• borç alacak farkı olarak bakmanın mantıksız olduğu borç.

  https://twitter.com/...765818286809088?s=21

  https://twitter.com/...764957418426370?s=21

  nedense sadece spor kulüplerinde görüyorum bunu. alacağın içine gider tahakkukları ekleniyor. adı üstünde gider. gelecek dönemlerde giderleşmesi kesinleşmiş, muhasebesel olarak aktifte takip edilen bir hesap. yani örnek vermek gerekirse bu bilanço döneminden sonra 2 yıllık sözleşmesi bulunan futbolcunun ilerideki maaş giderleri.. borcun içinde de gelir tahahhukları var. bu da adı üstünde gelir. gelecek dönemlerde geleceği kesinleşmiş gelirler. yani örnek vermek gerekirse, bu bilanço döneminden sonra 2 yıllık süresi kalmış sponsor anlaşmasından gelecek gelirler.. yukarıdaki ilk linkteki tabloya göre bizim gelecek gelirlerimiz, gelecek giderlerimizden fazla. aslında olumlu bir durum bu.

  önemli olan finansal borç ve ticari borç, ve karşılığında karlılığınız, ticari alacağınız ve elinizdeki nakit değerler ile ve ilaveten alacak ve borcunuzun vadelerine göre nakit akışınız ile bu bu borcu nasıl çevireceğinizdir.

  ticari borç ile ticari alacak hemen hemen aynı.. o yüzden burada zaten bir sıkıntı yok.. gelelim finansal borca ve gelirlere :

  artık günümüzde, bakılan ilk veri, sizin net finansal borcunuzun*, kaç yıllık ebitda* ile ödenebileceğidir *.. yani gelirlerinize göre borcunuz fazla mı değil mi'nin ölçüldüğü bir rasyo.. eğer 3 yıl ve altındaysa bu iyi, 5 yıla kadar da kabul edilebilir olarak yorumlanır. galatasaray'a bakınca net finansal borç 1 milyar tl.. ebitda ise 328 mn tl *.. bu hesapla 3,05 yıllık ebitda ile finansal borcu öder konuma gelmişiz. bu gerçekten çok çok iyi.. geçmiş yıllarda eksi ebitdalar olduğu için bu hesaplanamıyordu bile, yani borç ödeyemez durumdaydık.. gerçekten çok önemli ve büyük bir gelişme..

  diğer bir konu borç - alacak vadeleri arasındaki fark ve nakit akışınızın yönetimi.. burada vadeler hakkında çok bir bilgimiz yok.. ancak kap'tan baktığım a.ş'nin verilerinde a.ş ye ait olan 767 mn tl finansal borcun 484 mn tl'si kısa vadeye düşüyor.. yani 12 ayda kısa bir sürede ödenmesi gerekiyor. bu aslında ciddi bir sorun.. ancak bu sene de şampiyon olmamız, yayıncı kuruluş ve yeniden şampiyonlar ligi gelirlerinin gelecek olması ve yukarıda anlattığımı borç/ebitda durumumuzun iyileşmesi sonucu yeni kredi almakta* sorun yaşayacağımız için sorun olacağını düşünmüyorum..

  ayrıca kredilerin %60'nın tl olarak devam etmesi, şampiyonlar ligi gelirlerimizin eur olması nedeniyle de ayrıca iyi olarak yorumlanabilir.

  özetle, gelen sportif başarılar ile şampiyonlar ligi ve tr yayın gelirlerinin artması, amatör şubelerde giderlerin minimuma indirilmesi, doğru bütçe yönetimi ile oldukça iyi bir yere geldiğimizi düşünüyorum.. ancak şampiyon olmak çok önemli.. bu gelirleri kaybedersek yine terse doğru dönebilir bu rüzgar. yine de önümüz açık artık..

  bir çok önemli konu da stad isim hakkı.. yıl sonunda iyi bir anlaşma yakalayabilirsek bize inanılmaz katkısı olur.. ben yönetim yerinde olsam, eğer bulunabilirse, 10 yıllık, her yıl ödemeli 100 mn eur bir sponsorluk yerine, 10 yıllık 60 mn eur peşin alınmış bir sponsorluğu tercih ederim*. peşin alınan paranın büyük kısmı ile de finansal borç kapatır, faiz yükünden kurtulurum.. bir de riva'dan biraz da gelir gelirse, değmeyin keyfimize..
 • ffp filan siktir edelim.

