• 571
  son günlerde mustafa cengiz'in manchester city ile temas kurduğu ve birlikte bir proje yapılacağı haberleri geçip duruyor.

  hatta başkan manchester'da iken ozan kabak'ın m.united'a transferi ile ilgili de görüşmüş diyorlar. ozan kabak'a ilgilerini kuvvetli duyumları olan bir arkadaşımız da söylemişti.

  neyse konumuz united değil, city.

  sanırım city'de düşünülmeyen oyuncuların bizde oynaması, alt yapılarda ortak çalışmalar gibi bir proje varmış.

  katarlı bir firmanın bize forma sponsoru olacağı haberlerinden sonra biraz bununla da kesişiyor gibi.

  eğer bu ortaklık ciddiye binerse terim ile guardiola buluşacaklar deniliyor ki zaten normaldir.

  her iki tarafın da işine geleceğini düşünüyorum, sonuçta m.city de her aldığı oyuncuyu oynatamıyor, galatasaray gibi ligi'nde şampiyonluk yarışı veren ve avrupa'da mücadele eden bir ekibi rezerve takım gibi kullanmak mantıklı. biz de kaliteli oyuncuları düşük maliyetle takımımızda oynatabilme avantajına sahip olacağız.

  bu ortaklığın ilk meyvesi de sanki eliaquim mangala olacak.

  mangala city'de oynayamıyor, devre arası bize gelebilir, sürekli adı geçiyor.

  denayer ve fernando transferleri ile kurulan iyi ilişkiler belki de bu işin kapısını açtı. mustafa cengiz'in de premier lig'de ilişkileri olduğunu duymuştuk.

  bakalım haberler doğru mu, neler olacak? açıkçası merakla bekliyorum.

  ekleme: rezerve lafına takılanlar olmuş sanırım. bu konuda hepiniz kadar hassas olduğumu az çok entrylerimden anlayabilirsiniz, siz ortak deyin, işbirliği deyin. ben buna hiç takılmam. dünyanın ekonomik ve takım olarak en güçlü 4-5 takımından birinden bahsediyoruz. yoksa kulübümüzü satın almayacaklar.

  ben bu sayede yerel ligde şampiyonluklar alayım, ş.l.'de son 16'ları, çeyrek finalleri göreyim, fazlasını zorlayayım istiyorum.
 • 575
  kusura bakmayın ama 90 milyon euro etmeyen güncel piyasa değerimize karşılık adamların +1 milyar euro piyasa değerine bakınca reserve takımları olmanın bile bize kar sağlayacağı ortadadır.

  ayrıca bahsedilen anlaşma yöntemi reserve takım olma üzerine olmayacaktır tabi ki. kiralamayı düşündükleri oyuncuları ilk bize önerseler öpüp başımıza koymamız lazım. ki ben burada m. city ne gibi bir çıkar sağlar onu da çözemiyorum. tamam köklü kulübüz tarihimiz, taraftar sayımız ortada da bunlar adamları bağlamaz ki. onların bakacağı; kaç genç yetiştirmişiz, hangi kiraladığımız oyuncu değerine değer katmış, oyununu bir basamak yukarı taşımışız. benim hatırladığım potansiyelini zirveye taşıdığımız kiralık bir yabancı oyuncu yok.

  sözün özü hiç kezbanlık yapmaya gerek yok. kendileriyle yapacağımız her türlü anlaşma bize kar sağlar. dediğim gibi kiralayacakları oyuncuyu ilk bize önermeleri bile bizim için büyük lütuftur.
 • 697
  ffp'ye uymak için şişirilmiş sponsorluklar nedeniyle "uefa" tarafından avrupa kupalarından men edilmiş ingiliz kulübü. ingiltere futbol federasyonu değil, uefa tarafından. şişirilmiş sponsorluklar nedeniyle.

  sponsorluk... şişirme... ingiltere futbol federasyonu değil... uefa...

  birileri neden bu kadar gergin?
  neden uefa ile görüşmek için araya adamlar sokuyor?
  neden birilerinden yardım istiyor?

