• 1
  temelde sahada egemen olan defansif kurgu ağırlıklı bir oyun anlayışı
  gibi görünse de; futbolun taktik uygulamasının ve fiziksel dayanıklılığın
  teknik ile beraber sertlikle (bkz: calcio)* harmanlanması gibi görülebilir.

  sağlığınız için fazla süratli olunmamalıdır zira o değirmenler
  ne sular görmüştür, ne yiğitler o değirmenlerde öğütülmüştür.

  (bkz: marco van basten)
 • 7
  ölmüş, ağlayanı yok. bugün juventus'tan sonra belki de en iyi takımı olan napoli götü boklu beşiktaş'ı iki maçta da yenemiyor, yenmeyi bırakın bariz bir oyun üstünlüğü bile kuramıyor. juventus'u çıkarın bu ligden, bir rusya ligi kadar bile kaliteli değil. getirin zenit'i, alayını içerde dışarda tokatlar.

  bizim ülkede de fubolun f'sinden haberi olmayan tipler ''azzurri, catenaccio'' falan gibi bir kaç kelime öğrenip sayfalarca aforizma kasıp yalarlar italyan futbolunu. hayır yaladıkları kadar izleseler anlayacaklar bir sik olmadığını. gerçi izleseler öncelikle futbolu öğrenecekler ama gerek yok. ezbere yazmak daha güzel. o 2000'lerin başındaki italyan futbolu öldü. artık almanya 3. ligi kadar çekiciliği bile yok benim gözümde. serie a izleyeceğime ''azerbaycan premier ligası'' izlerim daha iyi.
 • 15
  sözlükçe a. koyduğumuz futboldur.*
  juventus klubünün kahpeliği sonrası gerçekleşmeyen asamoah transferi sonrası juventusa nasıl verdiysek negatifi, sadece juventus'u değil adamların memleketini kuruttuk be. yemin ediyorum filmlerdeki "sadece seni değil, bütün sevdiklerini de öldüreceğim" diyen, uzun saçlı ve öfkeli bakışlı kötü adam gibiyiz*

  edit: ah be gencler yapmayin... çok mu beşiktaşlı arkadaşınız var? tiner kokusu mu geliyor adamlardan kafa oluyorsunuz? yazdıklarımı ciddi ciddi yorumlayıp italya futboluna bu yüzden bir şey olmaz diyen var :( (bkz: ironiden anlamayan nesle asina degilim)
 • 16
  içine şike giren ülkenin futbolu kolay kolay adam olmuyor. şikenin görünen ve görünmeyen etkileri o ülkenin futbolunun kökünü kurutuyor. italya da lig ve milli takım bazında bunun sonuçlarını çekiyor diye düşünüyorum. tezimi desteklemek için vereceğim diğer örnek yeni türkiye futbolu.
 • 18
  2017/2018 sezonunda takımları avrupa kupalarında fena işler yapmıyor.

  şl c grubu: roma (8) chelsea (7) a.madrid (3) karabağ (2)
  şl d grubu: barcelona (10) juventus (7) s.lizbon (4) olympiakos (1)
  şl f grubu: m.city (12) s.donetsk (9) napoli (3) feyenoord (0)

  al d grubu: milan (8) aek (6) a.wien (4) rijeka (3)
  al e grubu: atalanta (8) lyon (8) a.limassol (3) everton (1)
  al k grubu: lazio (12) nice (6) zulte (4) vitesse (1)
 • 19
  http://gss.gs/2281167

  yazilanlara katilmamak mümkün degil. yukarida da anlattigim gibi bir dü$ü$ içerisindeler. önce $ike skandali ile çalkalandilar ve sonra avrupadaki ekonomik kriz italyadaki futbol endüstrisini vurdu.

  http://gss.gs/2189416

  parma'nin iflasini yazmi$tik yukarda. futbol dedigin $ey artik (10 küsür yildir) bir endüstriye döndü. paran varsa güçlüsün. futbolculara gerek bonservis gerek ise maa$ olarak astronomik rakamlar ödeniyor. yayin gelirleri had safhada. büyük paralar dönüyor. uluslararasi $ampiyonalarda büyük $ikeler dönüyor (fransa, katar, daha önce 2006 almanya, üstü örtüldü ama beckenbauer'in bir i$ler kari$tirdigini cümle alem biliyor, zira dedikodular çikti çikali ortalikta gözükmüyor).