  http://cdn1.galatasaray.org/..._Raporu_31052015.pdf

  besyuz kusur milyon lira kisa vadeli borcumuz var. ikiyuz kusur milyon lira gibi de donen varligimiz var. likidite rasyomuz 0.5. bu ne demek, kisa vadeli borclarimizi odemek icin yine borc almamiz gerekecek demek. cunku borcumuzu odeyecek paramiz yok. bu bir.

  ozkaynak toplamimiz negatif yuz milyon lira, yani bu miktarin icinde bizim hisseler de var ve bu demek oluyor ki efsane zarar ediyoruz. bu iki.

  besyuz kusur milyon lira da duran varligimiz var. gaap'a gore duran varlik hesaplanirken ilk satin alindigi bedel uzerinden hesaplaniyor. yani bu besyuz milyon lira riva'nin, florya'nin, ada'nin bugunku bedelleri degil, elimizdeki duran varlik degeri bunun cok cok cok ustunde. bu da uc.

  simdi bu sporunu falanini filanini gectim, sadece bir isletme gozuyle baktigimizda su muhasebe hesabiyla yapilmasi gereken tek bir sey var, duran varliklari sat, kisa vade borclarini ode. artan parayla da yatirim yap. kor gozune parmak aha onumuzde alenen tablolar ortada.

  elimizde resmen para var ve biz fakirligi seciyoruz. bu galatasaray lisesi tayfasinin bize verdigi zarari betimleyecek sozcuk dilbilgimize henuz girmemistir.

  bunu su sekilde dusunun, sizin bogazda yalilariniz var, son derece luks arabalariniz hanlariniz katlariniz yatlariniz var. bir gun bir bankaya borcunuz oldugunu ogreniyorsunuz ancak bu borcu odemeye yetecek miktarda likit kaynaginiz, yani paraniz olmadigini goruyosunuz. ama elinizdeki mala mulke baktiginizda bu borc sizin icin cok da onemli bir miktar degil. bu durumda ne yaparsiniz? bu mal mulkun bir kismini satip borcunuzu odersiniz degil mi? hayir siz ne yapiyorsunuz, borcu odemek yerine haciz edilmeyi, evdeki tvyi koltuk takimini icraya kaptirmayi tercih ediyorsunuz.

  su anda bizim yaptigimiz mantiksizligin da yukaridakinden hicbir farki yok.
 • şubat denetim raporunda (kredi ve finansal borçlar) 602 mio tl olan borcun dağılımı

  333 mio tl'si tl banka
  187 mio tl'si euro banka
  47 mio tlsi dolar banka
  33 mio tl si faktoring borçları

  şubat kuru euro 4,65 civarında
  toplam banka borcu= 129,5 mio euro

  güncel banka borcu sportif a.ş. + klüp + mağazacılık ta toplam 645 mio tl olarak görünüyor (büyük ihtimal temmuz sonu ağustos başı verisi gibi duruyor).

  borç detayı tam değil ancak faktoringler kapatılmış tamamı ile risk izlenmiyor.

  511 mio tl lik kısımda taksitli kredi olarak izleniyor 370 milyonun vadesi 2 yıldan uzun
  kur 7.2 civarında

  toplam banka borcu = 89.6 mio euro gibi görünüyor.

  güncel bilgiler olağanüstü kurulda verilecektir.
  şu devirde borcun artmamış olması güzel bir gelişme.
 • hala 210 milyon euro olmasına inanamadığım borç... bir de fener'den daha az oley falan yazılmış...

  nasıl da elimizden florya ile riva'yı alıp piç ettiler ama... bazılarımız umutla bekliyor villa yapılınca rahat edeceğiz falan diye. ettirtmezler abi hiç beklemeyin. eğer o dönemde ne yaptığını bilen, galatasaray'dan gayrı bir yere göbekten bağlı olmayan doğru düzgün bir başkanımız olsaydı belki de borç morç kalmazdı.. devlet sıkışan ekonomide cips parasına el koydu arazimize.

