• 21978
  an itibariyle sözleşmeli 14 yabancısı bulunan takım. *

  bu da demek oluyorki gelecek her yabancı için bir yabancı gidecek.

  forvet bölgesinde bu sıkıntı yaratmayacak, zaten diagne %100, mitroglou ise %70 gidecek.

  asıl sorun orta sahada. mesela banega'yı alırken kim gidecek. diyelim fernando gitti, e o zaman fernando'nun yerine yerli mi gelecek?

  burada en mantıklı hamle yeni transfer ozornwafor'un kiralanması olacak gibi duruyor.

  kendisi takımda tutulacak şekilde en mantıklı hamle ise mariano ile yolları ayırıp başka bir yabancı sağ bek almadan; linnes (şener) rotasyonuyla devam etmek.
 • 21979
  avrupa'da önümüzdeki 4-5 sene hiçbir şey yapamayacağımız için transferlerindeki yaş ortalamasını hiç umursamadığım takım.

  ligi kazanarak geçecek bu süreç. cl 2. turu bile bekleyene sadece gülerim oyunun şu son yıllarda geldiği seviyeye bakıp.

  fazla takmayın kafaya, salın gitsin. galatasaray dahil tr sınırları içinde hiçbir takım o beklenen transferleri de yapamayacak, sistemi de kuramayacak.
 • 21981
  kap bildirimlerinin arka arkaya geldiği şu günlerde hepimiz banega, aboubakar bekleyeduralım, bence bek bölgesinin verdiği tehlike sinyallerini görmezden geldiğimiz takım. mariano fizik ve kafa olarak takımın belki de en kötüsüydü şampiyonluk virajında. yaşını da düşününce daha iyiye gitmeyeceği belli. şener transferi bizi ne yükseltir ne alçaltır, ortalama sözcüğünün sözlük karşılığı bir adam kendisi. sol tarafa bakarsak nagatomo ciğerinde yaşadığı problemden sonra bindiremez oldu. kendisini çok severim, ama onun yaşı da geldi geçiyor ve ne kadar savunmada hala güven verse de hücuma yapacağı katkıdan şüpheliyim. emre taşdemir bence maalesef bu takımın oyuncusu değil. yanılıyorumdur umarım, ama kalitesi yetmiyor çocuğun. yine de en azından alternatif olarak tutulması saçma olmaz. elimizde kalıyor martin linnes. iki beke de gözüm kapalı yazarım kendisini fakat linnes'ten bir tane var.

  son birkaç yılda bek lanetimizi kırdık şükürler olsun, belki geçmiş travmalardan dolayı bu kadar takıyorumdur. yine de mariano ve nagatomo'yu yollayıp açılan bütçeyle sağlam bir sol bek kovalardım ben olsaydım. linnes-şener-kaliteli sol bek-emre taşdemir rotasyonu çok mükemmel olmaz belki ama 33'lük ve düşüş eğilimindeki nagatomo-mariano ikilisinden yeğdir.
 • 21982
  her fırsatta yazmayı görev ediniyorum. ama sözleşmelerinin son senelerindeki mariano, nagatomo ve fernando'nun satılması gereken takımdır. satışlarından gelecek parayla maksimum 26-27 yaşlarında olacak şekilde birer tane sol bek ve ön libero alacağız hepsi bu. şener geldi sayılır ve linnes ile sağ beki götürürler diye düşünüyorum. bu mevkilerde rotasyonlarımız;

  sağ bek; linnes ve şener
  sol bek; transfer ve emre
  ön libero; transfer ve donk.

  şeklinde olmalı. bu gelecek adına gerçekten çok önemli. ffp 2022'ye kadar devam edecek. unutmamalıyız.

  bu 3 futbolcuyu da satmazsak sezon sonunda hepsinin sözleşmeleri bitiyor. sözleşme yenilesen daha da yaşlanmış olacaklar, bir türlü. uzatmazsan yerlerini oyuncu satmadan nasıl dolduracağız, başka türlü. bu yüzden bu 3 oyuncuyu biraz da makul paralara satmamız şart oğlu şart.
 • 21983
  son transferleri ile 2013-2014 kasımpaşası olma yolunda adım adım ilerlemektedir :)

  https://twitter.com/.../1144719430703882240

  şaka bir yana rotasyon bakımından oldukça önemli transferler oldu adem, babel ve ozornwafor. geçen sene sadece 12-13 kişi oynayabilmenin sıkıntısını çok çekmiştik. insanların "cl'de bu transferler ile mi yarışacağız" diye yakınması komik. bir kere mali olarak yarışabilmen mümkün değil zaten. atletico madrid'in tek oyuncuya 176 milyon euro bayılabildiği dönemde o klansmanlara girebilmek imkansız. ki bu tarz harcamalar yapman bile başarıyı kesin kılmıyor. ee her sene ajax gibi benfica gibi altyapına 5-10 milyon euro yatırım da yapmıyorsun. cl başarısı için iyi bir temel atma ve istikrarlı bir şekilde o kadroyu 2-3 sene oynatman gerekiyor, galatasaray'da son 2-3 senedir bunun peşinde zaten.

