‘ben o konuşmaya kafayı taktım’ demiş."

  burak yılmaz
 • 32121
  "biz artık bir seçim yapmak istemiyoruz. sizlerle yola devam etmek istiyoruz ama mecbur bırakırsanız, istemediğimiz şeyleri de yapmak zorunda kalabiliriz."

  duygun yarsuvat

  hayırdır hocam? siz kimsiniz? biz kimiz?

  karşındaki insan galatasaray sk başkanı, sen kimsin? gs lisesi mezunları derneği başkanı mı?

  edit: gs lisesi mezunu yazarlarımızdan alınganlik gösterenler oldu. burada kastim gs lisesi gibi ülkenin en büyük ilim irfan yuvalarından birinden mezun olmayı küçük düşürmek değil, bildigimiz kafatasçı liseli zihniyetine tepki vermek.

  aklı selim gs liselilerimizi tenzih ederim. onlar bizim zenginliğimiz.
 • 32122
  ''şampiyonlar ligi için bir yıl boyunca emek verdik ve başardık. schalke geri döndü, yeniden bu arenada boy göstermek için sabırsızlanıyoruz. bizim için harika bir hikaye yazma fırsatı olacak''

  ''bence herkes 1. torbadan daha büyük bir takım bekliyordu. şu anda nispeten daha küçük bir takım çektik. kimseyi küçümsemiyoruz. grubumuzda yer alan galatasaray, porto ve lokomotiv kendi ülkelerinin şampiyonu. bu yüzden bence üst düzey bir grupta yer alıyoruz''

  schalke 04'ün teknik direktörü domenico tedesco
 • 32124
  "gayrimenkullerimizin değerlendirilmesi tabii ki söz konusu ama hiçbirini elden çıkaramayız. burada satmak sözcüğü kullanılmıyor ama farklı ifadeler var. bunları sermaye olarak bir şirkete koyarsanız bu gayrimenkul artık sizin değildir."

  "galatasaray'ın hiçbir gayrimenkulünü satmak için böyle dolaylı bir yolu denememek lazım. bu, galatasaray'ın aklıyla alay etmek anlamına gelir. bizi rencide edici bir tekliftir. gayrimenkullerle ilgili bu olağanüstü genel kurul maddelerinin hepsinin reddedilmesi lazım."

  "lütfen olağanüstü genel kurul'u iptal edin. galatasaray'ın daha fazla yara almasına müsade etmeyin. biz artık yeni bir seçim yapmak istemiyoruz. sizlerle yola devam etmek istiyoruz ama mecbur bırakırsanız istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kalabiliriz."

  "yeniden konuşmamın sebebi, 'duygun başkan zamanında izin verdiniz' sözleri. henüz aklım başımda. başkanlığım 7 ay sürdü. hiçbir gayrimenkul üzerinde tasarrufta bulunmadım. benden önce mecidiyeköy arazisi üzerinde anlaşma yapılmıştı, onu otele çevirmek için izin aldım."

  "bunun dışında benim bir şeyim yok. belki almışızdır ama almadığımızı düşünüyorum."

  duygun yarsuvat
App Store'dan indirin Google Play'den alın