  bir kez daha allah belanı versin senin dursun aydın özbek. sen daha borçlu kulüplerle aynı seviyede kalalım diye, hatta daha ileri gideyim, bizi bitirmek için içimize bırakılmış bir ajandın. sana ne desem az
 • şeref yoksunu basının en büyük malzemesidir.senelerdir her türlü algının kralını yaptılar.rakiplerin borcundan kimsenin haberi yoktu, sormayı akıl dahi edemediler diyemeyeceğim ama cesarette edemediler.sonra basın özgürdür, basın korkusuzdur vs. deyip dururlar.

  ülke ekonomisi kötü gitse haber galatasaray batıyor, satılıyor diye haber yaparlar.fenerbahçenin açıklanan borcundan sonra yine galatasaray batıyor denilecek.varsın denilsin ama öyle bir düzen var ki her şey bir şekilde yerine oturuyor.kimin ne mal olduğu ortaya çıkıyor.
 • emre akbaba transfer edildi,

  18/08/2018 malatya fener maçında fener yenildi,

  ama inanın iki hafta önce kurlar tepe yapmadan döviz borçlarının tl'ye çevrilip, toplam borçlara oranı %70 olan kısa vadeli (1 yıldan kısa sürede ödenmesi gereken borç) borçları uzun vadeye yayılması var ya, resmen evin içinde allah allah diye mutluluktan bağırdım.

  bunun ne demek olduğunun farkındamısınız arkadaşlar? bunun ne kadar büyük bir yatırım olduğunun, kulübün geleceğinin nasıl güvence altına alındığının farkındamısınız? çok ama çok zor durumda kalabilecekken resmen köprüden önceki son çıkıştan çıkmışız. iki hafta önce bu operasyon yapılmasaydı bugün asla yapılamazdı.

  teşekkürler mustafa cengiz, teşekkürler yönetim, teşekkürler borçları yeniden yapılandıran alacaklılar, teşekkürler bu süreçte emeği olan herkes.

  bu gece daha da huzurlu uyuyacağım. lütfen, lütfen iki tane transfer yapılmadı veya geç yapıldı diye desteğinizi esirgemeyin bu insanlardan. kulübün geleceğini kurtarmak için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar.
 • riva ve florya hamleleriyle artık mümkün olan durumdur. 2018 aralık ayı divan toplantısında açıklandığı üzere 2018 üçüncü çeyrek itibariyle galatasaray spor kulübü derneği ve sportif aş ile bağlı ortaklıklarının konsolide net yani borç alacak farkı 1 katrilyon 299 milyon 800 bin liradır. yani yukarı doğru yuvarlarsak 1.3 katrilyonluk bir borçtan bahsediyoruz. aynı dönemler için fenerbahçenin 5 katrilyon net borcu devirdiği bjk'nin ise 2.5 trilyonu aştığı bilinmektedir.

  şimdi dernek ve sportif aş toplam borç-alacak farkımız olan 1.3 katrilyonu nasıl ödeyeceğiz ona bir bakalım...zira herhangi bir belirsizlik kalmadı... riva ve florya belli, şampiyonlar ligi gelirimiz de netleşti. öncelikle 25 milyon dolarlık yaz 2018 için ihtiyaç duyulan operasyonel ihtiyaçlarımız için mustafa cengiz tarafından çekilen kredi de bu borca dahil... şimdi tek tek kalem kalem borç stokumuzdan düşelim işbu entryde;

  1.300-254 (riva garanti bakiyesi) = 1.046 katrilyon

  1.046-233 (florya ihale bedeli) = 813 trilyon

  813-138 (boşta kalan 30 loca ve kombineler) = 675 trilyon

  675-105 (%8'lik sportif aş hisse satışı yapılabilir halihazırda) = 570 trilyon

  570-208 (şampiyonlar ligi gelirleri) = 362 trilyon

  362-70 (mağazacılık aş'nin iletişim aş ile birlikte derneğe devir bedeli) = 292 trilyon

