• borç alacak farkı olarak bakmanın mantıksız olduğu borç.

  https://twitter.com/...765818286809088?s=21

  https://twitter.com/...764957418426370?s=21

  nedense sadece spor kulüplerinde görüyorum bunu. alacağın içine gider tahakkukları ekleniyor. adı üstünde gider. gelecek dönemlerde giderleşmesi kesinleşmiş, muhasebesel olarak aktifte takip edilen bir hesap. yani örnek vermek gerekirse bu bilanço döneminden sonra 2 yıllık sözleşmesi bulunan futbolcunun ilerideki maaş giderleri.. borcun içinde de gelir tahahhukları var. bu da adı üstünde gelir. gelecek dönemlerde geleceği kesinleşmiş gelirler. yani örnek vermek gerekirse, bu bilanço döneminden sonra 2 yıllık süresi kalmış sponsor anlaşmasından gelecek gelirler.. yukarıdaki ilk linkteki tabloya göre bizim gelecek gelirlerimiz, gelecek giderlerimizden fazla. aslında olumlu bir durum bu.

  önemli olan finansal borç ve ticari borç, ve karşılığında karlılığınız, ticari alacağınız ve elinizdeki nakit değerler ile ve ilaveten alacak ve borcunuzun vadelerine göre nakit akışınız ile bu bu borcu nasıl çevireceğinizdir.

  ticari borç ile ticari alacak hemen hemen aynı.. o yüzden burada zaten bir sıkıntı yok.. gelelim finansal borca ve gelirlere :

  artık günümüzde, bakılan ilk veri, sizin net finansal borcunuzun*, kaç yıllık ebitda* ile ödenebileceğidir *.. yani gelirlerinize göre borcunuz fazla mı değil mi'nin ölçüldüğü bir rasyo.. eğer 3 yıl ve altındaysa bu iyi, 5 yıla kadar da kabul edilebilir olarak yorumlanır. galatasaray'a bakınca net finansal borç 1 milyar tl.. ebitda ise 328 mn tl *.. bu hesapla 3,05 yıllık ebitda ile finansal borcu öder konuma gelmişiz. bu gerçekten çok çok iyi.. geçmiş yıllarda eksi ebitdalar olduğu için bu hesaplanamıyordu bile, yani borç ödeyemez durumdaydık.. gerçekten çok önemli ve büyük bir gelişme..

  diğer bir konu borç - alacak vadeleri arasındaki fark ve nakit akışınızın yönetimi.. burada vadeler hakkında çok bir bilgimiz yok.. ancak kap'tan baktığım a.ş'nin verilerinde a.ş ye ait olan 767 mn tl finansal borcun 484 mn tl'si kısa vadeye düşüyor.. yani 12 ayda kısa bir sürede ödenmesi gerekiyor. bu aslında ciddi bir sorun.. ancak bu sene de şampiyon olmamız, yayıncı kuruluş ve yeniden şampiyonlar ligi gelirlerinin gelecek olması ve yukarıda anlattığımı borç/ebitda durumumuzun iyileşmesi sonucu yeni kredi almakta* sorun yaşayacağımız için sorun olacağını düşünmüyorum..

  ayrıca kredilerin %60'nın tl olarak devam etmesi, şampiyonlar ligi gelirlerimizin eur olması nedeniyle de ayrıca iyi olarak yorumlanabilir.

  özetle, gelen sportif başarılar ile şampiyonlar ligi ve tr yayın gelirlerinin artması, amatör şubelerde giderlerin minimuma indirilmesi, doğru bütçe yönetimi ile oldukça iyi bir yere geldiğimizi düşünüyorum.. ancak şampiyon olmak çok önemli.. bu gelirleri kaybedersek yine terse doğru dönebilir bu rüzgar. yine de önümüz açık artık..

