• 11802
  çok fazla twit spamlayan bi kullanıcı değilim. yalnız prandelli kovulduğu vakit şöyle bi düşüncemi paylaşmıştım; 'yeni hoca gelir, diziliş sistem vs takımı şaha kaldırır eyvallah. ama 100km'yi anca aşan takim 112-113 gorurse o zaman prandelli demeyin'. bu söylem prandelli'nin gönderilmesine karşı olduğum için falan değildi. ama ortalama olarak bakacak olursak, taraftar ortalamasına göre 3-4 hafta sonra kendisi benim için bitmişti. o da sabri a takıma dahil edilir edilmez ilk 11 başlattığı haftaya denk geliyor sanırım. o gün kendisinden bir anda nefret ettim.

  ancak başından sonuna farkında olduğum nokta şu ki; bu takımın kötü futbolundan hiçbir teknik direktör yüzde yüz sorumlu değildir. prandelli döneminde kadro kalitesizliğine ek olarak, en az bunun kadar etken olan nokta ise oyunculardaki inançsızlık, patronlarına olan saygı eksikliği ve bunların sonucu olarak isteksizlikleriydi. hamza hoca geldiğindeki şahlanma sonrası gerek burada gerek twitterda oyuncuların bir anda koşmaya, mücadele etmeye, alan daraltmaya, hücumda agresif olmaya başlaması sonrası bu durum bile prandelli'ye bağlandı. ben bu görüşler paralelinde düşünmüyorum. yönetim futbolcu grubunun başına bir patron getiriyor. oyuncunun buradaki en önemli ve belki de tek sorumluluğu patronun direktifleri doğrultusunda 'ellerinden gelenin en iyisini' yapmalarıdır. oyuncunun patronun yöntemleri paralelinde düşünmemeye elbette hakkı var. ancak bu durum onlara 'ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum bu yüzden yapmayacağım' deme lüksünü vermiyor. oyuncu elinden geleni yapar, terinin son damlasına kadar uğraşır ancak olmaz ise zaten patronun bir denetçisi var. sorun patronda aranır ve gönderilir. ancak oyuncu sorumluluğunu yerine getirmiyor, ciddiyetsiz davranıyor diye patron giderse o zaman o oyuncu grubunun önünü alamazsınız.

  patron gitti yeni patron geldi. üstelik türk patron. prandelli'nin gitmesine verilen olumlu tepki, hamza hoca'nın gelmesiyle daha da arttı ve bu durum oyuncularda bir istek patlaması yarattı. bu patlamanın en net görüldüğü nokta ise 3 aralık 2014 galatasaray eskişehirspor kupa maçıydı. bilmem hatırlar mısınız, o maçta ortasahanın sağ kesimine yakın bir noktada topa takım 5 belki de 6 oyuncuyla öyle bir bastı ki ekrana resmen acı bir gülümsemeyle bakmıştım. işte bana etik gelmeyen nokta bu malesef. hiçbir antrenör oyuncusuna koşma, ikili mücadeleden kaç telkininde bulunmaz. bu oyuncunun isteğine, konsantrasyonuna bağlıdır. bu istek patlamasını da kendimce şöyle açıklayabilirim; oyuncularda ' sahaya çıkalım ve sorunun bizde olmadığını gösterelim ' dürtüsü bu patlamanın asıl sebebi. zira devre arasına kadar oynanan maçlarda takım ortalama 110 km civarı alan kullandı, 113 km'yi bile gördü. bu mevzuda juninho tarafından girilen şu entry'e göz atabilirsiniz. -#1649004- koşma meselesini tekrar tekrar açıklığa kavuşturmanın gerekli olduğunu sanmıyorum. kısaca konsantrasyon ve istekle doğru orantılı olduğunu dipnot olarak sıkıştıralım. oyuncular diye genelliyorum ancak çizgisini hiç bozmayan, iş ahlakı sahibi sneijder, muslera gibi oyuncular bu büyük grubun tabi ki dışında ancak istisna.