  dursun özbek döneminde transfer edilen oyuncular ile zaten bir temel atmıştın ve o oyuncular yaş olarak en olgun dönemlerindeler: belhanda(29), feghouli(29), fernando(31)

  geçen sene genç ve potansiyelli oyunculara yatırım yaptın: marcao(23), luyindama(25), emre taşdemir(23)

  altyapıdan gelen potansiyelli ancak fiziğini güçlendirmesi gereken oyuncuların var: atalay, yunus, celil, gökay...

  şimdi de kadroda katkı alacağın oyuncu sayısını 20-21 kişiye çıkarmak için transferler yapıyorsun: adem, babel, ozornwafor; ismi geçen diğer oyuncular da jimmy, şener, yusuf gibi her kulvarda katkı verecek oyuncular...

  yeni transferlere değinirsek;

  adem: çoğu kişinin aksine benim yetenekli bulduğum ve rotasyonda faydalı olacağını düşündüğüm bir topçu. adamın tek sıkıntısı biraz toksik bir karakter olması ve yedek olmayı ne kadar hazmedebilir meçhul. fakat hem fatih hocanın yıllarca böyle karakterler ile uğraşmış olması hem de maliyetinin ucuz olması benim şüphelerimi azaltıyor. katkı vermezse kolayca elden çıkılabilir.

  babel: 3 yıllık sözleşme ve her sene yıllık 2,5 milyon çok fazla. en azından ciddi bir sakatlık geçirmezse sana ne vereceği çok belli ve parasını aldığı takdirde işini profesyonelce yapan bir adam. totalde 20 gole kemiksiz etki edecektir.

  ozornwafor: sol ayaklı sol stoper günümüzde bulunmaz nimet, boyu da epeyce uzun. izlemediğim için yorum yapamam ancak ben bir sene kiralık verilmesi gerektiği kanaatindeyim. gerekirse maaşını da ödeyelim ancak sende 20-25 maç oynayacağı bir kulübe kiralansın. yabancı bir kulüp de olur türkiye de olur. gerçi yedek stopere de ihtiyacımız var ancak gelişmesi için düzenli oynaması lazım bu çocuğun.

  transferler devam ettikçe bu başlık altında anelizlerime devam edeceğim*
 • 21984
  an itibariyle takımda 14 (bonservisi bizde) yabancısı olan takımdır.

  muslera
  linnes
  mariano
  luyindama
  marcao
  ozornwafor
  nagatomo
  donk
  fernando
  feghouli
  belhanda
  babel
  diagne
  mitroğlu

  onyekuru yeniden kiralandı deniliyor.
  banega bitti deniliyor (fernando ile takasta kullanırsak sayıda değişim olmaz ama yine de ek bir transfere daha ihtiyacımız olacak oraya).

  etti 16.

  mitroğlu ve diagne'yi gönderdik diyelim. yine 14 oluyor ama 2 yabancı forvet alacağımız konuşuluyor. yine oldu 16.

  sağ bekte şenerin de gelmesiyle bir fazlalık olacak. linnes veya mariano da gitti diyelim. etti 15.
  ozornwafor'u bir yere kiraladık diyelim. etti 14.

  bu durumda yine 2 oyuncu tribünde oturacak. eldeki yabancılardan bir tek donk yedek ya da tribünde oturtulabilir. diğerleri bunu yapmak için çok lüks kalacak. 14 yabancı ile değil de 12 yabancı ile yola devam etmek istenecektir diye düşünüyorum.

  ya 2 fazladan sürpriz oyuncu gidecek ya da forvetler yabancı olmayacak(veya babel'i 2. forvet olarak düşünüyoruz).

  ekonomik durum pek iyi değilken tribünde 2 yıldız oturtmak saçma olacak.

  evet sakatlığı var cezası var şu var bu var ama 10 haftada bir oldu bu diyelim oynamayan adam ne işimize yarayacak? tabi şampiyonlar liginde bu sıkıntımız olmayacak.