  insanın aklına sürü sürü sorular geliyor...
 • 792
  sven-göran eriksson'un çalıştırdığı manchester city'i hatırlıyorum da, epey kötü takımdı.
  aslında kadroları fena değildi ama oynadıkları oyun çok sıkıcıydı.
  manchester united'ı bir sezonda iki kez yenmelerine rağmen, chelsea'den 6, middlesbrough'dan 8 yemişlerdi.
  eski city'i bilenler, şimdiki city ile karşılaştırdıklarında geldikleri noktaya inanamazlar.
  her ne kadar arap sermayesi satın alsa da, harcadıkları paranın yanı sıra, gelişerek bu günlere geldiler.
  yani mesele şampiyon olup olmamak değil. mesela bir paris saint-germain, hiçbir zaman toplama takım görüntüsünden kurtulamadı.
  hücum hattı neymar - mbappe - messi olmasına rağmen hala aynı görüntüdeler.
  neymar - suarez - messi üçlüsüne sahip olan barcelona o görüntüde değildi.
  manchester city de arap sermayesine geçtiği ve önemli transferler yaptığı dönemde, şampiyon olmasına rağmen toplama takım görüntüsünden kurtulamamıştı.
  özellikle guardiola ile bu görüntüden kurtuldular.
 • 488
  pep guardiola ile geçen sezon* yaşadığı zorlukların ardından bu sezon premier ligi, hocasının da istediği oyunu oturtmasıyla, domine etmeye başlayan takım. https://pbs.twimg.com/media/DQ_q6xLW4AAeAZI.jpg

  formasyon/diziliş: https://lh6.googleusercontent.com/...aBi5i2GDPwXdqgdGGAKw

  bu sezon* en çok kullandıkları diziliş 4-3-3. bu diziliş; esnekliği sayesinde geçişleri kolay hale getiren, pep'in felsefesi olan topa sahip olma oyununa en uygun ve topa sahip olmayı kolaylaştıran bir sistem. bu sistem ile stoperler rakipten daha az baskı yiyor ve kolayca beklere oynayabiliyorlar. zaten john stones* ve nicolas otamendi*'nin pas yetenekleri malum. walker* ve mendy* de hücum yönü kuvvetli; rahatça rakip defansın arkasına sarkıp, çizgiye inip tehlike yaratabilen full bekler. fernandinho* ise orta sahada çıpa* rolünde, hatta orta sahanın kalbi desek abartı olmaz. bu tarz oyuncuların değeri genelde pek bilinmez ancak takım savunmasındaki rolü defans hattının önünde kalkan olup, rakip hücumculara ilk darbeyi vurarak, takımın kontra yemesini önlemek, geçiş oyununda da iki merkez orta sahanın* öne çıkmasını sağlayarak, oyun kurulumuna yardım etmek. defansif özellikleri daha çok öne çıksa da, kendisinin pas özellikleri de gerçekten iyi, bu yüzden orta sahada pasör role soyunup kanat adamlarına nokta atışı paslar verebiliyor, hatta bazen pas yolları kapatıldığında direkt olarak delici pas atabiliyor.

  kevin de bruyne* ise pep ile birlikte bir box-to-box oyuncuya dönüştü. daha önce yapmadığı kadar savunmaya yardım ediyor, enerjisi ve temposuyla da takımın oyununda çok önemli bir yere sahip. ek olarak geriden üçüncü bölgeye yaptığı koşularla rakip kale önünde tehlike yaratıyor; rakip defans onun bu koşularını takip etmekte zorlandığı için rahatça pozisyona giriyor. bu sene avrupanın en iyi oyuncularından birine dönüştü resmen. david silva* ise takımın ana playmaker*'ı, pas merkezi. her city hücumu onun üzerinden yönleniyor ve o da kaliteli pasları ile rakiplerin defans setlerini bozuyor. iki kanat oyuncusu* da tartışmasız guardiola'nın oyun sisteminin en hayati parçaları. bazen ''half space'' diye adlandırılan bölgelere koşu atarak rakip defansların dengelerini bozuyorlar, bazen kenarlara açılarak çizgiye basıp oyuna genişlik kazandırıyorlar, bazen de içe katederek beklerin bindirme yapıp çizgiye inmesini sağlıyorlar. forvet oyuncusu ise; agüero* veya jesus*, görevi değişmiyor, city'nin ileri uçta presini başlatan kişi.

  fernandinho ileri pas: https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=116

  de bruyne geriden koşusu: https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=44

  sterling half space kullanımı: https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=409

  sane half space kullanımı ve silva pası: https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=87 ve https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=288