  şimdi üzülerek söylüyor ve görüyoruz ki prandelli'nin gidişi sonucu ortaya çıkan birşeyleri kanıtlama hırsı ve istek patlaması malesef geçici. bu biraz da biz türklerin saman alevi özelliklerine sahip patlamalarından biriydi sanki. ben mesela has bir türk olarak kaç defa spora başlayıp bir süre sonra bıraktığımı sayamam:) bizde hep bir hırs bi kararlılık ile yola çıkma sonra ince ince peşini bırakma vardır ya, malesef bu da onlarda biri gibi görünüyor. burada hamza hoca'nın babacan karaktere sahip birisi olması da bunu kolaylaştırıyor malesef. hocanın terim'e benzemesini dilediğim tek noktası belki de gerektiği anda masaya yumruğunu vurabilmeyi öğrenmesi. çünkü kötek dilinden anlayan bi yaradılışa sahibiz malesef.

  buraya kadar yazdıklarımı basit bir grafikle özetleyelim de sayısalcılar da anlasın:d;

  http://resmim.org/i/1419313787.png

  biz bu sezon şampiyon olsak da olmasak da bu takımın bu hale gelmesinin suçlusu ne hamza hoca ne prandelli. sorumluları doğru tespit edebilmek için biraz daha gerilere göz atmamız gerekiyor. 3. terim döneminin ilk senesi, yani 11-12 sezonu benim net olarak hatırladığım şampiyonluklar içerisinde en ezicilerinden biri ve kupayı kadıköy'de almamız dolayısıyla en anlamlısıydı. o sezon takımda bu ezici şampiyonluğun bana göre 3 kilit ismi vardı; emre, engin ve elmander. terim bu oyunculardan maksimum verimi almasının yanında onları istediği futbolu oynatmanın anahtarı olarak kullandı.emre ve engin'in tempolu ve alan bırakmayan oyunlarına elmander'in 2 kişilik oyunu eklenince selçuk ve melo o sezona hem gol hem asist anlamında damga vurarak şampiyonluğu getirdi. o sezon öyle bir kimya yakaladık ki muslera dahil takımdaki tüm oyuncular gol katkısında bulundu.

  12-13 sezonu ilk haftaları takımı burak'lı oyuna adapte etmekle geçti. burak'ın kendine has artılarının yanında malum eksiklikleri üzerine emre ve engin'in yüksek ivmeli düşüşü sonrası o ezici oyunumuzdan eser kalmadı. artık ortasahanın üzerinde yeni yükler, yapması gereken yeni görevler vardı ve yapı olarak bu yük göbeğe fazla geldi. devre arası transfer dönemi ise ünal aysal'ın dünya geneli pr çalışmalarını yürütmesiyle geçti. ben sneijder ve drogba transferlerinin teknik kadroyla iş birliği içerisinde yapıldığını düşünmüyorum. sneijder harika bir futbolcu mesele bu değil. mesele zaten düşüşte olan takım kimyasını eski haline getirmeye çalışmak ya da yeni bir anlayış getirmek için uğraşmamak. aysal şampiyonluğu nasılsa alırız, aynı zamanda marka değerimize çalışalım dedi ve bu transferleri gerçekleştirdi. şampiyon da olduk ancak bir önceki sezon kadar ezici değildi ve rakiplerin beceriksizliğinin bunda büyük payı vardı.

  dananın kuyruksuz kaldığı asıl nokta ise 13-14 sezonu ilk transfer dönemi. özellikle ortasahadan cayır cayır alarm veren, pres gücü neredeyse 0'a inmiş, hücumda tek tük varyasyona dayalı hale gelmiş sneijder'li takıma sezon başı yapılan transferler;

  [biçim]
  erman kılıç bedelsiz türkiye sivasspor
  ibrahim demirbağ bedelsiz türkiye istanbul bb
  bruma 10m € portekiz sporting lizbon
  oğulcan çağlayan bedelsiz türkiye bursaspor
  [/biçim]

  şimdi burada kapalı kapılar ardında ne oldu da sonuç bu o kadarını bilmiyoruz. ben terim'in malum milli takım macerasının fitilinin bu aralar ateşli olduğunu ve bunun takım yapısına kafa yormasına engel olduğunu ya da kendisini vurdumduymazlığa ittiğini düşünüyorum. zaten yanlış hatırlamıyorsam bir önceki sezonun nisan ayından beri bu meselenin taraflar arasında döndüğü falan konuşuldu terim'le yollar ayrıldıktan sonra. tabi bir de artık son 6-7 aydır tamamen ayyuka çıkmış olan maddi problemler de buna etkin olabilir ama benim burada kastettiğim süper yıldız takviyelerinin sürmesi değil. sana lazım olan bazı 'oyuncu tipleri' var ve hangi tipte oyuncuya ihtiyaç olduğu konusunda kafa yorulmadı malesef. mesela alper potuk. top taşımada ve ortasaha direnç ve temposunda bu derece batakta olan bir takım için ne kadar gerekli olduğunu sorunlar iyice meydana çıkınca anlamaya başladık. sonuç olarak uçurumun kenarına doğru yol alan takımın aşağı uçmaya başladığı nokta 13-14 sezonu ilk transfer dönemi. devre arası transferleri hepimiz hatırlıyoruz zaten. yüzde 90'ı çöp olan haybeye saçılan paralar.. bu berbat takımı juve'nin üzerinde gruptan tek başına çıkaran mancini'nin karanlık noktası da bu ara transfer dönemi malesef.

