• 3
  michael phelps, neymar, beckham, gwyneth paltrow ve jennifer aniston gibi isimlerin başvurduğu eski bir tedavi metodu. bilimsel olarak lehine yada aleyhine bir kanıt olmamakla beraber, sadece islami değil dünyanın bir çok bölgesinde uygulanan bir yöntem. ingiltere ve amerika'da "wet cupping therapy" adı altında, sağlık bakanlıkları tarafından denetlenen özel terapi merkezleri dahi bulunmakta.

  keşke zamanında patentini alıp, alternatif tıp adı altında dünya'ya pazarlasaydık bu yöntemi. bildiğim kadarıyla ilkbahardan hemen önce mi ne yapılıyordu. her yıl binlerce turist çektiğini düşünsenize bu yöntemi denemek için. fena fikir olmayabilirdi valla.
 • 6
  bir iki kelam da ben edeyim zira bizim fizyoterapistler bu konuya baya merak salmış kursları düzenlendikçe katılıyorlar belge falan alıyorlar ben hiç bu işlere girmedim girmem de diye düşünüyorum çünkü bizim aldığımız eğitimin bunu yapmaya yetkinlik kazandırdığını düşünmüyorum.

  biz iğne bile vurmayı bilmeyen bir meslek grubu olduğumuz için bu uygulamayı yapacaksa doktorların veya hemşirelerin yapması gerektiğini düşünüyorum. çünkü herhangi bir bilinç kaybında onlar aldıkları eğitimin gereğini uygulayabilirler biz ise gözüne ışık tutulmuş tavşana dönebiliriz.

  ayrıca bunun kansız olanı var, kansız olanı derken kan akıtmadan kupa çekme usülü olan. yani sporcularda da ödem gidermek veyahut kan dolaşımının hızlanmasında buna bağlı olarak ağrının giderilmesi için isveç minderi gibi (bu da dikenli minder ilk başta çin işkencesi gibi gelebilir ama alışınca çok güzel oluyor) bir yöntem olarak kupa kullanılıyor ben de çok kez kullandım. içindeki havayı alır, kasın motor noktalarına koyarsınız sonra vakum işlemi uygularsınız 15 dakika kalır ve kan dolaşımı bölgede artar. genel olarak sporcuların yaptırdığı da budur. en fazla kan dolaşımından dolayı ayağa hızlı kalkarsanız biraz kafa yapar o kadar tek zararı budur =) umarım biraz aydınlatabilmişimdir.
 • 7
  sanildigi gibi dinci safstasi degildir. dinimizden binlerce yil önce eski mezopotamya da, babil'de hatta çin uygarliklarinca uygulanan bir tedavi metodudur ve tahminlere göre 5000 yilllik bir geçmi$i vadir. hacamat bir tedavi yöntemidir. kupa tedavisi de denilebilir. islak olanina hacamat, kuru olanina kupa tedavisi veya bardak çekmece denilebilir. internette ara$tirildiginda islak olanina islak denmesinin nedenini vücuda jilet ile çizik atma sureti ile olu$an zararsiz kanamalardan ötürü oldugunu ögreniyoruz. ilk olarak michael phelps de görülen yuvarlak izler hacamat degil, cupping yani kuru kupa tedavisinin izleridir.

  hacamat tedavisi ile vücuttaki pis kan ve toksinler di$ari atilir. kadinlar regl gördüklerinden, kücük çocuklar ise mütemadiyen burun kanamasi geçridiklerinden bu yol ile kanlari bir nevi yenilenir. yeti$kin erkeklerde ise dogal yollarla (kan verme ve kavga dövü$ü saymiyorum) ikisi de görünmedigi için, hacamat yapilmasinda büyük fayda vardir.

  hacamat'in türkiye tarihi takriban bir 10 yil öncesine dayanir. 10 yil önecisine kadar hacamati bilen yoktu! fakat ne hikmetse ingiltere ve amerika'da ba$ari ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.

  nasildi, batinin ilmini aliyoduk dimi? adamlar peygamer efendimizin tavsiye ettigi ve belirli günlerde yapilmasi sünnet olan bir tedavi yönetimin almi$lar, yillardan beri uyguluyorlar, biz de sıtarbakslarda 25 $ekerli vayt çaklıt moka içip, elimizde ayfonla 5000 yillik bir tarihçesi olan tedavi yöntemlerine dinci safsatasi diyelim.

  kim bilecek canim, ortamlarda tip okuyom dersin..
 • 8
  alternatif tip safsatasidir. cesitli etkileri olabilir ama bir aspirin bile degildir. nedense insanligin ortalama yasam suresinin artmasi bu 5000 yillik yontemlerle degil son 150-200 yil icinde olan bilimsel gelismelerle olmustur.

  ortalama ustu zekaya sahip her birey de peygamberimizin nasil misvak kullanmakla inananlara aleti degil dis temizligini sunnet kildigi gibi hacamatla da donemin bilinen tibbi usulleriyle sagligimiza dikkat etme ornegini gosterdigini idrak eder, yani nakli birebir almak yerine akil suzgecinden geciren herkes icin sunnet bugunun usulleriyle sagliginiza dikkat etmektir. bu minvalde hacamat degil check-up sunnet dense daha dogru olur belki de.