  çift forvet: https://lh6.googleusercontent.com/...ghjjtmoNP5ClLdJUonkg

  bu da pep'in denediği bir başka sistem. çift forvet ve baklava orta saha şeklinde. mendy sakatlandığı için bu sistemi uzun süredir kullanamıyor. ancak resme baktığınızda pep'in sistemi için full beklerin ne kadar önemli olduğunu ve neden o bölgeye 150 milyon harcadığını anlıyorsunuz. bu sistemde bekler oyuna genişlik katanlar, ama bazen overload* yaratmak için kanat oyuncuları da kenarlara açılabiliyor. bu şekilde hem forvet oyuncularına kullanabilecekleri alanlar açılıyor hem de de bruyne'nin isabetli ortalarından faydalanılabiliyor. bu sistemde sterling bir zamanlar liverpool'da olduğu gibi forvetlerin arkasında serbest rolde oynuyor. fernandinho ise bu hücuma yönelik sistemde de yine çapa rolünde.

  overload videosu: https://twitter.com/...s/935459901945630721 ve https://youtu.be/CTIjkZH7TE0?t=145 ve https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=151

  çift forvet: https://youtu.be/AXwNJqCglYA ve https://youtu.be/AXwNJqCglYA?t=104

  mendy oyuna genişlik katmış: https://youtu.be/AXwNJqCglYA?t=138

  walker çizgiye açılmış: https://youtu.be/AXwNJqCglYA?t=170 ve https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=139

  de bruyne orta: https://twitter.com/...s/937619629614292993 twitter linki istemeyenler için https://www.clippituser.tv/c/edabyv ve liverpool maçında https://youtu.be/AXwNJqCglYA?t=72

  full bek sistemi: https://lh5.googleusercontent.com/...f8GOiKANJ0P_bGr7Hc2w

  bu son sistem de pep'in kullandığı bir sistem. bu ise; orta saha ağırlıklı, topa daha çok sahip olmak için kullanılan, 2-3-4-1 görünümlü bir sistem.

  orta sahadaki 3 kısmının resmi*: https://lh4.googleusercontent.com/...FXyXxQ3WBMgT25dEDpDQ

  üstteki resimde silva fernandinho'nun önünde ve de bruyne de sağ kenarda. city orta sahasının en kalabalık kısmı direkt chelsea defans hattı ile orta saha hattı arasındaki bölgede, rakip defansa baskı kurmuş ve orta saha ile bağlantıyı kesmiş durumda.

  manu maçında: https://pbs.twimg.com/...-OoWAAAwVFt.jpg:orig ve https://pbs.twimg.com/..._O1XcAArrJk.jpg:orig

  bu sistemde kanatların durumu: https://lh3.googleusercontent.com/...KnNDQv2TZTrT9RxmnRhA

  bu sistemde kanatlar sürekli çizgide kalıp rakip beklerin ileri çıkmasını engelliyor. üstteki resimde gördüğünüz gibi walker içeri girmiş ve bek dahil rakip oyuncuları üzerine çekmiş. böylelikle sterling de çizgide çakılı durduğu için önünde kullanabileceği geniş bir alan var. bu sistem kanat oyuncularının önlerindeki alanları hem dikine hem de enine kullanabilmelerini sağlıyor.

  kanat adamı alanı: https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=309

  kanat adamı çizgide: https://www.clippituser.tv/c/edvlma ve https://www.clippituser.tv/c/mleqay

  oyun kurulumu: https://lh4.googleusercontent.com/...974MvEQd4_hQRFfP3cHw

  pep'in city'si doğal olarak oyun kurarken topu oyuna degajla değil pasla sokuyor. sabırla pas yaparak rakibin baskısını kırıyorlar. iki stoper kenarlara doğru açılıp rakip hücumcuları üzerlerine doğru çekiyorlar ve fernandinho da aralarına girip defans hattını 3l'üyor. iki full bek ileri çıkıp silva ve de bruyne ile aynı çizgiye geliyorlar. kanat oyuncuları ise içeriye girip forvet oyuncusuna yaklaşıyorlar.

  arkayı 3'leme: https://lh3.googleusercontent.com/...yTBEj2udOv4RAkz6n79w

  yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi arsenal hücumcuları ayağında top olan city oyuncusuna baskı yaparken fernandinho defans ve orta saha arasındaki ''half space'' denen bölgede demarke vaziyette bulunuyor. bu sayede de fernandinho topu istediği gibi oynayabileceği zaman ve alana sahip oluyor; isterse topu derinlemesine ilerideki kanat oyuncularına atar, isterse yakınındaki merkez orta saha oyuncularına kısa pas verir. city çok baskı altında bile kalsa nadir olarak uzun top oynuyor. çoğu zaman rakip takımın presini pasla kırmayı tercih ediyorlar, zaten pep'in takımlarının genel felsefesine uygun olan da bu.

