• 9
  galatasaray'la adı anılan bir diğer futbolcu.

  edit: birkaç mesaj geldi. entry biraz karışık gelmiş. baştan sona düzelttim.

  son zamanlarda galatasaray taraftarları arasında futbolcu satışı yapmaya karşı çıkan ciddi bir kitle var. istiyorlar ki kulüp katar takımları gibi kimseyi satmadan sürekli harcama yapsın. milyon eurolar havada uçuşsun ama kimse bir yere gitmesin istiyorlar. kulübün borç batağına girmesi umurlarında değil. 5 sene sonra bir riva daha satılır diye düşünüyorlar sanırım.

  son olarak bu futbolcu satışı yapmaya karşı olan kitle ndiaye'nin satışına da el attı.

  dün gece ndiaye'nin 18 milyon euro'ya satılıp yerine jose luis garcia del pozo'nun 8 milyon euro'ya alınması ihtimali tartışılıyordu. birkaç kişi ''ndiaye'yi 8'e aldık, 18'e tekrar satsak, 8'e jose'yi alsak totalde 2 milyon euro kar ediyoruz*'' dedi.

  bu hesap ndiaye'ya yazın verilen bonservisi de işin içine katarak karı 8 milyon az göstermekti. bir futbolcunun satılmasını istemeyebilirsin fakat matematik oyunu yapıp karı az göstermeye çalışmak nedir anlamış değilim. tam hesabı anlamayanlar için altta ufak bir örnekle açıklıyorum.

  diyelim ki kasamızda 50 milyon euro para var. yazın ndiaye'yi aldık ve kasamızda 42 milyon euro kaldı. şu an ndiaye'yi satmazsak kasamızda olan para bu. 42 milyon euro.

  ndiaye'yi 18'e satarsak 42+18=60 milyon euro paramız oldu. 8 milyon euro'ya ndiaye yerine birisini aldığımızda 60-8=52 milyon euro'muz oldu.

  satmazsak 42 var satıp birisini alırsak 52 var. iki durum arasında 10 milyon euro giriyor kulüp kasasına. arkadaşlar hala anlam karmaşasıyla kendi savlarını ayakta tutmaya çalışıyorlar. dün gece de yazdığım gibi bu yaptığınız ilkokul öğretmenlerinize hakarettir. *
 • 10
  ilkokul 3'te matematik dersini çok iyi anlayan fakat okuduğunu anlayamayan arkadaşlar neden 2 milyon kar edeceğimizi anlamamış açıklayayım.

  ali'nin cebinde 50 milyon vardır. 8 milyonuyla kendisine takıma uyum sağlamış bir orta saha almıştır. kaldı cebinde 42 milyon. premier lig takımları performansından etkilenmiş olacak ki ali'nin orta sahası için 18 milyon teklif etmişlerdir. ali de ilkokul 3'ü bile yarım yamalak tamamlamış sözlük yazarlarına güvenip 10 milyon kar edeceğim diye çok sevdiği orta sahasını satmıştır. kasaya bakar 60 milyon. ama yeni bir orta saha alması gerekir. 8 milyona ne vereceği belli olmayan hemen hemen aynı yaşta bir orta saha almaya karar verir. kaldı mı kasanda 52 milyon. e başlangıçta kaç vardı? 50 mi?
  52 eksi 50. ıı 2'den 0 çıkar 2. 5'ten 5 çıkar 0. 2 kaldı yani. ali eskiye oranla sadece 2 milyon zenginleşmiştir. bir de elinde güvendiği bir orta saha yerine soru işareti bir ortasaha vardır.

  edit: yahu nesi anlaşılmıyor anlamıyorum. kasa başlangıça göre hepi topu 2 milyon+ne vereceği belli olmayan bir ispanyol oyuncu kazanacak. benim derdim ndiaye'nin satılmaması değil, alacağımız bu riske değecek miktarda para kazanmamamız.
 • 12
  şu matematik hesabına bende katılmak istiyorum.

  şimdi galatasaray sk 22.01.2018 tarihi ile ndiaye'ye zaten 8 m euro ödemişti. şu anda kasasında 42 m euro'su olsun. 23.01.2018 tarihinde ndiaye'yi bir takıma 18 m euro'ya satarsa kasasında 60 m eurosu olacak. 24.01.2018 tarihinde kasadaki parasının 8 m euro'su ile del pozo'yu alırsa kasasında 52 m euro'su kalacak.

  yani 2 günde 10 m euro kar etmiş olacak.

  ha ama ben del pozo'yu hiç izlemedim hiç tanımıyorum ndiaye'den daha iyi olur mu olmaz mı onu hiç bilmiyorum ama sadece hesaba göre 10 m euro kasaya giriyor güzel para. böyle böyle 3 transfer daha yapsan 900 güzel para ***
 • 13
  üzerinden bir oyuncunun satışından elde edilen kar ile genel olarak kasanın elde ettiği karın karıştırıldığı oyuncu. en basite indirgeyerek örnekleyecek olursak, bir oyuncuyu 20'ye alıp 10'a satarsan 10 lira kar edersin. ama toplam satışın 50, toplam alışın 60 ise de 10 lira zarar edersin. bu zarar da kasa zararıdır. oyuncu satışından elde ettiğin 10 lira kar bu zararın 20 değil de 10 olmasını sağlamıştır. elma ile armudu karıştırmak gibi bir durumdur yani.

  oyuncuya bakacak olursak ispanyol olması nedeniyle direk ön yargılıyım çünkü ligimizde dikiş tutturabilen ispanyol oyuncu pek yok. maç başına top çalması 2,3 iken ndiaye'nin 3,1. ancak top kesmede ndiaye 0,4 iken pozo 1,4. sanırım ndiaye gibi rakibin üstüne giderek değil daha alan kapatarak savunmayı tercih ediyor. hücum istatistikleri ise çok benzer. pozo kilit pas ve maç başına şut istatistiklerinde önde. ancak güçlü yönleri açısından pas konusunda daha etkili duruyor ndiaye.
 • 14
  adi galatasarayla anilan bir futbolcu.

  he he biz katar takimiyiz futbolcu satmadan mal gibi hep para verip alalim. te allam ya! oglum bak! anlayamiyorsun sanirim biz ara transfer donemindeyiz. bu donemde kalifiye futbolcu zor bulunur. o yuzden temkinli yaklasmak lazim. yoksa daha uyguna ve daha kaliteli futbolcu varsa koy a. sat sat sat, muslera'yi bile sat. ama bu donemde yapilan transferler cortingen strasse oluyor yuzdesel olarak. te allam ya!
 • 16
  ndiaye'nin yerini dolduracak bir oyuncu değil recio.
  oyun stilleri bile farklı.
  neye dayanarak, onu satalım bunu alalım diyorsunuz.
  ndiaye satılacaksa bile, ne şu an doğru zaman, ne de fiyat doğru fiyat.

  sezon sonu dünya kupasından sonra çok yüksek bir bedelle satılır.
  birazcık akıllı olmakta fayda var.