• 28524
  bu adamı savunma nedenim gerçekten bambaşka. evet bir egosu var, geçmişte başına çokça bela olan, ve taktik açıdan futbol dehası olmadığı ortada (böyle bir iddiası da yok zaten) fakat, ‘hegamonyası’ altında ezilip kompleks yapan fenerbahçelilere, heleki hayatında ne başardıysa hepsini bolca baba parası sayesinde başarmış şımarık yalı çocuklarına yedirmeye gönlüm razı olmuyor.

  yok takım iyi olmazsa kaçarmış, yok para olmayınca suçu yönetime atarmış.. öncelikle söze şöyle başlayayım.. galatasaray uefa kupasını aldığında galatasaray süperlig’te o sezon transfere en çok para harcamış 8. takımdı. bilen bilir, o dönem türk futbolcular maaş alamadığında fatih terim’in cebinden çıkarıp maaş ödediği kriz dönemleri bile yaşandı. fenerbahçe’nin ve beşiktaş’ın o dönemler ödediği paralarla kıyaslandığında galatasaray anadolu takımlarından hallice kalır. bilmeyen ama konuşmayı çok seven ergenler bi zahmet araştırsın o dönemki transfer harcamalarını..

  ikincisi, bu adam yarı sezon forvet olmadan sezonu şampiyon bitirmiş bir adam. (şimdi de kalecisiz versiyonunu yaşıyor) yönetim gol kralını göndermiş, yerine dandik bile olsa transfer yapmamış, adam ağzını açtı mı? son iki yıldır transferlerin %80’i kiralık erasmus öğrencisi gibi gelip geri dönen küme düşme potasındaki takımlardan alınmış forma bulamayan futbolcular, çıkıp da ses etti mi?

  evet visca’yı irfan can’ı istiyormuş. ne var ya bunda? sanki real madrid’ten modric’i istedi de bu kadar kıyamet kopuyor. koskoca galatasaray bu futbolcuları isteyemez mi, buna bir bütçe uyduramaz mı? rakip mesut özil’i isteyecek, bizimki visca’yı isteyince ooo parator bilmem ne.. geçiniz

  ayrıca fatih terim’in bunu açık açık isteme nedenini çok iyi anlıyorum. bugüne kadar hep sustu, falcao’ya da sustu, diagne’ye de, transfer adına ne yapıldıysa hepsine sustu, sonuç? sonucu görüyoruz işte, balık hafızalı bir millet olduğumuzdan, hala burada falcao’ya o paraları verirken düşünecektin diye yazanlar var. kardeşim adamın olayı bu, aslolan galatasaray deyip yapılan hiçbir yanlışı dışarı lanse etmiyor, sen bugün burada falcao diye saçmalayabiliyorsan, o kulübe zarar vermesin diye içerde yaşananları hiç yansıtmadığındandır. ehh al işte şimdi döktü içindekileri. bana soruyorsanız ben bunları istiyorum diyor. şimdi yönetim saçma sapan transferler yapınca, üstünden zaman geçince bunu fatih terim’den bilmeyeceksin işte.. bak, aslında onun istedikleri gayet makul ve itiraz etmeyeceğin futbolcular.. evet makul, son üç senede iki kere şampiyon olmuş, şampiyonlar liginden deli gibi para gelmiş, bir irfan can’ı da alamayacaksa koskoca galatasaray, kimse kusura bakmasın bu fatih terim’in suçu değildir.

  diğer yandan aldığı cezalar, linçler. maç sonrası hakem tacımızı vermiyor dedi diye dalga geçtiler, koskoca beşiktaş camiası yanlış taçtan dolayı haksız şampiyon olduğumuza dair bildiri yayınlamadığı kaldı. hakeme hakkımı helal etmiyorum dedi 5 maç ceza aldı, rizespor başkanı silahım olsa hakemi vururdum dediğinde aldığı ceza 11 gün! bu sezon, hakeme küfür yok, hakaret yok, tehdit yok, yine 4 maç ceza, ne için? şimdi fatih terim çıkıp, futboldaki herhangi birine sicili bozuk dese ne kadar ceza alır acaba merak ediyorum, çünkü koskoca fenerbahçe başkanı değil ceza uyarı bile almadı da.. ama terim algıcı terim kabadayı terim öyle terim şöyle..