  pasla baskı kırma: https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=93 ve https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=113 ve https://youtu.be/CTIjkZH7TE0?t=473

  yukarıdaki resmin video hali*: https://youtu.be/CTIjkZH7TE0?t=97

  nadir olan uzun toplardan biri*: https://youtu.be/CTIjkZH7TE0?t=486

  oyun kurulumu ve geçiş oyunu ile pozisyona girme video: https://twitter.com/...s/941396118331707392

  hücum: https://lh5.googleusercontent.com/...PgirKaul9SW32V1ECNcw

  manchester city premier ligin en iyi hücum organizasyonuna sahip takım ve sezon sonuna kadar bütün gol rekorlarını kıracaklarmış gibi görünüyor. topa sahipken takımın aldığı şekil hücumda bolluk yaratıyor. iki merkez orta saha; david silva ve kevin de bruyne öne çıkıp kanat oyuncularıyla aynı çizgiye geliyorlar. ikisi de eskiden 10 numara oynadığı için, kanat oyuncularının önlerine koşu atıp, oradaki half space'i rahatça kullanabiliyorlar. fernandinho da ikisinin boşalttığı alana girip öndeki 4'lünün arkasına yerleşiyor. defans hattı da onu takiben öne çıkınca takım 4-1-4-1 şeklini alıyor. bu city'nin rakibini kendi yarı sahasına sıkıştırmasını ve orada hep ekstra adamla bulunduğu için rahatça top çevirmesini sağlıyor.

  silva half space koşusu: https://youtu.be/9fZjJbPsfso?t=202 ve https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=244

  de bruyne, jesus'un ilerisinde ama hala alanlara hakim olan city: https://lh6.googleusercontent.com/...Yu5M9uXlpP6WPNdd1TKg

  üstteki resimdeki gibi kanat oyuncusu çizgide: https://youtu.be/CTIjkZH7TE0?t=133 ve https://youtu.be/CTIjkZH7TE0?t=163

  pres: https://lh6.googleusercontent.com/...XLWOig5ZcWY8NI_Moltg

  agresif pres city'nin oyununun en önemi parçalarından. gök mavililer öndeki üçlünün* liderliğinde, adama baskı uyguluyorlar. bunu yaparken de rakibe olabildiğince ileride basıp onları kendi yarı sahalarına sokmamaya çalışıyorlar. bu forvet hattıyla başlayan pres defans hattının da iyice öne çıkmasıyla destekleniyor.

  öndeki üçlü: https://lh5.googleusercontent.com/...T-K_Oi-hjfmfTA0Q6gtw

  resimde gördüğünüz gibi jesus kaleciye basarken iki kanat oyuncusu da rakip stoper ve beklerin arasındaki alanı tutuyor. öndeki üçlü bunu yaparken de silva ve de bruyne de öne çıkıp baskıyı destekliyorlar. bu pres daima en öndeki forvet tarafından başlatılıyor ve en agresif şekilde basan da o oluyor.

  city baskı videosu: https://twitter.com/...s/940283104828231680 ve https://youtu.be/CTIjkZH7TE0?t=84

  city kaptırılan topu geri alma: https://twitter.com/...s/940158386494197761

  defans: https://lh3.googleusercontent.com/...UpDxY1xy_xm5eXaNQbXA

  eğer rakip takım city'nin presini aşmayı başarırsa, takım 4-2-3-1'e dönüp, kompakt bir şekle bürünüyor. bu şekilde bloklar arasında çok az alan bırakıp, topu kaptıkları gibi hücuma geçebiliyorlar. çoğu takımın city'e karşı kapanmasının sebebi kontralarının çok tehlikeli olması.

  kontra: https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=312 ve https://youtu.be/s4WnZYcXLD4?t=361

  city bu sezon* avrupanın en iyi takımlarından birisine dönüştü. bu hem pep'in taktiksel zekası hem de oyuncuların yetenekleri sayesinde. cephanesi çok geniş, rakibi her yoldan vurabilecek bir takım.

  taktiksel olarak esneklikleri de city'e karşı önlem almayı ve onları durdurmayı zorlaştırıyor. her sisteme, şekle ve oyun stiline kolayca adapte olabilecek bir takım city.

  pep'in yarattığı bu manchester city önceki pep takımlarının aksine sadece pas oyununu değil diğer tip oyunları da oynamakta oldukça iyi.

