• 12
  sadece bakış açısı çoğunluktan farklıdır. ne yazık ki bu ülkede, dünyanın her yerinde olduğu gibi çoğunluk gibi düşünmüyorsanız üzerinize gelinir, direk isminizden politika yapılır. oysa ki bir konuda fikrini söylemiş, bu konuda karşı görüş zaten daha önce belirtilmiş, yine belirtilebilir, hiç zor değil, konuya ait de başlık mevcut. ama fikirleri değil insanları tartıştığımız, fikre değil karşıdakine saldırdığımız müddetçe ileri yol almamız imkansız.
 • 13
  galatasarayımız bu sene 104. yılı kutlarken böyle bir yazı yazması abes ve iştigaldir. zira 104 yıllık süre boyunca bir sürü yaşamadığımız anlar görmediğim kişilerde olmuştur. ama bu onlara duyulan sevgi ve saygı için bir kriter değildir. metin oktay ı da sadece televizyondan veya çeşitli yerlerden hayat hikayesini okumaktan öğrendik. yani sevgi ve saygı bulunan zaman içindeki karakterlerle sınırlanamaz. metin oktay da galatasarayımıza emek vermiş hem yaşam tarzıyla hemde başarılarıyla. o zaman neden hep metin oktay gibi futbolcu arıyoruz neden onun özlemini çekiyoruz. zaten onu görememenin üzüntüsünü yaşayan biz sözlük yazarları için bu yazı gerçekten çok gereksizdir.

  ayrıca galatasaray sevgisini bizlere aşılayan da bu anlar ve bu kişilerdir. en azından bunu göz önüne alarak lütfen bazı şeyleri görememenin izleyememenin üzüntüsünü yaşayan biz yazarlar saygı gösterin ve böyle yazılar yazmayın.

  edit: ekleme
 • 17
  düşünceleri genel olarak yanlış yazar. kimi daha çok sevdiği-sevmediği beni ilgilendirmez fakat yazının* geneline hakim konu olan "görmedin, bilmedin ne diye yüceltiyosun" havasını şu şekilde de yorumlayabilir insanlar. "e o zaman sen günümüz politik hayatında beğendiğin bir politikacıya mustafa kemal atatürk'ten daha fazla saygı gösteriyorsun. mustafa kemal atatürk'ün modern zaman putu olduğunu iddia ediyorsun."

  dediğim gibi hakaret olmadığı sürece beni ilgilendirmez, ilgilendiren tarafı sağ alttaki on ve of butonlarında saklı.
 • 18
  fenerli olup da galatasaray sözlükte takılan adamlardan çok daha büyüktür gözümde. metin oktay'la ilgili entrysine gelince, tasvip etmesem de bir görüştür. hakaret, kutsal değerlere bir düşmanlık söz konusu değil. keşke metin oktay'ı görmüş, yaşamış büyüklerinden birisiyle konuştuktan sonra yazsaydı entrysini. metin oktay'ı ananesinden dinlemiş biri olarak, gözlerinin dolacağına eminim.
  bir de yeri gelmişken şunu belirtmek istiyorum. efsane olmuş fakat hayatından içkiyi çıkaramamış insanlara karşı bir infial söz konusu. anlamadığım şekilde bu insanların içki içtiği öne çıkarılıp, yaptığı çok çok önemli şeyler unutturulmaya çalışılıyor. bu ön yargıdan bir an evvel uzaklaşılması gerektiğini düşünüyorum.
 • 20
  çok konuşulan girisinde haklıdır. metin oktay'ı görmeden sevmek özlemekle, atatürk'ü görmeden sevmek, özlemek farklı şeylerdir. atatürk'ün icraatları hayatımızın her yerinde belli eder kendini.** zaten anlayamayanlar için kendisi de belirtmiştir. şöyle: "beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir." şimdi diyeceksiniz ki yok ben metin oktay'ın duygularını anlıyorum o seneleri yaşıyorum falan filan. palavraları bırakın da biraz tarafsız bakın olaya. metin oktay büyüklerimizden öğrendiğimiz gibi kişiliğiyle, iyi futbolculuğuyla örnek bir sporcudur. ama atatürk bu ülkeyi kuran, hayatımızın her alanında icraatlarını hissettirip, sözünde belirttiği gibi onu görmeden, tanımadan da yaşayabileceğimiz ulu önderimizdir. ikisi çok farklı şeylerdir.
 • 21
  metin oktay icin olusturulan efsane'yi metin oktay'in oyuncu ve kisiligini bilmedigi icin anlamsiz bulan, ve bu fikri tasvip etmeyenlerin "atatürk'ü de görmedin, o halde o da senin gözünde bir put" tadinda karsi argümanlarin olusmasina neden olan gsuser. korkarim bu polemik ilerleyecek. ancak hemen bu noktada elma ile armut'u birbirine karistirmayalim derim.