  bir çok önemli konu da stad isim hakkı.. yıl sonunda iyi bir anlaşma yakalayabilirsek bize inanılmaz katkısı olur.. ben yönetim yerinde olsam, eğer bulunabilirse, 10 yıllık, her yıl ödemeli 100 mn eur bir sponsorluk yerine, 10 yıllık 60 mn eur peşin alınmış bir sponsorluğu tercih ederim*. peşin alınan paranın büyük kısmı ile de finansal borç kapatır, faiz yükünden kurtulurum.. bir de riva'dan biraz da gelir gelirse, değmeyin keyfimize..
 • --- alıntı ---

  galatasaray kulübü'nün 31 mart 2020 itibarıyla konsolide net borcunun 1 milyar 656 milyon lira olduğunu açıklayan kançal, bu yılın ilk üç ayında 33 milyon 800 bin lira gelire karşı 103 milyon 400 bin lira giderlerinin olduğunu duyurdu.

  --- alıntı ---

  60 milyon euro olan maaş ödemesini 25 milyon euroya çekersek, 5 yıl içinde sportif a.ş’nin borcunu bitirebiliyoruz.
 • acilin iktisatci geldi.

  https://www.bloomberght.com/...-milyar-lira-2234954

  ilgili haberde verilen bilgi konsolide net borctur.

  peki nedir konsolide net borç? kisa vadeli borclarin konsolidasyon islemi yapilarak uzun doneme yayilmasi ve yapilandirilmasi sonucu ortaya cikan borc miktaridir.

  galatasaray gectigimiz aylarda vadesi gelmis borclarini turkiye bankalar birligi aracılığıyla devlet destekli olarak yapilandirdi. her kulup gibi. sadece bize iltimas yok.

  haliyle eldeki borc yapilandirildigi ve uzun doneme yayildigi icin, ortaya cikan vade farki sonucu miktar yukseldi.

  ha bu yukselen miktarin icinde sadece faiz sebebiyle mi oldu ekstra baska harcamalarla birlikte mi oldu, yoksa sirketler arasi borc-alacak aktarimi mi yapildi onu bilemiyorum. bilancolari gormem lazim.
 • ffp filan siktir edelim.

  http://cdn1.galatasaray.org/..._Raporu_31052015.pdf

  besyuz kusur milyon lira kisa vadeli borcumuz var. ikiyuz kusur milyon lira gibi de donen varligimiz var. likidite rasyomuz 0.5. bu ne demek, kisa vadeli borclarimizi odemek icin yine borc almamiz gerekecek demek. cunku borcumuzu odeyecek paramiz yok. bu bir.

  ozkaynak toplamimiz negatif yuz milyon lira, yani bu miktarin icinde bizim hisseler de var ve bu demek oluyor ki efsane zarar ediyoruz. bu iki.

  besyuz kusur milyon lira da duran varligimiz var. gaap'a gore duran varlik hesaplanirken ilk satin alindigi bedel uzerinden hesaplaniyor. yani bu besyuz milyon lira riva'nin, florya'nin, ada'nin bugunku bedelleri degil, elimizdeki duran varlik degeri bunun cok cok cok ustunde. bu da uc.

  simdi bu sporunu falanini filanini gectim, sadece bir isletme gozuyle baktigimizda su muhasebe hesabiyla yapilmasi gereken tek bir sey var, duran varliklari sat, kisa vade borclarini ode. artan parayla da yatirim yap. kor gozune parmak aha onumuzde alenen tablolar ortada.

  elimizde resmen para var ve biz fakirligi seciyoruz. bu galatasaray lisesi tayfasinin bize verdigi zarari betimleyecek sozcuk dilbilgimize henuz girmemistir.

  bunu su sekilde dusunun, sizin bogazda yalilariniz var, son derece luks arabalariniz hanlariniz katlariniz yatlariniz var. bir gun bir bankaya borcunuz oldugunu ogreniyorsunuz ancak bu borcu odemeye yetecek miktarda likit kaynaginiz, yani paraniz olmadigini goruyosunuz. ama elinizdeki mala mulke baktiginizda bu borc sizin icin cok da onemli bir miktar degil. bu durumda ne yaparsiniz? bu mal mulkun bir kismini satip borcunuzu odersiniz degil mi? hayir siz ne yapiyorsunuz, borcu odemek yerine haciz edilmeyi, evdeki tvyi koltuk takimini icraya kaptirmayi tercih ediyorsunuz.

