• 2
  https://twitter.com/...544406999453697?s=20

  al ittihad kulübünün eski başkanının açıklamalarına göre fenerbahçe garry'i kiraladığı her sezon için 2.5 milyon euro kiralama bedeli ödeyecek ve bu iki sezonluk kiralama bedeli kiralama süresinin sonunda zorunlu satın alma opsiyonu adı altında ödenecekmiş. ayrıca garry'nin maaşının tamamı da fenerbahçe tarafından ödenecekmiş. yani fenerbahçe'nin açıklamaları tamamen yalanmış bu açıklamalara göre.

  her yanından usulsüzlük akan bu transferin diğer tarafından böyle açıklamalar gelmesi bizim açımızdan güzel oldu. bakalım bu iş nereye gidecek.
 • 5
  uefa karşılığında hiçbir şey olmayacak olaydır.

  dün akşam yatmadan önce bir şöyle bizim 22. şampiyonluğun öyküsünü izleyeyim dedim. uefadan gelen yaptırımlardan bahsediliyordu. bize tam olarak 15 milyon € para cezası kesilmiş. ve 2018den başlayıp 2022ye kadar sırasıyla -20,-10,0,10,20 bütçe açıklamasını göstermemiz gerekiyor. şimdi antu mensuplarına soruyorum ffpden cezayı kim aldı. biz mi yoksa hükümet yardımıyla - yine her zaman ki gibi - siz mi?

  bundan ötürü bu haberlerden çok bir şey beklemeyin. uefa dokunmaz bile ama borç gerçektir ali bey gittiği anda o koltuğa allahın tek kulu oturmak istemeyecek bu da diğer bir gerçek.
 • 6
  al ittihad kulübü eski başkanı zorunlu satın alma var diyor.

  fenerbahçe kap açıklaması yaptı mı bilmiyorum ama şu an için ffpyi delme gibi bir durum görmüyorum.

  eğer fenerbahçe garry'e 5 milyon vermiş olsa ve buna karşın bedelsiz kiraladık dese büyük problemdi ama sonuçta şu an bedelsiz kiralanmış ve varsa zorunlu satın alma 5 milyon euro 2 sene sonra ödenecek.

  maaşının kimin tarafından ne kadarı ödeneceği konusu ise ffpyi alakadar etmeyen bir durum. tabi fenerbahçe kap açıklaması yaptıysa ve biz yüzde 60'ını ödeyeceğiz dediyse, buna karşın eski başkan hayır yüzde yüzünü ödeyecekler diyorsa bu sadece fenerbahçe kulübünün ahlaksızlığını gösterir başka bir şey değil. ffp yine etkilenmez.

  bir de şu var, halka açık bir şirketin kasasından 2 sene sonra 5 milyon euro çıkacağı gerçeği yatırımcılar tarafından bilinmeli mi yoksa gereği yok mu onu da borsacı arkadaşlar açıklasın.

  sonuç olarak ben burada sakat bir iş görmüyorum açıkçası.
 • 9
  fener deyince aklıma gelen tip, tamı tamına “rambo okan” tipidir. ne yalan söyleyeyim diğer bütün takımlar için hissettiğim sportif duygular fenerbahçe’ye gelince birden buharlaşıyor.

  bir takımın hiç mi bir şeyi doğru olmaz, hiç mi bir şeyi insanca olmaz. hayretler içindeyim.

  rodrigues’in transferinde basına yaptıkları açıklamaya bakın. kap’a bildirmemişler herhalde ki bulamadım internette. bence kasten bildirmediler. çünkü kap’a yapacakları bildirim kendilerini bağlayacaktı ve başlarını yakacaktı. o nedenle kasten es geçtiler diye düşünüyorum. basına yaptıkları açıklamaya göre ise iki yıl bedelsiz kiralanmış ve sadece satın alma opsiyonu varmış. (zorunlu satın alma opsiyonu değil) tabi yarın herhangi bir soruşturmada, bu açıklamaları, basın yanlış yazmış deyip geçiştirecekler. zaten amaç da bu. şimdi ise al ittihat’ın eski başkanı diyor ki; yıllık 2,5 m euro’dan iki yıllık kiralama ve iki yıl sonra da zorunlu satın alma opsiyonu var. satın alma opsiyonu ne kadar onu da açıklamıyorlar ama bence bu açıklamalar da doğru değil. konunun aslı kanaatimce yazının sonunda anlaşılacak.

