• 22994
    kendisinin başlığı her geçen gün ekşi sozlukdeki (bkz: cumhurbaşkanımızı en çok benim sevmem) başlığına dönen teknik direktörümüz. artık insanlarda öyle bir hal aldıki bu durum konu suna donmeye basladı. tamam aga hoca bugun gitti yerine kim gelecek. bu dusunce ulkedeki %50 insana sirayet etmis suanki ulkenin mevcut durumda olmasını gösteren dusunce degilmidir. iktisadta kaybetme esigi vardır. eger bir minimum zararla bir yatırımınızdan vazgecmesseniz bu her gecen gun size daha pahalıya patlar. gorursunuz kenarda kosede. butun emeklilik ikramesiyle bir cigkofteci dukkanı acıp orada uc bes birsey kazanmaya calısan adamları. sonra işler bir anda kötü gitmeye başlar, o anda rasyonel davranıp arkadas ben bu cigkofteyle basarılı olamıyorum diyip cekilmesi gerekir, ama o ne yapar. 25 yıllık emekli ikramiyemi koydum ortaya herseyim benim o para diyip durumu kurtarmanın pesine duser. kendini 5. gunun safagındaki ruhirimleri alan gandalf gibi gorur. karısının bileziklerini ortaya koyar, sonra dayıdan enisteden alınan borclar en son ise evi koyar. o cigkofteci dukkanı adamın ebesini beller tabiri caizse. benim sulalemde bu hikayeden okadar cok varki anlatmaya baslasam hikaye alır basını gider.

    fatih terim konusuda bizim icin suanda cigkofteci dukkanı olma yolunda emin adımlarla gidiyor. mazide yasanan hos gunler hatırına kimse elestiri yapamıyor. yapsa uefa kupası, 8 sampiyonluk, arsenal 4-1 bak gecen sene 8 puandan sampiyonluk diyecekler. ama bu dusunce bugun real madridden 6 yememize, sampiyonlar liginde 7-8 tane isabetli sut cekmemize, 4 mac sonunda hic gol atamamıza neden oldu. cunku siz elestirileri dinlemez, gozlerinizi rasyonellige kaparsanız eninde sonunda gerceklerle yuzlesirsiniz.

    futbol inanılmaz sekilde degisiyor. yazılım sektoru gibi. suanda calısıtıgım firmada bu zamanında olmus. yazılımcıları aynı sirkette 10-12 sene kadar calısıyorlarmıs. sadece delphi adındaki programlama dilini kullanıyorlarmıs. kendilerini gelistirme adına en ufak birsey yapmıyorlarmıs. gun gelmis web projeleri almıs basını gitmis ama bizim programcılar ya neolcak biz rahatız birsey olmaz 12 senedir buradayız gecmiste milyon dolarlık yazılımlar yaptık demisler. ama bir gun 2008 abd mortgage krizi gelmis. sirket kuculmeye gitmis. bu delphici abiler sirkette birer ikiser gonderilmisler. sonra piyasada delphi isleri aramaya baslamıslar ama bulamamıslar. cogu o gunden sonra sektor degistirmis cunku onlar icin cok gec olmus.

    bu konu futboldada boyle. 10 sene kadar once 4-3-3 diyorduk, 20 sene kadar once 4-4-2, ondan once 3-5-2. sadece dizilisler değil mentalitelerde cok degisti gectigimiz 20 yılda. buna karsılık hocamız ne yapıyor ne yapmaya calısıyor gercekten ben anlamıyorum. daha once galatasaray futbol takımı baslıgınada yazdıgım gibi. bizim oynadıgımız futbolun modern dunyada karsılıgı yok. eli yuzu duzgun olan her takım bizi perisan eder. ediyorda zaten.

    neyse cozum aslında cok basit. ya hoca direnmekten vazgececek ve yeni seyler deniyecek yada biz coktan enistenin paralarınıda kaybetmis olacagız. belki bu surede bir sampiyonluk falan daha cıkarırız ama 4 macta hic gol atamadıktan sonra artık avrupaya gitmek icin sampiyon olmanında bence hicbir kıymeti harbiyesi yok nazarımda.