• ali ismail korkmaz yavşaklıklarından tiksiniyorum. şike davası olmasa hepsi susuyor olacaktı. hadi tamam bazı nedenlerden ötürü bu kadar bilendin hükümete. kulübünün iktidara en yakın kulüp olduğu gerçeğini de göz ardı ediyorum. ulan dingiller ali ismail korkmaz fenerbahçe yıkılmaz ne demek. ulan o çocuk fenerbahçe için mi canından oldu. daha 19 yaşında düşlerinde özgür dünya. bak ne güzel başladın. o sonuna neden fenerbahçe yıkılmazı ekliyorsun. oradaki fenerbahçe yıkılmaz şike davasıyla ilgili. ne alakası var ali'nin bu olayla. ali ismail korkmaz üzerinden prim yapmaya çalışmaları tamamen şerefsizlik.
 • biraz önce benim kız geldi içeri "baba ya bi çocuk apartmanın önünde serenat mı yapıyor, şarkı mı söylüyor anlamadım" dedi.
  "nasıl ya, kime serenat yapıyormuş" dedim klasik baba refleksiyle.
  pencereyi açıp baktım, bir çocuk merdivenlere oturmuş, kulağında kulaklık acıklı bir şeyler söylüyor, boynunda fener atkısı.
  acıdım ya. evdekilere de söyledim, dokunmayın çocuğa söylesin şarkısını diye.
 • bana 3 sene önce kadıköye giderken yaşadığım bir olayı hatırlatmıştır. 3 sene önce taksilerle kadıköye doğru gidiyorduk biyerde trafik tıkandı ve taksilerden inip stadyuma doğru yürümeye başladık. ağır adımlarla yürürken sağ taraftan bir fenerbahçe tarafları bana bira şişesi atıp kaçmıştı. omzumda bira şişesi patladıktan sonra etrafa baktım ve arabanın içinde fenerbahçeli bir baba-oğul gördüm. çocuk 15 yaşlarında babasına sarılarak korkudan ağlamaya başladı babasıda camları kapatıp kapıları kilitledi. ben onlara baktım onlar saldırıp camlarını kırıcam sanıyordu. peki ben ne yaptım ? çocuğa gülümseyerek el sallayıp saçlarımın arasına giren cam kırıkları temizleyerek yürümeye devam ettim.

  peki benim yerimde bir fenerbahçe taraftarı olsa ne yapardı ? camları kırar arabanın içine tükürür küfür ederek araca vurmaya başlardı. peki ben istesem yapamazmıydım evet yapardım ama bi daha o çocuk maça gelemez ömrü boyunca galatasaraylılardan nefret ederdi. şimdi bi düşünün 4.leventte kafasına meşale atılan galatasaraylı bir çocuk fenerbahçe hakkında ne düşünüyordur ? yada 2006 senesinde bağdat caddesinde suratına zincirle vurulup ağır yaralanan 18 yaşındaki çocuk ?

  bi düşünün ilerde daha neler olacak ?
 • valla en az fenerbahçe futbol takımı kadar ballıdırlar. düşünsenize galatasaray juventus maçı öncesi bir çoğu juventus forması, atkısı almış, maç günü bağdat caddesi'nde, ataşehir'de, kadıköy'de dolaşıyorlardı. tam atkılarla işleri bitti sanırlarken juventus ile trabzonspor eşleşti. bunlarda bu şans varken seneye tekrar juventus'la eşleşirsek kimse şaşırmasın. maksat bu ballılar atkılarını kullansın.
 • five stages of grief yani acının beş aşaması. bakalım şu anda fenerbahçe taraftarı hangi aşamada?

  1. denial and isolation yani inkar ve kendini gerçeğe izole etmek: ne oldu ilk gün? herkes diyordu aziz yıldırım ovlum bu kolay mı içeri almak öyle. hem kimse bir şey yapamaz. üç büyük takımdan biriyiz.

  2. anger yani öfke: hepsi aziz yıldırım'ı bitirmek için kurulan komplolar bunlar. ergenokan olayı felan. dış güçler. hem niye sadece fenerbahçe herkesin maçları izlensin.

  3. bargaining yani pazarlık: şimdi hangi takım temiz ki? herkes ak kaşık bi tek fener mi suçlu? diğerlerine niye bakılmıyor? 93 te 8*0 galatasaray kazandı ona da bakılsın. herkese bakılsın madem bize bakılıyorsa. ( şu anda üçüncü aşamada fener taraftarı)

  4. depression yani depresyon: henüz bu aşamaya gelmedi ezikler. bi kaç güne basına yeni belgeler servis edilirse başlar.

