• 1
  azaltamadığımız müddetçe 2017-2018 senesinde de avrupadan men cezası almamıza neden olacaktır.

  bunu çözmek için bizim yönetim ne yapıyor? sabriyle, hamitle sözleşme uzatıyor. chedjou'nun umutun seneye bitecek sözleşmesine falan güveniyor heralde. ben de yaparım la onu bekleyerek. zaman neticesinde, geçiyor. bakalım sonumuz ne olacak, hep beraber göreceğiz.
 • 2
  yine yeni yeniden gündeme getirilmesi gerekendir. geçenlerde dursun* söyledi. 61 milyon € imiş maaş yükümüz. o kadar para alan futbolcular şöyle gamsız bir oyun sergileyemez; https://twitter.com/...s/836336399712415745

  yukarıdaki videonun içeriğini teknik olarak yorumlarız, o ayrı. ama şu 1.5 dakikayı böyle oynayan bir takımın oyuncuları 61 milyon € almamalı. alamaz. atiba ve talisca'nın 1.5 milyon € aldığı gib bir gerçek de var ortada. tolga, eren ve serdar'a verilen toplam garanti para 6 milyon €. 6 beyler. oha. ne yapıyorlar peki. koca bir hiç. daha bunun selçuk'u, yasin'i, sabri'si vs var.

  tabi böyle çöpleri seçmek ayrı marifet ama ulan bari hadinden 5 kat fazlasını ödemeyin. sonra da ffp diye zırlarsın işte.

  dağınık bir entry oldu, kusura bakmayın. ya çok doluyum. aslında bir yazsam onlarca parağraf yazarım da siz de yorulmayın. bu meseleyi daha çoook tartışacağız nasılsa.
 • 7
  mevcut galatasarayın başarıszlığını etkileyen en büyük faktör. eğer başarıszlığımızı ölçecek olursak bu kısım bana göre %51'i oluşturan kısım. kişisel kanaatim bu sene sonunda a'dan z'ye her oyuncudan indirim istememiz yönünde.

  öncelikle selçuk inan, sabri sarıoğlu, hakan balta, semih kaya, cenk gönen, luis pedro cavanda, nigel de jong gibi isimler gönderilmesi gerektiğinden maaşlarını tartışmıyorum bile.

  fernando muslera canımız diğerimiz eyvallah ama en az 1m euro indirim talep etmeliyiz.

  ahmet çalık 900bin euro olan maaşını rotasyonda kalmak şartıyla aynı ücretten alabilir.

  armindo bruma ya 2m eurodan sözleşme yenilersin ya da bu sene yaz aylarında çekip gidersin. hiç senin gül yüzüne bakıp 3.5m eurodan sana kontrat yapacak değiliz.

  tolga ciğerci kardeşim rotasyonda 1.2m euroya oynayacaksan gel buyur yoksa sende git kendine kulüp bul.

  yasin öztekin seneye bu istatistiklerle tripsiz,cartsız,curtsuz oynayacaksan aynı maaştan buyur oyna yoksa bir kuruş dahi zam isteme.

  garry kardeşim daha yenisin ne yapacağın meçhul sanada diyecek lafım yok formaya aç olduğunu göster.

  sinan gümüş senden indirim filan beklentim yok maaşını karşılayacak bi kulüp bul git kendini uzak diyarlarda geliştir.

  wesley sneijder sana bir sezon daha tahammül ederim ama yıllık 3.5m euro maaş alacaksan.

  benim indirim talep edeceklerim bu şekilde. şimdi gelelim bu biletini kestiklerimizin yerine alacağımız oyunculara vereceğimiz maaşlara.

  sabri yerine alacağımız sağ beke vereceğimiz maaş en fazla 1m euro olmalı. selçuk yerine alacağımız 8 numaraya vereceğimiz maaş en fazla 1.5m olmalı. semih kaya yerine alacağımız defansa en fazla 1.4m euro maaş vermeliyiz. de jong yerine alacağımız iyi bir orta sahaya 2m euro verebiliriz.* cenk gönen yerine onun aldığı maaş bandında yine bi yerli kaleci ile anlaşmak lazım. maksat kan değişimi olsun.

