• 1
  herkesin malumu olduğu üzere avrupada bir süredir maç kazanamıyoruz. ligde de galatasaray galatasaray gibi oynamıyor. beyin fırtınası yapalım. sorun nerede? ya da ne yaparsak iyileşme başlar. eminim ki aramızdan çok güzel fikirler verecek arkadaşlar var ve dolayısıyla belki de çorbada tuzumuz olur.
  - taktiksel değişikliğe gidilmeli: 4-5-1'den 3-5-2'ye geçiş: şampiyonlar liginde psg ve real madrid maçlarında kullandığımız donk'lu diziliş tercih edilebilir.
  - rotasyona gidip performansa göre forma verilmeli: futbolcu bilecek ki forma aslanın ağzında. eski fatih terim dönemlerinde olduğu gibi genç aslanların kendini göstermek için ortaya koyacakları hırs, veteran kadroya da olumlu yansıyacaktır.
  - oyun mantalitesini değiştirmeli: top bizim ayağımıza geçince rakip oyuncuların arkasında pasif bir şekilde beklemek yerine herkes ileri koşular yapmalı ve top kaptırıldığı andan itibaren ileride basan ve topu press yaparak kazanan takım transformasyonu sağlanmalı.
 • 9
  - florya'da adaletin sağlanıp kadro seçiminde emeğin üstün tutulması.

  - isimlere, geçmişlere, cv'lere değil tamamen açlığa, diriliğe, hevese ve belli oranda da kalite verebilecek oyunculara dönüş yapılması.

  - taraftara küfreden, sahada yürüyen, sorumluluk almayan sözde yıldızlara hak ettiği cezaların verilmesi.

  - sizi siz yapan özellikleri hatırlayıp bu dandik lige gereken mesajın ilk maçtan verilmesi.
 • 14
  oynamaya çalıştığımız üçlü orta saha formasyonunun herhangi bir versiyonuyla sahaya çıkmadığımız zaman kötü gidişat yerini iyi futbola bırakır, ama yok üçlü orta saha oynayacağız inadı devam ederse eğer muslera geri kalan maçların tamamında seviye atlamadığı sürece her maç gol yeriz ve bunun yüzünden direncimiz de günden güne kırılır kasım ayında lige havluyu atarız. takım boyunu kısaltmamız için ikili orta saha ve forvete dönüşümüz şart yoksa her maç aynı sıkıntıyı yaşamaya devam edeceğiz. sezonun şu anına kadar sahaya yansıyan oyun tam bir fiyasko, beş kişi defansa gömülüyor öndeki beş kişi hayalet gibi bekliyor. mariano fizik olarak bitik durumda ama hala maça çıkıyor, belhanda mental olarak sıkıntılı bir adam nerede oynatırsan oynat pozisyonunu beğenmiyor kafasına göre takılıyor, babel kanat oynayacaksa eğer yeri kulübe olmalı kulübeden gelecek babel hamlesi onu kanatta oynatıp futbola ihanet etmekten daha mantıklı, nagatomo en azından defansif olarak elinden gelen her şeyi yapıyor, marcao sene başından beri çok formsuz ve gerçekten kötü oynuyor sadece dünkü maçı izlemiş olmak bile yeterli yani umut'u gol kralı yapacak kadar pozisyona soktu, lemina ne yazık ki ihtiyacımız olan orta saha profili olmasına rağmen fiziki yetersizliği sebebiyle katkı vereceği süre çok kısıtlı, nzonzi eğer üçlü orta sahada çapa görevinde kullanılacaksa eğer kullanılmasın daha iyi çünkü adamın bütün yeteneğini öldürüyoruz. daha böyle futbolcuları tek tek sayabiliriz esasında ama yazının başında da söylediğim gibi formasyon ve sahadaki isimler değiştiği zaman çok çok daha iyi bir futbol oynayacağız. bana göre ise çıkması gereken ilk 11 muslera-şener-luyindama-donk-nagatomo-ömer-seri-nzonzi-feghouli-andone-falcao. ilk 11'deki iki türk futbolcumuzdan dolayı yedeklerde üç yabancı hakkımız bulunuyor. okan,marcao,lemina,taylan,emre mor,adem,babel şeklinde yedi kişilik fazlasıyla iyi ve oyuna etki edebilecek bir kulübeye de sahip olmuş oluruz. falcao sakat olduğu için iyileşene kadar babel ve adem ikilisini dönüşümlü kullanarak idare edebiliriz. belhanda ve mariano ikilisini kadroda görmek istemediğim için yedeklere bile alınmasını istemiyorum, hatta mümkünse belhanda maçları izlemek için tribüne de gelmesin. takıma bu şekilde keskin bir neşter atıldığı zaman iyi günler geleceğini düşünüyorum.
 • 16
  öncelikle problemin diziliş, sistem, taktik vs olmadığını görmek ve kabullenmek gerekir.