  atatürk bir asker ve siyasetcidir. atatürk'ün hayati, eseri, fikirleri, tarih kitaplarinda, kendi eserlerinde, ses kayitlarinda, videolarda kayitli. herkes az cok fikir sahibi türkiye'de atatürk hakkinda. isteyen, atatürk'ün külliyatini okur, onun kisiligi hakkinda fikir edinir. en basitinden nutuk'u okur, kurtulus savasi ve cumhuriyet'in ilk yillari hakkinda fikir edinir vs. birinci el kaynaktir bu. hakkinda o kadar film cekilmistir, oturur onu izler, fikir edinir.

  metin oktay bir futbolcudur. futbolcu ilk basta futboluyla ilahlasir. belli ki metin oktay zamaninda türkiye'nin en büyük futbolcusuymus. ancak kacimiz metin oktay'in 90 dakika bir macini izlemis ki? hangimiz, 90 dakikayi birakin, 2-3 dakikalik bir mac özetini izlemis ki, söyle büyük golcüydü, böyle büyük futbolcu diyebiliyoruz, %100 emin olarak? ben olamiyorum. onu gectim, kacimiz metin oktay hakkinda bir kitap okumus, oynadigi filmi görmüstür? ben ne hakkinda bir kitap okudum, ne de filmi izledim. kabaca hayat hikayesini bilirim. okudugum makalelerden neleri basardigini bilirim. o kadar büyügümüz böylesine övüyorsa da, galatasaray'in en büyük efsanesi olarak kabul ederim. ama "cok özledik" gibi seyler demem, diyemem. zaten yazar da bunu elestiriyor. ve bu elestiri kendi sahsi görüsü. bu sahsi görüs yüzünden galatasaray düsmani ilan etmek sigliktir bence. ha, atatürk ile ayni durumu kiyaslamak ise yersizdir.

  mahalle takimi blogu'nun sahibini biliyoruz. hicbirimiz de o'na herhalde "galatasaray düsmani" demez sanirim. ancak iste o blog'ta da benzeri fikir gecerli. metin oktay'in oyununu görmedim bilmedim, o yüzden benim bildiklerim arasinda en büyük futbolcu hagi, sonra da arda'dir der. bu da bir fikirdir. saygili olmayi ögrenelim. saygili olursak bu kadar uzun yazip, degerli zamanimizi polemiklere harcamak zorunda kalmayiz.
 • 23
  metin oktay' futbolcu eskisi

  tiksindim amına koyayım bu model yaratıp ona tapmasına insanların. metin oktay bildiğin modern zaman putlarından biri oldu.

  efsaneler yüzünden bu denli metin oktay manyağısınız

  yarrak afedersin

  tek bildiğim hayatta tutunacağı hiçbir şey olmayan, bu yüzden de galatasaray'a aşkla bağlanmış bir adam olduğudur.

  modern zaman putlarından biri

  gibi cümleleri olan, saçmalamada sınır tanımayan yazar,

  -madem metin oktay'ı tanımıyor nasıl o'nun tutunacak dalı olmadığına karar veriyor, belki de kendisi bilgisyarı olan "hiçbişeydir" bilemeyiz tabii,

  -sevip saygı duyacağı şeyler kendisini bağlar ama büyük bir çoğunluğun "bilinçli" sevdiği bir insan hakkında nasıl bu kadar umarsızca atıp tutar, 12 mart mahpusları için "genel af" kampanyasına imza atmıştır metin oktay "sadece" futboldan anlayan kültürsüzlerden biri değildi zaten olsa sadece iyi futbolcu olur ama o "büyük" futbolcuydu,

  -türkiye'nin "en büyük takımının" "en büyük futbolcusu" olarak "bizi sevenlere ihanet etmeyelim" diyebiliyorsa zaten kişiliği hakkında en büyük fikri veriyor demektir anlayana tabi.

  -edebiyatı şiiri seven, okuttuğu öğrenci ve yoksulların sayısını bile bilmeyen bir "adam"a densizlik yaparak "hakareti formata uydurarak" kendi "adam"lığı konusunda bizi yeterince bilgilendirdi sağolsun.

  -son olarak şu alttaki jubile maçı anısını okusun da daha da sözüm yok;
  -elimde mikforon tribünlerde inanılmaz bir kalabalık tribünlere baktım, bugune kadar hep size ''metin geliyor, metin geliyor'' diye bagırdım ama bugun ''metin gidiyor, metin gidiyor'' dedim ve tribünler hep birlikte aglamaya ba$ladı sahada 22 futbolcu aglıyo ben aglıyorum, fenerbahce'liler, galatasaray'lılar ...
  o dönemin fenerbahce kaptanı $ükrü o gün dogan ogluna metin adını veriyo.. metin oktay sevgisi böyle bişeydi.

  halit kıvanç

  bu da bonus olsun;

  http://www.youtube.com/watch?v=yrRwqPvNPb8