  avrupa'nin mali krizi futbol bazinda en çok italyayi etkiledi. hatta o kadar etkiledi ki, asirlik çinar ac milan bir çinli i$adami tarafindan satin alindi.

  italya en az türkiye kadar bir futbol ülkesidir. insanlar futbolla yatar, futbolla kalkar ve avrupanin göbeginde olma hasebi ile tekrardan ayaklanacaktir ama ne zaman..
 • 20
  2017 yılının ilk yarım diliminde francesco totti'yi kaybeden; serin bir kasım gecesi milli takım bazında andrea barzagli'den, daniele de rossi'den, gianluigi buffon'dan ve büyük ihtimalle giorgio chiellini'den olan avrupa futbol ekolü. hani her yılın sonunda almanak ayağına o senenin nasıl geçtiği döner ya televizyon kanallarında, italyanlar için 2017'nin manası futbol özelinde çok başka.
 • 23
  bir dingil yüzünden bir dünya kupası kaçırdı diye köpeklerin muhtelif uzuvlarına sokmaya gerek olmayan futboldur.
  şikeden sonra toparlanalı da çok oldu. şahsen 2018 dünya kupası rezilliğinden gerekli dersleri çıkartacaklarına ve daha iyi yerlere geleceklerine dair hiçbir endişem bulunmuyor.
  "şike italyan futbolunu bitirdi" tezi tamamen uydurmadır ve gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi yoktur; (bkz: #1477289)

  not: asamoah'ı bırakmayan juve'nin hep beraber ... ama yani komple ülke futbolunu da çöpe atmayın lan.
  sevinenler de hemen coşmasın.
  italyan futbolu bu; şike muhabbeti patladı, bitti dersin gider dünya kupasını alır, 40 yıldır kazanamayan -non vincete mai- inter gider şl kazanır gelir, juve zaten malumunuz.

  bir yenilenmeye ihtiyacı vardı. gönül isterdi ki dünya kupası'nda izleyebilelim; çünkü italya'da futbolla ilgilenen insan futboldan gerçekten anlar. bizim kahve dayıları gibi "la çıkar onu sok bunu" yapmazlar. italya'da bir defa bile bir restoranda bir kafede maç izlediyseniz ne demek istediğimi anlarsınız. bu kadar güzel bir ülkenin ve insanlarının dünya kupasında olmaması büyük bir kayıp. neyse ki yerine isveç var; o da ayrı mevzu :)

  şaka bir yana, yenilenmeye ihtiyaçları vardı dedik; bu elenme de vesile olacaktır. daha güzel günler göreceklerdir. çünkü spora ve sporcuya önem veren, olanak yaratan, suçu cezalandıran, kendi yağıyla kavrulmaya çalışan güzel bir ülkenin sürekli başarısız olması olanaksızdır. onu anca bizim gibi çomarizm ile yönetilen orta doğu ülkeleri başarır.

  düzenleme: yazım hatası düzeltildi (dünya kupası => dünya kupasında)
 • 24
  #2281177 hakikaten sözlükçe bedduamızı almışlar ve düşüşteler(!)

  sgklaşfksaşlggk ulan şuna kargalar güler ya hakikaten milletçe pardon sözlükçe kafayı sıyırdık bence. şampiyonlar ligi'ne katılan 3 italyan takımından 2'si gruptan kesin çıktı 1 tanesi de(napoli) bence çıkacak, avrupa ligine katılan 3 takımdan hepsi grup lideri ve çıkmayı garantilediler. ha bu arada geçen sene avrupa potasına soktukları 6 takım da gruplarda mücadele ediyor, hepsi bulundukları gruptan çıkmaya aday takımlar ve galiba diğer büyük ligler için bu istatistik söz konusu değil(örneğin almanya'dan dortmund cl grubundan çıkamayacak yahut ingiltere'den everton uefa grubunda son sırada gibi).