  bu adam gerçekten yalnız savaşçı. yahu geçen sene seri, onyekuru ve lemina, pandemi yüzünden uzatılan liglerde son maçlara çıkamadılar, sözleşmeleri bitti diye. bu beceriksiz yönetim şu dönemi bile yönetemedi, kiralık dönen futbolcularını iki ay daha tutamadı. bu kadar beceriksiz bir yönetimle çalışmak da peygamber sabrı ister, ama sorsan fatih terim yönetime suç atıyormuş da başarısızlığı kabullenemezmiş hemen yönetime yıkılırmış..

  gerçekler ortada, uğradığı haksızlıklar ve herşeye rağmen galatasaray için kendini siper ederken bu kadar yalnız kalması bence haksızlık. beceriksiz yönetimin yaptıklarının bedelini fatih terim ödememeli. hiçbir galatasaray’lı, kendi takımlarının bir ferdi olsa yere göğe sığdıramayacakları fatih terim için nefret kusan kanatlı taraftarlarının gazına gelmesin, ve emanetine sahip çıksın.
 • 28525
  son bir gündür enteresan bir gelişmeye sebebiyet vermiş teknik adam. kendi taraftarı takımın başında kalmasını istiyor. rakip takım taraftarları ise, galatasaray taraftarını kendisinin takımının başında kalmasını desteklememeye ikna etmek için ortaya doneler sürüyor.

  rakip takım taraftarları galatasaray'ın iyiliğini ne çok düşünür olmuşlar. sayende görmüş olduk hocam.*
 • 28528
  ülke sınırları içerisindeki en büyük rakiplerimiz fenerbahçe ve beşiktaş yıllarca kendi fatih terim'lerini yaratmak için kimleri kimleri göreve getirdi durdu. biz neden elimizdekinin kıymetini bilmiyoruz? her şey bu kadar basit mi allah aşkına?

  şu an ülkedeki 50 milyon kişi bu adamın gönderilme haberini bekliyor. belki şu an uyumayan manyaklar bile vardır eminim. biz hocanın heykelini nereye dikmeliyiz diye düşünmeliyken neler konuşuyoruz akıl alır gibi değil.

  egoluymuş... size yemin ederim karantina döneminde championship manager oynarken galatasaray ile üst üste 5 kez şampiyon oldum, odamdan salona giderken bir yürüyüşüm var sanki devlet başkanıyım.

  fatih terim olmak kolay mı? hayatını adadı bizleri mutlu etmek için. kıymet bilelim.
 • 28529
  rakip taraftarların bizim iyiliğimiz için kendisinin gitmesini istemeleri normaldir çünkü onların çocukluğu, gençliği ve erişkinliği fatih terim'in başarılarıyla geçti. psikologlar bile önce çocukluk travmalarından yola çıkarak hastalarına çözüm bulmaya çalışır. imparator bunların çocukluklarına sirayet etti, geri dönülemez tahribatlar ve travmalar bıraktı. kolay kolay kabuk bağlamaz o yaralar. bizim iyiliğimizi düşünmeleri normaldir o yüzden..