  yabancı oyuncu sayısını yönetme açısından sıkıntılar çekeceğiz gibi görünüyor.
 • 21985
  an itibariyle su sekildedir

  kale: muslera - ismail cipe - ?
  sol bek: nagatomo - emrah
  stoper: marcao - luyindama - ozornwafor - ahmet calik
  sag bek: mariano - linnes - sener
  orta saha: fernando - donk - emre akbaba :( - ?
  sag acik: feghouli - yunus - ?
  sol acik: babel - ? - yusuf erdogan
  forvet arkasi: belhanda - ? - atalay
  forvet: diagne - mitroglou- adem

  ilk onbirimiz su anda bu sekilde:

  muslera
  mariano - marcao - luyindama - nagatomo
  donk - fernando
  feghouli - belhanda - babel
  diagne

  hala kadroda dort acik pozisyon var: sol kanat, orta saha, forvet arkasi ve kaleci. ayrica bunun yaninda yaslanan mariano, sakatlik sonrasi nagatomo, performansi gidip gelen fernando ve tabii ki diagne galatasaray’da ilk onbirde sampiyonlar ligine cikacak seviyenin altindalar maalesef. ideal olarak bu isimlerin gonderilmesi ve yerlerine dogrudan ilk onbire yazabilecegimiz isimlerin alinmasi gerekiyor. diyelim ki mariano’yu gonderip kadroda bir yabanci kontenjani actik ve fernando ve banega’yi basinda gectigi gibi takasladik. hala mutlaka diagne’yi ve japoni gondermeli ve gelecek parayla bir a sinif forvet, sol bek, sol kanat, yedek bir forvet arkasi ve sag kanat ve gidecegini farzettigimiz fernando yerine as bir on libero almaliyiz. isimiz gercekten cok zor.
 • 21986
  2019 yaz kampı için hala programı açıklanmayan takımımız. tahminim temmuz ayının ilk haftasında takımın toplanması idi ama henüz bir açıklama olmadığı için ikinci haftada takımın toplanmasını bekliyorum. bunun dışında nerede yurt dışı kampı yapılacak, hangi takımlarla hazırlık maçı oynanacak bunlar da belirsiz. teknik ekip bunları planlamıştır belki ama en azından bizlerle paylaşmadı hala. transferlere boğulduğumuz şu dönemde açıklanmasını umduğum sponsorluk anlaşmaları ile kamp programımız için de sabırsızlanıyor. açıkçası kamp haberleri, röportajları, kamptan özel görüntüler gibi konular hep ilgimi çekmiştir. bu merakımın temel nedeni bu sanırım.
 • 21988
  terim'in kafasındakini okumaya çalışıyorum.

  babel'e yıllık 2,5 milyon € net + 2 milyon € imza parsı verdikten sonra kendisini yedekte düşünmek bana makul gelmiyor. bunun yanı sıra onyekuru da isteniyorsa ve forvet olarak vedat'ın peşinde koşuluyorsa benim aklıma babel'in şampiyonlar ligi ve derbi maçlarında tek forvet, özellikle içerdeki anadolu takımlarıyla oynanan maçlarda ise vedat - babel'in önlü arkalı oynadığı bir diziliş düşünüyor olabilir.

  bu durumda belhanda'nın kalmasını istemesi, ndiaye'yi yeniden düşünmesi ve banega'yı istemesi de düşünülünce aklıma gelen diziliş maç maç farklılaşıyor.

  şampiyonlar ligi, derbiler ve zorlu anadolu deplasmanları:

  ----------------------------------muslera--------------------------------------

  ----linnes-------------luyindama--------------marcao---------------yuto----

  ----------------belhanda----------ndiaye----------banega--------------------

  ----feghouli------------------------babel-----------------------------henry----

  iç sahadaki ve nispeten kolay anadolu deplasmanları:

  ----------------------------------muslera--------------------------------------

  ----linnes-------------luyindama--------------marcao---------------yuto----

  ----------------------belhanda-----------------banega------------------------

  ----feghouli------------------------babel-----------------------------henry----

  -------------------------------------vedat---------------------------------------