  galatasarayın mevcut maaş yükü 61m euro civarında. ben kabataslak bi hesap yaptım. yeni sezon bizim bunu 40m euroya düşürmemiz gerekiyoruz hatta bana göre 35m euro bandına. küçüleceksek küçülelim hiç fark etmez ama artık masaya yumruğumuzu vurmamız gerekiyor. bu maaşlara oynanan oyun içler acısı heriflerin oynadığı futbol beş para etmez beş para.

  her gelene 2m euro maaş puan başı 4.000euro dersek bizim belimiz daha çok bükülür. çünkü galatasaray artık başarının odağı değil üstünden para kazanılan bi ticarethaneye dönüşmüş.
 • 10
  muğdat çelik'lere 3 milyonlar vererek azaltılmayacak sınırdır. yok koray 5.5 milyon tl alıyor, tarık şu kadar alıyor falan değil bunun doğrusu. yanlışı yanlışla düzeltemezsin. bir yerden başlayarak kademeli olarak maaşları azaltman lazım ki ne idüğü belli olmayan bir adamın gelip de senden 3'er 5'er milyon liralar istemeye yüzü olmasın.
 • 12
  23 kişilik bir kadro olacak ise ki büyük ihtimal öyle bir ceza gelecek. 14 yabancı 9 yerli olmalıdır. 14 yabancı bulmakta sorun yok sadece hangisini seçeceğine karar vermen gerekiyor ve bu kontenjandan tasarruf etmek daha kolay. yerli futbolcu işiyse öyle değil. zaten eli yüzü düzgün yerli futbolcu sayısı belli. bunların da sadece birkaç tanesi düşük maliyetle(bonservis ödemeden ya da düşük bonservisle) alınabilecek durumdalar. bu futbolcular da bunun farkında tabi.2.ligden futbolcu bulalım,kimsenin göremediği genç yetenekleri transfer edelim deseniz kim diye sorarım futbol bilgim yetmiyor.

  'ama piyasası bu' diyenlerden biri olarak yerli ve yabancı futbolcu konusundaki tercihim çok açıktır.bırak futbolcuyu hiçbir insanın pasaportunda yazanlar umurumda bile değil.şu yerli futbolcu havuzunda yabancılar tercih edilmelidir ama öyle bir kontenjan yok maalesef. ayrıca belhanda ile muslera çok yakın maaş alıyorsa bunu tartışmak çok normaldir. ya belhanda çok alıyor ya da muslera az alıyor bu durumda. bunu konuşmakta bir sıkıntı görmüyorum açıkçası. selçuk dünyanın parasını alıyor sneijder'le birlikte gitmeli derken de aynı insanlar size selçuk gibiler lazım vs diyorlardı. selçuk en yakın zamanda gitmelidir,bugüne kadar gitmemesi hataydı. çalık ile koraya bu paralar asla verilmemelidir. tolga derhal takımdan gönderilmelidir vs vs.

  ben yerli yabancı diye ayırmam insanları. hazımlı,hazımsız diye ayırabilirim ama.
 • 14
  ilk 11 oynamayan mitroglou ve donk toplamda 4,5 milyon euro alıyor. yedek 2 oyuncu için çok büyük paralar.

  bununla beraber ilk 11'in bel kemiğini oluşturan marcao ve luyindama toplamda 2 milyon euro alıyor. bu da nereden baksan bedava.

  gönderilmesi düşünülen diagne, ahmet çalık ve ömer bayram 3'lüsünün maaş yükleri 3,6 milyon euro. çoğu kişi karşı çıksa da emre akbaba'nın da sözleşmesini bu yıl dondurup, +1 yıl daha sözleşmeye eklemeli bir anlaşma yapılması gerektiğine inanıyorum. böyle bir durumda bu yılın maaş yükü 5,4 hafiflemiş olacak. mitrogluo'nun gönderilmesi durumunda ise 8 milyonluk bir hafiflemeden bahsedebiliriz. ki bu bahsettiğim 5 oyuncu bize çok cüzzi katkılar vermiş oyuncular.

