• 1
  (bkz: galatasaray'ın amatör şubelerinin kapatılması) fikrinden daha ziyade gelir getiren bir fikre ihtiyacı var bu konuda...
  amatör şubelerin satılık olarak elden çıkartılması...
  kanal gibi alan kişiye de gelir getirisi belli olmayan bir satıştan bir şey beklenmez...
  ama basketbol şubesini voleybol şubesi gibi branşların satışı hem kulübe maddi yük olmaktan çıkartır hem de alan kişiye taraftar forma geliri bilet geliri avrupa'dan maç geliri olarak geri döner...
  sözleşme şartları gayet basit olacak arma ve renkler sabit kalacak...
  herhangi bir şike yolsuzluk durumunda camianın adı lekelenmesi durumunda karşı taraf ağır tazminat ödeyecek...
  ve kulübün isminde galatasaray adı önde yazacak...

  ukdeyi bilsantu vermiş...tarihi yazmayı unuttum
 • 3
  senelik 70 milyon eu gideri olduğu zamanlar var amatör şubelerin.
  ben kesinlikle galatasaray'ın futbol kulübü olması taraftarı değilim. spor kulübü olmasından yanayım.
  ancak galatasaray'ın ayakta durabilmesi de şart.
  daha önce de yazdım. bence en doğrusu şu aşamada galatasaray amatör şubelerini geçici olarak kapamak, küçültmek.
  bu camianın dinamosu futbol. çünkü parayı futboldan kazanıyoruz. futbol takımını ayağa kaldırmak lazım. bunu yaparken de gelir gider dengesini sağlamak. belki 5-6 senelik bir süreçten bahsediyorum. işte bu 5-6 senelik süreçte harun erdenay'ın federasyon başkanı olduğu lige katılmayıver. bir şey olmaz. amatör lige düşsün kulüp çok da önemli değil.
  ama ne zaman sistemini kurarsın, kulüp borçlarını kapar, o zaman bu gün adı amatör olan branşları teker teker ve profesyonel şekilde yapılandırmaya başlarsın. artık tercihe göre. önce engelsiz aslanlar olur, basketbol olur, kürek olur, su topu olur... her birini sırayla ve teker teker en muntazam şekilde kurar ve gider barselona ile rekabet edersin.

  tabi bu çok zor alınacak bir karar.
  karşı çıkanı da anlarım.
  ama ben başkan olsam ilk el atacağım işlerden bir tanesi bu olurdu.
 • 6
  aslinda mesele amator subelerin kapatilmasi falan degil. futbol ve basketbol disindaki hangi brans kac kisinin umrunda? ancak amator subelerin masrafi mi kulubun ekonomik problemlerinin kaynagi acaba? ya da soyle sorayim; amator subeler kapaninca galatasaray'in ekonomik dertleri sonsuza kadar bitecek mi?

  sen tariklara, hamitlere, sabrilere, buraklara, hajroviclere, ontiveiolara, onlara, bunlara milyonlarca euro sacmissin ve sacmaya devam ediyorsun, 10 yilda bir futbolcu satip para kazanabiliyorsun ve gonderdigin futbolcuya dahi para verip gonderebiliyorsun ve sonra da gelip amator subeler kapansin!

  problem galatasaray'in diger spor branslarindaki takimlari degil, problem benden sonrasi tufan diyen yoneticiler. kapatilmasi gereken sey bu tip yoneticilerin yonetime giden yollaridir!
 • 7
  amator subeleri mali bir yuk olarak goruyor yoneticiler. peki. bir basketbol veya voleybol subesinin yillik sporculara harcamasi toplam butcenin ne kadari? basketbol veya voleybol subelerinin yillik kadro maliyeti futbol takiminin her yil yaptigu yanlis transfer maliyetinden daha dusuk. yanlis derken kotu cikan futbolcudan bahsetmiyorum. istenilmedigi halfe sirf birilerini memnun etmek icin yapilmis sisirilme transferler.

  simdi vahim kisma gelelim. amator denilen subelerin yillik toplam butcesinin ne kadari kadroya ait, ne kadari yonetimsel maliyet? iyimser biri yari yariya derdi sanirim. peki yonetimsel giderlerin ne kadari idari maliyetler ne kadar yonetim giderleri? sanirim yine o iyimser kisi %80'i yonetim gideri (maas vs) derdi.

