• 6485
  sosyal medyada gözlemlediğim kadarıyla ali koç tarafından* kandırıldıklarını düşünüyorlar. bir de inanmışlar ligden çekilebileceklerine. fifa ve uefa'nın lige müdahale edeceğini de düşünüyorlardı trabzonspor maçındaki durumdan ceza yerlerse. siz böyle olursanız herkes kandırır sizi zaten.

  ben ki çomar galatasaraylıyım bizim yönetim "çekiliyoruz" dese "hadi lan" diyip inanmam. sözün özü fenerliler kandırıldığını düşünüyor bugün. maksimum yirmi dakika sürer ama değişik geldi.
 • 6489
  sosyal medya trolleri, yorumcuları, gazeteci geçinenleri sallıyordu şöyle çekileceğiz böyle yapacağız, lig bakıyoruz avrupa'da falan.

  ne oldu fotonuz gitti. gerçi bunlarda utanma da yok. yarın hiçbir şey olmamış gibi fenerle kimse başa çıkamaz edebiyatına devam ederler. ya daha ali koç ile başa çıkamıyorsunuz siz. adam size otur diyor oturuyorsunuz, kandırdım kalkın diyor kalkıyorsunuz.

  üzülmedim.

  (bkz: 2 nisan 2024 fenerbahçe olağanüstü kongresi)
 • 6490
  her şeyin sorumlusunu dışarıda arayan, bir çoğu akli melekeler bakımından dezavantajlı topluluk.

  özellikle dikkatimi çeken şey bu zihinsel gelişimi kısıtlı güruhun kendisini cumhuriyetin kalesi olarak gösterme çabası. bunun tek nedeni suçluyu dışarıda arama istekleri, bizzat hükümet bizi şampiyon yapmıyor diyorlar ki kendileri de yalanlarına inanabilsin. hükümet değiştiği gibi cumhuriyetin kalesi söylemi yerini ümmetin surları söylemine bırakacaktır.

  gerçekten yazık, çok bir şey diyemiyorum. allah şifalarını versin. bize fetöcü falan dediklerinde bile artık delidir ne yapsa yeridir demek geliyor içimden. cevap vermekle uğraşmak dahi istemiyorum. histeri krizlerini 2 nisan 2024 tarihinde herkes izledi. şimdi ülkenin önemli bir kısmının gerçekten hastalıklı olduğunu sindirme ve kabul etme zamanı. bu insanlara çok sinirlenemiyorum bu yüzden, gerçekten hasta olarak görmeye başladım. kendi standartlarında aydın olanlar "artık kafayı yemeye mi başladık nedir" noktasına geldi. tek isteğim bu ahrazların birine saldırmaması.

  şaka olarak görülebilir ama toplumun sağlığı için fenerbahçenin kapatılması gerektiğini düşünüyorum. orta doğu bataklığında bu gerginlikte insanları top uğruna bu kadar kutuplaştırmak, bu kadar nefret tohumları ekmek bizim toplumumuzun özellikle bu dönemde kaldırabileceği bir şey değil. aklı selim herkesin fenerbahçenin kapatılması gerektiğini sık sık dillendirmesi gerektiğini düşünüyorum. aksi halde bu hastalıkla toplumun yüzleşmesi çok uzun sürecek.
 • 6491
  hakikat ile örtüşmeyen suni bir gerçeklik algısı içinde yaşayan, hezeyan halindeki güruh.

  bu insanların davranışlarına bazen öfkeleniyor bazen de hayret ediyoruz fakat unutulmamalı ki söz konusu kişiler aslî itibarda gündelik hayatlarımızın bir parçası olan sıradan kimseler. peki bu insanlar nasıl bu hale geldiler? bahsin konusu futbol ve fenerbahçe gündemi olduğunda nasıl böylesine nevrotik profillere bürünmekteler?

  yaşadığımız durum, bir liderin hitap ettiği güruhu ne ölçüde etkileyebileceğine dair kıymetli bir gösterge sunmaktadır. bugünü daha iyi anlamak adına evvela altı yıl öncesine bakmak lüzumludur. mevcut liderleri, kendilerini yönetmeye talip olan ve -yarattığı intiba itibarıyla- güçlü, karizmatik ve mahir bir figürdü. bu pozitif temel üzerine inşa ettiği propaganda ile kitlesine hoş hayaller kurdurmuş, hayallerinin hakikate evrileceği hususunda da güvence sunmuştu. oysa bugünden bakıldığında görülmekte ki bu hayaller hiç yaşanmadı. bu yaşanmamışlıklardan doğan hüsran ise fenerbahçe taraftarının aklı başında olan bir kısmında memnuniyetsizliğe ve tenkitte bulunma haline, güncellenmiş propagandanın tesiri altında kalan daha büyük bir kısmı üzerinde ise "kabullenememe" haline dönüştü. fenerbahçe taraftarının büyük bir kısmı, başarısızlıkla ahbap olmuş liderlerinin eylem ve söylemleri altında belirlenen ve hem geleneksel hem de sosyal medyadaki aktörler eliyle de şekillenen içe dönük gündemleri doğrultusunda rasyonaliteden yoksun bir tasavvuru deneyimler durumdadır. bu tasavvur ile gelişen ve kabullenememe halinden beslenen saldırgan yaklaşımları ise hoşnutsuzlukla andığımız sayısız eylemlerini beraberinde getirmektedir.

  bahse konu güruhun lideri, başta spor yöneticiliği olmak üzere pek çok alanda son derece başarısız bir kimse olsa da hitap ettiği kitlenin idaresi hususunda muttasıf bir şahsiyettir. belli ki bu kimse, tarih sahnesinde baş göstermiş bazı siyasi figürlerin makyavelist idarî maharetlerini tetebbu etmiştir; şimdilerde de bu maharetleri taklit ve tatbik etme gayretindedir. nitekim fenerbahçe taraftarı, liderlerinin tesiri altında olan farklı kitlelerde de görülebileceği gibi, hakikatten kopuk sanrılar altında alternatif bir gerçekliği yaşar durumdadır. gündelik hayattaki normal kimseler olarak bildiğimiz fenerbahçeliler, tefrik gücünden yoksun düşmüşler ve öncülerine müntesip bir vaziyete bürünmüşlerdir.

  kendilerine verilebilecek yegane tavsiye, propaganda unsuru olarak kullanılan tüm medya platformlarından kayda değer bir süre boyunca uzaklaşmaları ve ayırt etme kabiliyetlerini geri kazanma hususunda gayret göstermeleridir.
 • 6492
  ben kendimi bildim bileli kollanan kulübün taraftarı. ama yine kendimi bildim bileli kendini en acındıran da bunlar olmuştur. samimi olarak soruyorum; saçma insanları es geçiyorum, normal, entellektüel kapasitesi belli seviyenin üzerinde insansın ve fenerbahçelisin, sürekli böyle şeylerle anılmaktan utanmıyor musun? neden tepki yöneltemiyorsun bu olanlara?

  (bkz: 3 nisan 2024 pfdk kararları)
App Store'dan indirin Google Play'den alın