  su anda bizim yaptigimiz mantiksizligin da yukaridakinden hicbir farki yok.
 • hala 210 milyon euro olmasına inanamadığım borç... bir de fener'den daha az oley falan yazılmış...

  nasıl da elimizden florya ile riva'yı alıp piç ettiler ama... bazılarımız umutla bekliyor villa yapılınca rahat edeceğiz falan diye. ettirtmezler abi hiç beklemeyin. eğer o dönemde ne yaptığını bilen, galatasaray'dan gayrı bir yere göbekten bağlı olmayan doğru düzgün bir başkanımız olsaydı belki de borç morç kalmazdı.. devlet sıkışan ekonomide cips parasına el koydu arazimize.

  bir kez daha allah belanı versin senin dursun aydın özbek. sen daha borçlu kulüplerle aynı seviyede kalalım diye, hatta daha ileri gideyim, bizi bitirmek için içimize bırakılmış bir ajandın. sana ne desem az
 • ziraat bankası türkiye'de tarımı ve özellikle hayvancılığı desteklemek için kurulan bir bankadır. türkiye'nin önde gelen bankalarından biridir ve çiftçiyi destekler. ziraat bankasının kuruluş amacı, tarımı, çiftçiyi ve hayvancılığı desteklemektir.
  çiftçi kredi istediğinde çiftçinin varını yoğunu ipotek altına alırken anonim şirketlerin milyon dolarlık borçlarını yapılandırmışlar. utanç verici bir durum.
  1 milyar tl'den fazla olan borçtur.
 • şubat denetim raporunda (kredi ve finansal borçlar) 602 mio tl olan borcun dağılımı

  333 mio tl'si tl banka
  187 mio tl'si euro banka
  47 mio tlsi dolar banka
  33 mio tl si faktoring borçları

  şubat kuru euro 4,65 civarında
  toplam banka borcu= 129,5 mio euro

  güncel banka borcu sportif a.ş. + klüp + mağazacılık ta toplam 645 mio tl olarak görünüyor (büyük ihtimal temmuz sonu ağustos başı verisi gibi duruyor).

  borç detayı tam değil ancak faktoringler kapatılmış tamamı ile risk izlenmiyor.

  511 mio tl lik kısımda taksitli kredi olarak izleniyor 370 milyonun vadesi 2 yıldan uzun
  kur 7.2 civarında

  toplam banka borcu = 89.6 mio euro gibi görünüyor.

  güncel bilgiler olağanüstü kurulda verilecektir.
  şu devirde borcun artmamış olması güzel bir gelişme.
 • https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/779985

  --- alıntı ---

  şirketimiz, aktif bank, denizbank ve ziraat bankasından oluşan konsorsiyum ile mevcut finansal borçlarını 2 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 5 yıl vade ile yapılandırma sözleşmesi imzalanmıştır.

  hem kulübümüz hem de türk futbolu için hayırlı olmasını dileriz.

  kamuoyunun bilgisine sunulur.

  --- alıntı ---

  hakkında kimse için bir şey ifade etmeyen bir kap açıklaması yapılmış.

  başkan mustafa cengiz'in transferler bittikten sonra divanda ya da herhangi bir tv programında(gstv ya da gs youtube kanalı olabilir) neyi ne kadar ve hangi şartlarda yapılandırdığımızı, bu yapılandırmanın avantajlarını ve dezavantajlarını açık açık anlatması gerekiyor.

  beni en çok düşündüren hususlar şunlar ve peşin peşin sormak istiyorum;

  1-) ffp'den kurtulduğumuzda devletin/bankaların galatasaray üzerinde yaptırımları olacak mı?(transfer, harcamalar, personel kısıtı vb)
  2-) herhangi bir taşınmaz, bu anlaşma karşılığında temlik edildi mi?
  3-) tüm borçlar mı yoksa alacaklar düşüldükten sonra oluşan borç alacak farkı mı yapılandırıldı?
  4-) alınan oran ve mevcut oran nedir?
 • 200 milyon euro civarında olan borçtur.

  aslında benim bu başlığa yazma amacım başka. galatasaray'ın borcunu azaltmaya yönelik dahiyane planımı anlatıcam. şimdi herkes arkasına yaslansın ve çayını, kahvesini, birasını vs. yudumlamaya koyulsun.

  arkadaşlar, dünya futbolunda şu an aranan 3 mevki oyuncusu var.