  amator sube kapanmadan sunu sorgulamak gerekiyor: google gibi buyuk bir sirketin yoneticisi ayda 100bin euro alsa bile azken cirosu yillik 10 milyon olan bir sirketin yoneticisi en fazla 10bin alir. boyle bir gercek soz konusyken galatasaray futbol takimi yoneticilerinin imtiyazlari ne, amator subelerin yoneticilerin imtiyazlari ne? butcenin ne kadarlik kismini yonetebiliyorlar? kendilerine ne kadarini yontabiliyorlar?

  amator subelerin sorunu giderin buyuk olup gelirin olmamasi degil. sorun onlari amator sube diye adlandirip amator insanlarin istedikleri ati sube uzerinden kosturmalarini saglamalari. dunyayi degistirmek icin elinde imtiyazi olan 3 zeki kisi yeterlidir. maalesef dunyayi bok etmek icin tek bir serefsiz yeterli.

  superkahraman filmlerinde dedikleri gibi gulme ya da delilik degil, yozlasma ve yalan bulasicidir. turk futbolunun da temel sorunu ve cokusunu getirecek sey de bu zaten.
 • 8
  izmir'de yaşıyor, ege üniversitesi ultraslanla beraber u12 maçından, engelli basketbol takımı maçlarımıza kadar hepsine gidiyoruz ege bölgesindeki. galatasaray futbol takımının maç sayısı sınırlı, bizler galatasaray'a amatör branşlarla ulaşabiliyor genelde. kapatanın en büyük düşmanı ben olurum. ha o genel kuruldaki liseli on dedeye voleybolun, on dedeye engelli basketbolun vs. masraflarını pay etsinler çok zorlanıyorsa kulüp. ne de olsa hepimizden galatasaraylı ya onlar.
 • 9
  galatasaray'da her zaman bunu isteyen birileri oluyor. ve ben sinir küpü oluyorum. ne yahu galatasaray. niye amacını şaşıyor. galatasaray'ın misyonu spor denen hadiseyi yüceltmektir arkadaş. iki üç kişi şov yapacak diye bir amacı yok.

  bana göre değil kapanma, branş açılması gerekiyor.

  ne var yahu insanlara batan anlamıyorum.

  voleybol takımlarının bütçelerini bilen var mı? agamez nasıl alındı biliyor musunuz. 100.000'lik bir fark yüzünden ilk başta agamez alınmadı. toplasan iki takımın bütçesini bir futbolcu etmez.

  bayan basketbol çok mu para gidiyor zannediliyor? belki erkek basketbol o kadar. engelsiz aslanlara ne demeli futbolcuların her hangi bir tanesinin evi arabası vs kadar takım yapılmıyorsa ben de bir şey bilmiyorum.

  yüzme mi diyorlar. yüzme bu kulüpte harcadığını kapayabilen tek branş. zaten kimse dokunamaz yüzmeye. zamanında ünal aysal'a seni başkan seçtirmeyiz diyebilecek insanların denetim altında orası. (isteyen olursa duyduklarımı anlatırım.)

  kürek diyenin alnını karışlarım. bu ülkede galatasaray fenerbahçe rekabetinin en eski ikinci ayağıdır kürek. birinci de futbol. (ki ben kürekten nefret ederim, buna rağmen alnını karışlarım.)

  briç mi battı.

  hem adımız spor kulübü olacak hem de atletizm olmayacak olur mu öyle şey. eskiler zamanının atletlerinin adlarını lakaplarını söyler ama şuan en kötü galatasaray medyasından bir atlet ismi duyan var mı? bu utançtan kurtulmak yerine insanlar kapatalım diyor. bunu diyenler acaba zamanında meb'de mi çalıştılar merak ediyorum.

  işin acı kısmı renkli genel kurullarda bu branşların kupalarını sergiliyorlar sonrada camia utanmadan bundan bahsediyor.

  not: içimde kalmasın bana göre açılması gereken branşları yazayım.

  kadın futbolu, buz pateni, jimnastik (yanlış bilmiyorsam sadece spor okulu olarak var) vs vs...

  çok mu şey istiyorum bilmiyorum... ben sadece buz pateninde, artistik jimnastikte vs... türk sporcular olimpiyatlara gitsinler ve sunumlarından sonra giydikleri eşofman üstünde koca koca türkiye yazarken altta galatasaray olsun istiyorum. galatasaray bu insanları yetiştirdi densin istiyorum. ben gerçek manada muasır spor aklını temsil eden bir kulüp olsun istiyorum galatasaray'ın.
 • 13
  öncelikle basketbol kesinlikle amatör şube falan değil. kadın basketbol da, erkek basketbol da. wnba'den oyuncuların gelip oynadığı, ışıl gibi nevriye gibi başarılı basketbolcuların oynadığı kadın basketbol da, huertas gibi adamların düşünüldüğü, arroyo'nun oynadığı, dorsey'in oynadığı ve ergin ataman'ın koçu olduğu erkek basketbol da nasıl amatör, ben anlamıyorum.