  5. acceptance yani kabullenme : bu da en son aşama. suçları kesinleşiğ ligden düşünce hepsi diyecek cezamız neyse çekeceğiz diye. temizlendik diye.
 • ifşa edilen kişilerin bir kısmı tutuklanan 13 kişinin içindedir, bir kısmı da normal olarak değildir ki çektikleri aptal selfieler ve yazdıkları salakça yorumlar yüzünden isimleriyle cisimleriyle cümle aleme rezil olmaları o saf süt bebe kesime yeter bence. 7 önceden sabıkalı harbi hırsızı çakalı düşersek geriye kalan 6 kişi şu "yaktık, yağmaladık, talan ettik" vs. tarzı twitleri atanlar olsun yeter. sonuçta sanal kayıtlar işin başlangıcı, bir de işin güvenlik kamerası kısmı var. o twitleri atanların bir kısmının sabıkası da olabilir fakat bana yaşı genç, sözüm ona delikanlı fakat mal taraftar gibi geldiler. o yüzden 7 sabıkalı ile 6 diğeri ayırdım. 13 kişi tutuklanmış yani kaçarı yok, bence güzel bir sayı, umarım devamı da gelir.

  o aşağılık twitleri ve fotoğrafları atanlara sorsan sözde gezici falandır, tayyip'i hiç sevmezler, atatürkçü geçinirler, aziz başkana taparlar vs. son toplumsal olaylardan sonra şımardılar işte ama elma ile armudu karıştırıp çok yanlış kayaya çarptılar bu sefer. moda oldu amına koyayım yakmak, yağmalamak, camı çerçeveyi indirmek ama biz kimseye benzemeyiz, adamın götünden kan alırız. boş caddeye haber vermeden baskın yapmışız diye laf atmışlar ama kendileri savunmasız bir dükkanı habersiz yağmalarken iyiydi, götleri yeseydi haber verselerdi cadde store'de buluşalım kozlarımızı paylaşalım diye ama yemez tabi.

  galatasaray türkiye'dir sözünü çok severim, fransız olmamıza yönelik ithamlara da ayrıca gülerim çünkü en azından istanbul için genellemenin dibine vurursak burjuvazi takımından gelen ve elit takılan burnu havada kesim kadıköy ahalisi olan fenerbahçeliler, "sessiz çoğunluk" ise galatasaraylıdır. dediğim gibi bu bir genelleme fakat iddiamın sonuna kadar arkasındayım. kadıköy'den cimbom old boys çıkmaz, bunlar anca gezi olaylarında konsepti tamamen yanlış anlayıp kalkan götleri sayesinde yüz kişi toplanıp bir dükkana dalacak kadar cesurdurlar ama beğenin ya da beğenmeyin onların sosyoekonomik ve sosyokültürel seviyesine denk olan biz galatasaraylılar görece daha azız, sucu reis, veysel başkan ve niceleri önderliğindeki ultraslan çok daha fazlalar. zaten o yüzden gezi olaylarına önce bir katılacak gibi olup sonra da vazgeçtiler, hatta yine bu yüzden yönetim biz azınlığı belki biraz kırmak pahasına sessiz çoğunluğa ilişkin açıklamalar yapıyorlar ama beğenelim ya da beğenmeyelim durum bu. galatasaray türkiye'dir, galatasaray halkın takımıdır. özellikle de istanbul için bu durum daha da geçerlidir. bu açıdan evde zor tutulan %50 benzetmesi gerçekten uygun kaçıyor benim bakış açıma göre. iş yağmaya kırmaya dökmeye gelirse sadece malda kalmaz leeds taraftarlarına yönelik olduğu gibi canlarını da kaybederler. temennim bu değil ama bu gerçeği ne yazık ki değiştiremem.

  fenerbahçelinin biri demiş, neymiş efendim onlar da baskın yapacakmış ama basacak yer bulamamışlar da semtimiz yokmuş bizim vs. doğrudur, cadde bebeleri gibi kadıköy yuvamız bu kadar bariz değil. maçası sıkan bağcılar'a, gaziosmanpaşa'ya gitsin galatasaraylı kürtlere ve doğulu vatandaşlarımıza bulaşsın o zaman da alsınlar üçün birini ama beyoğlu ve mecidiyeköy artık sembolik ve turistik kaçıyor bu açıdan kadıköy'e göre, doğrudur.

  fenerbahçe taraftarı budur işte, bir anlık aptallıkla ancak mala zarar verirler ama her ne kadar tarzları sözlük çoğunluğu olarak hoşumuza gitmese de ultraslan mensubu galatasaraylılar bizim için gerçekten büyük ve çılgın bir güç. gfb falan bok yesin yani hem organizasyon hem de holiganizm açısından. kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir dünya dolusu neferimiz var bizim. o yüzden fenerbahçe taraftarı hem de bu kadar utanılacak bir bok yemişken laflarını iyice dikkatli seçsin, iş sokak kavgasına dönerse fena haşat olurlar, bence kadıköy'de elit elit takılıp twit atmaya, selfie çekilmeye devam etsin bu korkak tavuk sürüsü.