  bu yıl sonunda city bir pep guardiola takımı gibi sezonu rekorlarla ve kupalarla kapatacak görünüyor. zaten ilk rekor da geldi: https://pbs.twimg.com/media/DQ9PxgnXcAEUJhD.jpg

  son olarak buraya kadar sıkılmadan okuyan herkese teşekkür ederim.
 • 574
  galatasaray ile manchester city anlaştı.

  guardiola'nın kiralık gitmesine onay vereceği isimler, fatih terim'e bildirilecek.

  kaynak: trtspor

  https://twitter.com/...546497?utm_campaign=

  şu kimsenin rezerv takımı olmayız mantığını da anlamış değilim. yaz transfer döneminde yaşadıklarımız çabuk unutuldu sanırım. ve de ffp'den dolayı hangi şartlar altında transfer yapmaya çalıştığımız.
 • 349
  hayvan gibi şey yapıyorlar... an itibariyle watford'u bafilemekle meşguller. adamlar utanmadan gidip bir de kevin de bruyne'ü aldılar iyi mi? bu sezon rahat şampiyon olurlar gibi.

  kadroya gel:

  ------------------------------agüero--------------------------

  sterling-----------------------silva-------------umut bulut

  şaka lan şaka.

  ------------------------------agüero--------------------------

  sterling------------------------silva---------------de bruyne
 • 833
  defalarca yazılmış ama kendileri gibi rakipleri de belli başlı ailelerin ya da şirketlerin malıdır ve en az kendileri kadar para harcama imkanı vardır. manu city'e yakın paralar harcayarak ferguson'dan beri koskoca bir hiç elde etti mesela. liverpool da ciddi paralar harcayarak buralara geldi ama city kadar çok epl kazanamadı. ha onlar da kupa 1'i aldı city alamadı. yine de chelsea, manu, city, liverpool, bunların tamamı belli bir sermayenin kanatları altında olan takımlar ve bu sayede kafaya oynayabiliyorlar. bunu doğru bulduğumu söylemiyorum yanlış anlaşılmasın, herkes aynı diyorum.

  city'nin farkı başlarında pep olması. pep her şeyin 1 dakikada değişebildigi kupa 1 gibi turnuvalarda çok sıkıntı yaşıyor ama telafi imkanı olan ligde çok nadir kaybediyor.

  bugüne kadar kupa 1 alamamalarinin sebebi de pep'in bu takımda messi'sinin olmamasıdır.

  sevin sevmeyin ama peple beraber yeni bir futbol çağı baslattilar. izlemek büyük keyif.
 • 865
  futbol tarihinin en epik seviyesine ulaşmış bir lige ambargo koymak gibi insanüstü bi başarıya sahip, net bir teknik drektör takımı.

  premier ligin en cimri kulüplerinden biri olmalarına rağmen şu sermaye algısı da nasıl hala yok olmuyor anlamış değilim. championship'den çıkan nottingham forest'in bile 160 milyon euro harcadığı, westham'ın 180 milyon gömebildiği bir lige ambargo koyduklarını düşünürsek, adamlar para harcamıyorlar bile. yokluktan fernandinho'yu stoper, stones sağ bek oynatan falan bir takım yahu. epey oyuncu aldıkları bu sezon 140 milyon harcamışken, 160 milyon euro'luk satış yapmışlar? geçen sezon guardiola transfer dahi düşünmüyoken yönetimin hediyesi olan 120 milyonluk yedek grealish'e rağmen, yine 95 milyon euro'luk bir satışları var?

  aynı ligde manchester'in diğer ekibi 240 milyon euro harcamışken ilk 4'e giremiyor. chelsea'nin 250 milyon harcayıp şampiyonlar ligini aldığı kadroya 280 milyon euro'luk bir eklenti yapıyor ve ona rağmen her sene 20'şer puan fark yediği bir garip dünyada buluyor kendini. adamlar doğru düzgün para harcamadan futbolun metasına yön veriyor tek başına ve biz hala sermaye hede hödö kalıbından çıkamıyoruz.

  hayır hepsini geçtim, bu adamların hücum hattı neymar-mbappe-messi'den oluşup lille'e şampiyonluk kaptıran bir takımla nasıl bir bağlantısı olabilir? o adamların harcadığı parayla, bu adamların harcadığı paranın bir olduğu bir dünya mı var?