  şurada fatih terim > fenerbahçe + beşiktaş + trabzonspor desem futbolu bilip de itiraz edebilecek bir allahın kulu olamaz diye düşünüyorum...
 • 28531
  ne yalan söyleyeyim hocanın tarzını sevmiyorum. hatta gs'ye olan sevgisinin egosundan daha gerisinde olduğunu, aysal döneminde o sebeple takımdan ayrıldığını, aynı anda hem bizi hem de milli takımı çalıştırma hevesi yüzünden aysal ve camia ile çatışma pahasına bu yola girdiğini düşünüyorum.

  fakat geldiğimiz bu noktada yani ocak 2021'de kendimi hocanın yerine koyuyorum. sanırım ben olsam çoktan çıldırırdım. karşısında her türlü kuralı çiğneyen. limit falan dinlemeyen, bukalemun gibi şekil değiştiren bir rakip var. bu sene şampiyonluk için her yolu mubah gören... tüm beceriksizliklerine rağmen tüm tuşlara basan rakip... bizde ise hayatı boyunca başarılı olmuş ve buna alışmış fatih hoca. yine başarılı olmak istiyor. ülkenin en zengin zümresine, oligarklarına haddini bildirmek istiyor. ama yönetimimiz o kadar aciz ki bırak desteklemeyi susarak, medyayı kullanarak yada sessiz kalıp medyanın önünü kesmeyerek hocaya köstek oluyor.

  ben ki seni bu güne kadar hep eleştiren, akrabasını kulüpten yollayan hocam.. bu oligarklarla olan mücadelende hep yanındayım. sen var olduğun sürece onların alnı terlemeye devam edecektir. milyar dolarlık servetlerine rağmen paranın değil de gücün değil de mücadelenin başarı getireceğinin kanıtı olacaksın.

  seni desteklemeyen, bu oligarklara karşı yalnız bırakanlara da yazıklar olsun!
 • 28533
  -fatih terim, 1996-2000 arasında gerçekten büyük başarı elde etti ve galatasaray’ın dünya’nın bir numaralı takımı olmasını sağladı.
  -fatih terim, galatasaray’ın otuz milyon taraftara sahip olmasında en büyük etkendir.
  -motivasyon ustası olduğu tartışılamaz.
  -dünya futbolunda kendisine yer edinmiş tek türk teknik direktördür.

  bunlar tartışılmaz gerçekler. ancak;

  -fatih hoca kendisini yeterince güncelleyemedi.
  -taktik olarak yeterli varyasyon üretmekte zorlanıyor.
  -teknik direktörden ziyade yönetici hatta başkan gibi konuşuyor ve hareket ediyor.
  -kendisiyle çalışılması zor bir insan ve bunu kendisi de ifade etti zaten.

  bunların sayısı artırılabilir ama gerek yok. bunlar yeterli.

  -fatih terim milli takımdan gönderildiğinde sığındığı tek liman galatasaray’dı.
  -galatasaray taraftarı fatih terim’e kırgın olmasına rağmen onu yeniden bağrına bastı.
  -kebapçı ile olan kavgasında fatih terim’i koşulsuz destekledi.
  -cumhurbaşkanı’nın milli takımdan gönderdiği fatih terim’e bugünkü yönetim büyük destek verdi.
  -ali koç’un milli takımdan alınan tazminata ilişkin bizzat fatih terim’e yaptığı saldırılarda, sicili bozuk diyerek değersizleştirmeye çalıştığında gerek yönetim gerekse ultraaslan ve tüm taraftarlar koşulsuz arkasında durdu ve durmaya devam ediyor.

  şimdi bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda tam bir aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık meselesi.

  geri kalmış 3. dünya ülkelerinin içinde bulunduğu kısır döngünün futboldaki yansıması işte böyle olur.

  yönetimin fatih terim’i göndereceğini kim yayıyor? bir takım sosyal medya hesapları. peki bunların dedikodularıyla amel edilir mi? tabii ki edilmez ama ne oluyor. bütün tvler bu dedikodular üzerinden baskı ve algı oluşturuyor. yani bir bardak suda fırtına koparılıyor.