  1- solbek
  2- box to box oynayan abiler
  3- sol stoper

  şimdi, ilk ikisine düşen görev pozisyonları gereği çok zor. yanlış anlaşılmasın tabi ki sol stoperin de işi çok zor ancak birazcık fiziksel gelişim birazcık da teknik öğretirsen en dandiğini 10 milyona satarsın.

  gelelim bu açıklamaların devamına, altyapımıza gelen boyu uzamaya müsait bütün sol ayaklı oyuncularımızı sol stoper olarak geliştirmeye çalışalım. marcao'ya da ekstra 100 bin euro verelim bu çocuklarla ilgilensin. sonra her sene 10-15-20-25 milyon euroya satalım. sonra box to box mı istersiniz kulübün borcunu mı kapatırsınız size kalmış.

  dün bir iş görüşmesi için telefonla arandım. işyerinin aradığı özelliklerden biri hayal gücü yüksek olmasıydı :( hayal gücümün yüksek olduğunu düşünüyorum :(
 • şeref yoksunu basının en büyük malzemesidir.senelerdir her türlü algının kralını yaptılar.rakiplerin borcundan kimsenin haberi yoktu, sormayı akıl dahi edemediler diyemeyeceğim ama cesarette edemediler.sonra basın özgürdür, basın korkusuzdur vs. deyip dururlar.

  ülke ekonomisi kötü gitse haber galatasaray batıyor, satılıyor diye haber yaparlar.fenerbahçenin açıklanan borcundan sonra yine galatasaray batıyor denilecek.varsın denilsin ama öyle bir düzen var ki her şey bir şekilde yerine oturuyor.kimin ne mal olduğu ortaya çıkıyor.
 • --- alıntı ---

  şirketimiz, aktif bank, denizbank ve ziraat bankasından oluşan konsorsiyum ile mevcut finansal borçlarını 2 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 5 yıl vade ile yapılandırma sözleşmesi imzalanmıştır.

  hem kulübümüz hem de türk futbolu için hayırlı olmasını dileriz.

  kamuoyunun bilgisine sunulur.

  https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/779985

  --- alıntı ---
 • emre akbaba transfer edildi,

  18/08/2018 malatya fener maçında fener yenildi,

  ama inanın iki hafta önce kurlar tepe yapmadan döviz borçlarının tl'ye çevrilip, toplam borçlara oranı %70 olan kısa vadeli (1 yıldan kısa sürede ödenmesi gereken borç) borçları uzun vadeye yayılması var ya, resmen evin içinde allah allah diye mutluluktan bağırdım.

  bunun ne demek olduğunun farkındamısınız arkadaşlar? bunun ne kadar büyük bir yatırım olduğunun, kulübün geleceğinin nasıl güvence altına alındığının farkındamısınız? çok ama çok zor durumda kalabilecekken resmen köprüden önceki son çıkıştan çıkmışız. iki hafta önce bu operasyon yapılmasaydı bugün asla yapılamazdı.

  teşekkürler mustafa cengiz, teşekkürler yönetim, teşekkürler borçları yeniden yapılandıran alacaklılar, teşekkürler bu süreçte emeği olan herkes.

  bu gece daha da huzurlu uyuyacağım. lütfen, lütfen iki tane transfer yapılmadı veya geç yapıldı diye desteğinizi esirgemeyin bu insanlardan. kulübün geleceğini kurtarmak için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar.
 • riva ve florya hamleleriyle artık mümkün olan durumdur. 2018 aralık ayı divan toplantısında açıklandığı üzere 2018 üçüncü çeyrek itibariyle galatasaray spor kulübü derneği ve sportif aş ile bağlı ortaklıklarının konsolide net yani borç alacak farkı 1 katrilyon 299 milyon 800 bin liradır. yani yukarı doğru yuvarlarsak 1.3 katrilyonluk bir borçtan bahsediyoruz. aynı dönemler için fenerbahçenin 5 katrilyon net borcu devirdiği bjk'nin ise 2.5 trilyonu aştığı bilinmektedir.