  akıllı olun lan!
 • anlaşılan 3 kasım 2016 fenerbahçe manchester united maçı galibiyeti gözlerini biraz kör etmiş:

  --alıntı--

  asli itibariyle mevzu manuyu yenmek degildir. 3 buyukler tarihi boyunca barca real juve inter milan arsenal chelseayi defalarca malubiyete ugratti. ama bu maclari genellikle ortada gecen bir mac sonucunda yapti. bu maci ozel kilan durum 70 dakikada 2dk boyunca oley cekilmesi. manuya top gostermeyip 3. ve 4. golleri kacirmak. dedigim gibi manuyu yenersin. ama asagilamak, rezil etmek, yerin dibine sokmak her zaman olan seyler degildir. rooney bi ara oley cekilmesin diye bariz faulle durdurdu pozisyonu. o yuzden dun gece benim coluguma cocugumu anlatacagim bir mac oldu. biz manuyu yendik diye degil, top gostermedik, yerin dibine soktuk, oley cektik, ibrayi cileden cikardik diye anlatacagim. (uzatmalarda azap sicmamiz disinda.)

  --alıntı--

  kaynak:ekşisözlük

  maçın topla oynama oranı %30-%70 manu lehine
 • ekşiden caza niye gelmedin yazmış
  --- alıntı ---
  2864.kendileri hakkında bir deney yaptım, bulgularım şunlar:

  *deneklerin %80'i kendi sahalarında berabere kaldıkları her takımdan derbi maçında beraberliğe sevinen taraftar diye bahsediyor.

  *deneklerin tamamına yakını ligde yalnız olduklarını düşünüyor.

  *denekler, zihinsel aktivitelerinde herhangi bir problem olup olmadığı araştırılmak için birtakım basit dört işlem sorularına tabi tutuldu. çoğu soru doğru ve tepkisiz yanıtlanırken 2-2 sorusuna saldırgan davranışlar sergilemeleri, 2-2'ye bir işlem olarak değil, bir skor olarak alerjen tepki gösterdikleri yönünde not düşüldü.

  *deneklere yöneltilen "süper ligde toplam kaç şampiyonluğunuz var?" sorusuna bir kısmın 17, bir kısmın 18, bir kısmınsa 19 cevabını vermesi tutarsız bir sonuç verirken, %3'lük kısmın "şikeli mi şikesiz mi?" diye sorması içlerinde bazılarının hâlâ espri yapabilme yeteneğinin var olduğunu kanıtladı.

  *deneklerin fanatikliklerinin, takımlarının başarılarıyla negatif yönlü korelasyon gösteriyor.

  *deneklerin %90'ı "fenerbahçe'li beş futbolcu söyleyin." sorusuna ilk alex'le başladı.

  *deneklerin soru aralarında yaptıkları "6 kasımda 6-0", "onlar da uefa kupasından bahsedip duruyorlar", "trabzonspor'a olan ilahi adaletin tecellisidir", "başkanımız haksızlığa uğramıştır" benzeri yorumlar, sorularla ilgisi olmadığı gerekçesiyle veri olarak değerlendirilmedi.

  *deneklerin "en çok nefret ettiğiniz takım hangisi?" sorusuna %87'lik güçlü bir oranla bukalemunspor yanıtını vermesi, 'lig dahilinde halüsinasyon' olarak yorumlandı ve belirsiz cevap gerekçesiyle ilgili cevaplar yüzdeye dahil edilmedi.

  *deneklere son olarak sorulan: "sorulara içtenlikle yanıt verdiğinizi düşünüyor musunuz?" sorusuna %100'ünün evet cevabını vermesi doğru var sayılıp, şike alışkanlıklarını saha dışına taşımadıklarını desteklekledi.

  bu entry %90 oranla klasik bir cazla noktalanacak.

  --- alıntı ---
 • zuhahahahahahaha bunları trollemek neyin aşırı eğlenceli bişey yav, gerçi bu biraz ufak çaplı oldu ama... bugün bunların kale hesaplarına, fenerist ve 12numara'ya, şöyle bir twit attım.

  https://twitter.com/...s/648835183966318592

  fenerist atlayıp rt'ledi

  http://i.hizliresim.com/D9V9D3.jpg

  her geçen dakika rt fav filan alıyor pek menşın gelmedi ama bir tanesi çok hoşuma gitti....
  http://i.hizliresim.com/kJ3J99.jpg

  aziz harbi inanılmaz adam ya bunları nası yolduğu belli yolunacak kaz bunlar aq zuhahahah
 • 3 aralık 2016 fenerbahçe beşiktaş maçında bir ara şey diye bağırdılar.