  şimdi gelin biraz daha derinlere inelim:

  2017/2018 sezonu bittiğinde “rodrigues-gomis ortaklığı” ile sadece ligde 20 gol bulmuştuk. hatta ön asistleri de sayarsak gol sayısı otuzu bulmuştu. (gomis’in attığı 29 golden bağımsız) bütün spor medyası galatasaray’ın şampiyonluğunda gomis-rodrigues ortaklığının önemli rol oynadığını sakız misali çiğneyip durdu. bunda yadırganacak bir şey yok çiğnesinler. ancak bu sakızın hemen ardından galatasaray’ın gomis’i satması gerektiği, başka çaresinin olmadığı yine yoğun olarak işlenmeye başladı. peki bunu pompalayanlar kimlerdi? tamamına yakını fenerli ve bjkli basın mensupları. evet bjklilerin belki yarısı ama fenerlilerin istisnasız tamamı pompalıyordu. sonuçta sattık gomis’i ama nasıl sattık. transfer sezonunun bitimine bir-iki gün kala sattık. kalan bir-iki gün içinde de yeni bir santrafor alamadık. öyle alamadık ki sormayın. bjkli fikret orman, tamam ücretsiz alabilirsiniz dediği vagner love için, sağlık kontrolünden geçtikten hemen sonra 700 bin euro bonservis talep etmişti. biz de tabi bunu ahlaksız bulduğumuz için reddettik ve yarım sezon boyunca sadece eren derdiyok ve sinan gümüş’e mahkum kaldık.

  2017/2018 sezonunun ilk devresi bitmişti ki bu sefer rodrigues için aynı formül uygulanmaya başlandı. ne deniyordu, galatasaray’a bir santrafor gerek, bunun içinde elde para edecek tek futbolcu olarak rodrigues var. rodrigues öyle pompalandı ki onu da satmak zorunda kaldık ve aldığımız paranın tamamını diagne’ye verdik. tabi fener yönetimi ve medyası şunu düşünüyordu; diagne galatasaray’a uyum sağlayana kadar galatasaray şampiyonluktan kopar. çünkü galatasaray’ı potada tutan asıl futbolcu rodrigues ve o da gitti zaten. aslında planlar tutmuştu tutmaya ama işte galatasaray kültü ve fatih terim’in pes etmeyen tavrı giden şampiyonluğu son sekiz haftada yeniden galatasaray’a getirmişti. getirmişti getirmeye ama giden gomis ve rodrigues ne olacaktı? onlar asıl takımlarına dönebilecekler miydi???

  bunun için önce gomis yoklandı. fakat gomis galatasaray ile öylesine bütünleşmişti ki buna hayır dedi. boğazın öbür yakasına geçmeyeceğini/yüzemeyeceğini çok net olarak ortaya koydu. bu durum fener yönetimini hayal kırıklığına uğratmıştı. zaten gomis de takımında goller atıyor, taraftarları mest ediyordu. bu durumu fırsata çeviren suud takımı gomis’i elde tutmaya devam etti. rodrigues’e ne oldu peki. ne oldu da rodrigues fenerbahçe’ye geldi. fener bu sefer işini sıkı tuttu. rodrigues’i daha çıktığı ilk maçta kenarda ısınırken gülünç bir kırmızı kartla sindirdiler ve de takımda başarılı olmasını engellediler. böylece oynayamadan paslanmaya terk edilen rodrigues geri dönmek istedi. ancak galatasaray’ın ffp nedeniyle rodrigues'i geri alması mümkün değildi. bunun üzerine al ittihat yönetimi kendisini asıl sahibi olan fener’e yönlendirdi. sonuç olarak rodrigues sadece yarım sezon sonra fenere transfer edildi.

  aynı formülü mehmet topal’da da uygulamıştı fener. topal’ı yok pahasına valencia’ya satmıştık ama sadece bir sezon sonra topal asıl takımı olan fener’e dönmüştü.

  bütün bunları nerden çıkarıyorsun delilin var mı diyenleri duyar gibiyim. tabi ki bunlar sadece benim görüşüm. gözlemlerimden ve basının tavrından hareketle yaptığım çıkarımlar. zaten rüşvetin delili olamayacağı gibi bunların da delili olmaz.

  bu vesileyle bir de ozan kabak konusunu yazayım. yine aynı düşünceden hareketle ve de tahminen diyorum ki ozan kabak’ı transfer eden takım stutgart değil daha başından itibaren schalke 04 idi. şampiyonlar ligi maçlarında görüp bayıldıkları ozan’ı direkt isteselerdi en az 20 milyon euro’dan kapı açılacaktı çünkü schalke’nin cl’den kazandığı para 70 m euro’dan fazlaydı. bu nedenle daha ucuza kapatmak için stutgart’ı paravan olarak kullandılar ve sonuçta da sadece yarım sezon sonra ozan kabak asıl takımı olan schalke 04’e geçti.

  düşünün bir futbolcuyu real madrid direkt istediğinde fiyatı ne olur, sıradan bir takım istediğinde fiyatı ne olur. türkiye’den pay biçelim; bir futbolcuyu galatasaray istediğinde fiyatı ne oluyor, sivasspor istediğinde fiyatı ne oluyor. hepsi aynı hesap.
 • 10
  rodrigues'in al ittihad'dan ne kadar maas aldigini bilmiyorum ama diyelim ki yillik 4 milyon euro, rodrigues gibi bir oyuncuya 2 sene yillik 4 milyon euro maas verip, ustune 2 sene sonra 5 milyona satin almak zorunda olmak hakikaten buyuk kazik.

