• 3054
  iyi bir başkan olup olmadığını zaman gösterecek. ancak ben bu adam kadar siyaseti iyi yapan bir galatasaray başkanı görmedim. bundan sonra da göreceğimi düşünmüyorum. kendisinin devlet sisteminden geçmesi, bize çok büyük katkı veriyor. içeride ve dışarıda müthiş bir siyasi savaş veriyor zira kendisi. ne zaman diş gösterip, ne zaman nabız düşüreceğini çok iyi biliyor.
 • 3055
  riva ve florya peşkeşine dur dedikten sonra anlaşmaları mevcut ülke şartlarına göre revize edebilmesiyle galatasaray başkanları içerisinde kendisini ayrı bir yere koyacak bir hamle daha yapmış başkanımızdır.
  resmen d.a.ö. denen işbilmezin attığı tüm kazıkları temizleyebilmesi iki senesini almıştır. bu arada camiada ne kadar kan emici varsa hepsi de kendisini yakasından paçasından çekiştirmekle meşgulken tüm bunları yapıyor olması daha anlamlı.
  koçun damadı ve şurekasının kendisini geçen aylarda neden apar topar başkanlıktan indirmek istemesinin sebebi de belli oldu. galatasaray karlı bir anlaşma yapamasın florya ile rivadan kazanç sağlayamasın diye birlik olmuşlar.
  kendisine olan güvenim zaten fazlaydı artık tavan yapmış durumda. başarısızlıkları hataları zaten vardı bundan sonra da olacak ama en azından şunu diyebiliyorum başkan takımın menfaatini düşünerek bu işleri yapıyor kendi cebini doldurmak için değil.
  allah kendisinden razı olsun.
 • 3056
  galatasaray futbol kulübüne zarardan çok fayda sağlayan gaziantep liseli mevcut başkanımız. kendisini başkanlıktan indirmek için türlü girişimlerde bulunsalar da kendisi çok akıllı manevralar ile buna mâni olmuştur. umarım iletişimi güçlü, sunum becerisi yüksek bir veya birkaç yönetici de kadrosuna alarak iletişim kazalarını da en aza indirir. çünkü florya benzeri kazanımları bize sonraki zamanlarda da yapabilecek tecrübe ve beceriye sahip olduğunu düşünüyorum.
 • 3058
  nezdimde 2000'li yılların en iyi başkanıdır. hatta efsane düzeyine doğru emin adımlarla ilerlemektedir.

  şunu söyleyeyim ünal aysal, sportif olarak kendisinden daha başarılı bir başkan. daha vizyoner ve belki de hayalperest diyebiliriz. kendisini öveceğim diye, ünal aysal'ı gömmem. nasıl gömerim? ünal aysal, eksiğiyle fazlasıyla ne yapmıştı hatırlayalım.
  futbol:
  2011/12, 2012/13 sezonlarında türkiye süper ligi şampiyonluğu,
  2014/15 sezonunda türkiye kupası,
  2012/13, 2013/14 sezonlarında türkiye süper kupası,
  2012/13 şampiyonlar ligi çeyrek finali,
  2013/14 şampiyonlar ligi son 16.

  basketbol (erkek):
  2012/13 türkiye basketbol ligi şampiyonluğu,
  2013/14 türkiye basketbol ligi final serisi (seri 3-3 ve şampiyonluk maçına çıkmadığımızı hatırlatalım),
  2011/12 euroleague top 16,
  2013/14 euroleague çeyrek final.

  basketbol (kadın):
  2013/14 türkiye ligi şampiyonluğu,
  2011/12, 2012/13, 2013/14 türkiye kupası,
  2013/14 euroleague şampiyonluğu.

  tekerlekli sandalye basketbol takımımızın başarılarını yazmaya üşeniyorum doğrusu. diğer spor dalları da kusura bakmasın. zaten üç önemli spor dalından voleybol oldukça kısır geçmişti ünal aysal döneminde. kısır bile değildi, kuraktı aslında.

  peki niçin benim için mustafa cengiz daha iyi başkan? bir kere dursun aydın özbek gibi bir şeyden sonra başkanlık yapması en önemli faktör.

  hele son florya atağı... hatta sanırım o yıkımdan sonra florya'ya karşılık verilen kemerburgaz arazisi de, galatasaray'ın olacak gibi. mustafa başkan nereden getirdi bu kulübü buralara? hey gidi...

  bu arada ben ikisini de severim. galatasaraylıların jargonuna iki efsane söylem yerleştirmişlerdir.
  ünal aysal: "bu ateş üfleyerek sönmez."
  mustafa cengiz: "çocukların kumbarasındaki paraya talip olanlar ile çocukların kumbarasına para koyanlar eşdeğer görülüyor."