  burada esas olan nedir ? kulübün buralardan para kaybetmemesi. mesela kar-zarar olayında sıfıra sıfır olursun, veya çok komik sayılabilecek ücretler kazanırsın sadece. takım devam eder. ama 70 milyon euro gibi giderlerden bahsediliyor. böyle amatör spor olmaz. galatasaray taraftarları, lise'deki yetenekli basketbolcular falan değil ki bu basketbol takımındaki insanlar, bildiğin burak yılmaz gibi, wesley sneijder gibi, jem paul karacan gibi dünya üzerindeki her ligde oynayabilecek, çoğunluğu büyük liglerde büyük takımlarda boy göstermiş adamlar. yani amatörlük nerede hakikaten anlamıyorum. sadece adı amatör.

  galatasaray iyi yönetilmiyor. ve lütfen kimse kimseyi kandırmasın, basketbol salonu 10 maçın 9'unda boş. sutopu takımını kim izlemeye gidiyor ? kürek takımından 2-3 sporcu ismi verebilir misiniz ? yani, kürek takımına atıyorum redbull sponsor olur, kar-zarar olayında zararda olmazsın. açık kalsın, kürekçilerimiz de olsun. ama bu iş cidden amatör olsun. yani galatasaray lisesindeki gençler, galatasaray taraftarları, kürek sporuna gönül vermiş genç insanlar mücadele etsin. galatasaray ile ilgili ve amatör olsun. redbull ise örnek verme amaçlı. zarar edilmeyecek şekilde olsun.

  basketbolda ise, ne zaman salon hakikaten tamamen dolar her maç, basketbol ile ilgili ufaktan ürün de satabiliriz, sponsorluk anlaşmalarımız uzun vadeli olur, o zaman şube açılsın isterim. ve gerçekten amatör olsun. yine lisedeki genç çocuklar, galatasaray taraftarı olan ve basketbolda yetenekli olan, basketbolu seven ve yetenekli insanlar oynasın. galatasaray basketbol takımında da nba'de parlamış isim olmayıversin, eurolig'in yıldızları olmayıversin. basketbol takımını da hakikaten arma için izleyelim. maç bitimi oyuncuları kutlayalım, sıcak bir ortam oluşturalım, o hep istenen "kolej havası" orada olsun ? galatasaray basketbol takımı'nın salonu her maç dolarsa, burada dediğim gibi oyuncular oynarsa, takım kaç bileklik parası kara geçer ?

  galatasaray bir his takımı ise; voleybolda, basketbolda, hentbolda, sutopunda salonu tamamen doldurup armayı destekleyelim. his takımı değil miyiz abi biz ? destekleyelim armayı.

  en büyük hayalim de bir gün riva gibi bir arazide bütün spor dallarımızın sahalarını toparlayabilmek. göbekte bir park, etrafında salonlar ve stadyum. bu çok büyük bir ütopya olabilir ama, 10 küsür milyon kişi yaşıyor istanbulda, 2-3 milyondan fazla da galatasaraylı vardır. 20.000 kişilik basketbol salonunu sadece "arma için" destekleyemiyorsak, ne diye var ki basketbol şubesi ? 18 yaşında galatasaray taraftarı bir oğlan sayı kaçırsın da izleyelim işte. mücadele izleyelim, takım izleyelim. sıkılmadık mı endüstriyel futboldan ? basketbolda yen işte bunu. arma için oynansın, arma için destekle.
 • 14
  son bilançolara bakmadım ama bütün amatör branşların 70 milyon euro gideri olması pek olası gelmiyor. en büyük masraf kalemi basketbol. onun toplam gideri 12-13 milyon euro anca vardır. diğerlerinin çok daha düşük bütçeleri olduğunu düşünürsek toplam gider 20 milyon euroları anca bulur. gelirler 5 civarı olsa 15 zarar olur ki hiç kusura bakmayın o da hamit+burak+tarığın bonservisi gibi bir rakam oluyor.

  bu branşların çoğunu ülkeye galatasaray getirdi. 3 topçu parası masrafı olan bu kadar branşı kusura bakmayın da kapatmak göt ister.