  şimdi dernek ve sportif aş toplam borç-alacak farkımız olan 1.3 katrilyonu nasıl ödeyeceğiz ona bir bakalım...zira herhangi bir belirsizlik kalmadı... riva ve florya belli, şampiyonlar ligi gelirimiz de netleşti. öncelikle 25 milyon dolarlık yaz 2018 için ihtiyaç duyulan operasyonel ihtiyaçlarımız için mustafa cengiz tarafından çekilen kredi de bu borca dahil... şimdi tek tek kalem kalem borç stokumuzdan düşelim işbu entryde;

  1.300-254 (riva garanti bakiyesi) = 1.046 katrilyon

  1.046-233 (florya ihale bedeli) = 813 trilyon

  813-138 (boşta kalan 30 loca ve kombineler) = 675 trilyon

  675-105 (%8'lik sportif aş hisse satışı yapılabilir halihazırda) = 570 trilyon

  570-208 (şampiyonlar ligi gelirleri) = 362 trilyon

  362-70 (mağazacılık aş'nin iletişim aş ile birlikte derneğe devir bedeli) = 292 trilyon

  292-300 (10 yıllık yeni stadyum isim hakkı devri; bir önceki anlaşmanın tam olarak yarısını aldım ki gayet makul) = + 8 trilyon gibi bir kar elde edilebilinir.

  böylece 2019'da planlandığından bile önce tüm borç bitebilir teknik olarak...yıl sonunda eğer riva bakiyesi alınırsa zaten diğer tüm kalemlerin tahsilatı yetişir...

  yayın geliri-merchandising geliri-sponsorluk geliri-7103 stopaj iadesi-maç günü hasılatlarını hesaba katmadım zira bunlar zaten ancak 2018-2019 operasyonel faaliyetlerimizi karşılayacak ve borç ödemede etkileri olmayacak...

  bonservis gelirini de hiç hesaplamadım zira al-sat yapılıp kadro güçlendirilecek... diğer tasarruf tedbirleriyle oluşturulacak olan kaynaklarla da kemerburgaz tesisleri için ihtiyaç olan 40 trilyon temin edilebilir yahut kapalı spor salonu kısmen sponsorla kısmen öz kaynakla inşa edilir v.s.

  yani neymiş 3'e oyuncu alıp 5'e satarsan borç ödenmez bilakis borca batık olursun... selahattin ağa sağolsun... hürmetler...
 • mustafa cengiz yönetimi geldiği günden bugüne kadar olan borç benim için daha önceliklidir.

  1.5 yılda 2 şampiyonluk ve 1 türkiye kupasının yanı sıra kurdaki artışa rağmen galatasaray'ın borcu azalmışsa bu çok çok büyük bir başarıdır.

  gerçi ikisi birlikte ilerliyor. başarı geldikçe şampiyonlar ligi, maç gelirleri, kombine, lisanslı ürün vb satışlar da artıyor ama her halükarda zaten bunu birlikte yapabilmek kıymetli.
 • nedir ne değildir detaylı açıklamada göreceğiz. ancak bunu genel kurula sunma zorunluluğu yok. genel kurul dediğiniz dursun'a riva üzerinde yetki verdi. aynı genel kurul dursun'u mali ve idari olarak ibra edip mustafa cengiz yönetimini idari olarak ibra etmedi. kulüp için kötü bir şey ise genel kurul kesin kabul ederdi zaten. iyi bir şey ise sormasına gerek yok.