• 1
  yerli çetenin faaliyetlerinden bıkan taraftarların hayal ettiği olay.

  sahada ne yaptığını bilen, organize bir galatasaray görmeyeli çok oldu. bunu da tamamı yabancılardan oluşan bir 11'le ve tabi ki başlarında da yabancı bir hocayla sağlayabiliriz. ek olarak kadroda futbol alt yapı eğitimini yurt dışında almış türk oyuncular da bulunabilir. sinan ve koray gibi.
 • 6
  zamanında galatasaray 11 yerli oyuncuyla mücadele ettiği maçlar yapmış hatta o sezon şampiyon da olmuştu sanırım. yanılıyor da olabilirim 2007-08 sezonu. o sezon kadromuzdaki yerlilerin neredeyse hiç biri dünyaları kazanıp bugün kıçım ağrıyor bugün başım ağrıyor deyip yayıla yayıla sezonu geçirmiyordu. uğur uçar hakan şükür ümit karan gibi oyuncularla mücadele ediyorduk. bu adamlar gerçekten formanın hakkını vererek oynuyordu.

  peki ne oldu da bugünlere geldik. buna yerli düşmanlığı ya da yabancı hayranlığı diyemeyiz. sadece son 4-5 seneye bakalım. yabancı sınırının getirisi olarak ok yüksek sözleşme kapan yerlilerimize ve yine iyi rakam alan yabancılarımıza bakalım. son yıllarda hangi yerli elmander kadar mücadele etti ? drogba ve sneijder'in hırsını tarıkta semihte gördük mü ? peki olcan sabri ? bu adamlar götü göbeği salıp maçlara çıkarken muslera ne yapıyordu bu adamlar yüzünde resmen eleğe dönüyordu. bakın eleğe dönen adam yine ligin ve clnin en çok kurtarış yapanlarından. bin tane sağ bek aldık hangisi ebouenin ilk iki sezonundaki kadar mücadele etti? 34 yaşında gelip ligin a. koyan uijfalusi mi yoksa o yaşa gelmeden yürümeyi unutan hakan balta mı. selçuk'u ayrı tutuyorum. en sevdiğim adamdı ilk sezonunda ta ki o formayı çıkarana kadar. sonra yaptığı her hareket gözüme battı. şimdi biraz toparladı tekrar. bu ara yanındaki adamların kovalığı yüzünden tek başına orta sahada yıpranıyor. bir tek bilal ayrı geliyor şu takımda. adam efendi işini yapıyor çok polemiğe girmiyor. saygı duyuyor o formaya.

  --- burası çok önemli ---

  ryan donk bana göre yabancı futbolcu değil
  ryan donk bana göre yerli futbolcu da değil
  binaenaleyh ryan donk futbolcu falan değil *

  --- burası çok önemli ---

  bizim sorunumuz yerlilerle değil sadece son dönemde yerli oyuncuların medya ve teknik direktörler tarafından inanılmaz korunması. mesela sene boyunca karavana umutun , burakın toplamı kadar gol atan podolskinin teknik direktörümüz tarafından hunharca maç sonu basının önüne atılması *. gelen yabancılar galatasarayın değerini çok daha iyi anlıyor. bakın musleraya sneijdere hatta chedjouya hatta denayere. onu geçtim linnes'e carole'a bakın. bu adamlar konuşmuyor. sadece oyunlarını oynuyor. yeterliler mi hayır belki ama konuşmaz etmez savunanları olmaz. sadece oyunlarını oynarlar.

  benim şahsi kanaatim mümkün olduğunca alacağımız oyuncular misak-i milli sınırları dışında doğmuş büyümüş olsun. onlar galatasarayı yerli futbolculardan daha çok sevip daha önem gösteriyor. umarım yerliler de noluyor hacı deyip giydikleri formanın kaç insanın hayali olduğunu anlarlar. takımı çiftliğe çevirdiler.

  bir diğer kanaatim de galatasarayın 11 yabancı ile oynayıp başarılı olması durumunda ertesi sezon jet bir kararla yabancı sınırı kadroda hollanda ve uruguay vatandaşı olmayan en fazla 5 yabancı şekline gelebilir.
 • 7
  galatasaray'ın 11 inin kaliteli ve karakterli futbolculardan kurulması. asıl mesele bu. ben yerli istemiyorum demek ırkçılığa, kıskançlığa giriyor biraz. ben oyuncunun pasaportuyla değil karakteriyle ilgileniyorum. sabri gibi, yasin gibi, tripcan yerliler kadar elano gibi, lincoln gibi, jo gibi karakteri sorunlu yabancılar uzak olsunlar mümkünse.