  maaş bütçesinin 24 milyon euroya, kadrodaki oyuncu sayısının ise 12'ye düşmesi dezavantajını yaratıyor. bu yıl 22 sözleşmeli oyuncuyu kadromuzda gösterebiliyoruz, altyapı hariç. tahminim selçuk ve semih ile sözleşme imzalanır, umarım ikisine de 500 bin'den fazla vermeyiz. bu durumda oyuncu sayısı 14, maaş bütçesi ise sadece 25 milyona çıkar. sonrasında ise planladığımız transferler;

  babel, şener, jimmy, onyekuru, banega, forvet, genç forvet. kadro sayımızı 21 yapar, maaş bütçesine de bu 7 oyuncu için aşağı yukarı 15-16 milyonluk yük gelir. 40 milyon sınırında kalırız ki bu da mevcut rakiplerimiz arasında -kadro potansiyeli de düşünülürse- bizi bayağı bir avantajlı konuma getiriyor.
 • 15
  luyindama: 1.050.000 euro
  marcao: 800.000 euro
  donk: 1.895.000 euro aldığı maaşa bak! en fazla 500.000 eroluk adamdır.
  ahmet çalık: 900.000 aşırı vazgeçilmez stoperimiz ya sanki 1 milyon euroya yakın maaş veriyoruz! en fazla 400.000 euroluk adamdır.
  nagatomo: 2.000.000 euro hiçbir şekilde hak etmiyordu inşallah kurtuluyoruz.
  mariano: 2.300.000 euro yazık verilen paralara. resmen paraları çöpe döküyoruz. bu brezilyalı parasına bakar bundan kolay kurtulamayız demedi demeyin sonra.
  linnes: 1.400.000 euro vallahi kusura bakma kardeşim en fazla 600.000 euroluk adamsın. çok para veriyoruz.
  şener: 960.000 euro sanki çok kilit bir topçumuz ya 1 milyona yakın maaş veriyoruz en fazla 400.000 euroluk adamdır.

  nzonzi: 3.250.000 euro hey maşallah bee acayip zenginiz ya bol bulmuşuz dağıtıyoruz gereksiz kardeşimize! kolay kolay kurtulacağımızı düşünmüyorum. bu maaş başımıza bela.
  selçuk inan: 640.000 euro çok lazım ya kendisi illa kadroda olmalıydı! resmen çöpe atılan para!
  belhanda: 3.350.000 euro muazzam "10" numaramız. dünyada eşi benzeri yoktur o yüzden bol bulduğumuz parayı saçıyoruz kareşimize!
  feghouli: 3.850.000 euro muazzam kağnı kardeşimiz yeter ki mutlu olsun bol bulduğumuz paraları saçalım biz. çok hak ediyor ya muazzam performansı var sonuçta!
  emre akbaba: 1.750.000 euro vallahi yazık günah. en fazla 500.000 euroluk adam olmasına rağmen bol bulduğumuz paraları saçtığımız bir başka kardeşimiz.
  seri: 2.800.000 euro en fazla 1.500.000 euro maaş verebiliriz geliyorsan gel denilebilirdi milan bizim kadar maaş vermediği için bize gelmiş. hiçbir şekilde o maaşı hak etmiyor.

  babel: 2.500.000 euro acayip bolluktayız ya dağıtalım pembe kafalı kardeşimize tabi! kolay kolay kurtulamayız bu adamdan.
  jimmy durmaz: 960.000 euro yani bu kardeşimize 1 milyona yakın maaş teklif etmesek gelmeyecekti sanki. en fazla 400.000 euroluk adamdır.
  emre mor: 725.000 euro fatih hocamız belki futbola döndürür diye umutlandığımız sokak topçusu. harcanan zamana bile yazık.
  andone: 2.500.000 euro sanki gol makinesi ya. geçmişi başarılarla doluymuş gibi bol bulduğumuz paraları saçtığımız romanyalı kardeşimiz.
  falcao: 5.000.0000 euro bu adamı daha az maaş ile getiremezsin zaten.

  takımımızda oynamalarına rağmen maaşlarını irdelemediğim diğer topçularımıza aldıkları maaşların hakkını verdikleri için şahsım adına teşekkür ederim. bu tabloyu oluşturup "1 liranın bile hesabını yapıyoruz." demek mantıksız geliyor. bu kadro bu maaşları almayı hak etmiyor. bir düzen getirilmediği sürece biz hep zarardayız. sonra neden borçlar artıyor deriz :)

  (bkz: 2019-2020 sezonu)
 • 16
  galatasaray maaş bütçesini tek kelimeyle açıklayacak olursam bu "skandal" olurdu. akıl ve mantığa aykırı. sürdürülebilir değil. avrupa standartlarından kopmuş. dengesiz.

