• 215
  (bkz: #2737084)

  fatih terim galatasaray teknik direktörü değilken girilmiş entrylerden alıntılar yapmış. bu entryler esasında moderasyonun çok da fatih terim hayranı olmadığını gösteriyor. buradan fatih terim'in eleştirilmesinin serbest olduğu sonucuna varabiliriz. o gün gündem bunlardı, bunlar olduğu için de konuşuldu. ama bu gün fatih terim galatasaray teknik direktörüdür, o tartışmalar güncelliğini yitirdi. eleştirilerin dozunu da ona göre ayarlamak gerek. o gün yazılanları bu gün yazmak haliyle kurallara aykırı olur.

  öte yandan (bkz: #2405277) şöyle de bir entrym var. yanılmıyorsam fatih terim'in 4. döneminin başlamasıyla yazdım. bir kısmında demişim ki "benim ahım var. o ihaneti affetmedim ama şu saatte temcit pilavı gibi gündeme getirerek de sersemlik etmem. benim gibi insanların ortada görünmemesinin sebebi galatasaray sevgisidir. yoksa iki galibiyette "işte fatih terim bu" demeyeceğim gibi başarısız bir sezonun ardından da terim'in teknik direktörlüğüne laf etmem." o gün ne yazdıysam bu gün aynısını düşünüyorum. asla da fatih terim'in demirören ile kader ortaklığı yaptığı anı içime sindirmiyorum. zira fatih terim ünal aysal kavgası beni ilgilendirmiyor. fatih terim ve galatasaray taraftarı arasında bir bağ vardır. yapılan ihanet o bağadır. ama herkes görüyor ki fatih terim'e düşmanlık etmiyorum. puan kaybettiğinde kişisel düşüncelerim nedeniyle sözlüğü velveleye vermiyorum. işte tutarlılık buradadır. fatih terim puan kaybettiğinde art niyetli bir saikle ona saldırsam ve bu günkü kararda imzam olsa o zaman tutarsız olurdum. o gün güncel olan, bu gün çoğu taraftarın affettiği ve rafa kalkmış tartışmaları gün aşırı sözlüğe taşırsam art niyetli olurum. yada bu sebeple gözünün üzerinde kaşı var diyip fatih terim'e saldırırsam art niyetli olurum. sözü geçen entrylerin tamamı o günün güncel mevzularıydı ve sözlükte tartışıldı. çoğu taraftar fatih terim'in yaptıklarını sindiremiyordu. o zaman da sindirenlere ve fatih terim destekçilerine bir saldırı vardı. ve diyordum ki, "galatasaray sözlük galatasaraylılar tarafından oluşturulan bir platformdur. fatih terim'i eleştirenler kadar destekçileri de olacaktır. aksi bir yapı sağlıksızdır." moderasyon olarak da gerekeni yapıyorduk. bu yüzden uçurduğumuz yazarlar oldu, fatih terim'i destekleme hakkını koruduk. ve o gün yazdığım gibi futbolda başarısızlıklar da var. fatih terim bu sezon başarısız olursa gönderilsin demektense önce oturur üzülürüm, sonra önümüzdeki sezon başarılı olması için neler yapması gerekiyor, bunun hakkındaki fikirlerimi yazarım. tekrar ediyorum, kimseyi fatih terim'i eleştirdi diye pilot etmedik. zamanında da kimseyi fatih terim'i korudu diye pilot etmedik. herkes gibi fatih terim'i de eleştirmek serbesttir. ve hatta belirttiğim üzere eleştiri yapanlara nickaltından saldırıp varlıklarını tehdit etmek sözlük kurallarına aykırıdır.