  ben mesela elano'nun dünya kupasında oynayacağım diye ligde muazzam derecede etliye sütlüye karışmadan kendisini sakınarak oynamasını unutmadım.
  lincoln'un her kamptan geç gelmesini, sürekli feldkamp'la arası bozulunca sürekli sakatlık bahaneleri çıkıp deplasmanlara gitmemesini unutmadım(bence sneijder'den çok daha yetenekliydi ama cidid karakter sorunu var)
  jo'nun takım tepe taklak giderken sabaha kadar yaptığı partileri unutmadım.

  zannediyorsunuz ki her yabancı melo gibi sneijder gibi muslera gibi takımı sahiplenecek.
 • 9
  galatasaray'da kaliteli, karakterli adamlara bakılsaydı şimdiye kadar 50 kere kurulmuş onbirdi. sinan, emre, koray hariç ki bu saydıklarımın ikisi alman alt yapılı zaten. bugünlere gelişimizin sebebi yabancı düşmanlığından başka birşey değil.

  bakın donk'u, cris'i öven adamları göremezsiniz bunu düşünen adamlarda. ben chedjou'yu da carole'u da beğenmiyorum. eğer yabancı hayranı olsak bu adamlara dilenir iyot gibi açığa çıkardık. ha carole'u olcan'a tercih ederim. etmeyenden de şüphe ederim. yabancı hayranı olsak emre'yi, sinan'ı, koray'ı övmezdik.

  bu felsefenin, düşüncenin ruhu aslında yabancılara karşı yapılan ırkçılıktır. bunu görmezden gelerek sadece kendinizi ve 3-5 haftanın en ofsayt panpanızı kandırırsınız.
 • 11
  diyelim ki altyapıdan hakan şükür ayarında bir forvet çıktı, oynatmayalım mı?

  olması gereken altyapıdan çıkan tüm futbolcularımızdan yarar sağlamaktır.

  a2 takıma gelen 18-19 yaşında 20 çocuk mu var? 10 tanesi yeterli değil mi? 50.000 euro, 100.000 euro satarsın.
  kalan 10 çocuktan pişmesi gereken 5 tane mi var? kiralarsın.
  diğer 5 taneden de ya ilk 11 oyuncusu, ya yedek oyuncu çıkarırsın.

  transferi de genç-olmaya yakın oyunculardan yapabilirsin mesela.

  ilk senesindeki selçuk inan neden bu takımda olmasın? şu anki hali olmasın tabi.
  sinan gümüş ve koray günteri yerli sayıyorsak bu çocuklar neden takımda olmasın?
  suat, hakan şükür, ergün penbe... geçmişe gidelim biraz. bu adamlar neden takımda olmasın?

  sorun yabancı-yerli meselesi değil. yabancı kayırmakta manasız. donk da yabancı bakın mesela. allah onun oynayacağı "şey"i kahretsin.
  önemli olan altyapıdan çıkan her oyuncuyu "değerlendirmek".
  eksik noktalara da iyi futbolcu almak. yerli veya yabancı futbolcu değil.

  ha şu var, ben de isterim iskandinav pazarına yönelip oralardan çalışkan, savaşçı futbolcular alıp, bunları sneijder gibi çok kaliteli bir ayağın etrafına yerleştirmeyi. bu güzel bir transfer politikası olabilir. bu şekilde ün bile yapabilirsin sonra. ama sadece yabancı diye almak? manasız sanki.

  şu sınırları dünyadan kaldırsak çok güzel olacak ya.
 • 20
  şampiyonlar liginde ilk 11'ini tamamı yabancılardan oluşan kadroyla kuran teknik direktöre batan durum. türk oyuncuları tembelliğe iten, yarışmacı kimlikten uzaklaştıran, her daim bol sıfırlı kontrat bulabilme garantisi sunan garabet yabancı sınırını tekrar getirebilmek için takla atanların bilmesi gereken şey yeterliliğin pasaportu olmaz. türk menajerlerin ceplerini doldurmak için milli değerlerimiz üzerinden istismar yapmak akıl alır gibi değil, kimse merak etmesin istiklal marşını biz gururla söyleriz.

  https://fourfourtwo.com.tr/...ktas-tarihe-gecti-2/
 • 23
  bu konuda ortaya atılan savlar; yurtdışında oynayan oyuncu sayısındaki artışın görülmek istenmemesi ve ülkede vasatı destekleyen popülist uygulamaların prim yapmasının futbola yansımasından başka bir şey değildir. bu ülkenin olaylara sistematik bakma, olaylar ile sonuçlar arasında bağlantı kuramama ya da çıkarı olduğu için bağlantı kurmak istememe gibi temel problemleri neden hep kilit konumdaki insanlarda vücut bulur gerçekten enteresan. özellikle mi oturtulurlar o koltuklara ya da o koltuklara oturunca mı düşünce yapısını buna evrilir çok garip...