• 3
  sistemli oynayacak bir takımın futbolcusudur. 4-3-3 oynanacaksa en geride oynayabilir ancak öndeki iki adam çift yönlü olmalı ve oyun kurucu özellikleri olmalı. 4-2-3-1'de de oynayabilir. 10 numara saf oyun kurucuysa kendisi gibi bir tane daha adam ile orta sahayı iyi tutar. 4-4-2, 3-5-2, 4-5-1 gibi sistemlerde ne yapar, bilemiyorum.

  çok mücadeleci ve mental yönü çok kuvvetli bir adam. disiplinli. kesinlikle kazma da değil. ancak kilit açar mı? bence pek o tarz futbolcu değil. doğru kadro mühendisliğinde parıl parıl parlar.
 • 5
  biraz araştırma yaptım kendisiyle ilgili. vitesse yüksek bonservis falan talep etmiyorsa direkt alabiliriz zira tam aradığımız kan gibi duruyor.

  önce istatistiklerle başlayalım. arkadaşın maç başına 4.2 kop kapma ortalaması ve %86 pas isabet oranı var ki bunlar oldukça etkileyici rakamlar. tabi hollanda ligi'nde oynaması bir etken ama bu istatistikler futbolcunun oyun karakteriyle ilgilidir. oranlar ligler zorlaştıkça ve kolaylaştıkça birkaç puan oynar ancak. hollanda ligi'nden topçu alınmaz gibi boş ötesi ezberlere girmeyelim.

  internette hazırlanmış bir videosu yok. psv eindhoven ile oynadığı maçın tekrarından biraz görmeye çalıştım kendisini. öncelikle harika bir enerjisi var, savunmada çok hızlı reaksiyon veriyor ve tehlike yaratan rakiplere hızlı şekilde müdahale ediyor veya adam kovalıyor. kafadan artı olarak yazılabilir. fizik olarak ne çok güçlü ne de çok zayıf ama agresif bir oyuncu. buna çabukluğu ve defansif becerileri de eklenince caydırıcı bir savunma silahı oluyor otomatikmen.

  hücum yönüne gelirsek, hiç de kazma bir oyuncu değil. kısa paslar tercih ediyor ama sadece yana, geriye değil dikine de oynuyor sıklıkla ve kısa oynadığı için isabet oranı çok yüksek görüldüğü gibi. fazla skor üreten bir oyuncu olmasa da ileri çıkmaktan çekinmiyor ve 3. bölgede rahatlıkla pas alışverişine katılacak bir tekniği var.

  kısa da olsa şöyle bir yakın zamanda yazılan inceleme yazısı buldum kendisiyle ilgili ki burada n'golo kante ile oyun tarzlarının benzerliğine dikkat çekilmiş.
  https://thefootballmisfitscout.wordpress.com/...h-marvelous-nakamba/

  ayrıca sezon başlarında yapılan haberlerde arsenal ve chelsea'nin kendisini izlettiği yazılmış. son olarak da oyuncunun, fransa'nın eli yüzü düzgün altyapılarından nancy'den çıktığını ekleyeyim.

  doğru sularda yüzüyoruz. 22 yaşında ciğersiz, geleceği olan mis gibi oyuncu. daha iyileri de bulunur tabi de işte pek çok kısıtlayıcı faktör hesaba katınca böyle çocuklar alıp başlarına da eğitmen bir hoca bulsak makus kaderimizi yeneriz diyorum.
 • 6
  vitesse'de oynayan zimbabve'li defansif orta saha oyuncusu.

  bu sezon galatasaray orta sahasının mücadele ve direnç anlamında ne kadar eksik olduğunu, takım savunmasının alarm verdiğini hep beraber gördük. melo gittiğinden beri boşluğu doldurulamadı. mali açıdan sıkıntıda olduğumuz bir dönemde defansif orta saha pozisyonu için alex song'un adının geçtiği haberleri hem dikkate almıyorum hem de gerçekleştiği taktirde yanlış bir hamle olacağını düşünüyorum. kariyeri ve performansı düşüşte olan song yerine genç ve iyi bir çıkış yakalayan, yüksek potansiyelli, genç ve ileride yüksek bir ücrete satabileceğimiz nakamba ve benzeri oyunculara yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum. nakamba'nın iyi performansı istatistiklerine de yansımış;

  marvelous nakamba

  30 maç-1 gol-2 asist
  maç başı 0,7 şut - 0,3 isabetli şut atmış.
  %85 pas isabet oranı ile maç başına 50 isabetli pas atmış.
  maç başına 1,4 dribling yapmış.
  maç başına 3,2 top kapma ve 0,8 hava topu kapma başarısı göstermiş.
  ikili mücadelelerin %54'ünü kazanmış.

  istatistikleri gayet iyi görünüyor. özellikle defansif olarak ihtiyacımız olan topun rakipten kapılıp, kendi (yaratıcı-hücum) oyuncularımıza isabetli bir şekilde aktarılması konusunda ihtiyacımız olan bir açığı giderebilecek bir oyuncu. %54 ikili mücadele kazanma oranı fena değil ama galatasaray'da oynamak için biraz daha fazlası gerek. bunu da genç yaşına bağlıyorum. zaman içinde gelişen ve güçlenen fiziği ile birlikte bu oranı daha yukarı çekebileceğini düşünüyorum. ayrıca süper lig'in holanda ligine göre daha fazla fiziksel temasın olduğu bir lig olması sebebiyle de bu istatistiğin kendiliğinden bir miktar daha yukarıya çıkması da söz konusu. 1.77 boyunda olması sebebiyle en güçlü yanının hava topu kapma olmasını beklemiyorum ama boyuna göre fena değil. belki özel bir çalışma ile bu istatistik de bir miktar daha geliştirilebilir.

