• 1
  1 ocak 2021 tarihinde futbolcumuz omar elabdellaoi'nin elim bir kaza yaşamasına sebep olan iğrenç kutlama aracı. çoğu insan havai fişeklerin doğaya ne kadar zarar verdiğini bilmiyor. havai fişek denen nane özellikle karanlıkta uçamayan kuşların katili bir ekosistem düşmanı. yılda yaklaşık 100 milyon kuşun, kertenkelelerin ve çok çeşitli canlıların ölmesine, kör olmasına, işitme ve görme bozukluğu yaşamalarına, yani onların da dolaylı yoldan ölmelerine neden oluyor.

  umuyorum bu konuda bir gün global bilinç oluşur ve havai fişek tüm dünyada yasaklanır.

  omar'a tekrar geçmiş olsun diyorum ve sağlığına bir an önce kavuşmasını diliyorum. fotoğrafları gormedim. bakamam da zaten. ama içimden bir ses 2021'in ilk iyi haberi omar'dan gelecek diyor. gerçekten sözkonusu sağlıksa ne maçların, ne 3 puanın ne de sampiyonluğun önemi kalıyor.

  geçmiş olsun omar!
 • 2
  2021 yılında hala kullanılıyor olmasına inanamadığım 2000 yıllık icat. kullanımı en az 5 yüzyıl önce son bulmalıydı. savaş silahı desen değil, gerçek bir eğlence aracı desen değil. bu kadar gereksiz ve kullanımının doğaya zarar verebildiği bir piroteknik aygıtın hala kullanılıyor olması saçma. yılbaşında omar'ın başına gelen kaza, 2020 senesinde türkiye'de sakarya'daki fabrikada da meydana geldi, hem de daha büyük ve etkili bir biçimde. maalesef birçok vefat ve yaralı haberi duymak zorunda kaldık. üretimi ve kullanımı son derece işlevsiz bu aracın artık silinmesi gerekiyor. bildiğim kadarıyla yasak olduğu birçok ülke var. türkiye'de de yasaklanmalı.
 • 6
  kullanımının ruhsatlandırılması ve izne tabii tutulması gereken çin kökenli tarihi eğlence aracı. günümüzde erişimi o kadar kolay ve fazla ki her aklına esen alıp kullanabiliyor. ancak hem doğaya, kuşlara verdiği tahribat hem de büyük gürültü olması, bilinçsiz kullanımda ağır vakalara sebebiyet vermesi nedeniyle kesinlikle kontrol altına alınmalı.
 • 7
  cocuklugumdan beri torpil, kizkaciran, catapat vs gibi seyleri inanilmaz sacma bulurum.
  cocukken bayramlarda, bayram harcliklarinin bu tur seylere gomuldugunu cok defa gordum.
  bir keresinde mahallemizde cesitli suclardan yatmis bir komsumuz vardi. guvercin beslerdi. bir gun, yaboz da denilen, hani cami veya meydanlarda cokca gordugumuz kuslar var ya, ondan yakalamis. kusun ayaklarina torpil baglayip patlatmaz mi. o ani unutamiyorum. dolayisiyla bugun torpil satan market falan gorunce inanilmaz gicik kapiyorum. sikayet edecegim ama bir sey cikmiyor malesef. torpil alan cocuklari da elimden geldigince caydirmaya calisiyorum.

  turkiye bu konuda bir karar alirsa, mesela ulkede bu tur patlayicilarin yasaklanmasi gibi, nadir olarak da olsa, guzel seylerden birinin onculugunu yapmis olacaktir.

  buna ilaveten bireysel silahlanma da var, havai fisek sesleri arasinda eksik kalmayan, o ayri bir konu tabi.
  bunlardan insanlarin keyif almasina hayret ediyorum.

  omar'a da gecmis olsun diliyorum. cocugunu eglendirmek istemesi ve sonradinda bu aci olayi yasamasi cok uzucu.
 • 9
  tarihe not düşülsün;

  futbolcumuz omar elabdellaoui bu eğlence aracıyla görme yetisini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayken 4 ocak 2021 kasımpaşa fenerbahçe maçında fenerbahçe'nin attığı ikinci golden sonra havai fişek atılmıştır, bein sports da bu anları izlettirmiştir.

  altında bir komplo teorisi aramıyorum. ama şu olayda roller tam tersi olsaydı şu an ülkenin her kanalında komplo teorisi dinliyorduk. sizin 4.yıldız balonunuz patladı temalı tshirti "takım otobüsümüzün kurşunlanmasına gönderme yapıyorlar." diyen ruh hastası bir camia bunlar :) şu olay tam tersi olsa hande sümertaş'ı işinden etmişlerdi bir de, havai fişek hadi patlattılar siz nasıl ekrana getirirsiniz diye.

  bunları yazalım ki nasıl pislik bir camiayla ezeli rekabet(?) içinde olduğumuzu herkes görsün. bunlar yarın türk futbolundan silinse, bir gün bile kendilerini ararsam, özlersem ne olayım. kişiler değişiyor, başkan gidiyor, ülkenin en zengin ailesinin çocuklarından biri geliyor, iğrençlik gene baki. yok olun o zaman daha iyi. zaten ortada bir rekabet falan da yok. hocamın da dediği gibi, aynı yollardan hiç geçmedik.