  velhasıl galatasaray'ın galatasaray gibi oynamasına ilk olarak bu kadro yapısı müsade etmiyor. 2 yıldır sneijder gibi bir beyni harcıyoruz malesef. defansif manada tek hamleli melo ve beli dönmeyen selçuk ortasahasıyla ön tarafta rakibi yoramadığımız için çok sıkıntı yaşıyoruz. sneijder'i iyi kilitleyen rakibe karşı skor bulma ihtimalimiz çok düşük, diğer bir deyişle hücum varyasyonumuz çok kısıtlı. tempoyu artırarak rakibi yenmemiz gereken anadolu maçlarında kadro buna müsade etmiyor. bu kadroyla derbileri de eze eze değil, 4 ocak'taki beşiktaş deplasmanında aldığımız 2-0'lık galibiyette olduğu gibi tempoyu düşürerek, rakibe top kullanma izni vermeyerek tecrübeyle kazanırız. skoru aldıktan sonra tempoyu ayarlamak taktikseldir ancak eğer senin oyun anlayışın buysa ya da kadron seni buna itiyorsa bu biraz oyunu şov olmaktan, taraftara hitap etmekten çıkarıyor ve bu hiç de istediğimiz bir şey değil.
 • 11803
  özellikle 12 şubat 2015 galatasaray konyaspor maçı'nın 2.yarısında oynadığı futbolla tribündeki taraftarlara ve ekran başındaki izleyicilere psikolojik işkence etmiş takımdır. kimse oyunu rölantiye aldık falan demesin. dünyanın hiçbir yerinde böyle bir futbol anlayışı olamaz. arka arkaya 2-3 pas yapamadık. 5 dakika bile düzgün top çeviremedik. inanılmaz düşük bir tempoda korkunç sıkıcı futbol oynadık. sneijder bile kaleciye pres yapıp oyunu hareketlendirmek istedi. ayrıca oyuncular genelinde büyük bir sıkıntı var. net şekilde top kapamıyoruz. hep bir kargaşa durumu hakim. rakipler 10-12 pas yapıyorlar. net şekilde topu çalıp atağa kalkamıyoruz. anca rakip pas hatası yaparsa top bize geçiyor. ilk yarıdaki kontra atakları da böyle bulduk. sneijder'siz halimiz ne olur düşünemiyorum. pozisyona girmekte ciddi sıkıntı yaşarız. bugün resmen çilingir gibi 10 dakikada konya'nın kilidini çözdü. burak, sneijder, melo maçın iyilerindendi. tarık ve bruma cidden çok kötü bir oyun sergilediler. bu ikisiyle ilgili hiç ışık görmüyorum. keşke bruma yerine sinan oynasaydı. kadromuzda çok sayıda hantal, çabuk olmayan futbolcu mevcut. bu yüzden takım savunmasında, geriye dönüşlerde her an sıkıntı yaşıyoruz. neyse sonuçta çeyrek finale adımızı yazdırdık. inşallah finale kadar çıkıp kupayı da alırız.
 • 11805
  hamza hocanın gelişine müteakip yükselişe geçmiş ve 2015'in ocak ayında-biraz da o amcık turnuva yüzünden-kötü bir düşüş yaşamış fakat şubat ortası itibariyle bana göre toparlanmış olan takımımızdır. zira sözünü ettiğim amcık turnuvada sakatlanan burak iyileşti, semih kaya da inşallah iyileşecek ama yokluğu takımı bariz baltaladı denemez en azından... sabri de dönerse tam olacak. bu sıkıntılı dönemi hatırlamak gerekirse;

  4 ocak: leş gibi bir havada beşiktaş'ı rahat rahat 2-0 yenip devre arasına süper girdik. moraller tavan.

  yıldırım edit: 13 gün ne bok yemişiz yahu çok ara vermişiz, soğumuşuz. açılışı da boktan şekilde yapınca tabi kötü gitmiş her şey.

