• 25
  takımımızda zorda kalınmadıkça yer verilmeyen oyuncu tipi. bu tip oyuncular iyi performans gösterince de onları zoraki oynatan hocalara zoraki bir övgü dizilme çabası taraftar tarafından gösterilmektedir. üzülerek söylemeliyim ki, takımda kesinlikle genç oyunculara güven ile onları planlama dahilinde takıma monte etme düşüncesi söz konusu değildir. bizde genç oyuncu kategorisine 23 24' lü yaşlarda transfer olarak gelenler de dahildir.
 • 26
  saha içinde genç - yaşlı oyuncu ayrımı yoktur.

  genç oyuncu, makul bir yıllık ücretle uzun süre oynatabileceğin, iyi veya kötü oynamasından bağımsız olarak tekrar satabileceğin oyuncu türüdür. yaşlı oyuncu ise ortalamanın üstünde bir yıllık ücret vermek zorunda olduğun, uzun süre oynatamayacağın ve tekrar satamayacağın oyuncu türüdür.

  yukarıdaki tanıma göre, oyuncunun yaşının tamamen ticari bir mevzu olduğunu görüyoruz. saha içi performans açısından bakarsak genç - yaşlı oyuncu ayrımı yoktur. fiziksel dayanıklılığı iyi olan, çok sayıda sprint atabilen oyuncular ve dayanıklılığı kötü olan, pek sprint atamayan oyuncular vardır. yani böyle değerlendirirsek daha doğru olur bence.

  genç olup fiziksel kalitesi çok kötü olan oyuncular olduğu gibi (sinan gümüş) yaşlı olmasına rağmen zımba gibi olan oyuncular da vardır. (aklıma luiz gustavo, kuyt ve elmander geldi)

  bizim türk futbolu olarak yaşlı oyuncularla bir sorunumuz var bu doğru. çünkü alırken oyuncunun sadece teknik kalitesine bakıyoruz. fiziken ne durumda diye hiç bakmıyoruz. gelen oyuncuların yüzde 90'ı son yılında doğru düzgün top oynamamış, kendine bakmadığı için fiziken düşüşe geçmiş veya sakatlık sonrası toparlayamamış oyuncular oluyor. bu oyunculara çok para verdik, çok ağzımız yandı ama hala almaya devam ediyoruz. aslında genç oyuncu diye hepimizin talep ettiği şey allah rızası için sprint atabilen, koşabilen oyuncular.