  kötü gidişatı durduracak şey, takımda değişikliğe gitmektir. bahsettiğim değişiklik ilk 11 vs değil, bazı isimlerin yollanıp yerlerine yeni oyuncular alınmalıdır.

  oynanan oyundan değil ama kurulan kadrodan dolayı fatih hoca net hatalıdır. oynanan oyundan değil çünkü bu takımın başka bir futbol oynama şansı yok. mobil olmayan, mücadele gücü düşük, hızlı olmayan, çabuk olmayan, atlet olmayan oyunculara sahibiz. babel, feghouli, seri, mariano'da bu saydıklarımın hiçbiri yok. bunun yanında bunlardan bir kaçına sahip olmayan donk, nzonzi, belhanda, yuto gibi isimler var. 2 stoper, kaleci ve forveti çıkardığımızda kalan 7 yere talip bu oyuncular. 8 oyuncu, 7 mevki..

  bir de lemina var, bana göre sağlıklı bir lemina bu saydıklarımın hepsine sahip kadrodaki tek isim.

  yalnız bunlardan nzonzi vazgeçilmeyecek tek oyuncu. yapamadıkları dışında yaptıklarını güçlü bir şekilde yapıyor. geri kalan her isim gözden çıkarılabilir. elbette hepsini göndermek doğru olmaz ama takıma güç, hız, çabukluk, tempo ve mobilite katacak isimlere ihtiyacımız var.

  babel kalacak mı? kalsın ama feghouli gidecek ona göre hesabını yapacaksın. tersi de mümkün, feghouli'yi istiyorsan babel olmayacak.

  seri kalacak mı? donk gidecek o zaman, belhanda gidecek. 2 tane çok koşan, pres yapan, güçlü, atlet ortasaha bulacaksın. belhanda mı kalsın istiyorsun? aynılarını yine bulacaksın ama seri yedek kalacak ya da gidecek.

  yuto gidecek, mariano gidecek. net. yerlerine dinamik 2 bek bulacaksın.

  kısaca bize elzem olan 5 transfer var. ikisi bek, ikisi ortasaha, biri de kanat. hadi sağ beki şener-linnes'e teslim ettik, o zaman 2 kanat oyuncusu bulacaksın, 1 bek yeterli olacak.

  5 oyuncu gelirken 4 oyuncu kesin gidecek. iki bek gidecek, tartışmasız. 1 ortasaha gidecek, belhanda-seri-donk üçlüsünden biri mutlaka ayrılmalı takımdan. donk stoper için alternatif diyorsak, seri-belhanda ikikisinden biri ya gidecek ya gidecek. gelelim kanatlara; babel ya da feghouli gidecek. gidecek kardeşim lamı cimi yok. yerine hızlı, fuleli, adam geçen bir kanat bulacaksın. babel kalsın forveti yedekler demiyeceksin, feghouli kalsın 10 numarayı yedekler demiyeceksin. biri gidecek.

  ilk 11'e yapılacak dinamik, güçlü, tempolu, hızlı, çabuk, basan 5 oyuncu transferi ile bu takım tekrar ayağa kalkar. işin ekonomisi beni ilgilendirmiyor. bazen ayağa kalkmak için bedel ödemek zorunda kalırsın. bunu yapmazsak hem bedel ödediğimizle hem de ayağa kalkamamızla kalırız.