  17 ocak: sikik turnuvanın ilk sikik maçı: çakma river plate'ye karşı bok gibi maçtı, penaltılarla kaybettik. sabri reyiz ve telles kaçırdı. burak patates tarlasında sakatlandı.

  18 ocak: sikik turnuvanın ikinci sikik maçı: yelloz karının oto sanayiden topladığı brezilyalıları 6-0 yendik ama iki tane sakat (semih ve koray) verdik.

  22 ocak: hamza hocanın hazırlık maçı gibi gördüğü kupa maçında diyarbakır bb'ye çok sinir bozucu bir şekilde kaybettik. takımda bir şeylerin yolunda gitmediği çok barizdi.

  25: evimizde rize'yi 2-0 yendik. rize'nin abartılı düzeyde fazla eksiği vardı ve kolay bir maç oldu, fazla zorlanmadık ama farka da gidemedik ve durgun bir performans sergiledik.

  28 ocak: kupada eskişehirspor'a yine kabız bir maç sonucu 1-0 kaybettik. kısıtlı fırsatları pandev değerlendiremedi. uyuz bir oyun ortaya koyduk.

  1 şubat: bursa ile 2-2 berabere kaldık. gerilim dolu bir maçtı. fark yiyebilirdik, beraberliği de son anlarda penaltıdan yakaladık. fernandao ve volkan şen bizi çok zorladılar.

  4 şubat: fark atarız dediğimiz balçova'yı kabız bir maç sonucu 3-1 yendik. takım cıvıktı, melo penaltı kaçırdı, bize hiç yakışmadı. eskişehir'in yenilmesi ile moral bulduk.

  8 şubat: şanslı bir şekilde eskişehir'i 2-1 mağlup ettik. berbat ötesi bir maçtı. gerçekten şanslıydık. 3 puanı almak tabi ki güzel ama fener balı bizdeydi resmen.

  12 şubat: kupada konya'ya k-o-y-d-u-k. koyduk yani öyle böyle koymadık hem de... özlemişiz be!

  allah'ım n'olur geri gelmesin, bak sınadın bizi, sabrettik ve günahıyla sevabıyla atlattık bu süreci, yani inşallah atlatmışızdır, aç önümüzü artık, gülmek bizim de hakkımız. amin.

  o yelloz karıyı da sana havale ediyorum.
 • 11807
  yabancı sınırının kısmen kalkacağı 2015-16 sezonu için kalabalık olmasına rağmen yetersiz bir kadrosu olan takımımız.

  muslera-telles-bruma-sneijder-melo-pandev-xzemaili-chedju şu an elimizdeki yabancılar.kiradan gelecek olan amrabat var.
  bu oyunculardan 3 tanesi taraftarın kayıtsız şartsız takımda görmek istediği isimler;melo-sneijder-muslera.bu oyuncular her ne olursa olsun takımda tutulmalı.
  chedju taraftarın sevdiği,daha iyisi alınmadığı sürece ilk 11deki yeri garanti olan bir oyuncu.çok yüksek bir teklif gelmedikçe elde tutulmalı.
  pandev zaten kiralık.giderken teşekkürü çok görmeyelim.
  xzemaili için gelecek her teklif değerlendirilmeli.bedavaya bırakılacak bir oyuncu değil ama ortalama bir bonservisle gönderilebilir.
  telles takıma maddi külfet oluşturmayan bir oyuncu.elinden geldiğince de mücadele ediyor.takımda tutulmalı ancak iyi bir yedeği bulunmalı.
  bruma konusunda ise taraftarın kafası biraz karışık olsa da oynayabileceği bir takıma kiralık verilebilir.özel antreman yöntemleri kullanılarak mentalitesini geliştirmesi için destek olunmalı.

  ayrıa yeni transfer döneminde ilhan cavcav misali önümüze gelen her yabancıya imza attırmamalıyız.takımdaki oyuncu sayısını azaltarak,verimlilik yüzdesini arttırmalıyız.elimizde semih-burak gibi faydalanabileceğimiz oyuncularımız var.hatta mümkün mertebe yeni sınırın kullanılacağı ilk sezonda az sayıda ve nokta atışı transfer yapılmalı.
 • 11809
  süper ligde her türlü iş yaptığı defalarda kanıtlanmış olan zenci hücum oyuncusu eksiği olan takımdır.

