• 1
  3 eylül - 16 eylül tarihleri arasına ispanya'da düzenlenen turnuva. türkiye almanya,litvanya ve çek cumhuriyeti ile birlikte aynı grupta yer aldı. grubunu 3. olarak tamamlayan milli takım 2. tur gruplarında oynadığı 5 maçıda kaybederek turnuvaya veda etti. turnuva sonunda rusya sampiyon olurken, 2. ispanya, 3. yunanistan, 4. litvanya, 5. almanya oldu. andrei kirilenko ise mvp ödülünü aldı. dirk nowitzki ise turnuvanın sayı kralı oldu.

  turnuva ile ilgili akılda kalan seyler türkiye açısında mehmet okur ve hidayet üzerine yoğunlasan elestiriler ve bogdan tanjevic'in saçma salak oyuncu tercihleri ve taktikleriydi. bogdan tanjevic'in o turnuva sonunda kovulması gerekiyordu. ancak eurobasket 2009'a geldik, tanjevic hala takımın basında.

  genel açıdan baktığımızda, ev sahibi olmasından dolayı turnuva boyunca bütün çirkeflikleri sergileyen pao gasol önderliğindeki ispanya'nın finalde andrei kirilenko 'lu rusya tarafından tokatlanması, bütün basketbolseverlerin yüzünü güldürmüstü. ispanya'ya ise iyi bir kapak olmustu.

  *
 • 2
  ilk tur maçlarının bildiğin bisiklet sahasında oynadığımız turnuva. ev sahibi ispanya'nın bizim gruba sunduğu alan bildiğin velodrom'du amk. neyse burda da yine klasman maçlarına kaldık yine alman milli takımının yetersiz bir guardı olan steffen hamaan canımıza okumuştu. içerden, dışardan delik deşik etmişti bizi. sonraki üçüncü olarak çıktığımız ikinci tur maçlardarında uros slokar ve primoz brezec ile slovenya bile farklı yenmişti bizi... kötü zamanlardı.