  adam gibi altyapıya eğilin. payidarları ışılları sinanları kendi tesislerinizde bulun masrafları azaltın. ya da adam gibi salonlar ve adam gibi takımlar kurun seyirciyi daha fazla çekin. o sizin sorununuz. ama kapatmak, hatta kapatmayı teklif etmek, işte o mümkün değil.
 • 15
  kapatılması kendi görüşüme göre söz konusu bile olmamalıdır, galatasaray spor klübüdür ve bu ülkeye kaliteli sporcu yetiştirmek gibi bir sorumluluğu da vardır. fakat her branşta başa oynayacak bir yatırım yapma gerekliliğini anlayamıyorum. erkek basketbol ve yatırımın karşılığı alındığı için engelsiz aslanlar haricindekilerin hepsi tamamen altyapı yatırımları ile dönen şubeler olabilir yarışmak zorunda değilsin. ek olarak da klüp içerisinden insanların elini taşın altına koyma vakti geldi artık ve bu sorumluluk alma olayı ille gidip para verme borç ödeme gibi olmak zorunda değil yük olarak gördükleri futbol dışı şubeleri biraz olsun üstlenmeliler.
 • 20
  dursun özbek'in bugünkü açıklamalarından sonra bazı şubelerin kısmen kapanması olacak sanırım...
  3 milyon euroluk bütçe ile euroleague'de başarı şansımız %0 iken eurocup ve ya fıba'nın düzenleyeceği söylenen champions league organizasyonunda rezil olma şansımız %100 ne yazık ki...
  hala bu tarz şubelerin satışa sunulmaması çok mantıksız...
  satmaya kalkarsanız galatasaray gibi bir markanın getiri 3 milyon eurodan fazla olacaktır...
  sadece futbol kulübü olmaya evrildiğimiz zamanlara girmiş bulunmaktayız...
  sanırım 2020'de galatasaray futbol kulübü olarak kalacağız...
 • 21
  galatasaray erkek basketbol takımı hariç diğer şubeler kapanırsa kimse o kadar ''ah,vah'' falan çekmez sanırım.

  edit: saçma sapan denmiş. şimdi yapmayın beyler hali hazırda galatasaray erkek basketbol takımımız bile derbiler dışında maksimum 2 bin kişiye oynarken diğer şubelerde durum nasıldır acaba? kadın basketbol takımımızı da lig maçlarında izliyorum televizyondan fısıldamaları bile duyabiliyorsun! su topu denmiş, herhangi bir taraftara galatasaray'ın bir su topu oyuncusunun adını söyler misiniz? diye sorsak bir kişi söyleyebiir mi? taraftar da ister her şubede liderliğe oynayalım fakat durum bu.
 • 22
  açtığı şubeyi kafatasçı yönetimlerinin iş bilmezliği sonucu kapatacak duruma gelen galatasaray'ın son durumu. kendi eğitim kurumlarındna mezun olmama rağmen, eğer bu felaketin altına da imza atarlarsa, zamanında kaypaklık olarak gördüğüm, kendisi için savaştığım, ağladığım, güldüğüm, uykusuz kaldığım, hasta olduğum, yol gittiğim galatasaray'ı kalbimin en acılı yerine gömerim. sızlar, acıtır ama. bunu yaparım. yeter artık be. stop.
 • 23
  şimdi olabilir mi hiç bilmediğim bir konu hakkında bir fikir atacağım ortaya. merak ediyorum.

  su topu takımını örnek alalım. diyelim ki antropolog catering şirketim var benim. galatasaray geldi bana dedi ki kardeşim bizim takımımıza sponsor ol, 25 yıllık. 25 yıl boyunca takımın adı antropolog catering galatasaray olsun. sutopu için. bunun karşılığında da tüm masraflarını sen karşıla şubenin, gelirler de ne kadar olursa olsun hepsi senindir.

  böylece cebimizden para çıkmamış olur, para da girmemiş olur. 0 kar, 0 zarar bizim için. ama adımız da orada olur, takımı kaybetmemiş oluruz.
  böyle bir şey yapabilir miyiz mesela merak ediyorum.

  kem cards galatasaray briç takımımız olabilir ya da örneğin.
 • 24
  adnan öztürk'ün açıklamalarına göre son 5 senede futbol 180 milyon dolar zarar ederken amatör branşlar 205 milyon dolar zarar etmiş.

  rakamlar korkunç.
  bana göre amatör şubeler varlığını elbet sürdürmeli.
  ancak amatör seviyede. daha fazlası değil.
  ne zaman kulüp düzlüğe çıkar, işte o zaman sırayla amatör şubeleri profesyonelleştirmeye başlarsın.
  ha bir şubeye adam gibi bir sponsor çıkar o ayrı. o zaman profesyonel mücadeleye devam eder. ama bu şartlar altında galatasaray götünü kurtarmak istiyorsa bu fedakarlığı belli bir süre yapmak zorunda.