  i.ne çarşısı
  g.t taraftarıııı
  p.ç süleeeeeeymanı
  skim ananı
  .mına kodumun kartalııııı ooooo

  lan bu tezahürat sözlerinden de anlaşılacağı üzere süleyman seba zamanında yapılmış bir tezahürattı. duyanlar hatırlamıştır zaten.

  adamlar bildiğin 90's takıldı ya la tribünde şlkjhsdkjasgdkgsdjashgdjahdskalsjalsdakdsşa

  oysa mis gibi tezahüratınız var söylesenize "vura vura vura kıra kıra kıra gidiyoruz amsterdam'a" :(

  ----------------

  bir de efendim lafa geldi mi, "ama bizim uefa kupamız var" diye kendi kıt akıllarınca dalga geçerler ama her sezon nedense bu kupayı almaya and içerler ve geçtikleri her turdan, kazandıkları her maçtan sonra zafer sarhoşu olurlar...

  (bkz: fenerli kafası)

  neyse sow'un attığı rövaşata gollerini tebrik ederken,entrymi de şöyle bitireyim... :(

  iɯɐ uiuɐuɐ ǝɔɥɐqɹǝuǝɟ
 • işine gelmediği zaman, hasan kabze kapağına konu olan gole, cordobanın şikesi diyebilecek kadar yaratıcı oturma organına sahip;

  16 dakikalık duraklamaların sonucu oluşan soğumadan dolayı maçı kazanamadığını ileri sürebilen ama bu uzatmayı oynayan ve bu periyotta attığı golle şampiyon olan bir galatasaray olsaydı, "16 dakika maç mı uzar?" diyeceği kesin olacak kadar mızıkçı;

  tarihle ilgili konularda araştırmaya önem vermeden muhtelif anatomik organlardan sallamaları sahiplenecek kadar bilinçsiz (bkz: fenerbahçeyi şükrü saracoğlunun kurması)
  (bkz: o stadın 1 liraya alınmış olması) (bkz: kurtuluş savaşı tarihi hakkındaki palavralar) ;

  kendisinden başka kimseye saygı göstermeden herkesin kendisine saygı göstermesini bekleyecek kadar şaşkın;

  fair play ve adab-ı muaşeret çerçevesinde birbirine saygılarını gösteren kulüpler arasında kutsal ittifak olduğunu iddia edecek kadar münasebetsiz ;

  (bkz: rıza efendi iki ekmek bir süt) ve (bkz: cobarde gallina ortega) ve pek tabi ters açtıkları pankartlarıyla genel eğitim,eğilim ve kültürleri hakkında fikir veren;

  tuvalet kağıdı gazeteciliğini ilke edinmiş bir kısım medya tarafından kasıtlı bir biçimde gaza getirilip işletildiğini fark edemeyecek kadar analiz yeteneği yüksek (!) taraftarlardır.
  allah başka keder dert vermesindir.

 • galatasaray taraftarının birebir aynısıdır. x sene yaşadım y kişiyle tanıştım gibi argümanlara gerek kalmadan çok rahat söylenebilir ki aynı havuzdan gelen 20 milyonluk bu iki ayrı grup istatistiksel olarak birbirine oldukça yakındır. taraftar olmak için çok ciddi karakter analizleri, zeka testleri, yetkinlik sınavları yapılmadığına göre, iki takım taraftarları arasında dil, din, ırk, mezhep, coğrafya, eğitim sistemi gibi temel farklılıklar da olmadığı için sayısı bu denli yüksek insan gruplarının toplamı diğerinin neredeyse kopyasıdır.

  bu iki kulübün rastgele seçilmiş 100'er üyesine bakarsanız sonuç çok fark edebilir ya da kuruldukları günlerdeki ilk 1000 taraftarını incelerseniz de ortaya çok farklı veriler çıkabilir. ancak yüz yıllık bu kulüplerin şimdiki taraftarlarının totaline baktığınızda göreceğiniz durum birebir aynı olmalarıdır. bu kişiler arasında bireysel olarak da pek bir fark yoktur çünkü aynı ailede abi fenerliyken kardeş cimbomlu olabilir. anne galatasaraylıyken baba feneri de destekleyebilir. siz çıkıp gördüğüm tüm fenerliler çirkefti derseniz annenize ya da kardeşinize çirkef demiş oluyorsunuz aslında bunu kaçırıyorsunuz. hadi anam babam hariç, eşim dostum ortağım hariç dediniz peki kim bu rakip taraftar? aziz yıldırım fenerbahçe taraftarı olacağım diyene "ne kadar çirkefsiniz" testi mi gönderiyor önce? ya da tt arena'ya kombine alırken bir zeka testine mi tabii tutuluyorsunuz? beşiktaş kongresinden önce millete favori tiner markaları mı soruluyor?

  taraftar gruplarının farklı tepkiler vermesinin sebebi tamamen onların yönlendiren kişilerin ve olayların farklılıkları, başka bir şey değil.