  diğer yandan, epik bir kadroya da sahip değiller. ortada hiç bir takımın elde edemeyeceği tarihi bir ambargo mevcut fakat bundan 10 sene sonra ''city'nin prime kadrosu'' denince, rekor kırdıkları sezondaki 19'luk futbolu oturmamış toy foden'i, yetersiz bulunan gabriel jesus'u, bekleneni veremeyip sonradan açılan mahrez'li hücum hattını överek anlatamayacak kimse. en fazla ''bi tane bruyne vardı'' falan diyip geçeceksin.

  teknik drektör takımı olmak böyle bir şey işte.
 • 900
  2022-2023 sezonunda şampiyonlar ligi'ni kazanırlarsa bir eleme turu az oynayacağımız için 10 haziran 2023 manchester city inter maçı'nda destekleyeceğim takım. normalde inter'in kazanmasını isterdim.

  aynı şekilde marcao'nun transfer bonusu olan 1 milyon euro'yu alabilmek için 31 mayıs 2023 sevilla roma maçı'nda da sevilla'yı destekleyeceğim. normalde roma'nın kazanmasını isterdim.

  7 haziran 2023 fiorentina west ham united maçı'nın sonucuna göre alacağımız bir bonus falan varsa bilelim.
 • 832
  2021-2022 sezonunda premier lig şampiyonu olmuş kulüp. ingiltere ligi'nde rakipleri olarak görülen liverpool, manchester united, chelsea gibi takımların sahiplerinin fakir fukara olduğunu göz önünde bulundurursak çok kolay bir iş başarmışlardır ve sevinmeyi hak etmiyorlardır.

  biraz google araştırması yaptığımda, city football group'un net değeri 3-4 milyar dolar civarı öngörülüyor. liverpool sahibi fenway sports group net değerinde ise 7 milyar dolar yazdığını görüyorum. manu sahibi glazer ailesine baktığımda da forbes dergisine göre servetleri 4 milyar dolar. arap sermayesini ben de sevmiyorum fakat burada art niyetli ve ezbere yorumlar gördükçe yarılıyorum.
 • 796
  --- alıntı ---
  1) man utd - £909m (4 major trophies)

  2) man city - £832m (11)

  3) arsenal - £493m (4)

  4) everton - £362m (0)

  5) aston villa - £358m (0)

  --- alıntı ---

  https://www.dailymail.co.uk/...t-FOUR-trophies.html

  son 10 senede transfer için ödenen bonservis ücretlerinde 832 milyon pound zarar ettiği gözüken ingiliz futbol takımı. bu süre zarfında 11 adet kupa kazanmışlar. bölgesel rakipleri man.united ise 909 milyon pound zarar edip, 4 kupa kazanabilmiş.

  man. city büyük paralar harcarken diğerleri ciklet parasıyla transfer yapıyormuş gibi algılanmasına karşıyım. aston villa bile 358 milyon pound zarar etmiş. premier lig şartları diğer çoğu lige göre adil sayılır.

  edit: kaldı ki chelsea'nin abramoviç tarafından satın alınmasıyla, manchester city'nin el değiştirmesiyle premier lig'in bugünkü marka değerine ulaştığı da bir gerçek. yüksek harcama yapabilen lokomotif takımlar sayesinde alt seviye takımlar da yüksek yayın gelirleri elde edebiliyor. big six değerlendirmesi yapılırken bunların da gözden kaçmaması önemli.
 • 797
  bir kulübün büyük sayılması için başarılarının ne zamandan başlaması lazım merak ettiren takım. yaygın görüştür, arap sermayesi muhabbeti vardır, bundan ötürü psg'dir city'dir bu takımlara sempati beslenmez de ingiltere'de sahipsiz kulüp yok ki? arap yerine amerikan sahip olunca daha mı farklı oluyor hatta bunu dediğime inanamıyorum ama araplar en azından takımların gelişimi için para harcıyor (gerçek bile olsa dediğimden rahatsız oldum, çünkü futbolu kendilerini şirin göstermek için kullanıyorlar bence). arsenal yıllardır transfer yapmadı wenger döneminde, sahipleri karhane gözüyle bakmaya başladı kulübe, geldikleri durum ortada. şimdi para saçıp toparlayamıyorlar.
  city son 10 yılı özellikle de son 5 yılı domine eden kulüplerden. insanların gönülleri kabul etmese de akılları farketmeden kabul etti. manchester city adı geçince bir ürküyorlarsa bunun sebebi şu an citynin büyük olması. eğer türkiyedeki gibi bir yapı yoksa, ülkenin büyük çoğunluğu 4 takımı desteklemiyorsa (portekiz de güzel örnek buna) kulüplerin tarihleri cidden geçici. nothingham forest o zaman cogu avrupa devinden büyük olurdu ama değil. city 30 yıl önce satın alınıp yatırım yapılsaydı büyük kulüp mü olacaktı mesela? veyahut chelsea'yi cityden ayıran ne? 20 yıl önce satın alınmış olması mı?
  dünyanın en iyi hocasını ve bu hocanın okyanus içinden çekilen damla gibi tek tek seçip, onlardan başkasını istemediği seçilmiş oyuncuları para ödemeden nasıl bir araya getireceksin?
 • 511
  --- alıntı ---