  292-300 (10 yıllık yeni stadyum isim hakkı devri; bir önceki anlaşmanın tam olarak yarısını aldım ki gayet makul) = + 8 trilyon gibi bir kar elde edilebilinir.

  böylece 2019'da planlandığından bile önce tüm borç bitebilir teknik olarak...yıl sonunda eğer riva bakiyesi alınırsa zaten diğer tüm kalemlerin tahsilatı yetişir...

  yayın geliri-merchandising geliri-sponsorluk geliri-7103 stopaj iadesi-maç günü hasılatlarını hesaba katmadım zira bunlar zaten ancak 2018-2019 operasyonel faaliyetlerimizi karşılayacak ve borç ödemede etkileri olmayacak...

  bonservis gelirini de hiç hesaplamadım zira al-sat yapılıp kadro güçlendirilecek... diğer tasarruf tedbirleriyle oluşturulacak olan kaynaklarla da kemerburgaz tesisleri için ihtiyaç olan 40 trilyon temin edilebilir yahut kapalı spor salonu kısmen sponsorla kısmen öz kaynakla inşa edilir v.s.

  yani neymiş 3'e oyuncu alıp 5'e satarsan borç ödenmez bilakis borca batık olursun... selahattin ağa sağolsun... hürmetler...
 • mustafa cengiz yönetimi geldiği günden bugüne kadar olan borç benim için daha önceliklidir.

  1.5 yılda 2 şampiyonluk ve 1 türkiye kupasının yanı sıra kurdaki artışa rağmen galatasaray'ın borcu azalmışsa bu çok çok büyük bir başarıdır.

  gerçi ikisi birlikte ilerliyor. başarı geldikçe şampiyonlar ligi, maç gelirleri, kombine, lisanslı ürün vb satışlar da artıyor ama her halükarda zaten bunu birlikte yapabilmek kıymetli.
 • galatasaray'ın borçlarına ilişkin bazı hususlarda açıklamalar içerir:

  1- galatasaray'ın "aldığı kredi" olarak nitelenen 340 milyon tl kredi aslında kredi değildir, yani galatasaray'ın 508 milyon tl'lik gelecekteki emlak konut alacağının kırdırılması - diğer deyimle "temlik edilmesi" işlemidir. yani galatasaray'ın eline geçen para için galatasaray emlak konut gelirini temlik ettirmiştir, herhangi bir ödeme yapmayacaktır.

  2- galatasaray bu hamleyle "kredi aldığı" belirtilen bankalardaki borcunu yine temlik karşılığı gelen parayla kapatmış, stat loca, stat gişe ve tff gelirlerindeki temliği çözdürmüştür. yani iki temlik yer değiştirmiştir, galatasaray'ın ana gelir kalemlerinde temlik çözülmüş, emlak konut gelirine ilişkin gelir temlik edilip parası peşin alınmıştır.

  3- galatasaray'ın bilanço'dan kalan net borç 1.185.000 tl'lik borcu "alacak çıkılmamış" borç olarak geçmektedir ki bunun tamamı sporcu kontrat taahhütleri değildir. sporculara yapılacak ödemelere ilişkin kalem bu kalem içinde yaklaşık olarak 450-550 milyon tl'ye karşılık gelmektedir. kalan borçlarda amortismanından finansman giderine, transfer bonservis taahhütlerine kadar pek çok kalem mevcuttur. burada taahhüt edilen sözleşme tutarlarından kaynaklı borç, sporcu satışı gibi durumlarda düşen, bonservis girişiyle daha da düşen oynak bir yapıya sahiptir. yani o 450-550 milyon tl'lik kısmı sabit görmemek gerekir.

  4- 2021 yılına kadar temlikli majör gelirler, yapılan açıklama itibarıyla çözülmüş durumdadır. loca gelirleri 2010'dan, gişe gelirlerinin büyük kısmı 2011-2012 sezonundan, tff gelirlerinin de büyük kısmı 2012 yılından bu yana temlikliydi. an itibarıyla bu kalemlerde temlik kalmamış görünmekte. bu da yıllık 30 milyon euro gibi bir kalem ediyor. ayrıca yıllık faiz ödemesinedn 18-20 milyon gibi bir tasarruf söz konusu. dolayısıyla galatasaray'ın yıllık bilançosunda aktifi kafadan +48-50 milyon euro pozitife dönecek.