  aziz yıldırım gibi başkanımız, mahmut uslu gibi yöneticimiz olsa burada bambaşka şeyleri konuşuyor olacaktık. aynı şekilde metin oktay, alparslan dikmen gibi adamlar fenerli olsalardı bambaşka bir fenerbahçe taraftarı görüntüsü olabilirdi. bugün kadıköyde daha az küfür varsa bu onları yönlendirenle ilgili, tt arena'da biz daha iyi koreografiler yapıyorsak bu da 20 milyon cimbomlunun hepsinin mekanik, statik, fizik bilgilerinin üst düzey olmasından dolayı değil bu organizasyonu yapan 20-30 taraftarımızın şahsi yeteneklerinin aynı şeyi deneyen fenerli elemanlarınkinden daha iyi olması. biz kuruluş felsefemiz olarak nasıl avrupa'yı daha önde görüyor, bir üst tura çıkabilmeyi bir derbi galibiyetinden önde görüyorsak bu da bizim geçmişimizle ilgili. fener avrupa'da senelerce fırtına estirse, bizim elimizde sadece dandik derbi galibiyet rekorları kalsa bu sefer de biz elimizdeki tek şey olan buna sarılacaktık, bütün sezon yatıp tek bir fb galibiyetine tav olacaktık. yarın bir gün bu sözlükten onlarca milyarder çıksa ve kulübü sahiplense bir anda biz daha zengin gözüken kulüp olabiliriz. ülker fenerle değil de bizimle birleşse, biz bedavadan eurolig lisansına sahip olsak bu sefer de fenerliler "kupaları şirketlere bırakmayalım" diyeceklerdi. biz medyada, federasyonda, pfdk'da güçlü olsak bizim borumuz ötecekti, feneri bu beceriksiz yöneticiler yönetseler şimdi onlar bilezik satıyor olacaktı. senelerce biz de müthiş travmalar yaşasak, şampiyonlukları son saniyelerde kaybetsek, yeter la şike mike bi şekilde şampiyon olalım diyen yöneticilere sahip olabilirdik, bunun sonucunda 3 temmuz da aynı şekilde bizim başımıza gelseydi, bu yöneticiler hükümete yanlayıp ihaleyi cemaat'e kitlemeye çalışıyor olacaklardı. sosyal medyadan, taraftar gruplarından herkes de bu dahice çözüme eyvallah deseler şu an ortalık "bize komplo kurdular:(" diye gezen cimbomlu dolu olacaktı. bunun gibi milyonlarca örnek verilebilir, yeterlidir sanırım.

  olay sadece sayıda değil; 20 milyonluk bayern münih taraftarıyla 20 milyonluk bizim taraftar arasında çok ciddi fark olabilir, normaldir. 100 kişilik izmir atatürk lisesi taraftarıyla ile komşusu 100 kişilik izmir cumhuriyet lisesi taraftarı da bambaşka olabilir. ama 20 milyonluk galatasaray ile fener taraftarı farklı değildir. 50.000 binlik stadyumlarımıza gelen taraftar grupları ve onların amigoları farklı olabilir, tezahüratları yazan 3-5 kişilik çekirdek kadrolar farklı olabilir, basındaki paralı askerler farklı olabilir, futbolcularının ahlak durumları farklı olabilir ama 20 milyonlık büyük grup totalde aynıdır.
 • 100 bin ytl'ye '6-0' hatırası!
  kaynak : http://www.sabah.com.tr/...DE2C056D91487B1.html

  fenerbahçe taraftarı ozan cabbaroğlu, 6 kasım 2002'de sarı-lacivertli takımın galatasaray'ı 6-0 yendiği maçın biletini satışa çıkardı. sahibinden.com internet sitesine ilan veren cabbaroğlu bilete 100 bin ytl isterken, "manevi değeri çok yüksek olan bu değerli bileti satmak beni çok üzüyor. fakat ekonomik koşullar beni bu kararı vermeye itti" notunu eklemeyi ihmal etmedi.