  tıpkı büyük şirketlerin onlarca alt markası olduğu gibi cfg'nin de markaları ve bu markaların kar'ı veya zarar'ı var. fakat bu kulüplerin hesap kitapları ayrı. zira manchester city'nin hisselerinin %100'ü cfg grubunda değil. bu arada cfg grubunun %100'ü de dubai'lilerde değil.

  --- alıntı ---

  amerika birleşik devletleri'ni donald trump'ın yönetiyor olması gibi teknik olarak doğru, fakat inanmak için naiflik gerektiren bir bilgi. olayların sonucuna değil de tarihsel gelişimine baktığımız zaman, şeyh mansur'un öncelikle manchester city'i satın aldığını, city football group'un sonradan kurulduğunu, new york city ve melbourne heart'ın (ismi sonradan melbourne city olarak değiştiriliyor) manchester city'nin yönetiminde kolaylık sağlaması için satın alındığını görüyoruz.

  manchester city'nin, yani city football group'un hisselerinin %87'si şeyh mansur'a ait. %13'ü ise politik sebeplerle mansur için çerez parası sayılabilecek bir bedel karşılığında çinlilere satıldı. üç kulübün sahipleri, ceo'ları, sponsorları, formaları ve amblemleri bile* aynı. bir de pep guardiola üzerinden incelenmesi gereken girona fc var.

  http://gss.gs/hXz.jpg

  birleşik arap emirlikleri - el nehyan ailesi - şeyh mansur

  birleşik arap emirlikleri, abd'nin 53. eyaleti olarak bilinen, yönetimini 1800'lerin başında ingilizlere kaptırmış, sınırları kanla değil cetvelle çizilmiş bir kukla devlettir. petrol ve doğal gaz varlıklarını para karşılığında batı devletlerine satmak, kazandıkları parayla da aynı devletlerden savaş uçağı, savaş gemisi, silah vs. almak gibi saçma bir sirkülasyonları vardır. boş zamanlarında da darbe finansörlüğü yaparlar.* ülke abu dabi merkezli 7 emirlikten oluşur ve vali olarak el nehyan ailesi atanmıştır. şeyh mansur, bilinen serveti 1 trilyon dolar'dan fazla olan bu ailenin mensubudur.

  şeyh mansur'un politik gücü, uefa icra kurulu'nun karşısına geçip; "ffp'yi deldik ama delmemiş gibi göstereceğiz, siz de göz yumacaksınız, iyi günler" demek için fazlasıyla yeterli. adamın ailesinin orta doğu'nun yeniden dizaynında önemli bir misyonu var.

  girona fc - pep guardiola

  guardiola idealist politik görüşleri sebebiyle manchester city'e soğuk bakıyordu fakat, ikinci che guevara olacakken bugün "çakal" olarak andığımız carlos* gibi hırslarına yenik düştü. şeyh mansur, girona projesi, kovulmama garantisi ve sınırsız harcama yetkisiyle guardiola'yı ikna etti.

  bugün girona'nın hisselerinin yarısı şeyh mansur'a, yarısı da guardiola'nın kardeşi pere guardiola'ya ait. kulübün renkleri kırmızı-beyaz olmasına rağmen mavi formaları var. manchester city'nin potansiyelli genç oyuncuları girona'ya kiralanıyor.

  guardiola ilk sezonunda chelsea'den 15, tottenham'dan 8 puan fark yedi. şampiyonlar ligi son 16 turunda monaco'ya, fa cup'ta wenger'e, lig kupası'nda mourinho'ya elendi. kovulması söz konusu olmadığı gibi 315 milyon euro'luk daha harcama yapmasına izin verildi.