  ilk diziliş kötü durmuyor. tabii oraya ndiaye yerine seri gibi bir oyuncu cuk oturur ama öyle bir bütçemiz yok. ancak ikinci diziliş çok zorlama ve daha önemlisi ben futbolda başarının devamlılıktan geldiğine inanıyorum. bu nedenle çok kritik maçlar olmadıkça sistemin ve dizilişin değişmemesi gerektiğini savunurum. ancak bunun aksine terim her maça farklı dizilişle bile çıkabilir elinde olsa. sever sık değişiklikleri. ama bu durumda oyuncuları motive etmek kolay olmaz. evet forma rekabeti olur ama oyuncunun oynama ihtimali düştükçe bana göre formunda da düşüş olur.
 • 21989
  uzun zamandır bir kanadı bazen iki kanadı da fırtına gibi giden açık oyuncularıyla oynuyorduk. bruma, garry, onyekuru gibi. bu da bize hücuma hızlı çıkma ve kontra ataklardan gol atma şansı veriyordu. tabi bir de o kanadı savunan bek aynı hızda gidip gelemediği için o kanadı baya yoruyorduk.

  bu sene gelen babelle beraber takımın ileri formasyonu şu şekilde olacak gibi gözüküyor:

  forvet trasnfer
  babel (33)-belhanda (29) -feghouli (30)
  banega (31)-transfer

  son yıllarda özellikle avrupada perişan olmamızın en büyük sebebi kadro kalitesizliği değil, takımın tempo yapamamasıydı. hızlı oyunlara karşılık veremediğimiz gibi çok yavaş hücuma çıktığımız için rakip gardını almış oluyordu. bu sene bir de tek hızlı olduğumuz yer olan sol açık mevkisine babel geldi. iyi kötü takımın en çok pres yapan adamı olan ndiaye yerine ise banega alınacak gibi duruyor.

  bu ne demek dersek önce takımın yaş ortalaması baya bir artıyor. diğeri de takımın hızı baya bir düşüyor. buna karşılık ise takımın zeka seviyesi ve kalitesi ise artıyor. bu tamamen hocanın tercihi. takım geçen sene zaten temposuz oynuyorken, bu sene topa daha hakim ama daha yavaş oynayan ve pres gücü düşmüş bir takım izleme olasılığımız daha yüksek.

  feghouli ve babel aslında oyun tarzı olarak birbirlerine çok yakın iki isim. futbolu aklıyla oynayan, uzaktan şutları iyi, topla basıp gidemeyen ama kısa mesafede çalım atabilen oyuncular. feghouli ilk geldiğinde çok kötüyken geçen sene bize şampiyonluğu getirdi. takımla ve taraftarla bütünleşti. şu anda çok daha formda, kendine güveni yüksek ve hazır bir feghouli izleyeceğiz. ayrıca babelden 3 yaş daha genç. ben olsam babeli tercih etmez yine onyekuru veya brum tarzı topla hızlı ve farklı özellikleri olan bir açık tercih ederdim. ama dediğim gibi bu tamamen hocanın tercihi.

  defansta da marianoyu kesinlikle göndermemiz gerekiyor. linnes ve şener o bölgeyi çok rahat idare eder. seneye bedavaya göndereceğimiz adamı bu sene en azından nakite çevirebilirz hem de bek bölgesinde yığılmayı azaltmış oluruz. şu anda iki bek bölgesinde toplam 6 adam var çünkü.

  sağlam bir forvet, sağlam bir ön libero ve defansa bir takviye şart oğlu şart. ama bunun için ilk önde diagnenin satılması gerekir. o yüzden bu saatten sonra gideceklerin gitmesi benim için daha öncelikli.
 • 21990
  30 haziran 2019 tarihi itibarıyla yabancı futbolcular şu şekilde;

  fernando muslera
  mariano
  marcao
  christian luyindama
  martin linnes
  valentine ozornwafor
  yuto nagatomo
  fernando
  ryan donk
  younes belhanda
  sofiane feghouli
  ryan babel
  mbaye diagne
  kostas mitroglou

  gitme-kalma ihtimallerini tek tek değerlendirecek olursak;

  fernando muslera: %100 kalacak.

  mariano: büyük ihtimalle gidecek isimlerden biri diye düşünüyorum. şener özbayraklı'nın takıma katılacağını düşünürsek linnes-şener ikilisi sağ bek rotasyonu için yeterli olacaktır.

  marcao:%100 kalacak.

  christian luyindama: %100 kalacak.

  martin linnes: mariano veya kendisinin ayrılacağını düşünüyorum fakat gidecek isim linnes olursa şaşırırım. öte yandan erman yaşar kırmızı çizgi programında mariano'nun fatih terim'le pek yıldızının barışmadığını söylemişti. doğru olduğunu kabul edersek gitme ihtimalleri mariano %70, linnes %20, ikisininde kalma ihtimali %10 diye düşünüyorum.