  nakamba galatasaray için maliyet açısından hiç bir risk oluşturmayacaktır. song, mehmet topal gibi isimler gazetelerde ismi bizimle anılan oyuncular olsa da 3-4 milyon euro gibi yüksek ücretlerle değil de 500-900 bin euroya oynayacak ve satarken de bize en az 9-10 milyon euro para kazandıracak isimlere yönelmeliyiz. bu bağlamda nakamba galatasaray için çok uygun bir isim.

  an itibariyle n'golo kante'yi transfer edemeyiz ama o potansiyelde ve benzer bir etkiyi gösterebilecek nakamba'yı transfer edebilmemiz mümkün.
 • 17
  hani bizim lig için vitrin olayı var ya, bruma benfica'da olsa kapı 40'tan açılırdı vs. diyoruz şu an nakamba için de benzer bir durum var vitesse sebebiyle. tabiri caizse* yoğurt kabındaki sarmadır kendisi. transfermarkt'ta değeri 2 milyon € yazıyor olsa da bonservisinin en az 4 olacağını düşünüyorum. derli toplu bir takımda ışıldayan bir adam değil, etrafını derleyip toplayan bir adamdır kendisi. tabi kante'dir şöyle yıldız olur böyle patlar demiyoruz; ancak transferin mentalitesi, maliyeti ve takımdaki eksiklik bakımında müthiş bir transfer olur. sneijder'in gomis'in oynadığı takımda böyle adamlar olmak zorunda, tempoyu koruyacak adamlar nakamba gibi adamlar.

  edit: gelirse burda 3 maç sonra "pas veremiyo len mq" diye topa tutulma ihtimali de var. yine de agresifliği ve enerjisi bence mest edecek. umarım dedikodular alevlenir. cenk ergün oku buraları hep!
 • 18
  kesinlikle aradığımız tipte bir ortasahadır. yani dinamik ve adam yiyen cinsten. beşiktaş, wolfsburg ve anderlecht de ilgileniyormuş ama onlar bize rakip olabilecek camialar değiller o yüzden sorun teşkil edeceklerini düşünmüyorum. yalnız yanına kesinlikle iki yönlü bir adam lazım ve bu adam kesinlikle tolga ciğerci değil. meziyetlerinin yetersiz olması bir kenara adamın tüm sezon sakatlanmadan oynama ihtimali %5'dir en fazla. tip olarak oğuzhan/tolgay tipinde biri lazım bize bu marvelous denen çocuğun yanına.
 • 19
  scout ekibinin önerdiği ve alamadığımız oyuncuların son durumu ortadayken eğer ekip önerdiyse bir bildikleri vardır ve alınmalıdır diyorum.

  bir şey daha eklemek istiyorum. lütfen adı sanı duyulmamış oyuncu başlıkları altına maçlarını izlemiş gibi yorum yapmayın sözlük ahalisi. komik durumlara düşülüyor.
 • 20
  bu adamı alıp yanına selçuk ya da tolga'yı koyarsak yine yarım iş yapmış oluruz. selçuk'un olayı bitti zaten, tez zamanda paketlenmesi lazım. marvelous'un yanına adam gibi bir çift yönlü orta saha alıp tolga'yı da yedeğe çekersek o zaman bu iş olur gibi.

  ayrıca beşiktaş da ilgileniyorsa o zaman sıkıntı var demektir. hele hele bizim başımızda bu beceriksiz yönetim varken. beşiktaş problem teşkil etmez, biz daha büyük camiayız demek gerçekçi bir yaklaşım değil maalesef. bu romantiklikler geride kaldı. adamlar şampiyonlar ligi'ne gidiyor, biz uefa avrupa ligi'ne. tabii ki de kendisine beşiktaş daha cazip gelecektir. kaldı ki bizim dursun bu adamın bize geleceği varsa bile bir şekilde kaptırır elinden.
 • 25
  vitesse'de forma giyen 1994 doğumlu 177cm boyundaki defansif orta saha futbolcusu.

  işin sadece defansif kısmını yapar, hücuma katkısı çok azdır, rakip ceza sahasının yolunu bilmez. top kapma becerisi var, dayanıklılığı da fena değil ama kendisi adam yiyen bir orta saha futbolcularından değil. yani fiziğiyle gücüyle ön plana çıkan, girdiği ikili mücadelelerin çoğunu kazanan, rakip orta saha futbolcularına nefes aldırmayan melo gibi medel gibi bir stili yok.

  hollanda ligi için sert bir futbolcu gibi gözükse de galatasaray orta sahasındaki sertlik problemine çözüm olabilecek bir futbolcu değil bence. potansiyelli futbolcu tabi. zarar ettirmez. ama şuanda pek doğru bir transfer gibi durmuyor. vitesse'den bir isim bakılacaksa bu isim lewis baker olmalı. iki sezondur chelsea'den kiralıktı, henüz chelsea'de oynayabilecek seviyede değil ancak artık vitesse'den daha büyük bir kulüpte oynamak istiyor. vitesse'de olduğu gibi bizim için de kiralık olarak düşünülebilir. 8 numara rolünde fark yaratacaktır.