  5- alacakların temlikine ilişkin bir bilgi sahibi olmasam da bildiğim kadarıyla nike forma geliri haricinde temlikli sponsorluk geliri yok. 2010 yılında 10 yıllık 120 milyon dolar tutarındaki türk telekom sponsorluğuna dair para bildiğim kadarıyla harcandı ya da borca ödendi. ancak 2020 yılında bu kalem de açığa düşüyor, anlaşma süresi dolduğundan 2020'de kasamıza yüksek tutarda bir sponsorluk geliri girecek gibi gözüküyor.

  6- kemerburgaz altyapı tesisleri (kesinliğini bilmiyorum) ya da yeri kesinleşmemiş galatasaray spor kulübü tesisleri - ki bu altyapıyı da normal kulüp binasını da antrenman tesislerini de florya'dan florya karşılığı sarıyer'de bir lokasyona taşıma yönündeydi - bir ücret ödenmeyeceği, arazinin intifa hakkının galatasaray'a tahsisli olacak şekilde inşa maliyetinin emlak konut tarafından karşılanacağı belirtildi. benzer şekilde stat yanına yapılacağı açıklanan spor salonunun da finansmanının nef ortaklığında dış bir yüklenici tarafından karşılanacağı açıklandı.

  özetle;

  - galatasaray'ın net borcundaki düşüş, yakın zamanlı - vadesi gelen kısa vadeli borçlar üzerindeki düşüşü temsil ettiğinden galatasaray'ın bu gününü ve yaklaşık 3-4 yılını kurtarmış gözüküyor. bu reel bir düşüş. daha büyük bir borçtan kulübü kurtaran, tabiri caizse kangren kolu kesen bir düşüş.

  - galatasaray'ın gelecekte alacağı taahhüt edilen 2. faz gelirleri, 3 aşağı 5 yukarı kalan net tl borcu kapatacak gibi görünüyor. bu hususta "başabaş" gelmesi için dursun özbek'in halen girişimlerde bulunduğunu söylediğini biliyoruz.

  - kalan borçlar uzun vadeli borçlar. bu borçların ne kadarının döviz cinsinden olduğunu aş borsaya kota olduğu için bilmiyoruz. bilanço tl olarak kurgulandığı için ancak bir sonraki bilançoda "finansman giderleri" kısmından kaynaklı gelir gider tablosunda "finansman zararı" kalemindeki artış ve azalışla gözlemleyebiliriz sanırım.

  arz ederim.
 • 200 milyon euro civarında olan borçtur.

  aslında benim bu başlığa yazma amacım başka. galatasaray'ın borcunu azaltmaya yönelik dahiyane planımı anlatıcam. şimdi herkes arkasına yaslansın ve çayını, kahvesini, birasını vs. yudumlamaya koyulsun.

  arkadaşlar, dünya futbolunda şu an aranan 3 mevki oyuncusu var.

  1- solbek
  2- box to box oynayan abiler
  3- sol stoper

  şimdi, ilk ikisine düşen görev pozisyonları gereği çok zor. yanlış anlaşılmasın tabi ki sol stoperin de işi çok zor ancak birazcık fiziksel gelişim birazcık da teknik öğretirsen en dandiğini 10 milyona satarsın.

  gelelim bu açıklamaların devamına, altyapımıza gelen boyu uzamaya müsait bütün sol ayaklı oyuncularımızı sol stoper olarak geliştirmeye çalışalım. marcao'ya da ekstra 100 bin euro verelim bu çocuklarla ilgilensin. sonra her sene 10-15-20-25 milyon euroya satalım. sonra box to box mı istersiniz kulübün borcunu mı kapatırsınız size kalmış.

  dün bir iş görüşmesi için telefonla arandım. işyerinin aradığı özelliklerden biri hayal gücü yüksek olmasıydı :( hayal gücümün yüksek olduğunu düşünüyorum :(
 • söz konusu borçla ilgili uzun zamandır harbiden çok merak ettiğim bir şey var.