  valentine ozornwafor: oynayabileceği bir takıma kiralık gönderilmesi gerekiyor ancak çok emin değilim bu konuda. gitme-kalma ihtimalleri %50-%50.

  yuto nagatomo: sürpriz bir teklif gelmezse %100 kalacak.

  fernando: umarım banega takasında kullanılacak. olma ihtimali %90 diyorum bu saatten sonra. sadece his.

  ryan donk: %100 kalacak.

  younes belhanda: devre arasını hatırlayınca gidebilir gibi duruyor fakat hem çıkan haberler hem temennim gitmeyeceği yönünde. banega ile yan yana izlemeyi çok istiyorum.

  sofiane feghouli: %100 kalacak.

  ryan babel: e bir zahmet.

  mbaye diagne: %100 gidecek. zaten allah korusun bir aksilik olursa at transfer sezonunu çöpe.

  kostas mitroglou: gitmesi istense de kalmakta diretip gitmeyeceğini düşünüyorum. ayrılma ihtimali %10.

  banega ve vedat muriqi'nin bitmek üzere olduğunu varsayarsak(fatih hoca vedat'ı ne yapıp edip alacak bence) önümüzdeki sezon aşağı yukarı şöyle bir yabancı kadromuz olacak;

  fernando muslera
  marcao
  christian luyindama
  martin linnes(mariano)
  yuto nagatomo
  ryan donk
  ryan babel
  younes belhanda
  sofiane feghouli
  kostas mitroglou
  ever banega
  vedat muriqi
  santrfor transferi
  adam yiyen orta saha(banega ve belhanda'nın arkasına)

  bu durumda valentine ozornwafor'un kiralık gönderilmesi elzem oluyor. umarım planlama doğru yapılmıştır.

  santrfor veya ön libero transferi gerçekleşmezse başarısız bir operasyon olacak. tabi fatih terim'in ocak ve temmuz'da kadro kademe kademe değişecek sözünü düşününce beklenmeyen ayrılıklara da hazır olmak gerek.

  teknik ekibe ve yönetime kolay gelsin. önlerine bariyerler çıkamasın inşallah.
 • 21993
  adam akıllı 1 tane forvet alabilirsek hücum tarafı oldukça alternatifli hale gelmiş olan takım.

  yaşlar biraz ileri gibi görünse de 1-2 sezon idare edebilecek bir hücum hattı kurduk sayılır. şöyle bir bakalım:

  onyekuru (22)
  feghouli (30)
  mitroglou (31)
  babel (32)
  adem büyük (32)
  jimmy durmaz (30)
  yusuf erdoğan (27)

  buraya 1 tane, 27-28 yaşlarında, adam akıllı forvet koyabilirsek bu sezon için oldukça yeterli olacaktır. ama o forvet bana göre vedat muriqi değil kesinlikle. daha net bir oyuncu olmalı. kostas giderse 2 forvet alabiliriz belki. ama tek başına vedat yetmeyebilir.

  orta sahayı da netleştirmemiz lazım. banega tamam gibi. fernando gitti deniyor. orta sahada bir tek belhanda ve donk kaldı. haydi selçuk da kaldı diyelim. buraya, banega dışında, 1 as en az 1 tane de yerli yedek lazım. belhanda giderse 2 adam lazım. ya da ndiaye yeniden kiralanacak. burada yerli opsiyon aklıma gelmiyor. mehmet topal filan olmaz. donk var zaten.

  işin defans kısmında da 1 tane yerli alternatif bulsak bence gayet iyi durumdayız. mariano gitse bile bence yeterli bir kadroya sahibiz.

  aslında yapılacak hamleler belli. kostas kalırsa 1, giderse 2 forvet. belhanda kalır ya da ndiaye yeniden kiralanırsa 1 as 1 yedek, ikisi de giderse 2 as 1 yedek orta saha. 1 tane de yerli stoper alternatifi.

  en azından 1 forvet ve banega dışında 1 orta sahanın kampa yetişmesi şart bana göre. adı geçtiği gibi seri kiralanacaksa ndiaye'ye gerek yok. ama belhanda gidecekse hem seri hem ndiaye kiralanabilir.