  düşünün ki kulüp başkanına; "3 stoper, 2 bek, 1 kaleci -ayağı iyi olsun-, 2 kanat, 2 paket de camel" şeklinde transfer listesi verebiliyorsunuz, taktiğinizi oturtmak için sınırsız zamanınız var ve gelecek vaadeden oyuncular transfer ettirip bunları abinizin kulübüne bedelsiz kiralayabiliyorsunuz.

  https://www.forbes.com/...nd-melbourne-city-fc

  önceki entry'de paylaştığım haberde, forbes yazarı bobby mcmahon, city football group'un açıkladığı finansal raporlarda "çelişkiler" olduğunu söylüyor ve soruyor; "manchester city, ffp'ye takılmamak için 100 milyon dolar masrafını pilot kulüplerine mi yükledi?" bu soru aslında temmuz ayının ortasında laf olsun diye sorulan "havalar da ısındı mı ne?" türünde bir soru.

  uefa'nın galatasaray'dan ffp kurallarına tam riayet etmesini isterken manchester city'nin delmesine göz yumması, guardiola'nın half-space'leri ne kadar iyi kullandığından bağımsız olarak beni her zaman rahatsız eder.
 • 633
  oynadıkları müthiş oyun ile, premier lig'de kendilerini tahtından etmek çok zor gibi. en büyük rakipleri liverpool gibi görünüyor ama bence tottenham bu sezon kendilerini daha fazla zorlayabilir.

  bu arada şampiyonlar liginde hangi takımla karşılaşmak istemezsiniz diye bir seçeneğim olsa, kesinlikle kendilerini seçerim. gelme canım kardeşim, gelme güzel kardeşim.
 • 925
  22-23 sezonunda real'e 4 atıyorsun, bayern'e 3, arsenal'e 3, liverpool'a 3, united'e 6, daha da uzar liste. ama şu takım şöyleydi bu takım böyleydi diye city'nin net başarısına saçma sapan bahaneler üretiliyor. pardon başka hangi takımda aradınız bu kıstasları. 10 haziran 2023 manchester city inter maçını kötü oynadılar ama senelerdir real madrid böyle oynadı da kupa aldı. başkasına olunca winnerlik, city'e olunca kötü oynadılar hak etmediler falan. bu nasıl bir mantık anlamadım gitti. son 5 senede city kadar hak eden başka bir takım olmadı bu kupayı. üstelik şampiyonlar ligi kupası üçlemeyle geldi. çok daha zor durum açıkçası. tarihte kaç tane örneği var ki adamların başarısına bok atılıyor. bu adamlar hak etmediyse kim hak etti acaba? transfere son 5 sezonda daha fazla para harcayan united kolaysa alsın bir daha bu kupayı. diğerlerinin de parası var, kimseyi tutan da yok. buyurun hodri meydan, sadece parayla başarı geliyorsa herkes alsın bu kupayı.
 • 576
  galatasaray için oldukça hayırlı olacak bir ortaklık için adı geçen kulüp.

  "galatasaray kimsenin rezerv takımı olmaz." gibi beylik laflara gerek yok efendim, bal gibi de oluruz. futbol eski futbol değil artık. city ile şu andaki şartlar altında 100 kez karşılaşsak 95 maçta ayağımıza top değmeden maç biter.

  futbol endüstriyelleşti, bu pazara akan paranın haddi hesabı yok. belhanda için, maicon için verilen ve bizim gözümüzde "pornografik" olan o paralar bu arkadaşlar için çerez parası. makasın açılmasından en iyi bu şekilde -anlaşma bularak- faydalanılabilir. anlaşma zeminini yakalayacaksın ve hem maliyetten hem kalitesizlikten kurtulacaksın.

  fenerbahçe bunu barcelona ile yapacak deniyordu, olmadı. bizim de böylesi güzel bir anlaşma yakalayabileceğimizi zannetmiyorum. olursa ffp kıskacında, borç batağında gezen kulübümüze ilaç gibi olur.

  oynamadığında takımın kalitesinin 2 gömlek düştüğü fernando, city'de ne kadar şans buluyordu? yedek oyuncuydu. efsane top oynayan melo kiralık gelmedi mi? nagatomo peki? denayer?

  bu kulüplerin çöp dedikleri bile bizi farkla şampiyon yapacak kalibrede adamlar. evet, ne yazık ki makas bu kadar açık. şampiyon olup şl'de düzenli boy göstermedikçe daha da açılacak. umarım bu tarz bir anlaşma gercekleşir, hem city hem de biz faydalanırız.
App Store'dan indirin Google Play'den alın