  dünya kupası'na gidememeleri ise çok büyük bir kura talihsizliği ve teknik direktör embessilliği... elemelerde ispanya ile aynı gruba düştü, 2. olarak çıktı ve ardından seribaşı olmayan en kuvvetli rakip isveç geldi. 2 maçta da ventura olacak deyyusun işbilmezliğine denk geldiler(ona olan sinirim de halen geçmedi). kaldı ki italya son dünya kupası'nda da kötü bir performans gösterip dk gruplarından çıkamamıştı. yani bu olayın gs taraftarının âhı(!) ile alakası yok.

  juventus'un durumu içinse millet farkında değil herhalde ama ligde lider napoli'nin 1 puan gerisindeler https://hizliresim.com/rJX983 ve 3 hafta sonra napoli ile oynayacaklar, yani 3 hafta sonra liderliğe oturmaları işten değil. şampiyonlar ligi grubundan ise %99 ihtimalle çıkacaklar. kaldı ki juventus geçen sezon da sene başında iyi başlamayıp hem ligde şampiyon olmuş hem de cl'de finale çıkmışlardı.

  ispanya ve ingiltere ligini bir kenara ayırıyorum diğer 3 büyük lig olan fransa,almanya ve italya ligleri arasında seyir zevki ve lig kalitesi açısından bence italya diğerlerine nazaran önde hatta kalite açısından olmasa da bence seyir zevki açısından ispanya liginden de önde.(bi ara bu konu hakkında detaylı bir yazı yazmak istiyorum ancak öncelikle lig aralarını bekliyorum)

  hal,durum bu iken bizim taraftarın kendine payı çıkarması bana bayaa komik geliyor.
 • 25
  son 60 yılda ilk defa dünya kupasına gidemeyen bir milli takımı vardır.
  türk futbolunun ise son 60 yılda 1 kere dünya kupasına gitmişliği vardır.
  adamlara tamam vuralım da biraz düşünmek gerekiyor.
  hep kendimizi dev aynasında görürüz ya. dünya kupasına her gidemediğimizde sanki almanya gidemiyormuş gibi basarız yaygarayı. bu milli takım neden başarısız geyikleri döner genelde. hemen yabancılar suçlanır, gençlerimiz şans bulamıyor geyikleriyle popülizmin dibine vurulur. bakın şimdi göreceğiz italya'nın ne yapacağını. 60 yıldır sürekli başarısız olan bir ülkenin yaptıklarını mı yapacak, yoksa bu işi almanya-fransa-ispanya gibi mi çözecek? göreceğiz...

  bence en başta ventura kararı facia. gören de italya'nın uluslararası seviyede antrenörü yok zannedecek. 69 yaşında, kariyerinde hiçbir başarısı bulunmayan, zır cahil, geri kafalı bir adamı kim bu takımın başına getirdiyse önce onun kellesini alsınlar. tam inter-milan toparlanıyorken, juve'ye napoli rakip olmuşken, avrupa'da italyan takımları dolu dizgin giderken bir anda milli takım faciası ülke futbolunun imajını belki de yerle bir etti. ama sorunlar da herkesin gördüğü üzere zaten vardı. alman-fransız-ispanyol milli takımları ile italya milli takımı arasında bu kadar yetenek uçurumunun olması kabul edilemez. ülkedeki stadyumların bu kadar eski kalması kabul edilemez. ülkedeki altyapı üretim bandının bu kadar düşük seviyede kalması kabul edilemez. bunların bedelini işte italyanlar bir bunak sayesinde çok ağır ödediler. italyanlar da sonuçta akdeniz ülkesi. net bir başarısızlığa kadar kendisinin muhasebesini yapamaz. belki de hayırlı olmuştur dünya kupalarına gidememeleri. sıkıntılarını yakın zamanda çözeceklerine inancım tam. çözemiyorlarsa da conte, mancini, ancelotti seviyesinden düşmesinler de bari en azından dünya kupasına gidiversinler. ventura kim ulan! hala sinirliyim amk.