  benim tahminim bu hafta vedat ve banega transferi resmileşir. umarım vedat'tan kazık yemeyiz. 1 orta saha daha yetişirse sonrasında belhanda'nın durumuna göre bakacağız artık. 1 forvet daha alınacaksa o da beklenir. hazırlık maçlarında ve lig maçlarında vedat iyi performans gösterirse kostas kalabilir ve forvet alınmayabilir.
 • 21994
  maç kadrosuna yalnızca 12 yabancı yazabileceğimizi unutmadan hayal kurmak gerekiyor. şu an takımda ilk 11'e yerleşebilecek bir türk futbolcu hayal gibi görünüyor. yani yedek kulübesinde yalnızca 1 yabancı oturabilecek. mevcut şartlarda mariano-linnes ikilisinden biri kesinlikle fazlalık. umarım mariano'yu satabiliriz. bu durum bile aslında yeterli değil, çünkü birçok kişi vedat muriqi'yle birlikte bir yabancı forvet daha hayal ediyor, üstüne bir de onyekuru'yu istiyor. bu denklemden nasıl çıkacağımızı çok merak ediyorum. ilk 11'e monte edilebilecek bir türk işimizi çok kolaylaştırırdı fakat hem içeriden hem de dışarıdan ortada bir aday bile yok.
 • 21995
  mevcut kadrosunda ilk 11’de bulunması gereken 6 oyuncusu olduğunu düşündüğüm futbol takımı.
  muslera,linnes,luyindama,marcao,belhanda ve soso.(onyekuru’nun tekrar kiralanma ihtimali varsa kendiside listenin içinde tabi ki.)

  mariano ve nagatomo kalite ve oyun olarak istediğimiz seviyelerde olsa bile yaşlarından dolayı şöyle 2’şer 3’er milyon bonservisle takımdan ayrılsalar bizim için çok iyi senaryo olur diye düşünüyorum.aynısı orta sahada fernando içinde geçerli banega takası olursa zaten sevilla tarafına geçecek.bonservis getirebilecek geriye sanıyorum diagne kalıyor.aldığımız fiyata satarsak şu kargaşada gayet iyi.böylece gerçekçi bakacak olursak maksimum 20 milyon euro gibi bir bonservis geliri elde edebiliriz.(luyindama ve olası baneganın takaslı transferine 8 milyonu gitti bile)

  bonservis bedelsiz kadromuza kattığımız babelide bence sürekli ilk 11 de göreceğiz gibi.

  defansif orta saha ,banega ve forvet ile 11 tamamlanacak gibi gözüküyor.(yuto gönderilirse sol bek)

  her şey bu şekilde yolunda gitse bile orta saha ve forvete 1 er takviye için sadece 12 milyon civarı harcama yapabilir durumda oluyoruz.
  şampiyonlar ligi, lig ve kupa mücadelesinde alternatifli kadro oluşturmamız gerektiğinden kulübe için ekstra transferleri saymıyorum bile.

  gerçekten işimiz kolay değil. özelikle forvet için nasıl bir tercih yapacağız çok merak ediyorum.

  burda ufak tefek bişeyler karalarken bile çok zorlanıyoruz. teknik ekip ve yönetime allah kolaylık versin.
 • 21996
  hocanın 4-2-3-1 peşinde olduğunu düşünüyorum. bu dizilişte de feghouli ve belhanda'ya yer yok. ben adem büyük, babel, jimmy durmaz, yusuf erdoğan transferini, henry'nin yeniden kiralanma ve banega, vedat muriqi ile deniz türüç'ün de alınma talebini buna bağlıyorum.

  vedat - elmander (umut)
  babel - necati (burak)

  öndeki ikili kafasında bu hocanın. adem büyük ile de yedeklemek istiyor.

  kanatlarda ise;

  henry ve yusuf erdoğan - engin baytar
  deniz türüç ve jimmy durmaz - emre çolak

  olabilir. feghouli burada terim'in beklediği tempoyu veremez. ben feghouli'nin elimine edildiğini düşünüyorum. kendisinin gitmesini istemem. ancak gidecek gibi.

  orta sahada:

  banega - selçuk
  ???? - melo
  ceyhun gülselam - donk

  bu tamam. tam oturuyor. ama işte kritik nokta melo yok. melo çok önemli. melo olmadıkça bu sistem ve diziliş işlemez. her şeyiyle hem de. tekniği, alan savunma bilgisi, agresifliği, liderliği, takımı ateşlemesi, temposu, havadan etkinliği, pas arası yapması vb... buraya tam bir melo lazım. başka türlü bu iş çöker. çökecek kadar bile çalışmaz hatta. ikili orta sahada ise belhanda'ya yer yok. ne selçuk olabilir ne de melo. belki sağ ya da sol kanatta düşünülebilir engin baytar gibi. ama o kadar.

  defans en sağlam bölgemiz. tam bir ujfa - semih karşılığı olmasa da toplamda daha iyi bir tandeme sahibiz. beklerimiz de iyi. şener de gelecek. mariano gidebilir böylece.

