• 1
  --- alinti ---

  1940 yılında kurulan adana demirspor kulübünde ilk yılından itibaren futbolcu, yüzücü, sutopu oyuncusu ve atlet olarak 4 branşta hizmet vermiş, yüzme ve sutopu branşlarında milli takım kaptanlığına kadar yükselmiştir. 1957 yılında futbolu, 1962 yılında ise sutopunu bırakarak jübile yapan gülergin, sırasıyla adana il yüzme ajanlığı, yüzme-sutopu milli takımları teknik menajerliği, adana demirspor futbol takımı teknik direktörlüğü ve adana demirspor kulübü yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. 1972-73 sezonunda adana demirspor'u birinci lige çıkaran teknik adam olan gülergin, fatih terim'in yetişmesinde de pay sahibidir. evli ve üç çocuk sahibi olan gülergin, 7 ağustos 1995 tarihinde adana'da hayatını kaybetti. cenazesi adana demirspor'un sular mevkiindeki kulüp binası önünde fatih terim'in de katıldığı bir törenden sonra adana asri mezarlık'ta toprağa verildi.

  --- alinti ---

  4 branşta hizmet vermiş olması itibari ile alkışı hak eden kişidir.
  ukdeyi veren: baglamaist (4/9/2009 18:18)
 • 2
  http://www.radikal.com.tr/...s-adanalilar-820733/

  --- alıntı ---

  1924 yılında adana'da demiryolu emekçisi bir aileye doğan muharrem gülergin, 1950'lerde onlarca adana çocuğunu kenar mahallelerin sulama kanallarından toplayıp havuzlara çekmişti. kardeşi mecit gülergin de azgın sulardan sporcu devşirmeye adamıştı kendisini. hatta kış soğuğunda saatlerce kulaç sallamaktan tüm vücudu kireçlenecek, ölene kadar kambur kalacak, son yıllarını yatalak olarak geçirecekti. aynı zamanda türkiye sırtüstü yüzme şampiyonu olan bir yüzücüden bahsediyoruz.
  muharrem gülergin sadece lider değil, komple bir sporcuydu. onun hakkında bir belgesel hazırlayan murat ayman, 'türkiye'nin gelmiş, geçmiş ve gelecek en büyük sporcusu' diyor. abartı diyebilirsiniz ama
  abartmaya değer. can bartu'nun hem futbol hem basketbolu üst düzeyde icra etmesini saygılı bir hayretle anıyoruz ya... muharrem gülergin, sutopu, yüzme, futbol, atletizm, masa tenisi, voleybol ve tenis branşlarında adana demirspor adına resmi müsabakalara katılmış ve dereceler almıştı. 1944'ten itibaren 17 yıl boyunca aralıksız türkiye şampiyonu olan, bu arada 13 yıl boyunca yenilmeyen adana demirspor sutopu takımının kaptanıydı. 1954'te türkiye futbol şampiyonu olan adana demirspor'un forvetiydi. bir futbol maçının devre arasında, takım eksik olduğu için 400 metre koşup adana birincisi olmuşluğu var. aktif sporculuğu bıraktıktan sonra da adana demirspor'un her şeyiyle alâkadardı. 1976'da, sezon açılışına yetişmek için apar topar bindiği taksinin yaptığı kazada oğlunu kaybeden, sonra ağırlaşan şeker hastalığı yüzünden iki ayağı kesilen bu müstesna insan, 7 ağustos 1995'te öldü.

  --- alıntı ---