• 2
  sol bekte sikinti yasayacagimizi dusunuyorum.
  nagatomo bence ilk geldigindeki formundan uzak bitirdi sezonu ve bundan sonra da bize sahada ne verecek supheliyim.
  yedekleri de icime pek sinmiyor zaten- bence nagatomu ile sezona cikarsak ve sakatlik vs yasarsa as yedegi ozellikle kritik virajlarda ne emre ne omer olacaktir, gecen seneki gibi linnes oynar.
  ozetle, omer yollanabilir ve nagatomo yerine de daha genc ve performansi garanti bir sol bek dusunulebilir.
 • 3
  linnes'e gelen 5-6 milyon €'luk teklifi değerlendirip genç bir oyuncu almalıyız bence. şener'le o götürsün. aynı şekilde nagatomo'yu da satıp yine daha genç birine yönelmek gerek.

  hem para lazım, hem gençleşmek lazım. yaşlandıkları için mariano ve nagatomo'yu, para için de linnes'i satarım ben olsam.

  transfer-şener
  transfer-emre

  bence en ideali.
 • 5
  ffp nedeniyle elimiz kolumuz bağlı, gerekli operasyonu yapmamız da pek mümkün gözükmüyor.

  fakat doğru olan mariano,linnes, yuto üçlüsünün tamamından kurtulup bir sağa bir sola 2 genç, ayağı düzgün ve dinamik oyuncu almak lazım.

  sağa guga, sola guilherme arana, iago gibi.

  işin kötüsü sene sonu mariano-yuto ikilisinin sözleşmeleri bitince ikisinin de yerine adam almak zorunda olacağız ve daha seri'nin yerine de almak zorunda olduğumuz bir kontenjan var.

  bir de bu operasyonu yapmak için göndereceğimiz 1 kişiyi de katarsak, 1 oyuncudan gelen parayla 4 oyuncu almak zorunda kalacağız.
 • 10
  sadece 6 ay once super ligdeki en iyi bek rotasyonun bizde olduguna rakiplerimiz dahil herkes hemfikirdi.

  bir iki hazirlik macinda bekler kotu oynadi diye hemen veryansin etmeye gerek yok.
  elimizde begenin begenmeyin az cok yetenegi ve tecrubesi olan, 2 sol(emre, omer), 2 sag(sener, mariano) 2 tane de her iki kanatta oyanayabilen(yuto, linnes) 6 tane oyuncu var. hic biri mukemmel bekler degiller ama hemen hepsi birbirlerinden farkli ozellikleri olan, rakibe gore secildiginde performans alabilecegimiz oyuncular.
  sikinti suan hemen hicbirinin formda olmamasi. cok degil 2 tanesi forma girse sorun kalmayacak.

  telasa mahal yok.
  asil sikintimiz 6 numara.
 • 11
  birileri beklerimizi gönderip yerine yenilerini çoktan almış bile. 2012-2013 sezonunda avrupada başarı geldiğinde sol bekte riera oynuyordu. defans semih ile gökhan zan’dı. sağ bekte oynayan eboue çok özel bir futbolcu olduğu için onu ayrı tutuyorum. orta üçlü melo-selçuk-hamit. bu defans hattına rağmen başarının gelmesini o zaman ki üst düzey ortasaha oyuncularımıza bağlıyorum. linnes- nagatomo-mariano-emre taşdemir bu mali şartlarda olabileceğinin en iyisi. öyle birilerini satıp almakta görüldüğü gibi hiç kolay değil. (bkz: 11 ağustos 2019 fiorentina galatasaray maçı) takımın kötü görünmesinin asıl sebebi ortasaha oyuncuları. seri çok özel bir oyuncu ama rakibi sürekli ısıran bir profil değil. donk iyi bir rotasyon oyuncusu ve keza yine pres gücü yüksek değil ayrıca çok statik. belhanda komple bir oyuncu takımın resmen taşınmazı oldu. ortasahımızın pres gücü, top kapma özelliği ve mücadelesi kuvvetli olmadıkça takımın diğer oyuncuları da haliyle daha kötü gözükecektir. yani defans hattımız 2012-2013 sezonunun ilerisinde olup ortasahamız ise gerisinde. kimse defans hattımız ve özelliklere beklere laf etmek gibi bir kötülük yapmasın. takım kötü değil, iyi bir altı numaralayla(bence genç ve scout transferi olmalı) bu sene şampiyonlar ligi olmasa da avrupa liginde iddialı olacaktır.
 • 12
  oyunu rakip yarı sahada oynarsanız; mariano: isabetli ortaları, içe kat etmesi ve kolay top kaybetmemesiyle çok işinize yarar; linnes, oyunu yarısahada tutmak için stoper gibi davranır ve seken toplara hamle yaparak baskıyı arttırmanızı sağlar dripling konusunda da fena değildir her iki bek pozisyonunda da skor katkısı verebilir.
  yuto, bindirme yaparak alanı genişletir sağ ayaklı olduğu için çok isabetli orta açamaz ama kanat oyuncusuna iyi alan açar.
  ömer eğer rakip yarısahada oynayacaksınız bir iç ortasaha oyuncusu gibi sizi rahatlatır. hızı, defans arkasına sarkabilmesi, (kötü de vursa şut imkanı buluyor.) fizik gücü ile çok faydalı olur.