  hizmet ededursun!
 • 3062
  an itibarıyla fatih terim' i kovmalı. görünen köy kılavuz istemez başkanım. insiyatif al artık. bu maddi krizde hocanın gitmesi doğru olandır. kim gelirse gelsin bu kadronun kendine geleceğine inanıyorum. fatih terim oyuncuları kendine ve takıma küstürdü devre arasında messi' de gelse bir şey değişmeyecek artık herkes bunu görüyor, daha fazla camia ve terimin zarar görmemesi için, bugün bu karar şart.
 • 3064
  değil fatih terim’den, yardımcısı hasan şaş’tan bile büyük değildir.

  maalesef hocayı istese de kovamaz. bunu kendisi de fatih terim de biliyor.

  severim kendisini ama ihtiyacımız olan isim biraz daha yüksek profilli. şu çıkmazımızda liselilerin kendisine kumpas kurmuş olması ve yönetiminin zayıflığı da ciddi rol oynuyor.
 • 3066
  aşağı linkteki açıklamalarına bakılırsa hamasete bulaşmış başkan. ultraslan'ı da anmadan geçememiş. bu ülkedeki sorunları gizleme, üstünü kapatma, çözüme odaklanmama, oyalama, idare etme kültüründen gına geldi artık. hala son iki yılın şampiyonu diye savunma yapılıyor. fatih terim'in ''seyirci'' diye tanımladığı hiç kimse son iki yılı tek başına değerli görmüyor başkan. bizim için iyi futbol ve avrupa'da başarı önemli. şampiyonluk, avrupa'da başarı gelmedikçe bu futbol fakiri ülkede önemsiz.

  yemin ediyorum, artık ellerim titriyor yazarken. şu ülkede muhaliflerin dışlanmasından, enayi yerine konmaya çalışılmasından ve çoğunluğa oynanmasından bıktım. başa geçen herkes kendi zıttına aynı muameleyi yapıyor; herhangi belirli bir muhalif kesimi kastetmiyorum.

  şu da açıklamanın bulunduğu link: https://www.ntvspor.net/...dNRINm6nna2xXsQ3kjSk
 • 3069
  fatih terim'i gönderebilme gibi bir gücü olmayan başkan. zaten göndermesin de. taraftarın böyle bir talebi yok.

  başkanın zamanı sayılı. bu liseci ölü tayfa mustafa cengiz yönetiminin maalesef ipini ilk seçimde çekecek gibi duruyor. bari gidene kadar mali tabloyu düzeltebildiği kadar düzeltip, borcu hafifleterek gitsin.

  galatasaray tarihinin en iyi başkanlarından biridir. kendisinin kuruşu kuruşuna hesap yönetimiyle kulübümüz ilk defa kâr açıklamıştır.
 • 3070
  tek şansı fatih terim değil, tek şanssızlığı alaylı olmasıdır. sırf liseli diye dursun aydın özbek denilen galatasaray'ın temeline dinamit koymuş adamın ne rezaletlerine ses çıkmadı, sanki bilmiyor muyuz!

  ama sorun liseli ya da alaylı olmak değil. ali sami yen de galatasaray lisesi öğrencisiydi, alp yalman da, ali uras da, selahattin beyazıt da. sorun galatasaraylı ve iyi niyetli olmak. bu ikisi olduktan sonra herkes iyi başkan olacaktır, emin olun. bu camia sizleri iyi olmaya yöneltiyor zaten. ancak sorun, galatasaray başkanlarının hepsinin iyi niyetli olmamaları ve lise baskısı problemi. bunlar kulübün ayağında birer pranga adeta.
 • 3072
  --- alıntı ---

  türk futbolu hareketli günler yaşıyor... önce, 5 aralık’ta fenerbahçe başkanı ali koç ile tff başkanı nihat özdemir ve mhk başkanı zekeriya alp’le, özdemir’in zorlu center’daki ofisinde yaptığı toplantı ortalığı karıştırdı. sonra, 22 aralık’taki fenerbahçe-beşiktaş derbisinin hakemi cüneyt çakır ve var masasındaki mete kalkavan’ın kararları büyük gürültü kopardı. beşiktaş kulübü maçın var kayıtlarının açıklanması için tff’ye başvurdu. bu olaylar karşısındaki tutumu merakla beklenen galatasaray başkanı mustafa cengiz ise, en detaylı açıklamayı hürriyet’e yaptı. hasta olmasına rağmen kulüpteki mesaisini sürdüren cengiz, kolunda serumla sorularımızı yanıtladı...