  fatih terim neden “kendimi yalnız hissediyorum” dedi. ultraaslan’ın yayınladığı bildiriden alınganlık gösterdiği için. peki ultraaslan fatih hoca’ya karşı mı yayınladı bu bildiriyi. asla ve asla. ultraaslan tamamen başakşehir twitter hesabından paylaşılan kahve fincanı twiti nedeniyle göksel gümüşdağ’ı hedef aldı. bunda yönetimin de en ufak bir dahli yoktur ve olamaz.

  arda turan olayında tepeden tırnağa haklı olan yönetimdi. arda turan’a karşı çıkılması futbolu nedeniyle değil karıştığı nahoş olaylar nedeniyleydi. bence bu ilkeli bir duruştu ama fatih terim takım üzerinde kuramadığı disiplini arda turan ile yeniden kuracağını düşünerek arda’yı istiyormuş bunu da arda geldikten sonra anladık.

  şimdi bütün bu resimlere bakıp diyorum ki;

  fatih terim de yönetim de galatasaray’a zarar veren bu tür olayları, ya da krizleri iyi yönetmeli ve bu krizi fırsata çevirmeli. mayıstaki seçime kadar galatasaray’ın menfaatleri için birlikte yürüyeceklerini ilan etmeli. mayıstaki seçimde gelecek yeni yönetim bambaşka bir iklim yaratacaktır. o zaman yeni yönetimle belki fatih hoca sportif direktörlüğe geçer; genç, enerjik ve başarıya aç bir teknik direktör ile yeni zaferlere yelken açılır.

  yani diyorum ki çıkan krizin nedeni ne olursa olsun, galatasaray’ın menfaatleri neyi gerektiriyorsa o olsun.
 • 28534
  gitmesini isteyenler: galatasaray yönetimi, ali koç, ercan saatçi, ankaralı atiba, rıdvan dilmen, turgay demir, alper ulusoy, ahmet ercanlar, beşiktaş, murat aşık, nihat özdemir, gökhan çıra, abdullah avcı, ali naci küçük, hasan kartal, acun ılıcalı, emre bol, ultraslan, mesut özil, serdar ali çelikler, bahattin şimşek, 12 numara, candaş tolga ışık, hakan hanoğlu, andrea pirlo...

  kalmasını isteyenler: hande sümertaş, galatasaraylı futbolcular, menfaatsiz galatasaray taraftarı...

  edit: gitmesini isteyenlerde bülent uslu'yu unutmuşum. kralı listeye eklemezsek olmaz.
 • 28536
  gittiğinde gelmesini, geldiğinde de gitmesini bi türlü içime sindiremediğim canım hocam.

  kendisi daha önce de sorunlar yaşadı yönetimlerle, ben bir taraftar olarak kimseden değil galatasaray'dan taraf olduğum için son ayrılıkta ünal aysal'ı haklı bulanlardandım. aradan zaman geçti hoca geri döndü ve yine bir ayrılık havası sardı ortamı, yine galatasaray'dan tarafım değişen bi şey yok, ama bu sefer haklı olan sensin hocam.
 • 28538
  şu anda en büyük problemlerimizden biri de fatih terim'sizliği bilmemek.

  hoca ne zaman sıkışsa galatasaray'a, galatasaray ne zaman sıkışsa hocaya sarılıyor. hoca olmadığında zaten genelde paspas oluyoruz. bu ne kadar sürecek? bu adam ölümsüz mü? değil. bir gün tamamen çekecek elini eteğini. o zaman ne yapacağız? bunla ilgili plan yapan birileri var mı acaba? bu sorunun cevabını düşünen, fatih terim bıraktıktan sonra bu kulüpte bu tür bir figür eksikliğini kimin kapatacağına kafa yoran var mı?

  fatih terim gibi figürler 40 yılda bir yetişir, tamam. lakin bu camia da fatih terim'le var olmadı. o bıraktıktan sonra da kıyamet kopmazsa var olmaya devam edecek. ama sonrası? ben bu camianın kısır siyasetinden buraya sıra geldiğini düşünmüyorum. kimse fatih terim sonrasını düşünmüyor.