  benim kendisine bir önerim var. eğer öyle bir enayi bulabilirse bir internet sitesi kursun. mesela http://www.bizkaclirayız.com
  madem manevi değeri çok yüksek niye satıyorsun ? hani varsa yoksa o maçtı herşey.
 • dün akşam yani 24 nisan 2011 bucaspor fenerbahçe maçı sonrası sokaklarda tur attılar arabalardan sarkıp kornalara bastılar, sevindiler bağırdılar....
  allahım biliyorum seni sadece işim düşünce hatırlıyorum ama bir konuda maruzatım olacak. bu fenerbahçe taraftarını görmektesin. başlarından daha önce 2 kez ibretlik hadiseler yaşandı. işine karışmak gibi olmasın ama bunlar galiba ibret almamışlar hala bildiğini okumaktadırlar. hala dereyi görmeden paçaları sıvamaktadırlar. tabi sen her şeyin iyisini güzelini bilirsin ama yinede hatırlatmak istedim. hani olur da bunları da göz önünde bulundurursan sevinirim. (amin)
 • 17 mart 2012 fenerbahçe galatasaray maçı nı nevizade aslanım'da benim gibi 2 fanatik arkadasımla izledim. gerektiginde fanatik gerektiginde holigan diye nitelerim kendimi ama asla kendini ve ne yaptıgını bilmez bi adam olmadım en azından cabaladım. okumus etmiş gormuş geçirmiş bir türk genciyim. neyse reklam yapmıyım. mac esnasında ilk golden sonra aslanım'ın ust katında, kendini bilmez ve oraya bizi tahrik etmeye mi dayak yemeye mi geldikleri belli olmayan 2 3 lavuk danalar gibi goooool koyduk muuu gibisinden bagırmaya basladı ve aslanım karıstı. linç ortamı olustu ama orda bile galatasaray'lı durusu gosterildi garsonlar eşliginde adamların cıkmasına izin verildi ki yanlarındaki kız arkadasları bile cevap veriyodu bize. aradan 5 10 dakka gecti bunlardan biri geri gelip bizden birileriye atısmaya basladı ve alkolunde etkisiyle atan şalterim beni ayaga kaldırdı. garsonları ve kalabalıgı yararak kendisini tuttum ve hayatımda ilk defa bir fenerbahce taraftarını hakkını vererek saglam bir şekilde dovdum. hatta oyle dovdum ki arka masada oturan benden yaşca daha genc bi grup tarafından takdirle karsılandım. yaptıgım ne kadar dogru tartısılır ama oraya gelip o kadar insan arasında gool diye bagırıp delikanlılık ve aptallık arasındaki ince cizgiyi tutturamazsan ben dovmesem baska bi 10 kişi ırzına geçer adamın. he ayrıca erenkoyde oturan ve bana gelicek olan yanımdaki arkadasımda maç gunu oglen saatlerinde caddede montunun onu kapalı olmasına ragmen altından sarı kırmızı forması gozukuyor diye taksi beklerken kendini bilmez 4 5 fenerli tarafından hırpalanmıstı geldiginde kıpkırmızı gozleri dolu doluydu sinirden. onunda etkisi oldugunu dusunuyorum.

  buda boyle bir anımdır.
 • herkes kendi sevdasından sorumlu deyip, çok kaale almadığım bir topluluktur.gel gelelim ki bazen hiçbir fenerliyi kaale alıp galatasaray- fenerbahçe ana temasındaki ağız dalaşına girmeyen beni bile dayanamayıp cevap verme zorunda bırakanları mevcuttur. tabi sonrasında attığım kahkahalara vesile oldukları için teşekkür ederim kendilerine. bugün internette* vuku bulmuş bir dialogu sizlerle paylaşacağım, birlikte eğlenelim.

  ismini vermek istemediğim bir fenerbahçeli--> kısaca fbli

  fbli: arkadaş bi takımda bu kadar mal olamaz ki...1 sene yenemedin,2 sene yenemedin 10 sene de mi yenemezsin...mal mıdır nedir bu takım...

  essgi (dayanamayarak) : 1 sene alamadın 2 sene alamadın 27 sene mi alamazsın bir kupayı?

  fbli: bahsettiğimiz takım kupa değil... (kapasite bu kadar. çok şey beklemişim.)

  x bir gsli : (senin gibi düşünürsek) siz de hala pendiği yenemediniz???

  fbli: şimdi 6s mal bi takımdır çünkü avrupa şampiyonluğundan trömsö gibi kasaba takımına yenilecek hale gelmiştir...başarı; istikrar demektir bu bir...iki;evet fenerbahçe'nin avrupa'da çeyrek finalden başka başarısı yok,bi de manchester united evinde 40 yıldır yenilmiyordu onu yendi...neden yok hiç araştırdınız mı..?fenerbahçe 5 kez avrupa'ya gitti çeyrek final oynadı...6alatasaray 20'den fazla avrupa'ya gitti ;avrupa'nın 2. kupasını aldı...demek ki biz gidip o kadar sene oynasak daha farklı olacak ki emin olun olacak... (arkadaş çözmüş olayı)

  essgi: hiç tanımıyorum sizi, fakat benim okuyabildiğim bir yerlere benim takımım için ne mal yazabilirsin ne 6s. hea 6 yazarsın gerçi o ezikliğinizin dışa vurumu olur aynı sekilde f7 falan yazarız olmadı ama gerek yok sanıyorum.ayrıca 20 sene gitmişiz de siz 5 kere gitmişsiniz de ıvır zıvır oraya gidebilmek de marifet bir başarı gerektiriyor sanıyorum. babamızın parasıyla yapmıyoruz böyle işleri. iyi akşamlar.