  “zorlu, türk futbolu için bir milattır, derin yaralar açmıştır” diyen cengiz, koç-özdemir-alp zirvesi için şunları söyledi:

  “kulüp başkanı, tff başkanı ve mhk başkanı bir araya gelebilir. ama bu toplantı özel bir mekanda, daha önce açıklanmadan ve deklare edilmeden yapılamaz. eğer yapılırsa bunun açıklanması gerekir. şimdi bakıyoruz ki bazı kulüpler var kayıtlarının açıklanmasını istiyor. 2 noktaya değineceğim: 1-) var kayıtlarından önce zorlu kayıtları açıklansın. 2-) biz geçen yıl konyaspor maçından sonra var kayıtları açıklansın diye uefa’ya, ifab’a iki kere yazı yazdık. her ikisinde ifab bunun yerel federasyonun yani tff’nin yetkisi dahilinde olduğunu bildirdi. tff’den kayıtların açıklanmasını istedik, ancak tff cevap dahi vermedi.

  "türk futbolu için istedik"

  bizim orada kastımız 5 dakika boyunca iki hakemin ne konuştuğu idi. normal bir pozisyon olsa idi var kaydının açıklanmasını istemeyebilirdik. ama tam 5 dakika oyunun durmasına neden olan konuşma bizi de şüpheye düşürdü. ne konuşuldu? yoksa bizim konumuz kesinlikle konyaspor’un galibiyeti ya da mağlubiyeti değildi.

  bizim konumuz türk futbolu adına bunun açıklanması idi. ileride de bu tip şeylerin tekrarlanmaması, yaşanmaması içindi. yani, var kayıtlarında bu kadar uzun tartışmaya konu olacak ne var? gözünüzün önünde olan bir şey neden bu kadar uzun sürdü? o 5 dakikada neler yaşandı?

  'bavullami girdik' ne demek?
  fenerbahçe başkanı ali koç’un, zorlu center’da tff yöneticileriyle yaptığı görüşmeyle ilgili, “oraya sanki bavulla girdik! görülen yerden girdik çıktık” açıklamasını değerlendiren mustafa cengiz, şu ifadeleri kullandı:

  neden bavul?
  ‘bavulla mı girdik’ ne demek? neden bavul? rakibimizin sayın başkanı diyor ki; ‘biz zorlu’ya mhk başkanı’nı çağırıp hakemleri konuştuk.” güzel! derbi sonrasında aynı başkan çıkıp, ‘biz kendimize uygun hakemi bulduk. bu hakemle devam edersek şampiyon oluruz’ diyor. ikisini birbiri ile birleştirdiğimizde örtüşüyor.

  "kuşkulanmakta hakliyim"
  ben bundan kuşkulanmakta haklıyım. çünkü bu yarışın içindeyim. kimse rahatsız olmasa da, herkes bunu iyi niyetle görse de, ben dante’nin sözünde olduğu gibi cehenneme giden yolların iyi niyet taşları ile örülüdür. iyi niyetle ise açıklansın zorlu’da ne konuştukları...”

  "ortalik yangin yerine dönerdi"

  mustafa cengiz, ali koç-tff zirvesi için, “madem bu görüşme legaldi, neden tff’nin resmi sitesinden yayınlanmadı? neden ta ki, bir gazeteci bunu açıklamadan önce söylemediniz? o görüşmede g.saray başkanı olsaydı, ortalık yangın yeri olurdu. ne terör örgütü kalırdı girmediğimiz, ne şaibeler” dedi.

  "cüneyt çakir belli ki o görüşmeden etkilenmiş"

  galatasaray başkanı mustafa cengiz, “peki sizce cüneyt çakır, ali koç-nihat özdemir-zekeriya alp görüşmesinden etkilenmiş midir?” sorumuza şu çarpıcı yanıtı verdi: “öyle görünüyor ki etkilemiş! görüntü bu. biz buna karar veremeyiz. niyet okuyamayız. ama beni başkasına verilen penaltılar ilgilendirir mi? ilgilendirir. çünkü ben bu oyunun galatasaray olarak bir parçasıyım. yarış 18 takımlı. eğer bir takım feryat ediyorsa, siz onu duymuyor ve kulağınızı kapatıyorsanız, kendiniz feryat ettiğinizde başkalarının kulak kapatmasına alınmayacaksınız! ben, kimden gelirse gelsin bu feryatların duyulması, dinlenmesi kanaatindeyim.

  "derbinin hakemlerine niye görev yok?"

  mustafa cengiz, f.bahçe-beşiktaş derbisinin hakemi cüneyt çakır ile var masasındaki mete kalkavan’a bu hafta maç verilmediğine dikkat çekerek, “çok enteresan. şimdi biz bundan ne sonuç çıkaracağız? ben bu yarışın içinde doğru davrandığımıza inanıyorum. öbürleri tersini düşünebilir. ama bizim yaptığımız bir şey var ise de söylesinler. bizim manipüle ettiğimiz, zorladığımız bir şey varsa söylesinler” dedi.