  ben transferleri ve talepleri buna göre yorumluyorum. eğer melo'yu bulursak, bu sistem özellikle ligde çalışır. yine iyi ve çok çalışılmış, müthiş bir oyun izleyemeyiz. ama 11-12 gibi rakipleri döve döve yeneriz. teirm seviyor bu oyunu.

  ama eğer 3'lü orta saha oynayacaksak bu transferlere göre ben henry'nin yeniden kiralanamayacağını, feghouli ve belhanda'nın hatta belki de ndiaye'nin kalacağını ya da ona benzer bir oyuncu talebinin olduğunu düşünürüm. önde vedat, solda babel, sağda feghouli ve orta sahada 3 tane merkez orta saha ndiaye - banega - belhanda. ama burada deniz türüç talebi boşta kalıyor.

  sistem ya da diziliş ne olacaksa olsun, umarım takımın iskeleti ilk kampa katılmış olur.
 • 21997
  (bkz: #2680239)
  sozlesmesi bitecek oyunculari yazmistim, 10.5 milyon euroluk bir artimiz oluyordu odedigimiz maaslarda. 2019 yaz transfer doneminde su ana kadar bu oyuncularin yerlerini dolduruyoruz gibi duruyor. babel, sener, adem, jimmy transferlerini bonservis odemeden tamamladik . dort transferin yillik maliyet toplami ortalama 5 milyon 600 bin euro. yani gecen seneye gore ekstra gider eklemeden 5 milyon euro daha yillik verebilecegimiz bir para var elimizde. 500 bin eurosu selcuk'a verilip, 4.5 milyonu bir tane kaliteli orta sahaya gomsek cok guzel olur aslinda. banega'yi, forveti falan bu butceye katmiyorum, cunku onlarin parasi farkli yerlerden gelecek, diagne, fernando gibi. bu arada degisim de soyle oldu, bence guclendik su ana kadar.

  onyekuru---babel
  mugdat---jimmy
  sinan-----adem
  semih----sener
  devami da soyle olur umarim;
  selcuk*----selcuk *
  eren+ndiaye= yildiz orta saha
 • 21998
  maaşlara göre bir kadro mühendisliği yaparsak şöyle bir şey ortaya çıkıyor:

  kilit oyuncu beş tane olmalı. muslera, fernando, belhanda, feghouli ve babel bu grubu oluşturuyor şu an için. yıllık maaş yükü 2,5-3 arası olmalı. yani bize toplam maliyetleri 12,5-15 milyon arası olmalı bu grubun. buraya bir oyuncu almadan mutlaka bu gruptan birisini göndermeliyiz. fernando-banega takası ve yeni forvet için diagne'nin gidişinin beklenmesi çok doğru kararlar. bu gruba alınacak bir oyuncu bile kadro maliyetimizi çok artırır. şu an için yaklaşık maliyetleri 17 milyon avro.

  ilk on bir seviyesinde on tane futbolcumuz olmalı. marcao, luyindama, mariano, linnes, yuto, donk, diagne, kostas, emre a. ve orta saha.

  bu gruba içlerinden birisi gitmediği müddetçe bir transfer yeterli. 9 oyuncunun bize toplam maliyetleri şu an için yaklaşık 18 milyon avro. kişi başı 1,5-2 milyon yani toplamda 15-20 milyon avro olması gerektiğini düşünürsek maaşlar ideal durumda.

  rotasyon için birisi kaleci olmak üzere sekiz oyuncu yeterli. ismail, şener, ahmet, emre t., ozornwafor, jimmy, adem ve selçuk.

  şu an için kadromuz bu şekilde şekillenirse 23 kişiden oluşuyor. kadro kısıtlaması yaşadığımız bu yıllarda bu kadro yeterli olur. ahmet ve ismail yerine daha iyileri bulunursa değerlendirilebilir. bu isimlerin bize maliyeti yapılacak transferle birlikte 7 milyon avroyu bulmuyor. zaten bu gruptaki oyuncuların kişi başı yıllık maliyeti 750 bin avro civarında olması lazım

  5 kişi de alt yapıdan çıkan gençlerden tamamlanmalı. 28 kişilik lig kadrosu ve 23 kişilik uefa kadrosu için ideal bir kadro mühendisliğine imza atmışız.

  yunus ve ömer b. devam edecek mi bilmiyorum ama ikisinin de çok fazla bir maliyeti olmayacaktır. yapılacak forvet ve banega transferleri karşılığında gidenler de olacağı için kadro şişmeyecek ve yıllık kadro maliyetinde büyük bir değişiklik olmayacaktır.

