• 1
  bir baska kulüp basligiyla daha karsinizdayim sevgili ve saygili gs sözlük yazarlari, okuyucular, ziyaretcileri.

  galatasaray sözlük catisi altinda frp* oynayan, ne oldugunu merak eden, ya da benim gibi ögrenmek ve oynamak isteyen ancak cevresinde ihtiyac duydugu sahislari bulamayanlar varsa bir toplansak, bu baslik altinda birbirimizi aydinlatsak, online frp sitelerinde bulussak ya da ayni sehirlerde oturanlar bulussa* insanlar frp oynasa, tanissa, kaynassa iyi olmaz mi ?

  temelinde frp, masaüstü bir oyundur. en bilinen sistem hemen herkesin kulagina en az bir defa calinan dungeons & dragons sistemidir. yüzüklerin efendisi, ejderha mizragi vb. dünyalarin da kendilerine ait sistemleri bulunmaktadir. * *

  (bkz: patron cildirdi frp oyunculari ariyor)
 • 7
  zamanında frp oynayanlar bilir ejderhaların hiding olayı çok yüksektir. yaşlı bir ejderhayı genç zannedip havada kül olmuşluğum. şerefsiz dm arkadaşım yüzünden bir minatour shaman tarafından yıldırım ile çarpılmışlığım ve ayrıca handa içerken kafama inek düşürülmüşlüğü vardır. :(

  s.a hf.

  çok güzel olur aslında partileri. dm var mı dm?

  ayrıca dip not : d12 zarın allahı kitabı yok.
 • 8
  frp nedir?

  --- alıntı ---

  frp kısaltmasının açılımı “fantastik rol yapma”dır. frp, malzemesini çoğunlukla hayal gücü oluşturan bir masaüstü (board veya kağıt-kalem) oyunudur. başka deyişlerle; doğaçlama sözlü tiyatro, doğaçlama hikaye yazma/anlatma veya evcilik/kovboyculuk*

  frp çocukken oynadığımız hayal etmeye dayalı oyunların derinleştirilmiş, sabit kurallar getirilmiş halidir. böylece oyuncular mızıkçılık yapamaz. frpyi çocuk oyunu değil yetişkin oyunu yapan ayrıntılı kural setleri olmasıdır. bir hikaye anlatıcısı vardır. bu kişiye “zindancı başı” denir. bu kişi kısaca bir bilgisayar oyununda yapay zekanın yaptığı işi yapar. yani oyuncuların içinde bulunduğu evrenin her şeyini şekillendirir. oyuncular ise, hikaye içinde yer alan kendi karekterlerinin olaylara nasıl tepki vereceklerini anlatırlar.

  --- alıntı ---

  kulübü actik ama bilmeyenler icin aciklama koymayi unutmusum. afedersiniz sözlük.
 • 10
  ufak yaşlarda kitapları okumuş bir abimiz tarafından yüzüklerin efendisi modunu oynadığımız oyun.

  diğer klasik modlarla değil de bu modla büyümek hem klasiğin dışına çıkma anlamında çok şey katsa da klasik mod oyunda da cidd bilgi eksikliğine sebep oldu.

  galatasaray sözlük içinde bu konu hakkında bilgili birisi varsa eğer istanbul bölgesi organizasyonlarına severek katılırım.
 • 11
  1998 den beri yüksek yoğunluklu forgotten realms, orta karar dragonlance ve az biraz planescape hakkında mürekkep yalamışlığım vardır.

  çevremde fazla oyuncu bulamadığımdan roleplay geçmişim az, dmlik yapacak hiç kimseyi bulamadığımdan (hiç becerememe rağmen) dmlik geçmişim fazladır.

  iki sene önce wizards of the coast roman serisini sonlandırdığından dolayı kuruduk kaldık. yeni arayışlar sonucunda warhammer 40k evrenine geçiş yaptım. fantazi ve bilimkurgu edebiyatını seven herkese tavsiye ederim

  peki bu anlattıklarımdan gs sözlüğe ne derseniz aşağıdaki linke tıklamanızı öneririm. kendisi warhammer 40k evreninde “emperor of mankind” dır. ilk bakışta doğuştan fanatik, sarı kırmızı renklere gönül vermiş ve bilimkurgunun en büyük cimbomlusu olduğunu anlamak için sanırım 20 iq yeterlidir.

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...oJWA3T6zvkHIvueMGQtf
 • 12
  üyesi olduğum klüp.

  2 senedir her cuma 7 gibi başlayıp sabahlıyoruz. forgotten'da geçiyor oyun. ben hasar büyüsü yapamayan bir mage'im. iluzyon, conjuration, abjuration falan idare etmeye calışıyorum. düşük level bir oyun olduğundan thief gibi takılıyoruz, hamam böceği gibi hayatta kalıyoruz. 5-6 adet büyüyle henüz mage'liğimizi yaşayamadık. bu arada yok öyle orc gördün dayılan falan. kenardan kenardan sıvışacan. kan alırlar oturma organından. şimdilik tek derdimiz 3-5 gold para yapmak. anca handaki odanın parası çıkacak, 2 bira içecez falan. dünyayı kurtarmak falan yok bizde. tek amaç günü kurtarmak.

  yazın malesef ekip dağılacak. yani 4 kişiden ikisi gidecek 2 kişi kalacaz. izmir'den ilgili olan varsa kontak kuralım.
 • 13
  istanbul'da oyuncu bulabileceğim oluşum yıllar olmuş char sheet te lvl uplari puanları yazalı. skill setleri seçeli.

  rogue ranger / assasin veya tank için yer varsa düsünebilirim. forgetten realms settingi daha curcunalı olurm sturm brightblade gibi code of honour için intihar gorevleri olmamış olur.

  tanis i ozlesekte drizzt in tayfa daha aksiyonel :)

  istanbul. +2 oluruz lojistik dahil