  sorun tek tek oyuncularda değil. sorun kolektif pres yapamayıp topu kazanamamızda. iki alternatif var savunma yaparken birincisi: 11 kişi topun arkasına geçip pozisyon vermeyeceğiz. mesela avrupada sık sık uygulayacağız bunu ve geçiş hücumu da top kayıpları hariç çok gol yiyeceğimizi sanmıyorum (tespit sıçtım bu arada istatistik zaten bu en çok gol geçişte kaybedilen toplarla yenir)

  ikincisi ise: 2000 futbolu olarak adlandırabileceğimiz kolektif pres. topa sahip olan oyuncunun bütün pas alternatiflerini kapatıp ayağındaki topu en kısa sürede çalmak veya gelişi güzel geriye veya yana doğru vurmasını sağlamak.

  biz geniş alanda çalım yememek için savunma yapıyoruz çalım yemiyor belki oyuncularımız ama 2-3 al ver 1-2 bindirme sonrasında pozisyon vermiş oluyoruz. kolektif pres yapamadığımız için pres yapan oyuncularımız boşa yorulmuş oluyor. neyse ki bu problemi de futbol otoriteleri 40 yıl önce farketmiş ve total futbolu bulmuşlar yani aöerikayı keşfetmemize gerek kalmamış.
  sonuç bekler iyi takım savunması kötü:

  not:benim favori ikilim ömer linnes bu arada, geçen sene marianoyo duyduğumuz ihtiyacı babel ve seri'nin varlığı karşılar savunmada daha az açık vermek için linnes. onyekuru yerine babel var babel'in ihtiyaç duyduğu bek bence yuto değil ömer.
 • 13
  iki yıl önce en sağlam bölgemizdi. hatta geçen yıl da en iyi bölgemizdi. mariano, linnes, nagatomo, ilk geldiklerindeki performanslarıyla ömer bayram ve emre taşdemir iyi görüntü vermişlerdi. ancak nagatomo'nun sakatlığı, mariano'nun yaşı işi bozdu. linnes son maçta(bkz: 11 ağustos 2019 fiorentina galatasaray maçı) iyi değildi belki ama yine bildiğimiz linnes olacaktır. gerçi hepimizin bildiği linnes aynı değil. eleştirmek için hatasını kollayan "hater" bi tayfası var kendisinin. hal böyle olunca tablo daha da karamsar oluyor. ancak linnes sezon içerisinde yine iyi oynayacaktır. ömer ise oynadığı hazırlık maçlarında hazır bir görüntü verdi. iyi bir defansif orta saha alırsak bek oyuncularımızın savunma açıklarını bu kadar hissetmeyiz zaten. eskisi kadar canlı görünmeseler de panik yapılacak ve aciliyet gerektirecek bir durum yok bence. farklı özelliklerde yetenekli oyunculardan kurulu bir rotasyona sahip beklerimiz.