  bir zamanlar (2014-2017 arası) çöp yığını olan ve 65 milyon avroya düşürmeye çalıştığımız kadromuz artık çok daha kaliteli ve yıllık maliyeti 45-50 milyon avro arasında. enseyi karartacak bir durum yok.

  bu kadroya bir yabancı alırsak 15 yabancıya ulaşıyoruz. en büyük sıkıntımız bu. bu konuda da ozornwafor kiralanıp bir yerli stoper takviyesi yapabiliriz. ya da donk'u stopere kaydırıp orta sahaya bir türk alabiliriz.

  kadrodaki yerlerine göre numara vererek eksik ya da fazla bölgeleri tespit edelim:

  1- muslera
  2- mariano
  3- yuto
  4- marcao
  5- luyindama
  6- fernando
  7- feghouli
  8- orta saha
  9- diagne
  10 -belhanda
  11- babel

  12- ismail
  22- linnes
  13- emre t.
  14- ozornwafor
  15- ahmet
  16- donk
  17- yunus
  18- selçuk
  19- kostas
  20- emre a.
  21- jimmy

  23- batuhan
  24- gökay
  25- şener
  26- celil
  27- kanat
  28- adem

  özetle; kadronun şu anki durumunda birisi as birisi yedek 2 adet orta saha transferi öncelikli olarak yapılmalı. diagne transfere kaynak olması için gönderilmeli ve bir adet scout kaynaklı forvet transferi yapılmalı. diagne gitmezse belhanda ya da feghouli'yi satmak zorunda kalabiliriz ve kadroyu şekillendirmek için daha fazla transfer yapmak zorunda kalabiliriz.

  hatalarım için şimdiden özür dlierim. umarım faydalı bir çalışma olmuştur.
 • 21999
  defansta sanırım bek pozisyonundaki oyuncularımızın hiçbiri bu yıl 30 maç oynayamayacak. o şekilde bir rotasyon ile oynayacağız diye tahmin ediyorum. sağ bek için mariano-şener, sol bek için emre taşdemir-yuto olur, linnes de görev adamı gibi iki bekte de ara sıra takılır.

  işte bence bu büyük lüks. 5-6 milyon euro bonservis getirirse, takımdaki en sevdiğim oyuncu olan linnes'in ayrılışına izin verilebilir. ya da benzer durum 2-3 milyonluk bonservis ile mariano için de geçerli. birinden birisi gidebilir.

  ayrıca bu yıl emre taşdemir'in göreceği sezon öncesi kamp ile takımda ilk 11'e geçip yuto'dan daha fazla zaman alacağını düşünüyorum. yüksek ihtimal bu yıl 8-9 yabancılı ilk 11'ler göreceğiz, geçen yıl olduğu gibi 11 yabancı ile sahaya çıkacağımız çok az maç olur. emre taşdemir, şener, adem büyük, jimmy durmaz... hepsi ara sıra denenebilecek oyuncular. özellikle şampiyonlar liginin yoğunluğunun yaşanacağı ilk yarıdaki maçlarda sıklıklı bu dörtlüyü göreceğiz.

  defansın göbeğine de yerli rotasyon için genç bir oyuncu alırsak süper olur yalnız. luyindama ve marcao lig için hayli hayli yeterli ama olası bir kart cezası ya da allah korusun sakatlıkta donk'a bel bağlamayalım.
 • 22000
  --- alıntı ---

  şampiyon galatasaray, 2019-2020 sezonu hazırlıklarına başlıyor.

  yeni sezon öncesi teknik direktörümüz fatih terim yönetiminde 4 temmuz 2019 perşembe günü florya metin oktay tesisleri’nde bir araya gelecek olan takımımızda ilk iki gün sağlık kontrolleri yapılacak.

  sezon hazırlıklarının ilk bölümü 4-14 temmuz 2019 tarihleri arasında istanbul’da olacak.

  iki günlük iznin ardından 17 temmuz 2019 çarşamba günü avusturya’nın tirol eyaletine bağlı seefeld kasabasına yurt dışı kamp çalışmalarını gerçekleştirecek olan takımımız, avusturya’daki bir haftalık kamp süresi sonrası 23 temmuz 2019 salı günü türkiye’ye dönecek.

  galatasaray’ın sezon öncesi maç ve takip eden hazırlık dönemi ile ilgili bilgiler daha sonra paylaşılacak.

  --- alıntı ---

  https://www.galatasaray.org/...-sezonu-aciyor/44383