  (bkz: shabani nonda)
  (bkz: abdul kader keita)
  (bkz: didier drogba)
  (bkz: ali lukunku)

  hangisinin zararını gördük? işlerini yapıp sessizce çekip gittiler.

  fenerbahçe: emenike, sow, webo
  beşiktaş: demba ba

  sonra da neden reörerö. işte bu yüzden! aslanım chedjou bile ne katkılar sağlıyor, alın getirin yahu afrikalı iyidir, bizde iş yapar. tamam bruma iyi hoş her zaman desteklerim de bize uygun değil.
 • 11812
  ne yazık ki yabancı sınırının seneye gevseyecegini bilmiyorduk bilsek hersey çok daha farkli olabilirdi. misal ben şöyle olmasını isterdim. eboue ve drogbayi tutardık. ( eboue ye suan parasini veriyoruz zaten sadece ekstra olarak drogba için 3 milyon civarı bi yıllık ücretini verirdik) dzemaili transferini tartışmiyorum ama pandev ve tarık'a gerek kalmazdı(7-8m € kâr). bir de üstüne üstlük çok güzel kar etmiş olurduk ve daha başarılı olurduk. bu kâr ile çok kaliteli bi orta saha alınabilirdi veya önümüzdeki seneki forvet transferi için saklanabilirdi. seneye de sınır açılınca eboue ve drogba ya teşekkürler eder yerlerine çok sağlam iki yabancı alirdik.

  ama işte hayaller paris, hayatlar muş.
 • 11815
  şu hakem oyunlarını, anlamsız penaltıları, buram buram şike kokan adamların her allahın günü tv, gazete köşelerinde yer alıp sırıtışlarını içlerine sindirebiliyorlarsa diyeceğim birşey yok. yok eğer bizim gibi içlerini sinderemiyorlarsa yapacakları şey çok basit:

  15 maç = 45 puan = şampiyonluk = 4. yıldız = 2015-2016 sezonu şampiyonlar ligi grup aşaması
 • 11817
  sezona berbat başlayan fenerbahçe yavaş yavaş toparlanırken selçuk ve burak'ın başını çektiği bir grup futbolcunun prandelli'yi yollamak için iyice salması bize sezon sonunda pahalıya patlayacak. bunu bas bas bağırdık ama taraftar bir iki maç hariç umursamadı bile.

  nooldu şimdi, beşiktaş düşüşe geçer diyorduk, bırak düşüşe geçmeyi adamlar iyice şampiyonluk havasına girdiler. öyle ya da böyle potadalar.

  biz ise iki bursa ve eskişehir maçlarından mucize 4 puan almamıza rağmen hala üçüncüyüz.
 • 11821
  feneri, beşiktaşı geçtim mersin idman yurdunun bile önüne gelenin içinden geçtiği bir lig sezonunda ay bursaspor çok formda değerli 1 puan, ay gençlerbirliği zor deplasman 1 puan mükemmel demeye hakkı olmayan futbol takımı. eminim ki olası bir sivas maçındaki puan kaybında '' zor deplasman bu 1 puanın değerini sene sonunda anlayacağız '' diyecek bir oyuncu kadrosuna sahibiz umarım birileri gerekli ayarı verip bu kafa yapısından çıkmamızı sağlar...
 • 11823
  çok ciddi kondisyon problemleri olan takımımız. 16 şubat 2015 galatasaray balıkesirspor maçı'nda rakip 10 kişi kaldıktan sonra bile oyundan düştük. kaç haftadır böyleyiz. hamza hoca'nın kondisyonerleri güven vermiyor bana. takım devre arasında düşmeye başladı, oluşan sakatlıklıklar da cabası.

  edit: paredros hamza hoca'nın hataları ve nefes sorunu düşüşte etken diyor. onlara da katılıyorum.
 • 11824
  2014-15 sezonunun ikinci yarısında her bölgesi tel tel dökülmektedir.oyuncuların yetenek düzeyleri bir yana,istek ve hırslarında da önemli sıkıntılar var.konsantre olamıyorlar gibi.birbiriyle oynamaktan dolayı mutlu olmayan bir grup futbolcu var sahada.bursa ve eskişehir maçlarında haketiğimiz puan toplamda 0 iken 4 puan topladık.bal-kes maçını sıçrayış olarak gördük,ikinci devre gram mücadele etmedik.

  rakiplerimiz ise penaltılarla,son saniye golleriyle de olsa kabul edelim ki iyi oynayarak üst üste galibiyetler alıyor.21. haftada formda sivas'la sivas'ta oynayacağız.bu form durumuyla soğuk sivas gecesinden galibiyetle çıkma ihtimalimizi düşük görüyorum.kazanmamız durumunda ise kadıköydeki fener maçı hayati bir öneme ulaşacak.