  "tweet atmasinin sebebi pfdk’ya sevk edilmesi"

  fatih terim’in önceki akşam saat 20.45’te paylaştığı, “anlaşıldı; ikinci yarı çok zorlu geçecek” şeklindeki tweeti ile ilgili görüşlerini de açıklayan cengiz, şöyle konuştu: “fatih hoca’nın neden pfdk’ya sevk edildiğini inanın bilmiyorum. göztepe maçından sonraki konuşmasına tekrar tekrar baktım bir şey bulamadım. hâlâ anlamadım. fatih terim’in disipline neden verildiğini, verilme nedenini hukuksal anlamda çözemedim. yoksa niyet anlamında bin kere verebilirler. ama cezayı gerektirecek bir sözcük ben bulamadım. fatih terim’e haksızlık yapılmıştır. hoca da tepkisini bu şekilde vermiştir.”

  "firavun laneti gibi! o 8 kulübün 3'ü küme düştü"

  “var kayıtları açıklansın dediğimiz için kulüpler birliği, 17 kulüp adına bir bildiri yayınladı. oysa bu açıklamayı yapan 17 değil, 8 kulüptü. firavun’un laneti gibi o bildiride imzası olan 8 kulübün 3’ü küme düştü.”

  mustafa cengiz, geçen sezon 24 kasım’da konyaspor ile 1-1 berabere kaldıkları maç sonrası yaptıkları, “var kayıtları açıklansın. hakem hüseyin göçek ve var masasındaki halis özkahya’nın 87. dakikada bizim aleyhimize verilen penaltı sonrası 5 dakika boyunca ne konuştukları kamuoyuna açıklanmalı” dedikleri için, tff ve diğer kulüplerden tepki gördüklerini hatırlatarak şöyle dedi:

  önce tff ceza verdi
  ‘var kayıtları açıklansın’ dediğimiz için önce türkiye futbol federasyonu (tff) bize ceza verdi. arkasından kulüpler birliği vakfı, bizim dışımızdaki 17 kulüp adına bir bildiri yayınladı. oysa bu açıklamayı yapan 17 kulüp değil, 8 kulüp idi. sanki firavun’un laneti gibi bu 8 kulübün 3’ü küme düştü, 5’i kaldı. o zamanlarda ‘hakemler de insandır, onlar da pekalâ hata yapabilir’ diyen 8 kulüp asla hakem hataları için konuşamaz! konuşmamaları gerekir.... hakemler hakkında kesinlikle basın toplantısı yapmamaları gerekir.

  eski zorlular!
  neden? çünkü, hakemler de insandır, hakemler de hata yapabilir diye kendi web sitelerinden bunu yayınladılar. tekrar ediyorum; resmi web sitesinden bildiri yayınlayan, gizli mahfillerdeki eski zorlular (!)... biz rusya’da maçta iken telefon trafiği ile kendi ortağının aleyhine komplo kurar gibi yaptığın bu gizli eylem neticesinde sen dedin ki; ‘hakemler de insandır. bir takıma ayrıcalık yapılamaz.’ bitti!..

  geçen yili da açiklayin
  şimdi ne istiyorsun, bizim de istediğimiz ‘var kayıtları açıklansın’ diyorsun. biz bunu zaten ifab’a, tff’ye başvurup istemiştik. güzel, işi büyütelim! tamam var kayıtları açıklansın ama geçen yılki konya maçının var kayıtları da açıklansın! o bildiriyi yayınlayan 8 kulüp konuşamaz! ben olsam utanırım, hicap duyarım. hiçbir şey artık eskisi gibi değil.

  --- alıntı ---

  http://www.hurriyet.com.tr/...-aciklansin-41405987

  başkan güzel açıklamalarda bulunmuş. özellikle var kayıtlarından önce zorlu kayıtlarını açıklayın ve galatasaray başkanı olsaydı, ortalık yangın yeri olurdu cümleleri çok hoşuma gitti.
 • 3073
  ya sırf eleştirmek için eleştirmiyorum ve gerçekten başkanın başarılı olmasını istiyorum,

  fakat, bu açıklamaları kendi resmi sayfandan ya da kanalından paylaşmak yerine, fatih hoca hakkında karalama yapan yerlere röportaj vererek yapmak ne kadar doğru? yapılan belli, açıklanması gereken belli. tepkini ve söylemlerini resmi kurumlarla yaparsın olur biter.

  galatasaray başkanlığı, türkiye'deki bütün spor başkanlıklarından daha değerlidir. demokrasinin, kültürün beşiğidir. bu tarz açıklamalar ve söylemler, korkmadan, birilerinden çekinmeden, hem değerlerini hem de hocanı koruyarak zamanında ve resmi kanallar aracılığıyla olması gerekir.

  bu konularda dikkatli olması ve hocayla çalıştığı sürece arkasında durması ve saha dışı olayları halletmesi gereken galatasaray başkanı.