  son söz hocanın istifasını isteyen tayfaya. futboldan anlamadığınız, başka hocanın bu takımı iyi oynatabileceğini düşünmenizden belli oluyor. üstüne bir de "ligin en iyi kadrosu" yalanına inanmanızla. bu takım kötü bir takım, kötü dizayn edilmiş bir takım. dediğim gibi bunda fatih hoca %150 hatalıdır. ama şöyle bir gerçek var, iyi bir kadroyla birlikte başımızda görmek isteyeceğimiz yeğane isim de kendisidir. gerekli hamleler yapılırsa o zaman seri kalmış, belhanda kalmış, babel oynamış, feghouli ilk 11 çıkmış hiç önemli değil. kim kalırsa kalsın, performansı da artacaktır.
 • 22
  - forma adaletinin olmaması.
  - beklerin hücuma hiçbir şekilde katkı vermemesi.
  - kanat oyuncularının dikine oynamaması, statik olmaları, rakibi zorlamamaları, çalım denememeleri, verkaç yapmamaları, kolay kolay ne şut ne de orta denememeleri. bu sebeplerden dolayı beklerde yeterli desteği vermediği için sağ ve sol kanatlarımızın boydan boya işlevini yitirmesi.
  - takım olarak durağan oynamamız ve hareketsiz oynamamız.
  - hücumda pas organizasyonunu yapacak zeki ve ayaklarına hakim bir oyuncumuzun olmaması.
  - herhangi bir hücum planımızın ve sistemimizin olmaması. hocanın sistem diye inat ettiği şeyden vazgeçmemesi.
  - takım olarak çok korkak oynamamız, özellikle lig maçlarında hiçbir şekilde mücadele etmememiz ve ortaya karakter koymamamız.

  bence yukarıdaki nedenlerden dolayı bu kadar kötüyüz. oyuncuların özelliklerine uygun bir sistem ile sahaya çıkmıyoruz. öncelikle hocanın oyunculara durumun ciddiyetini kavratması ve oyunculara gerekli özgüveni aşılaması ve disiplini vermesi gerekiyor. çünkü şu an takımın bir sinerjiye ihtiyacı var her şeyden önce. ayrıyeten hocanın oyunu hızlandıracak, en az rakip kadar mücadele edecek oyuncular ile sahaya çıkması ve aynı zamanda sahaya çıkardığı oyuncuların özelliklerine uygun bir sistemle takımı sahaya çıkarması gerekiyor. kendine çekidüzen verene kadar belhandayı yedeğe alması, takıma hiçbir şekilde faydası olmayan ve faydası olmadığı gibi zararları olan mariano'dan tamamen vazgeçmesi ve nagatomo'yu özellikle iç sahadaki lig maçlarında yedeğe alması, ryan babel'i yedek forvet olarak değerlendirmesi gerekiyor. iç sahadaki maçlarda belhanda'nın yerine feghouli'yi değerlendirmemiz ve kanada da hem şut hem orta özelliği olan jimmy durmaz'ı ya da mario lemina'yı feghouli'nin yerine değerlendirmemiz gerekiyor. real maçının ilk yarısındaki 3-5-2 sistemi bize çok uygun bir sistem. o kadroda birkaç değişiklikle bambaşka bir takım olabiliriz. belhanda'yı çıkar yerine lemina'yı koy. babel'i yedeğe alıp yerine andone'yi, andone'nin yerine de falcao'yu koy. mariano'nun yerine şener'i koy. ya da şener'i koymak yerine lemina'yı beşli orta sahanın sağına çekip, lemina'nın yerine jimmy durmaz'ı koy.

  bunlar sadece şimdilik aklıma gelenler. aslında daha söylenecek ve yapılabilecek çok şey var. çünkü kadromuz buna müsait. artık hocanın inadından vazgeçip, önce bir silkinip eski haline dönmesi gerekiyor. umarım bizim bildiğimiz o eski fatih terim'e döner ve bize daha nice başarılar yaşatır.