  gün itibariyle açıklanan borç alacak farkı 311 milyon ecnebi kaymesi. sorması ayıp bu borç kime? sporculara desen, üç kuruş alacağı olan ihtar çekip federasyonlara koşuyor zaten. illa ki haberimiz olur. geçmiş yönetimlere desen, onlar da tüpçü gibi yapışır bırakmazlardı. onu da tahmin ederdik. kişilere desen, çıkar sağda solda konuşurlardı. biz de burada söverdik paragöz it diye. şirketlere desen, tepemizden inmezlerdi. çekerlerdi mutlaka ihtarlarını. devlete desen, onlar bize çatacak yer arıyorlar zaten. sneijder'in sağ ayağını hacizle alırlardı elimizden.

  cahilliğime verin. birader bin liran var mı diye alınmış borç değil ki bu 311 milyon. durum böyleyken bu borç kime harbiden?
 • son 20 senenin başkanlarına bir göz atalım;

  alp yalman: +4 milyon $ (fazla)

  faruk süren: -91 milyon $

  mehmet cansun: -110 milyon $

  özhan canaydın: -158 milyon $

  adnan polat: -328 milyon $

  ünal aysal: -358 milyon $

  dursun aydın özbek: -359 milyon $ (30 eylül itibarıyla)

  not: rakamlar, başkanlığa geldiği dönemden itibaren bir sonraki başkana devrettiği tarih itibari ile borç-alacak farkıdır.

  şimdi burada borçlar, özellikle son üç başkanın dönemindeki rakamlar açısından yakın gibi gözükse de, dolar kurunu baz alarak incelemekte fayda var.

  o günün dolar kurları ile tl cinsinden bakacak olursak, rakamlar çok daha açık şekilde görünecektir.

  adnan polat'ın başkanlığı sonunda dolar kuru: 1,58 --> 250 milyon tl

  ünal aysal başkanlığı sonunda dolar kuru: 2,22 --> 794 milyon tl

  dursun özbek başkanlığı süresince dolar kuru (30 eylül baz alınmıştır): 3,05 --> 1 milyar 94 milyon tl.

  ve son olarak riva ve florya arazilerinin emlak konut ile yapılan gayrimenkul anlaşmaları sonrasında oluşan borç-alacak farkı: 430 milyon tl (116 milyon $)
  (7-8 şubat 2017 döviz kuru baz alınmıştır, 3,75) (yine dursun özbek'in aynı tarihlerde yapmış olduğu açıklamaya binaen bu rakam ve döviz kuru baz alınmıştır)

  şayet, 2019'a dek dursun özbek'in bahsettiği, emlak konut'tan gelecek olan yaklaşık olarak 500 milyon tl'lik meblağ sonucunda, kur bugünün değerleri ile devam ediyor olursa galatasaray artı pozisyona geçmiş oluyor. fakat ülkedeki ekonomik, siyasi ve terör hadiselerinin ekonomiyi ciddi şekilde sarsmalarından dolayı kurun bugünkü haliyle kalacağını garanti edemiyor, yaklaşık 2 seneye yakın bir zaman dilimi sonrasında bu kurun artacağını düşünüyorum. bir de, galatasaray'ın bu iki senelik zaman zarfı sonrasında borçlarının da artacağını kabul edersek, yükselmesi varsayılan bu kur ile birlikte riva'dan gelecek olan ikinci taksidin bu borçları kapatmasının çok zor bir ihtimal olarak kalacağını düşünüyorum.

  yani işin özeti: riva-florya satışı sonrası galatasaray'ın borcu kapanmıyor.
 • efendim malum gündem borçlar...

  mayıs ayı itibariyle galatasaray spor kulübünün borç alacak farkı 1 milyar 109 milyon tl'dir.

  riva'dan 340 milyon tl gelir elde edildi (kırdırılmış hali) daha ne kadar gelir bilinmez ama kimine göre 100 milyon tl ya gelir ya gelmez kimine göre ölüsü 500 milyon tl daha gelir özbek'e bakacak olursak oradan bir 700 milyon tl daha gelecek ama öyle bir dünya yok.

  florya ihalesi yapıldı 238 milyon tl bize düşecek (en az) kısmı.