  fbli: bakın ezgi hanım...sizi içeri alırım...benim canımı sıkmayın...
  *
  essgi (yaklaşık yarım saatlik gülme krizinden sonra): pardon? zahmet olmazsa evden alın o zaman, içeri almak nedir ya, hayırdır? galatasaraylılığını savunmak suç unsuru mu teşkil ediyor haberimiz yok? fazla kw izliyoruz sanırsam...

  hayır, gülmeyip ne yapacağımı şaşırdım. ben sıfat bulamıyorum. istedim ki, dialogu birebir paylaşayım benim yerime o kendini anlatsın sizlere. *

  çok şükür galatasaraylıyım

  düzenleme: imla
 • kendilerini kutlamamızı söyleyen galatasaray taraftarlarını okuyunca aklıma zamanında bir forumda okuduğum -ulaş bayam'ın yazdığı- şu yazı gelen, hiç bir zaman ebedi dostumuz olmayacak ve hak yiyerek kazandıkları başarılarını hiç bir zaman tebrik etmeyeceğim güruhtur.

  --- alıntı ---
  "dostluk mu?"

  biz hiç "rakibiniz" olmadık.
  rakip saymadık…
  eskişehir’den 4 yemekten farkı olmadı hiç sizden yediğimiz 4’lerin.
  dostunuz hiç olmadık…
  zira, alınları yarılan teknik direktörler bizimdi.
  korner kullanamayan, kafasına gözüne telefonlar yağan futbolcular bizimdi.
  pusular kurulan, kafalarına lavabo parçaları atılan, iğrenç pisliklerinizle dolu poşetlere maruz kalan
  dizine kadar çamur içinde stada sokulan, emirlerinizle coplar yiyen taraftarlar bizimdi.
  maçlardan sonra kilometrelerce yol yürütülen,
  stadınızda aç susuz bırakılan,
  tahrikler edilip, çileden çıkarılan,
  8-9 yaşlarında, bizim kardeşlerimizdi
  üstündeki formaları dövülerek alınan...

  "şeref" tribününüzde küfürler edilen, tehdit edilen, bizim yöneticilerimizdi.
  kazanılan her başarısına gölge düşürülmek istenilen,
  her şampiyonluğun arkasında bir çamur bırakılmaya çalışılan,
  bizim "tesadüflerimizdi"…

  sizinkine oranla "gecekondu" diye tabir edilen, lakin; avrupa’nın en güzel
  ambiyansına sahip olan bizim stadımızdı.
  nasıl ve ne şekilde bile yapıldığını beyinlerinizin bir türlü kavrayamadığı, size göre
  "devletin yaptığı", bize göre ali sami yen gibi istanbul’un en değerli arazilerinden
  birinden vazgeçilerek yaptırılan aslantepe bizimdi.

  komplekslerinizle, sindirilememişliklerinizle, ezilmişliklerinizle koca bir 100 yıl…
  bir tarafta bütün tarihi, bütün övünç kaynağı sadece galatasaray galibiyetleri
  üzerine kurulmuş bir kulüp…
  eşi’nin dost’unun doğum tarihlerini aklında tutamazken,
  6 kasım’ı adı gibi ezberlemiş,
  ve hala her rüyaya dalışında terler içinde uyanıp, düşlerinde bile galatasaray galibiyeti
  gören bir kulüp ve onun seyiricisi…

  diğer tarafta, hala sorsanız 5-1’lik maçın tarihi dâhil, hiçbir fenerbahçe maçının tarihini
  hatırlamayan bir kulüp ve onun taraftarı…

  çünkü 3 maç kazanıp "prens" olarak anılmadı adımız…
  veya "cumhuriyet" kurmadık, cumhuriyet’imizin üzerine.
  unutmadık tarihimizi…
  sahip çıktık değerlerimize…
  kimi zaman onlar metin gibiydi.
  bizler karıncaezmez…
  milyon dolarlık takım diye övünmedik kendimizle.
  renklerimizle, tarihimizle, şanımız ve şerefimizle övündük.
  dünya starları getirmedik "çokyüzmilyona"
  dünya starları yarattık "üçbeşmilyona"...

  dövmedik sporcularımızı...
  taşlamadık takım otobüsümüzü...
  basmadık tesislerimizi...

  bizler;
  unutmadık hiç bize emek verenleri…
  unutmadık gidenlerimizi.
  ne metin’i, ne karıncaezmez’i, ne alpaslan dikmen’i…
  kral hakan şükür’ü…
  büyük kaptan bülent’i

  elma ile armut karışmasın birbirine...
  rakibimiz olabilmek için biraz daha çaba gösterin…
  "spor kulubü"yseniz starlar yaratın içinizden..
  belki ulaşırsınız o zaman şanlı tarihimize...

