• 8
  şimdiden "mario lemina sizinle kişisel bir meseleyi görüşmeyi talep ediyor" "younes belhanda sizinle kişisel bir meseleyi görüşmeyi talep ediyor, takım üzerinde etkisi büyük olduğundan meseleye dikkatli yaklaşmanız gerekebilir." bildirimlerini görmeye başladım. hangi birini oynatacağız lan?

  fatih hocama kolay gelsin. başında çok tatlı bir bela var bu sene.
 • 9
  kasyo linkoln kardeşimizin de bahsettiği üzere galatasaray ile özellikle ilk sezonda herkesin zorlanacağını düşündüğüm oyun.

  transfer yaması ile football manager 2019 da yeni kadro keyfini yaşamak istedim. istemez olaydım. kullandığım sistem 4-4-2, kalede muslera, marcao ve luyindama stoperler, forvet andone ve falcao. buraya kadar her şey güzel sayılır. gelelim orta saha ve beklere.

  rotasyon seven birisi değilim. bu oyun özelinde, topçularıma karşı kürek çekenleri kırbaçlayan kırşehir asıllı kör, iri, psikopat vikingli gibi davranırım. çoğu topçumun maç kondisyonu eksiktir. genç topçularım tesis girişinde ellerinde tesbih, ağızlarında cüğara tünek vaziyette helak olur. ilk 11 için değil yedek olsun diye topçu kiralarım onları da kulüpleri beni tekme tokat dövmek suretiyle geri çağırır. mabadı toparladıktan sonra, ilerleyen sezonlarda yani, 27 yaşını geçen futbolcuyu takımda tutmam. 28 olduğu gün takımın en iyisi bile olsa hemen kulüplere öneririm, konuşmak için gelince biramı açar, kollarımı masaya dayar kafamı koyar yüksek sesle cengiz kurtoğlu şarkısı söylerim. baya baya pislik yaparım yani.

  ama dün yapamadım bunları. kadroya takviyeye gerek yok, orta saha hayvani geniş. ulan seri'yi unuttum ya. bildiğin 1 dk oynamadı unutulduğu için. içine de kapanık bir tipi var. sinmiş köşede mahsun mahsun duruyor. sola jimmy koyuyorum, babel mahsunlaşıyor. babeli forvete çekiyorum andone bıçak çekiyor. nzonzi'ye dokunamıyorum zaten manyak gibi bir şey. altyapıdan 1-2 topçuyu tanrılara kurban etse gık diyemem. lemina'yı keseyim diyorum balicileri örgütleyip tesisi basıyor. emre mor'u unutmuş taklidi yapıyorum bi ayağında top, elinde şarap şişesi ağlayıp bağırarak önüne gelen herkese çalım atıyor. feghouli ve belhanda'yı kesmeye niyet ediyorum. mouse imlecini üstlerine getiriyorum yedek kulübesine sürüklerken kafamın içinde taleal bedru çalmaya başlıyor, ürperip mouseyi bırakıyorum. linnes'i oynatıyorum mariano antreman sahasındaki binada balkonundan aşağıdan geçenlere tükürüyor, ömer bayram oynasın lan diyorum nagatomo odasına kapanıp son ses manga açıp kimseyi uyutmuyor. emre akbaba, emre taşdemir falan sakat oldukları için sessizler çoğunlukla. ama haber gönderiyorlar "bize böyle böyle yaparsa dötünü keseriz billah" diye. donk yahu donk. çok üzgünüm be. adamın odasını pargalı misali bastırıp uykusunda bayıltıp, küre dağları milli parkına bırakmak zorunda kaldım.
  gücüm yunus akgün'e atalay babacan'a falan yetiyor. bi de mustafa kapı. üçünü alıp umut sarıkaya'nın meşhur berlis karikatürü * gibi anlattıkça anlatıyorum, veriyorum coşkuyu... ama oynatmıyorum. oynatamıyorum.

  ve daha nicesi.

  bu çaresizlik içerisinde kapattım oyunu.

  allah başka dert vermesin. işimiz çok zor.
 • 14
  antrenman sistemini eskisine döndürmesi gerektiğini düşündüğüm oyun. football manager 2019u oynuyorum altı yedi aydır. zaman zaman uzun aralar versem de oyunda 11. sezonuma başlıyorum. ama oynadığım tüm bu zaman boyunca antrenman sistemini anlamaya bile çalışmadım. verdim asistana o ayarlıyor. ben sadece oyuncuların gelişimine bakıyorum.
  oysa eski sistem gayet basit ve yerindeydi. bu karmaşık sisteme devam edecekseler bile, en azından eski basit halini de seçip kullanabilsek.
  bir de transfer piyasında yapay zekayı ve fiyatlandırmayı geliştirmeliler. mesela oynadığım kariyerde türk takımları şaha kalktı ve süper lig en yüksek 3. popülariteye sahip lig. ama benimleyken üst üste 7 yıl şampiyonlar ligini kazanmış galatasaray'ın 190 ca'lık yıldız kanat oyuncusu, ben ayrıldıktan sonra 30 milyon euro gibi komik rakamlara transfer oluyor. bu bence hiç gerçekçi değil.
  son olarak 2019'da gördüğüm bir diğer hata da dünya kupasında. biliyorsunuz üç ülkenin ev sahipliği yapacağı 2026 dünya kupası 48 takımla oynanacak. oyun 2030 dünya kupası ev sahipliğini italya'ya verdi ve yine 48 ülke katılacak. bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?
  bunlar hariç genel olarak 2019'dan pek bir şikayetim yok. bundan sonra da zaten yapmaları gereken küçük küçük değişiklerle oyun çıkartmak. ha önümüzdeki yıldan itibaren yoğun iş hayatına atılacak, bütün günü adliyede, büroda geçecek olan ben oynayacak zaman bulabilir miyim? bilmiyorum.
 • 15
  steam'de %10 indirimle 161 tl'ye ön sipariş ile alınabilecek oyun.