  (bkz: #2835560) iletide arkadaşımız çok güzel açıklamış. noktası virgülüne katılıyorum. bir de ilave yapmak istiyorum. diagne ve mitroğlu'nun da maaşlarını biz ödüyoruz. oyuncuların maaşını bonservis almış gibi gösterdik çünkü.

  marcao ve luyindama as stoperler, rotasyon oyuncusu donk, onların toplamından çok maaş alıyor. linnes, kendi milli takımındaki as oyuncusundan 3-4 kat fazla para kazanıyor. skandal say say bitmez.

  bu maaş yüküne tabii ki bütçe dayanmaz. cl'ye gidemediğimiz ilk sene beşiktaş gibi patlayacağız. hala daha 10m euro kazanan futbolcuları isteyen arkadaşlar var. talisca da gelsin gomis de gelsin teixeira da gelsin. inanılır gibi değil.

  bu harcama işine devlet yasa ile el koyması lazım. başkan geliyor, ona, buna parayı saçıyor. elini kolunu sallaya sallaya gidiyor. bir kulübü yöneten kimse, yaptıkları zararı kendileri karşılamalı, kişisel servetlerinden.
 • 17
  ffp anlaşması nedeniyle takımın maaş yükünü çok arttırdık. yolladığımız oyuncuların çoğunun maaşını biz ödüyoruz ve aldığımız oyuncuların maaşlarına imza parası ekleyerek bonservissiz almaya odaklandık. anlaşmadaki bu açığı değerlendirebileceğimiz tek yol zaten buydu ancak bu şekilde devam edersek maaş yükü ciddi sorun olabilir. yönetimin falcao dışındaki maaş stratejisi tatmin edici ki falcao da bu tutarlara ancak gelebilirdi. önceki yönetimin feghouli ve belhanda için verdiği fahiş maaş bütçeleri bizım gibi kurun belirsiz olduğu ve gelirinin çoğunun tl olan kulüpler için çok zorlayıcı. bu maaş skalasında eski oyunculardan tek kabul edilebilir tutar bence muslera'nın. bu sezon kadromuza katıp istediğimiz verimi alamadığımız nzonzi, babel, andone ve falcao maalesef bu yükü daha da arttırdı bizim açımızdan. mariano, belhanda, feghouli, donk, nagatomo maaş yükünün yaklaşık 5'te 1'ini oluşturuyor. sadece bu bile başlı başına büyük bir olay ve bu oyuncuların bazılarını neden yollayamadığımızın açıklaması. tabii ki kaliteli yabancı oyuncuları türkiye'ye getirmek için bazı fadakarlıklar yapılması gerekiyor ancak uzun vadeli bağlayıcı sözleşmeler değişmeli.
 • 18
  --- alıntı ---

  covid-19 nedeniyle maaşlarında %30 indirime gitmesi istenen futbolculardan sadece fernando muslera ve selçuk inan bu teklifi kabul etmişti. teklifi revize eden mustafa cengiz yönetimi maaş indirimini %15' e çekti. şampiyon olunması dahilinde %5 iade yapılacağı bildirildi. bu teklif tüm futbolcular tarafından kabul edildi.

  (ali naci küçük)

  --- alıntı ---

  yeni maaş listesi;

  https://twitter.com/...272846912892928?s=20

  kişisel görüşüm de yıllık 4 - 5 milyon avro para kazanan bir futbolcuyla 5 6 milyon tl kazanan birisinin eşit oranda indirim yapması doğru değildir. eşitlik ve adalet arasında fark olarak da ilişkilendirebiliriz.

  edit: pardon ben yanlış değerlendirmişim. olması gereken olmuş. kimse kusura bakmasın.*
 • 20
  iyi tarafından bakarsak falcao, muslera, soso, belhanda, babel, maicon gibi takımda en çok kazanan oyuncuların çoğunun 1-2 yıllık kontratı kaldı.

  yerlerine alınan luyindama, marcao, saracchi gibi adamlar neredeyse yarı fiyatına oynuyor. muslera gibi uzatmak istediklerimizden de indirim istenebilir

  mariano, yuto, seri, andone gibiler zaten yolcu.