  komplekslerinizle, ezilmişliklerinizle nice 100.yıllara…
  dostluk mu?...
  güldürmeyin….

  ulaş bayam

  --- alıntı ---
 • ilk baktığın zaman farklı bir şeyler görürsün. rengidir, formasıdır, armasıdır bu ama farklıdır. kimisi başarısına, kimisi bir futbolcusuna tutulur. diğerinin derdi hayattan uzaklaşmaktır sadece. tutunacak bir daldır. sığınacak bir liman, övünecek bir başarıdır yeri geldiğinde. güçtür, aidiyettir aslında çoğunlukla, belki kimseye duyamayacağın. bu işi anlatmak aşktan ötedir zira bir kıza aşık olursun ama karşılık almazsan bir süre sonra unutursun. yani bunun adı sadece aşk değildir. platonik sevdanın tarifidir.

  işten sıkılırsın, parasızlıktan sıkılırsın, paran çoktur yapacak işin yoktur hayattan sıkılırsın maç izlemeye gidersin. takımın galip gelir o gece rahat uyursun. afyondur gerçekten. unutturur, güldürür, mutlu eder, kahreder, ağlatır. geçinmesi zor bir sevgilidir ama çile ile yazılmış bir sevdadır.
  parasız halde bir bilet arar, gider bir forma alır. şehirden şehre, ülkelerden ülkelere yolculuk yapar. dayak yer, dayak atar. futbol sevdalısı olmak budur. bunun adı taraf olmaktır, taraftardır.

  onun gözünde sevgilisi her zaman iyidir. kötülüğün yanından geçmez, geçemez. aslında hep en iyi yerde olması gerekendir ama diğerleri onu çekemiyordur. fesat vardır bu işlerde. engellemeler vardır. yoksa nasıl olmasın ki? daha ne yapılsın ki?

  platonik sevda budur. sevgilisinin aslında olduğu kişiyi göremez, görmez. kötü gerçekler karşısına teker teker çıktığında önce komplo teorileri arar bünye, ona buna saldırır. yalan olduğuna inanmak için bahaneler arar. sonra “lan yoksa?” der, gerçekler acıtmaya başladığında “ama”lar başlar içinde. ama “onlarda yapıyordu, diğerlerinin hiç suçu yok mu? neden biz?” der. ama aslında sevgili göründüğü kadar masum değildir. bu işin sonu ayrılıktır. acıdır.

  şike konularıyla ilgili tek üzüldüğüm konu budur. fenerbahçe için, sivasspor için, eskişehirspor için, hangi takım için olursa olsun; aşından ekmeğinden arttırmış, para harcamış, emek vermiş taraftardır tek üzüldüğüm. bir galatasaray taraftarı olarak ancak bu kadar empati kurabilirim. gerisi içinse söylenecek çok şey var ama ne söylesek boş. kimine göre cemaatin hesapları, kimine göre şahsi düşmanlıkların hesabı, kimine göre o, kimine göre bu. taraftar tüm bunları tartışırken unutmasın; aslında hiçbir şey bizim düşündüğümüz gibi değil. evet bunu zaten biliyoruz ama neden biz demeyin, tam aksine benim aşkıma, sevdama, emeğime leke sürenler siktirsin gitsin diyin. daha fazla aldatılmak daha mı iyi? bu tiyatroyu, hırsızlığı salak gibi izlemek daha mı iyi? benim onurumu lekeleyenler nereye giderse gitsin, takımımda alması gereken cezayı da alsın. ama önceden de yapmışlardı. evet; futbol oynanmaya başladığından beri şike yapılıyor. bundan sonra da yapılacak. önemli olan bu aldatmanın, şerefsizliğin ne kadar azalacağı. ama sen önce şu sınavını ver arkadaş. öğretmenine onu bunu şikayet etmeden, kendi suçunla, masumiyetinin bozulmuşluğunla yüzleş. utan önce. arman ne hale geldi bak? şerefin yerlerde. sıra onlara da elbet gelir.

  şimdi soruyorsun kendine, neden herkes düğün halinde? sor bakalım kendine neden? platonik bir sevdanın adıdır taraftar olmak; zor iş vesselam.
 • kapalı store kepenklerini tekmeleyerek meşale atarak içlerine gireni çıkarmaya çalışmış hıyar topluluk. görüntüleri izlerken aklıma geldi. kadıköy'de ki derbide içeri saklanacaksın aslında . biz yine çakarız bunlara kesin. bunlar yine gelir mağazaya gireni çıkarmak için tam böyle tekmelerken kepenkleri bir açacaksın içerisi full galatasaraylı ondan sonra saldır cimbom ok lets go. dur ben bu konu hakkında nurettin kantarelli beye mail atayım.