  ısrarla fatih terim'i eleştirdim diye uçuruldum manipüasyonu yapılıyor yazar tarafından. sebebin bununla alakası olmadığını açıklamamıza rağmen. isteyen konuyu bunun üzerinden değerlendirmeye devam edebilir. tabi ki "yanlış, hatalı nesnel bilgi" vermemek kaydıyla. zira notgivingup'ın uçurulma sebebini net şekilde belirttik. legal ama sözlük ruhuna aykırı bir entrynin üslup haline gelmesinin de uçma sebebi olduğunu açıkladık. bunun ayrımına varmayı tercih edebilirsiniz, bunun üzerinden çelişki varmış gibi ortamı provoke etmeyi de...

  güncel olan konu elbet galatasaray sözlük'te tartışılacak. o gün güncel olan ve konuşulan konular üzerinden yapılan manipülasyon alınan kararda ne kadar haklı olduğumuzun göstergesi.

  kural şu;

  "tek derdi kendi yazdıkları ve hakkında yazılanlar olan, nick altı yazarlığı yapan; hoşuna gitmeyen her yazıda nick altında cevap verme gereksinimi duyan; önceki entry'lere cevap vermeyi ilke edinmiş; fikir özgürlüğü kisvesi altına sığınıp her fırsatta galatasaray efsanelerine bel altı vuran; savunduklarını artık inandığı için değil takıntı haline getirdiği için "inatla" savunan; savunduklarını ıspatlamak için her galatasaray mağlubiyetinden sonra sözlüğü kişisel şovuna alet eden; savunduklarında düşüncelerinden öte kişiliğini ve üslubunu ön plana çıkaran; mağlubiyetlerden sonra tüm sinirini yazılarıyla sözlüğe kanalize eden; hakaret etmeyi eleştirmek sanan; egosunu galatasaraylılığının üstüne çıkarmış; sözlükte sürekli kaos ortamı yaratan; sözlüğün genel huzurunu bozan; basının yazdığı hiçbir şekilde doğruluğu ıspatlanmamış haberlerin ani şekilde gazına gelip sporcusuna, yöneticisine saldıran; galatasaray sporcuları, yöneticileri, sözlük yazarları ve diğer kişilere karşı hakaret edici, küçük düşürücü ve benzer sair ifadelerde bulunan; galatasaraylıya hiçbir şey vermeyen; galatasaraylılıktan birçok şey alamamış; galatasaray'dan ötürü sevmesini bilmeyen; bundan ötürü sevemeyen, saygı gösteremeyen; galatasaray'a, galatasaraylıya saygısı olmayan yazarların hesapları kapatılır. "

  bu kuralı ihlal ederseniz ya ağır ceza alırsınız ya da uçarsınız.
  10 ceza alırsanız da uçarsınız. zaten sanıyorum 10 cezaya ulaşmadan uçarsınız.

  bu arada eleştiri yapmış kendisi the wazza'nın hesabından. ama sözlükten uçurulmuş bir yazara hesabını vermek, kullandırmak uçma sebebi olarak değerlendirildi. the wazza'nın da hesabı kapatıldı. eğer eleştiriyi yapan the wazza olsaydı hesabına dokunmazdık. notgivingup artık bu sözlükte yazma hakkı olmayan bir eski üye. ona bu hakkı sağlamak kabul edilebilir bir davranış değil. moderasyon eleştirisi ise doğru başlığa taşındı, aynen duruyor.

  son dönemde sözlük yazar profilinin hızla ekşi sözlüğe doğru kaydığını gözlemledik. sözlüğün bu içler acısı haline sessiz kalmayacağız.

  galatasaray sözlük temel amaç ve hedefleriyle bağdaşmama kuralı bundan sonra aktif şekilde uygulanacak.
  sözlük formatına hakim olmamak kuralı aktif şekilde uygulanacak. biz yazalım moderasyon nasıl olsa siler diyen yazarlar lütfen bu bakış açılarını gözden geçirsin. hala bekleyen bir çok çaylak var. onlara da kapımızı açmak istiyoruz.

  uyarılarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. bu uyarıları dikkate almak yazarlara kalmış.