  ustelik uefa karari geregi bonservis olarak kar etmek zorunda fenerbahce gelecek sene ve 2 sene sonra. simdiden 2 sene sonrasi icin eksi 5 ile basladilar rodrigues'le birlikte hahahha.

  hele bir de rodrigues bu 2 sene kotu performans gosterip taraftar tarafindan mimlenip yedege cekilirse oynamayacak oyuncuya 5 milyon vermis olacaklar.

  buyuk baskan ali koc, transfer sihirbazi comolli <3
 • 11
  nedense çok mutlu oldum bu habere...

  renktaşlar bunlar sağ kanada robben’i sol kanada ribery’i de alsalar bu kafayla bu eziklikle hiç bir şey olmaz bunlardan. adamlar rodrigues’e bakın bizim beyinsiz diye yolladığımız rodrigues’e yıllık 4 milyon euro maaş verip bir de zorunlu satın alma maddesi koyduruyorlar. 2 yıllık maliyet 13 milyon euro. bunu bile şeffaf açıklamayan yönetim kim bilir kimlere başka ne paralar yedirdiler.

  biz de burada falcao 5 milyon alırsa takım içi dengeleri bozar mı diyoruz.

  fenerbahçe eğer bu yıl da şampiyon olamazsa kafayı sıyıracaklar. ali koç da bu takımı bırakırsa;

  (bkz: kayyum is loading)

  sanki bir bataklıktalar ve çırpındıkça batıyorlar. günahlarınızın bedelini ödüyorsunuz ve nedense hiç üzülemiyorum.
 • 12
  işin daha trajikomik tarafı kruse transferinde kruse'nin yıllık ne kadar aldığını bilmiyoruz. yarın, öbür gün 6-7 milyon eurolar resmi belgelerle ortaya çıkarsa hiç şaşırmayacağım. kruse'yi 3-4 milyon eurolara türkiye'ye getirebileceklerini sanmıyorum çünkü. zaten oyuncu fenerbahçe'yi o paralara tercihte etmez.
 • 13
  günümüzde her şey de olduğu gibi algılar olgulardan daha baskın geliyor. arap klubüyle bir katakulli dönmemiş olsa bile artık futbolseverler tarafından öyle kabul edilecek. hiçbir şey olmamış olsa bile kesin bir şey olmuş zehirini bize verdi arap yöneticisi açıklamasıyla yani:) makedon çocuğun napoli transferi de tuz biber oldu.

  işin verim tarafına gelirsek garry yerine konoplyanka’yı almalarından çok korkuyordum. çünkü ligimizde bir tek kaliteli hücum oyuncusuna sahip olmak bile ciddi fark yaratıyor. garry daha hızlı ve işine saygısı olan bir adam olsa da yevhen’in saf yetenek olarak yanından geçemez. zaten duygusal bir oyuncu garry rodrigues bence bu transfer spekülasyonuyla mental olarak ciddi etkilenecektir.

  anlaşılan bu sene de tek eğlence; fenerbahçe
 • 15
  keriz silkeleme transferi.

  yarım dönem önce 10 milyon verdikleri oyuncuyu bedavaya fener'e göndereceklerine gerçekten inanan var mıydı? madem hiçbir ali cengiz oyunu yok niye resmi ağızdan açıklama yapmıyor fener garry şu kadar maaş alacak, kulübüne hiç para vermedik falan diye? kap bildirimlerinde niye rakamlar yok? geçiniz abi..

  garry ilk olarak bize önerildi. orada 4 milyon aldığını, burada da aynı parayı almak istediğini söyledi ve galatasaray anında reddetti. daha sonrasında da fenerle görüşmek için izin istediler ve görüştüler. fener bu adama yıllık 4 milyon euro maaş ödecek çok büyük ihtimal. bunun haricinde arap basınında çıkan haberlere göre, fener her yıl için kulübüne 2.5 milyon euro ödeyecek. buradan da 5 milyon eksi yazıyor. neyse su veren itfaiyenin...
 • 17
  transfer sihirbazı comolli'nin yüz kişilik listesinden bulduğu, kurt teknik adam ersun yanal'ın onayladığı, yakuşuklu mavi gözlü ikinci atatürk'ün ezeli rakibi çalım manyağı yaptığı, suudi arabistan'ın hayır kurumu olan al ittihad'ın* bedavadan daha ucuza sıfır liraya kiraladığı, adı geçen futbolcunun yol+yemek+sigorta* ve asgari ücrete oynamayı kabul ettiği transfer. **