• 30340
  sakatlıklarla ilgili son durumlar hakkında,

  "tabii bütün herkesi çok korkutan çok da böyle bizim alışık olduğumuz, yani bütün detaylarıyla bildiğimiz ama doğal olarak televizyon ekranlarında maç esnasında çok korktuğu, alışık olmadığı bir görüntü vardı. gomis ilk gün geldiğinde, istanbul'a ilk ayak bastığında bir basın toplantısı yapmıştık. o basın toplantısında bunları yaşayacağımızı, bunların normal olduğunu söylemiştik. çünkü oyuncu ile yaptığımız araştırmanın hem paris'te hem istanbul'da yaptığımız tüm hastane muayenelerinin, konuştuğumuz kardiyolog ve nörologların ortak kararı olarak söylediğimiz şuydu; bu vazovagal senkop hastalığında bu oyuncu her an bu bayılmayı yaşayabilir. bu bayılmadan sora bir müdahalemiz var, daha önceden senaryolarını yazdığımız. dış sahada, antrenmanda, saha içinde olursa ne yapacağımız şeklinde senaryolarını yazdığımız hazırlıklı olduğumuz bir tablo bu" dedi.

  "gomis türkiye'ye ilk ayak bastığında, bir demeç vermiştim. bunların hepsinin normal olduğunu ve olabileceğini söyledim. bu olay oldu, doğal olarak da bir karar verildi. karar üzerine çok fazla spekülasyon yapılıyor. önceliğinde ona bir cevap niteliğinde olsun, bunu söyleyeyim. bilgi sahibi olan insanların, yani konuyla ilgili lisans sahibi olan insanların hangisi istiyorsa bu konuyu onlarla detaylıca tartışabilirim. ama konu o kadar teknik ve tıbbi bir konu ki bununla ilgili anormal bir bilgi kirliliği var. konuşan insanların çoğu 'bence...' şeklinde başlayan cümleler kuruyorlar. tabii bu bence veya sence olmuyor. gomis'in o anda oyundan çıkmasını arzu ettim. israr da ettim. nedeni de şu; kalan sürede kendini nasıl hissedeceğini bilmiyordum. o da bana çok iyi hissettiğini, sıkıntı olmadığını ve devam etmek istediğini söyledi. bu tıbbi bir karar. tıbbi bir karar olarak da vazovagal senkop oyuncunun dinlenme yerine egzersiz sürdürmesini tercih eder. gomis'in kendi hayatındaki bu deneyimleme belki 40'ın üstünde. burada adres göstermek istemiyorum ama birçok yerde gomis bu hastalığı aynı biçimde yaşayıp aynı biçimde de devam etti"

  "bu bayılma olayından sonra da her seferinde olduğu gibi tüm hastane raporları tekrarlanıyor. tüm tetkikleri tekrar ediyoruz ama bu 40 kere yapılmış, hep aynı sonuca varılmış, yine aynı sonuca vardık. dün de hem hocamız da çok net bir şekilde 'tekrar o raporlar gelmeden yeniden bir maça çıkmasına izin vermem' demişti. onun üzerine tekrar yaptırdık bu tetkikleri ve aynı sonuca vardık. bugün de bayılsa 3 dakika sonra çıkıp idman yapmasında bir sakınca olmadığına dair elimizde türkiye'nin en yetkili kardiyologlarından alınmış raporumuz var. türkiye'nin bu konuda en yetkin nörolog ve kardiyologlarından oluşan ciddi bir konsültasyon daha yapıldı. konunun speküle edilmesi gomis'e yardım etmiyor. bilgi olmadan fikir yürütüldüğü için, türkiye'deki en büyük sıkıntılardan biri bu, aslında bizi ve çocuğu daha çok strese sokuyor. bizi geçtim, gomis'i daha çok strese sokuyor. şöyle düşünün; stres kaynaklı bir sıkıntımız var olduğu söylenip sonra daha çok stres yaratmaktan başka bir işe yaramıyor"