  çıkış tarihi kasım. bu arada çıkış tarihinden sonra 1 ay daha beklerim derseniz büyük yılbaşı indirimiyle 100 tl civarına alınabilecek oyun.

  her sene yaptığım gibi bu sene de öyle yapacam oyunun yeni güncellemesi de çıkmış oluyor hemde ucuza gelmiş oluyor.
 • 16
  almak konusunda gerçekten kararsızım. bu sene oyunu yapanlar bile fazla vaatte bulunmamış görünüyor. gerçi, fazla vaatte bulunmaları da gerekmiyor. yapay zekayı sağlamlaştırıp, oyunu son yıllardaki arcade görünümünden uzaklaştırıp simülasyon havasına soksalar yeterli olur.

  mesela en son zorlandığım football manager oyunu fm 2014'tü. gerçekten internetteki en iyi taktikler bile oyunu tam anlamıyla domine etmeye yetmiyordu. en zoru ise 2008'di bence. yapay zekanın en yüksek olduğu oyun da bence championship manager 01/02 idi. o oyundaki kadar rakiplerin mantıklı transferler yaptığını ve rekabet koşullarının gerçekçi olduğu bir oyun hatırlamıyorum. her takım birbirini yenebiliyordu. italya serie a'da şampiyon olmak da oyundaki en zor challenge'dı.
 • 17
  voidu'den dijital olarak 117 tl'ye alabileceğiniz ön sipariş. oyun kasım ayında çıkacak.

  https://www.voidu.com/en/football-manager-2020-tr

  durmaplay'den dijital olarak 118 tl'ye alabileceğiniz ön sipariş. oyun kasım ayında çıkacak.

  https://www.durmaplay.com/...ZEAYYASABEgIhufD_BwE

  aralgame'de 145 tl fiyatı. tabiki bu fiyat kutulu oyun fiyatı. ayrıca aralgame'de 15 tl sepette indirim kuponu çıkıyor. onunla 130 tl'ye düşüyor kutulu oyunun fiyatı. tabiki bu da ön sipariş. oyun kasım ayında çıktığında kargolanacak.

  https://www.aralgame.com/pc-football-manager-2020

  https://gss.gs/2mJ.jpg
 • 18
  mart'tan önce alınmaması gereken oyun.

  elimin altında monster notebook var. martta son güncelleme gelene kadar bunların dandik 3d motoru kasıyordu bilgisayarda. ali ece'nin maç masası 2. sezonunu açın, orada da kasıyor. her bilgisayarda kasıyor. bu bilgisayarlarla değil, oyunla alakalıydı. bahsettiğim oyun fm2019.

  yine 2019'da kışa kadar taç bug'ı vardı. uzun taç at, gol gelsin.

  ha ucuza alır kışın kurarsınız bilemem ama bu oyunu da kıştan önce oynamamak gerekir. delirirsiniz, samimi söylüyorum.
 • 22
  marttan önce kimsenin satın almaması, betasına tetasına bulaşmaması gereken oyun. son güncellemeden evvel oyunu oynamayın.

  fm2019 benim monster bilgisayarımdan tutun ali ece'nin tivibu youtube kanalında oynadığı hp bilgisayara kadar her bilgisayarda kastı son güncellemeye kadar. oyunun optimizasyonu sağ olsun. makine fark etmeksizin kastı.

  uzun taç bugını aylarca çözemediler. rakip de bunu yapıyordu üstelik ara ara. uzun taç atarlarsa o maça 1-0 geride başlıyordun.

  son güncellemeden önce almayın. akıllansınlar.
 • 24
  her sene, yeni çıkan fm oyununu almak bana biraz gereksiz para israfı bana kalırsa. çok köklü değişiklikler olmadığı sürece eskisini oynamak gayet mantıklı. transfer sezonu bitişinde zaten steam workshop'ta yeni veritabanını birileri yapmış da oluyor. gerekirse onu indirip yeni oyuna başlanabilir. şahsi görüşüm 2-3 senede bir yeni oyun alınabilir.

  yalnız oyun her sene aynı şekilde gazlanıyor yok yeni maç motoru gelmiş yok basın etkileşimi değişmiş falan diye hehe.