  bayrağı kolayca emanet edebileceğimiz biri var mı? ki bu isim yerli olmalı bence. okan buruk? en yakın aday olsa da fatih terim gibi bir galatasaraylı değil. bir kere bjk forması bile giydi. bülent korkmaz? ondan olacak olsa çoktan olurdu. bu camiadan çıkıp fatih terim gibi olabilecek, hem karizmatik, hem işin teknik-taktik yönüne kafası basan, hem idealist biri yok. o zaman bu açığı da makine gibi işleyen bir sistem kurarak kapatmak gerek.

  bu ekonomik şartlarda o da mümkün değil. olsa da zaten kafatasçılık illeti oldukça bu kulüp bir ileri bir geri gitmeye devam edecek. ne yapacağız, ne edeceğiz hiçbir plan program yok.

  bu iş eninde sonunda fatih terim başkanlığı görmeye gidecek. hoca teknik adamlığı bıraktığında başkan olmak zo-run-da. bu camiada bu tarz bir teşkilatlanmayı ancak o sağlar. elbette bu orta vadede olacak bir şey ama birilerinin fatih terim'sizliğe artık çare aramaya başlaması lazım.
 • 28539
  her galatasaraylının sevdiği gibi hocayı çok seviyorum. ancak ben artık teknik direktörlük kariyerinin sonuna geldiğini düşünüyorum. galatasaray'da teknik direktörlükten daha kapsamlı bir pozisyonda görev yapması bu yaşından sonra kendisi için de daha iyi olacaktır. bu sezon oynan oyunu beğenmiyorum ama hocanın şuan gönderilmesi takıma çok büyük zarar verecektir.
 • 28540
  bazı arkadaşlara katılıyorum. takımın hem saha içini hem ekonomisini hem altyapısını aynı bizim gibi dert ediniyor hoca. teknik direktörden fazla bir yetki ile görevde olması daha yararlı olacaktır. başkan mı olur, direktör mü olur bilemiyorum ama ailemizden biri gibi sevdiğimiz hocamızın sağlığını da dert ediniyorum. saha içi çekişmelerde çok yıpranıyor. allah uzun ömür versin sana hocam.
 • 28541
  1) hocanın bu sene ortasında gönderilmesi büyük hata olur.
  2) hoca teknik direktörlük vazifesini artık aşmış, üst boyutlara geçmiş, o vazifeyi de artık olması gerektiği gibi yerine getiremiyor.
  3) bu yüzden bu seneden gelecek senenin teknik kadrosuna karar verilmeli, uzun vadeli genç, günümüz futbolunu bilen bir isim şimdiden saptanmalı.
  4) hoca da artık futbol şube başkanı mı olur, başkan mı olur karar verip seneye o göreve başlamalı.
  5) bu senaryoda en önemli nokta, terim artık yeni hocaya karışmamalı. elbette tavsiye ve yardım eder ama her gelen yeni isimin üzerinde demoklesin kılıcı olmaması lazım. terimin egosu buna izin verir mi? zor.
 • 28544
  ben bu sözlükte terim’i en çok savunan adamlardan birisiyim. terim sözlükte linç edilirken: ben de fanboy olarak adlandırılıyordum. ancak özellikle son günlerde neler oluyor anlamıyorum. muhtemelen bilmediğimiz çok şey var ama fatih hoca’ya yönetim ne yaptı anlayamıyorum? fatih hoca şu konuda haklı diyebileceğim hiç bir konu yok şu an. yönetim durup durup fatih terim’in arkasındayız diyor. neden diyor? mevzu irfan can falansa hoca sonuna kadar haksız. başakşehir irfan için 13 milyon istiyor. bu parayı nasıl vereceğiz? hocam çık açıkla şunlar şunlar var de gözünü seveyim. benim anladığım fatih hoca oto boka trip atıyor şu an. maalesef gördüğüm bu... farklı bir şey varsa açıkla hocam. bir fanboy olarak gereken neyse yapalım :)
 • 28546
  kaprisli, gitmeye her an hazır ve bunu hissettirmeyi bir an bile bırakmayan, sevildiğinin ve beğenildiğinin fazlasıyla farkında olan, zengin, şımarık kızlar vardır hani. fatih terim imajı, işte bu şımarık kızlar gibi.

