• 177
  esas problemi tüzükle teamülün zıtlaşması olan üniversite.

  üniversite gençliğinin şunu anlaması lazım: türkiye'de akademi alman ekolüne göre şekillenmiştir. bu da usta - çırak ilişkisi kabilindendir. hocalar yanlarına alacakları öğrencileri seçerler. kadroyu o öğrenciye göre isterler. bir başkası araya girip başvurursa bir bahaneyle elenir. teamül budur.

  kanunen şartları karşılayan herkes girebilir ama teamülde bu durum nadiren yaşanır. buna düz torpil demek pek hakkaniyetli değil ama kanuni hakkını kullanamayan öğrenci de mağdur oluyor. bu sistem çakışması düzeltilmeli.
 • 178
  çok yanlış işlerin olmadığı üniversite.

  üniversiteye on sene önce girmiş ve şu anda doktora ders döneminde olan birisi olarak bunları yazıyorum. yüksek lisans ve doktora programlarına başvurmak için;
  1- en az 3-4 ay önceden hangi okul ve hangi hoca ile çalışmak istediğinizi kafanızda tasarlayın
  2- çalışmak istediğiniz hoca ile irtibata geçin ve kendisinin de sizinle çalışmak isteyip istemediğinden emin olun

  yüksek lisans veya doktora programlarına bu iki şart olmadan başvurmaya kalkarsanız %90 başarısız olma ihtimaliniz var. çünkü üniversite hocaları genelde kontenjanlarını az tutarlar ve bu kontenjanların kime ait olduğu yaklaşık dönem başından bellidir. ayrıca yukarıdaki entryde belirtilen usta-çırak ilişkisi de bu kontenjanların belirlenmesinde en büyük rolü oynar.
 • 179
  kulübümüzün eğitim yuvalarından, divan kurulumuzu oluşturmak yerine iyi bir eğitimi esas alan üniversitedir. diğer arkadaşların da belirttiği gibi, yüksek lisans programlarında hoca ile irtibat esastır. bu aynı zamanda ileride akademisyenlik mi yoksa gireceğiniz sektörde çabuk mu yükselmek tercihiniz olacak, erkenden anlamanızı da sağlar. neticede hoca ile aranız iyi olmazsa akademisyenlik pek faydalı bir tercih olmaz*
 • 180
  galatasaray lisesi mezunlarının girişimleri sonucunda, 14 nisan 1992 tarihinde, türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı turgut özal ile fransa cumhurbaşkanı françois mitterand’ın da katıldığı bir törenle imzalanan uluslararası anlaşmayla kurulan yükseköğretim kurumumuz, 22 mayıs 1992 tarih ve 21235 sayılı resmi gazete’de yayımlanan kurum statüsüne göre galatasaray eğitim öğretim kurumu adı altında kurulmuştur. eğitim öğretim hayatına 1993 yılı ekim ayında başlayan galatasaray eğitim ve öğretim kurumu, kamu tüzel kişiliğine sahip ve ilköğretim, lise ve yükseköğretimin çeşitli kademe ve bölümlerinden oluşan entegre bir eğitim-öğretim kuruluşu olarak, üniversite statüsünü alıncaya dek geçen süre boyunca, başkan prof. dr. yıldızhan yayla, türk başkan yardımcısı prof. dr. barlas tolan, fransız başkan yardımcısı annie petit, mühendislik ve teknoloji yüksekokulu müdürü prof. dr. ethem tolga, galatasaray lisesi müdürü prof. dr. erdoğan teziç ve genel sekreter doç. dr. yalçın çakalır’dan oluşan yönetim kurulu tarafından, 1992 tarihli uluslararası anlaşma, kurum statüsü ve eşit temsilli komite kararlarına uygun şekilde alınan kararlar çerçevesinde faaliyetini sürdürmüştür.
 • 181
  öğrencilerinin oylarıyla 2018 yılının en başarılı isimlerinin seçildiği "en 2018 ödül töreni"nde en başarılı iş insanı olarak ali koç'u, en başarılı şirket koç holding'i, en yaratıcı reklam filmini koç holding seni sevmek ne güzel seçilmiş'i seçmiş üniversite.

  burdan şöyle bir durum ortaya çıkıyor, ya üniversitemizde fenerbahçeli öğrencilerin sayısı bir hayli fazla ya da içerde ciddi bir trolleme faaliyeti yapılmış. yoksa kulübümüz aleyhine bu kadar anti faaliyette adı geçmiş bir insanın ve onun kurumunun bu ödüllere layık görülmesi başka bir şeyle açıklanamaz.

  ekleme: espiritu2000 isimli yazar kardesimiz konuya aciklik getirdi. fenerbahceli uni ogrencileri eglenmek icin oylamayi trollemis. tesekkurler espiritu2000.