• 1
  sözlüğümüzde,

  (bkz: hamza hamzaoğlu istifa)
  (bkz: riekerink istifa)
  (bkz: mustafa denizli istifa)
  (bkz: #tudoristifa)

  gibi başlıklar ve benim şu an aklıma gelmeyen daha niceleri mevcutken ve bu başlıklara entry girilebiliyorken,

  (bkz: fatih terim istifa)
  (bkz: #fatihterimistifa)

  gibi başlıklara entry girilemiyor olması son derece tuhaf! dolayısıyla ben de mecburen bu başlığı açmak zorunda kaldım.

  bir taraftar olarak; bir isteğimi, bir dileğimi dile getirmek istiyorum. galatasaray sözlük'ün de bunu yapabileceğim en doğru yer olduğunu düşünüyorum. bilemiyorum, belki bu entry'im de silinecek ve belki bu başlık da yoruma kapatılacak. ancak ben daha fazla bu dileğimi içimde tutmak istemiyorum ve bu şekilde dile getiriyorum.

  daha ne kadar rezil olmamız gerekiyor bu eylemin gerçekleşmesi için bilmiyorum ancak en kısa zamanda olmasını temenni ediyorum.

  yaşasın fikri hür, vicdanı hür galatasaray!
 • 7
  fatih terim'i istifa ettirecek senaryo bulunmadığından dolayı muhtemelen gerçekleşmeyecek durum. hele ki yeni gelen yönetimin kovmayacağı* o kadar barizken ne olursa olsun kafamda istifa edeceğini düşündüğüm bir senaryo bulamıyorum. 22 eylül 2021 kayserispor galatasaray maçı an itibari ile 3-0. bu maç 4-0 ya da daha kotu bitse dahi, bırakın istifayı, maç sonu çıkıp, oyuna, kendisine dair hiç birşey söylemeyeceği çok net.
 • 11
  hiçbir zaman söylemeyeceğim, söylemekten dahi imtina edeceğim cümle. bu da hocaya olan sevgi ve saygıdan kaynaklı bir durum.

  hocam siz de allah aşkına kendinize gelin yalvarıyorum. sizi siz yapan özellikleri hatırlayın. yapamıyorsanız yapacak olan birisinin önünü açın da diyemiyorum. bizi de ikiye böldün hocam.

  bazen sizi kaçırıp yerinize yossi kohen misali sizin başarısız bir kopyanızı koydular diye düşünmüyor değilim. yapmayın hocam. bırakın şu pas futbolu inadını artık. inat vallahi güzel bir şey değil ya.
 • 14
  bir tarafta yepyeni, gencecik bir takım…
  diğer tarafta her şeyin tek kullanımlıklarına alışmış, başarısız, karamsar bir nesil…

  bir tarafta sabırla yetişecek bir takım…
  diğer tarafta sadece başarıya endeksli taraftar modeli…

  bir tarafta problemin sadece teknik direktörlerle çözülemeyeceğine inanan insanlar…
  diğer tarafta teknik direktör sirkülasyonuna tapanlar…

  bir tarafta taraftar…
  diğer tarafta müşteri…

  benim tarafım yapılanmanın, sabrın ve inşaanın yanında. bugün efsanesine bunu yapan camia yarın artık efsane yaratamaz.

  allaha şükür en başarısız sezonda bile gheorghe hagi istifa demedik tribünde, şimdi de fatih terim istifa da demeye utanırız.
 • 15
  hocamı savunanların atladığı en büyük mesele hocanın sürekli bahaneler üretmesi, eskiden aldığı sorumlulukları artık başkalarına yıkması. eski zamanda yaşamıyoruz, diğer liglerde bizden daha zayıf ekiplerin bizden nasıl fersah fersah iyi top oynadığını görüyoruz. biz bahane dinlemek istemiyoruz biz aksiyon istiyoruz, ya bu deve güdülecek yada çekip gidilecek.
 • 17
  22 eylül 2021 kayserispor galatasaray maçı sonrası hangi taraftar ne söylese haklı bence. benim de hocaya yanında olan direncimi kırdı ve ilk defa başka türlü düşünmeye başladım. bütün bir maç yakın çekimde umutsuz, pes eden bir adam görürseniz maalesef bunlar konuşulur.

  ancak istifa çözüm değil. fatih terim başında olan bir takım kriz halindeyken dahi çözüm bulunamazsa kimse bulamaz. çünkü fatih terim temelli bir yapılanma krizini onun çözebileceği açık. bir değişim olacaksa bu net bir ara dönemde olması gerekiyor. bu sezonu erken kapatan bir galatasaray döneminde olabilir, en yakın sezon sonu olabilir ancak yangın halindeyken değil.