  "hepimizden daha rahat gomis aslında. çok fazla deneyimlediği bir şey olduğu için, birkaç yerde daha aynı biçimde maça devam edebilecek düzeyde olduğu için kendisi bizden çok daha fazla güvene sahip bu konuda. ama biz tabii ona bırakmıyoruz kararı. öyle bir algı da var. benim orada 'hayır' deyip hocaya 'asla olmaz' deme şansım da var. ama böyle bir şeye inanmadığım için, o gün orada oyuna devam ederse hiçbir sıkıntı olmayacağına inandığım için böyle bir karar verdik. bu kararı verirken de o anki ruhsal durumumuzla değil geçmişten gelen çok ciddi bir araştırmanın sonucu olarak verdik. bazı arkadaşlarımız 'bence şöyle olmalıydı' diyebilirler. saygı duyuyorum. hiçbir fikre ben tamamen almadan karşı çıkmam ama bu fikre ulaşabilmek için çok ciddi bir bilgiye sahip olmak lazım. biz, st.etienne'de altyapı oyuncusuyken gomis, kendisini takip eden, bu hastalıkla ilgili ilk teşhisi koyan doktordan başlayarak, kendisini görmüş doktorlarla çok uzun bir konsültasyon yaparak buraya geldik. şimdi de bu konuda türkiye'de çok yetkin olan profesör düzeyinde birden çok, belki 8-10 tane konsültasyon sonrasında bugün oynamasına izin verdik. bugün bayıldıktan sonra aynı biçimde aynı konsültasyonlara devam ediyoruz. bu hem oyuncuyu riske etmemek için hem de teknik ekibin bu konuda rahatlamasını sağlamak için. maç devam ederken oyuncunun bu şekilde tekrar kalkıp oynaması ilk kez olmuyor. vazovagal senkop hastalığını gerçekten bilen hekim arkadaşlar da anlayacaktır ki çoğunlukla buralarda egzersizin devamını öngörürüz. bundan sonra da bu konuyla ilgili yorulmasını ve gomis'in daha çok üstüne gidilmesini istemiyorum. hakikaten bunu biz belki ilk kez yaşıyoruz belki ama o 40 kere yaşamış ve 'yeter artık' noktasında"

  "cedric'in iç menüsküsünde bir yırtık var. onu ameliyat ettik, gayet de güzel geçti. bugün de taburcu oldu hastaneden. bir sıkıntısı yok. çok kısa sürede, yaklaşık 2-3 hafta içerisinde idmanlara başlamasını planlıyoruz. serdar, penaltı pozisyonu sonrası maç esnasında dizinde bir ağrı hissettiğini söyledi. esnemeden dolayı. yapılan muayene ve mr'larında korkulacak bir şey yok. o nedenle idmana takımla birlikte çıkıyor. denayer ise ciddi bir sakatlık geçirdi. üçüncü derecede bir yırtık arka adalede. bunlar genelde çok uzun sürer. 2 aya kadar, belki daha uzun sürebilen bir sakatlık. ama daha erken dönebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. bugün düz koşulara başlatıyoruz. ama idmana çıkacak olarak algılanmasın. sadece süreci değerlendirebilmek ve test edebilmek için. daha sonra gelecek olan sonuca göre konuşabiliriz. fernando için bizim söylemediğimiz tarihler üstünden ve hiç konuşmadığımız konular üstünden çok fazla spekülasyon oldu. iç yan bağında tama yakın yırtık var. neredeyse tamamen kopmuş. bu genelde cerrahi gerektirmeyen, ameliyatsız çözebildiğimiz bir süreç. ameliyat etsek, sezonu kapatma riski vardı. ameliyatsız da olsa normal süreleri 10 ila 12 haftayı bulabilen bir sakatlık bu. burada bağın iyileşmesinden sonra ağrı kontrolünün doğru yapılıp, oyuncunun saha içinde oynayabilir hale gelmesi gerekiyor. çok şükür bağı iyileşti. 7. haftasındayız. beklenenden daha erken aslında aramızda olacak. çok ciddi çabaladı ve verdiğimiz programı tamamen uyguladı. antrenmanda gözlemlenecek. ne kadar erkene çekebilirsek sağlığını riske etmeden çekeceğiz"

  yener ince
 • 30347
  https://www.youtube.com/watch?v=EMV9Lo4QSi8
  ''arkadaşlar moralinizi bozmayın. bu maç 11'e 11 olsaydı bu sonuç olmazdı. heynckes bile ne dedi zorlandık dedi 11'e 11 iken. futbol bu barcelona'da olsaydı aynı şey başına gelirdi. ama vida'yı affetmicem. birde ahmet çakar kına yak.''
  sinan engin

  şimdi maç öncesi ve sonrası yorumları değerlendireceğim hatta 2-3 sene öncesine bile gideceğim. öncelikle 20 şubat 2018 bayern münih beşiktaş maçı öncesi basın toplantısından başlayayım. bayern hocası heynckes son derece beşiktaş'a saygılı şekilde açıklamalarda bulundu. rakibinden çok güçlü olduğunu bilmesine rağmen. ama bunun övülecek bir yanı yok. genelde şampiyonlar ligi maç öncesi basın toplantıları bu şekilde geçer en önemli temsilcilerinden biri de jose mourinho'dur.