  yerli yersiz tripler atıp, arada iyi geceler mesajıyla, kendisinin ağzının içine bakan milyonları tavlıyor. benim biricik galatasarayım, dünya kulübü galatasaray yıllardır böyle idare ediliyor: triple.
 • 28547
  2000 sonrası galatasaray’da görev yapan teknik direktörler:

  mircea lucescu (1 şampiyonluk)
  fatih terim
  gheorghe hagi
  eric gerets (1 şampiyonluk)
  karl-heinz feldkamp, cevat güler (1 şampiyonluk)
  michael skibbe
  bülent korkmaz
  frank rijkaard
  gheorghe hagi, bülent ünder
  fatih terim (2 şampiyonluk)
  roberto mancini
  cesare prandelli
  hamza hamzaoğlu (1 şampiyonluk)
  mustafa denizli
  jan olde riekerink
  igor tudor
  fatih terim (2 şampiyonluk)

  fatih terim dışında 21 yıllık sürede 16 farklı teknik direktör çalışmış. peki bunca isim arasında neden fatih terim diyoruz? nedir bizi ortak paydada buluşturan? neden fatih terim’i savunuyoruz? sanıyorlar ki biz fatih terim’e sorgusuz biat ediyoruz, o ne derse eyvallah diyerek kendi doğrumuz belliyoruz. hayır dostum durum sandığın gibi değil. fatih terim diyoruz çünkü başka kimse onun başarılarının yanına bile yaklaşamıyor. denedik olmadı. farklı isimlerle başarısızlığı defalarca yaşadık. her seferinde çözüm yine fatih terim oldu ve her seferinde elini taşına altına sokmaktan geri durmadı. kendisi bırakırsa -ki umuyorum böyle bir süreç yaşanmaz- yine yeniden benzer bir döngünün içine gireceğiz. ve evet kendisi eleştirilebilir (bkz: #3041608). ama bunun nefret boyutuna çıkmasını anlamıyorum. söylesenize siz neden sevmiyorsunuz hocayı? oynattığı futbolu mu beğenmiyorsunuz ya da avrupa’da başarısız diye mi bu sevgisizliğiniz? şayet bunlarsa gerekçeleriniz, kusura bakmayın ama ayıp ediyorsunuz. sizi iyi futbola ve bunun neticesinde her türlü başarıya alıştıran adamdır kendisi. insanların ağzının suyu aka aka "ağbii klopp ya, gegenpressing ya" dediği ortamda bu oyun anlayışının benzerini 25 yıl önce oynatmayı kafasına koymuş ve dahası bunu başarmıştır.

  ayrıca beğenmediğiniz 5 galatasaray başkanını ve/veya yönetimini sayın deseler inanıyorum ki birçoğumuz özhan canaydın, dursun özbek ve mustafa cengiz yönetimini direkt söyleriz. bilin bakalım kim bu üç başkanla da çalıştı? öyle inanılmaz imkanlar verilmiş de bu bolluk içerisinde iyi futbol oynatamamış, başarısız olmuş da değil. misal yıllardır vedat muriqi tarzında bir ileri uç oyuncusu istiyor ama bir türlü hocaya istediği futbolcu grubuyla çalışma fırsatını veremiyor yönetim. sonra basın toplantısında irfancan ismini zikrettiği için kızıyorsunuz. o çok istediğiniz ucuza mal edilmiş scout transferlerini bile yapamayan bir yönetimle çalışmanın ne demek olduğunu ya anlamıyorsunuz ya da anlamak istemiyorsunuz.