  ben işlerin düzeleceğini ama sorunların çözülemeyeceğinin farkındayım artık. marcao gelir, kimlerin oynayabileceğini kimlerin oynayamayacağını anlayacağız istediğimiz oyunu oynamaya başlayacağız ancak yine sezon kaçacak yine oyuncu bazlı sıkıntılar olunca oyun bozulacak. bu değişimin açık hali ve evet belki istifa gerekli sadece bunu zamanla görmek gerekiyor yapılanmaya zarar vermeden.
 • 18
  şu takıma sezon devam ederken gelecek bir hoca ligi tamamlayamaz. adı ne olursa olsun tamamlayamaz. bu takım ne mancini'nin sezon ortasında devraldığı takım, ne hamza hocanın sezon ortasında devraldığı takım ne de fatih hoca'nın seozn ortasında devraldığı takım. bu takım hem yeni hem tecrübesiz.

  genç, yeni bir kadro kurduk. bu kadroda fernando reges gibi, felipe melo gibi, mariano gibi, prime selçuk inan gibi hatta hamit altıntop gibi tecrübeli, sorumluluk alacak oyuncular yok. bu takım kırılgan bir takım. bu takım 2 farklı yenik duruma düşerse kolay kolay dönemez. bu takım seyircili bir deplasmanda derbi kazanamaz. öncelikle bu gerçekleri kabullenmek gerekiyor. genç kadroya geçiş sancılı bir süreçtir. genç topçu çabuk düşer, çabuk kırılır. gençleşelim derken bunlar bilinilmiyor muydu yani? fmdeki gibi çıkıp çatır çatır şov yapacakları mı düşünülüyordu? rakip 2 kere ceza sahamıza girip penaltı isteyecek agresifliği gösterse ona bile siniyor oyuncularımız. tecrübesizler çünkü. rakibi nasıl sindireceklerini bilmiyorlar.

  olur da sezon ortasında terim istifa eder de yerine yeni bir hoca gelirse fatih terim'e değil gelen hocaya yazık olur. yazın gelse çok başarılı olacak adam yazı göremez, ya da yazı gördüğünde içinde pek şevki kalmamış olur. fatih hoca 2 bilemedin 3 sene sonra bıraktığından çok daha güçlü bir şekilde geri döner.

  madem bir yapılanmaya girdik, gençleşeceğiz kaşarlaşmış topçulara 3m kontrat bayılmayacağız dedik bu sancıyı çekeceğiz...

  edit: tecrübe konusunu açmak gerektiğini fark ettim. tecrübe demek salt bir şekilde maç sayısı demek değildir. kariyeri boyunca hep küme düşmemeye oynamış futbolcunun isterse 800 maç tecrübesi olsun çok bir anlam ifade etmez. kariyeri boyunca alt sıra takımlarında oynamış adam 1-0 da yenilgiyi büyük oranda kabullenirken 2-0 da tamamen havlu atar çoğu zaman.
 • 19
  güzel laf. sonra? terim tam olarak neden istifa etsin? sonrasında ne olacak ?

  yönetim oturmuş hocayla bir plan yapmış, uzun vadeli ve geleceği kurtarmak adına yapılmış bir plan. bana göre geç kalındı ama geçen yıllarda başımızda olan ffp belası buna engeldi.

  geldiğimiz noktada takım zaman zaman muazzam ışık verdi, kolay çözüldüğü anlar da oldu, hocanın verdiği yanlış kararlar da oldu. ama bunlar olacak. bir süre daha olmaya devam edecek. çünkü ortada henüz olmamış bir takım var. bazı şeylerin oturması bugünden yarına olmuyor maalesef.

  yarın gitti hoca. çok potansiyelli genç bir hoca başladı. 2 yenilgi sonrası ne olur? gerçekçi cevap vermek lazım bu soruya. 3. maça çıktığında ona güven verebilir mi bu taraftar topluluğu ? hele ki terim sonrası. 2ye bölünmüş bir gruptan bahsediyoruz. ne yazık ki terim nefreti veya sevgisi galatasaray’ın önüne geçmiş durumda çoğu için. bu sebeple terim sonrası için rahat bir zemin bulamayacak yeni gelen hoca.

  en doğrusu sabır göstermek. takımın oyunu bir otursun, oyuncular takım olmayı başarsın, blrbirlerini tanısın. hoca tarih de verdi zaten. ocağa kadar olacak dedi. bırakalım çalışsınlar. bir şeyler olmuyorsa kendisi bırakır gider zaten.
 • 20
  geçen sene o herkesin ayılıp bayıldığı beşiktaş takımı ilk 6 haftada 7 puan toplamıştı, üstelik avrupa kupasında oynamadılar.
  kimse çıkıp sergen yalçın istifa demedi.
  yani sergen gibi adam için istifa denmedi de, sadece 4. döneminde iki şampiyonluk ve 1 averajla şampiyonluk kaçıran adam için istifa deniyor.
  bak tekrar ediyorum yapar veya yapamaz, bunu bize zaman gösterecek ama el insaf ya.
  en azından ama en azından bir yarım sezon hakkı var adamın…
 • 23
  kendinizi assuncao boey cica yerine koyun..