  ancak beşiktaş'ın kura çekiminden maç gününe kadar yöneticisinden taraftarına kadar takındığı kibir inanılmazdı. kullandıkları cümleleri yazmama gerek yok zaten biliyorsunuz. gelelim maç sonu açıklamalara bayern hocası heynckes yine mütevazi bir şekilde 5-0 bitmiş bir maçın ardından rakibini küçük düşürecek bir açıklama yapmadı ve çoğu hocanın geçiştirmek için kullandığı iyi mücadele ettiler mevzusuna bağladı. eee bu konuşmadan sonra beşiktaş sevdalıları yine kibrine yenik düştü ve 11'e 11 olsaydı o zaman böyle olmazdı demeye başladılar. belki maçta kırmızı karta kadar gol yoktu ama bayern üstünlüğü vardı.hatta sözlükte bile bayern'in umursamadığı konuşuldu, bildiğimiz bayern olmadığı söylendi. bu umursamaz bayern bile size üstünlük kurmuştu. bu durum peki utanılacak veya üzülecek bir olay mı? kesinlikle hayır. bayern bu kardeşim ve deplasmandasın sana karşı üstün oynamaları çok doğal. bu adamlar her yıl bu seviyede senin şu anda bulunduğun turda senden güçlü rakipler ile oynadı.

  kura sonrası ve maç gününe kadar inanılmaz şeyler konuşuldu. tamam belki takıma gaz,umut vb. vermek istiyordunuz ama siz limiti çok aştınız. 2 yıllık zaferleriniz gözünüzü kör etti ve kibrinize yenik düştünüz.

  beşiktaş'ın bu son 2 yılda aldığı başarıları bir kenara koyarsak ondan önceki yıllarda inanın sizi destekleyen daha çok taraftar vardı.lütfen vereceğim örnek yanlış anlaşılmasın ama siz can simidi gibi bir takımdınız. boğulmakta olan büyük kulüp size sarılırdı ezeli rakibi yerine sizin şampiyon olmanızı isterdi. tabi bunu herkes için söyleyemeyiz ama benim dediğimi yapan azımsanmıyacak bir taraftar topluluğu vardı. mesela sizle biz şampiyonluk yarışına girsek ülkede biz galatasaraylı taraftarlar hariç çoğu kişi sizi desteklerdi.
  şimdi günümüze gelecek olursak siz işte bu kibriniz yüzünden bu taraftarları kaybettiniz. giderek fenerbahçe yolunda ilerliyorsunuz. kendinizden, yaptığınız açıklamalar ile nefret ettiriyorsunuz.

  yazımı şeytanın avukatı (devil's advocate) filminden son sahne ile noktalamak istiyorum.

  vanity, definitely my favourite sin!
  kibir, kesinlikle en sevdiğim günah!
  https://www.youtube.com/watch?v=Z4ftDi8QagA
 • 30351
  "istanbulspor – galatasaray maçını oynuyoruz bayrampaşa stadında, 0-0 bitti maç. maçın içerisinde bir pozisyonda hagi’ye yanlışlıkla omuz attım burnu kanadı. o pozisyondan sonra hagi kafayı bana taktı.

  sonra korner pozisyonu oldu, beni popescu tutuyordu, hagi popescu’ya ‘ben tutucağım onu’ dedi. ben bunu görünce hakemi uyardım. hagi orta hakeme baktı, yan hakeme baktı tam ben giderken bana bir vurdu benimde burun gitti."

  emre aşık
 • 30361
  "birçok olumlu şey söyleyebiliriz. en önemlisi, birçok pozisyon üretirken, rakibe de hiç pozisyon vermemek. tamamen oyunun hakimi bir galatasaray vardı. 11'e 11 iken de kalemize yaklaştırmadık.

  sahada çalıştığını yapan bir galatasaray vardı, coşkuyla da devam ettiler. rakibin 1-0'dan sonra 10 kişi kalması da önemli bir etken tabii ki. 3 puan önemliydi, bunu farklı sonuçla almak daha da iyi. iyi bir hafta geçirdik diyebiliriz.

  4-0'dan sonra biraz daha topa sahip olup, daha yavaş oynayabilirdik ama oyundan zevk aldılar ve coşkuyla devam ettiler.

  biraz daha kulübeden katkı almamız lazım, ki alternatiflerimiz çoğalsın."

  fatih terim