  şahsen çok büyük bir sıkıntı görmüyorum, sadece gidenlerin yerine maicon, belhanda gibi saçma rakamlı işler yapılmasın.

  referans marcao olmalı.

  ayrıca: (bkz: galatasaray futbolcu maaşları)
 • 21
  bir an önce maksimum 1.5 m euro maaşlı oyunculara dönmesi gereken yüktür. euro dolar kurunun bu kadar yükseldiği, ekonominin nereye gideceği belli olmayan bir süreçte artık hiçbirimizin "yıldız oyuncu istiyorum" şımarıklılığında bulunmaması lazım. 1.5 üstü tek oyuncu olabilir. o da olacaksa muslera olmalıdır. geri kalan oyuncular marcao, luyindama tarzı oyuncular olmalıdır. takımımızın en azından ekonomik olarak tam anlamıyla düzlüğe çıkana kadar zirve takımları öncesi basamak olarak görülmesi sağlanırsa uzun vadede çok saha başarılı olabilir bu kulüp.
  artık belhandalarin, feghoulilerin kalibresinde adamlara bu maaslar verilmemeli.
 • 22
  bana da yük. bir galatasaraylı olarak kendimi frodo'yu sırtında hüküm dağı'na taşıyan sam gibi hissediyorum. yük ağır, ortam çorak ve sıcak, hedef yakın olsa da türlü zorluklar nedeniyle erişmek yıpratıcı.

  yük = maaş bütçesi
  ortam = türk futbolu ve galatasaray'ın mali durumu
  hedef = yapılanma ve başarı

  https://youtu.be/BKIgv8AhffA

  60 milyon euro mu ödüyoruz 70 mi net bilmiyorum ama bu paralar artık altından kalkılabilir paralar değil. şu işi maksimum ama makmakmaksimum 30 bandına çekmemiz lazım, primler dahil. zaten çok yüksek ihtimalle önümüzdeki sezon* şampiyonlar ligi gelirimiz de olmayacak, mecburuz bir anlamda maaş bütçesini kısmaya.

  bu arada, övgünün öz hakiki (otobüs firması ismi değil) olanı sam'e gitmeli. her işi yapan sam, ota boka direnen sam, daima destek olan sam ama bi' kıçı kırık yüzük taşıdı diye pohpohlanan frodo, olmaz böyle. :(
 • 23
  sadece maaş yükü olarak artık bakmak imkansız. arkadaşlar galatasaray futbol takımının 1 mali yıl içinde tüm giderleri toplamı 30 milyon euroyu aşamaz bundan sonra kesinlikle. bonservis, oyuncu maaşı, deplasman-kamp maliyetleri, ulaşım, tesis bakımı, destek hizmetler vs aklınıza ne gelirse gelsin 30 milyonun üstü zarar.

  sadece galatasaray değil hiçbir türk takımı para harcayarak bi başarı kazanamaz. hatta tüm türk takımları birleşse yine hiçbir şey başaramaz.
 • 25
  son %15 indirimle güncel maaş yükü 32 m euro’dur. internette buna ilişkin tablo var. bu maaşlardan nagatomo, mariano, andone ve giden futbolcuların maaş yükü de düşecek. (bu maaşlara %12 oranında bonusları da ekleyince gerçek maaş yükü ortaya çıkıyor.)

  bu maaş yükünde ağırlık falcao, feghouli ve belhanda’nın maaşları. bu nedenle galatasaray bu üç futbolcunun ikisini satmak zorunda bence. hangileri için teklif gelirse onları satıp bir miktar bonservis alabilirse zararı yüksek olmaz. falcao ve belhanda’nın talipleri vardır ve her zaman da olacaktır. falcao’dan verdiğimiz imza parasını, belhanda’dan ise 5-7 arası bir bonservis ücreti alabilirsek iyi bir iş yapmış oluruz.

  takımı yenileme ve gençleştirme operasyonu kapsamında maaş yükünü 25 m euro’ya çekebilirsek yayın geliri, sponsor geliri ve tabi ki stat isim hakkı ile gelir-gider dengesini tutturabiliriz.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!