  ımza atarken 1 ay evvel "böyle yapılanma yapacağız, böyle gençlesme var. galatasaray'da bu imkanlar olacak. uzun vadeli bir plan bu vs." tarzı bir seyler denmiştir illa ki transferde oyunculara.

  bunu görüp heyecanlanmistir her biri, zaten 20 22 yaşında oğlanlar. 2 ay olmadan hoca istifa ederse bu adamların psikolojisini düşünebiliyor musunuz?

  "ohoo bize yapılanma dendi hoca söyle istiyor seni istiyor dendi x takima gitmedik burayi seçtik 2 ayda hoca birakti/gönderildi" demezler mi bu adamlar?

  bu arkadaslardan biri illa yedek kalacak. yeni x hoca olacak ve bunlardan yedek bıraktıklari bu sefer takim ici gruplasmaya gidecek.

  bu caylak takımı ve kendi kurmadığı caylak takımı x hocaya emanet edicez 2 3 kötü sonuc ve oyunda adam zaten "takimi ben kurmadım" demeyecek mi. guardiolasina kadar tam bir teknik direktör klasik söz öbeği bu. e o adam da istifa eder/gönderilirse senin yapılanacagiz dediğin takim olucak çaylak ama psikolojisi dağılmış başı kopuk bir oyuncu grubu.

  durun bir bekleyin bir takım olsun otursun bari. hem gençleselim istedik hem tahammül yok.
 • 24
  çok saçma ve yersiz bir çağrı. takım yeni kuruldu. defans ve ortasaha hattı yenilenmiş. bu sancılar olacak. uefa avrupa liginde genç kadroyla lazio’yu iyi oyunla sahadan silmişsin. bunu takımın potansiyelinin anlaşılması için söylüyorum. dünyanın hiç bir yerinde bu kadar sürtünmesiz bir başarı beklenemez ama bu saçma zihniyetle ne başarı ne istikrar gelir.
  geçen sene falcao’lar, feghouli’ler alınmasın artık diye isyan eden yangıncı grup şimdi genç oyunculara tahammül edemiyor. lazio maçının hemen ardındaki 0-0 giden maçın 30.dakikasında futbolcuları yuhalayan zihniyetten ne bekliyorsun ki.
  hoca babel’i aldı istifa, hoca defanstan topla çıkmak istedi istifa, hoca genç oyunculara bağırıyor istifa, hoca yaşlandı istifa, hoca demode oldu istifa, hoca egolu istifa, hoca taraftarla inatlaşıyor istifa, takım kötü oynadı istifa, hoca geldiğinden beri kötü oynuyoruz istifa, okan buruk gelsin yarın başlasın fatih hoca istifa, takım önde basamıyor istifa.
  artık bu sözlükte olmaktan ve sürekli ezberlenmiş entry’leri okumaktan sıkıldım. bu takımı yakarsa bu zihniyet yakar.
  fatih hoca genç oyuncu alarak kendi ayağına sıkmış. türkiye bu tarz cesaretli hareketlerin yapılacağı bir ülke değil. keşke yaşlı başlı kariyerli hemen verim alabileceği transferleri yapsaydı. gerçekten yazık oldu. bu saatten sonra bu ilişkiden sağlık bir şey çıkmaz.
  fatih hoca zamansız ve saçma bir şekilde giderse bir taraftar olarak galatasaraylılığımı askıya alacağım. bu yangıncı saçma zihniyet olduğu sürece bu takımdan bir cacık olmaz.
 • 25
  olmasın. burada maç sonu bazen sinirle hoca istifa dediğim çok maç oldu. sinirim yatıştığı anda ise yazdığım yazılardan dolayı üzüldüm açıkcası. fatih terim'e istifa et diyebilmek beni aşar. fatih terim'in mutluluklarımda ki payı çok büyük, hiç kimseye nasip olmayacak şampiyonluklar yaşattı bana ve bize. kendi yetiştirdiği futbol nesli olarak başarıya çok alıştığımız için başarısızlık anında hemen kelle istiyoruz. bazen başkanın, çoğunlukla futbolcuların ve hocanın. ama fatih terim kulübün gerçek efsanesi. bir efsaneye git denmez, istifa ette denmez. bu yanlıştır. nasıl başarıdaki mutluluklardan kendimize pay çıkarttıysak başarısızlıklardaki üzüntüden de çıkartacağız. fatih terim kalmalı. yenilsekte, kötü futbol oynasakta kalmalı. bize taraftar olarak düşen maç sonu sinirimizi ailemize veya hocaya, başkanımıza, futbolcumuza yansıtmadan bir şekilde eritebilmenin yolunu bulmak olmalı. işte 1 hafta futbolla alakayı keselim, bir diziyi açalım seyredelim. çünkü maç sonu siniri ile herşey yazılıyor. bende aynı hataya çok düştüm. efsanelerimizi koruyalım. çünkü efsaneler parmak şıklatmasıyla çıkmıyor.
App Store'dan indirin Google Play'den alın