• 202
  her galatasaray sözlük yazarı bana göre nezdinde şu kuralı öğrenmeli;

  "tek derdi kendi yazdıkları ve hakkında yazılanlar olan, nick altı yazarlığı yapan; hoşuna gitmeyen her yazıda nick altında cevap verme gereksinimi duyan; önceki entry'lere cevap vermeyi ilke edinmiş; fikir özgürlüğü kisvesi altına sığınıp her fırsatta galatasaray efsanelerine bel altı vuran; savunduklarını artık inandığı için değil takıntı haline getirdiği için "inatla" savunan; savunduklarını ıspatlamak için her galatasaray mağlubiyetinden sonra sözlüğü kişisel şovuna alet eden; savunduklarında düşüncelerinden öte kişiliğini ve üslubunu ön plana çıkaran; mağlubiyetlerden sonra tüm sinirini yazılarıyla sözlüğe kanalize eden; hakaret etmeyi eleştirmek sanan; egosunu galatasaraylılığının üstüne çıkarmış; sözlükte sürekli kaos ortamı yaratan; sözlüğün genel huzurunu bozan; basının yazdığı hiçbir şekilde doğruluğu ıspatlanmamış haberlerin ani şekilde gazına gelip sporcusuna, yöneticisine saldıran; galatasaray sporcuları, yöneticileri, sözlük yazarları ve diğer kişilere karşı hakaret edici, küçük düşürücü ve benzer sair ifadelerde bulunan; galatasaraylıya hiçbir şey vermeyen; galatasaraylılıktan birçok şey alamamış; galatasaray'dan ötürü sevmesini bilmeyen; bundan ötürü sevemeyen, saygı gösteremeyen; galatasaray'a, galatasaraylıya saygısı olmayan yazarların hesapları kapatılır. "

  notgivingup sözlükte en çok ceza alan yazarlardan biriydi. uçurulana kadar dile kolay tam 9 kere ceza aldı.

  şimdi bir takım yazarlar tarafından hakkında şöyle bir manipulasyon yapılıyor. fatih terim'i eleştirdi diye uçuruldu. bu arkadaş ilk kez mi fatih terim'i eleştirdi? madem fatih terim'i eleştirmek yasak, niçin daha önceki eleştirilerinde uçurulmadı? fatih terim başlığında hiç mi eleştiri bulunmuyor?

  notgivingup moderasyonun ortak kararıyla sözlükten ihraç edildi. bir sebebi 10. cezasını alacak olması, diğer sebebi de yukarıda verilen kuralı yazarlığı müddetince ciddi şekilde ihlal etmesidir. 11.000 adet entry girmeyi başarmış bir yazarı fatih terim eleştirisi yaptı diye uçurdular demek bana pek iyi niyetli bir yaklaşım gibi gelmiyor.

  konuyu sözlük genelinde ve son günlerde silinen diğer entryleri de kapsayacak şekilde açayım;

  defalarca yazdık, aklınızda bir fikir varsa fatih terim'i de, metin oktay'ı da, ali sami yen'i de eleştirebilirsiniz. ama söyleyecek yeni bir şeyiniz yoksa her gün, her dakka bu eleştirinizi fırsat olan her başlıkta ve her seferde tekrarlayamazsınız. üslubunuza dikkat etmelisiniz. kelimelerinizi seçerken entrynizin tahkir edici hale gelmediğinden emin olmalısınız. sadece hakeret etmemek yetmiyor. burada korunan bir tek fatih terim değildir. belhanda da olsa, en çok eleştirilen futbolculardan biri olduğu için yazıyorum diagne de olsa, ahmet çalık da olsa farketmez. kural herkes hakkında geçerlidir. galatasaray'a dair bir şey eleştirilecekse 10 kere tartıp bir kere yazın. üslubunuz saygılı olsun, maksadını aşmasın, tahkir etmesin. örnek vermek gerekirse bir futbolcudan bahsediyorsanız futbol aklı zayıf diyin ama akılsız demeyin. fatih terim'den bahsediyorsanız egosunu kontrol edemiyor diyin ama mr. ego demeyin. bakın entryniz kurallara uygun da bulunabilir. fakat unutmayın genel manada yazarlığınız da değerlendiriliyor. 10 tane bu tarz entrynin 10'u da legal olabilir ama bu 10 entry baz alınarak yapılacak bir degerlendirmede yazarlık profiliniz legal olmaz.

  sözlüğü kişisel şovunuza alet etmeyin. sözlük bir çok okuyucusu ve kullanıcısı olan bir platform. kimse sizin nefretinizle muhattap olmak, aynı fikrinizi çeşitli öfke dozlarında ve çeşitli başlıklarda defalarca okumak zorunda değil. floodun bu çeşidi de diğerleri gibi dikkatlerimizden kaçmıyor.

  notgivingup dile hakimiyetiyle, futbol bilgisiyle benim oldukça sevdiğim bir yazardı. hayat görüşlerimiz belki pek tutmuyordu ama takip ettiğim isimlerdendi. sanıyorum ki iyi bir iletişimimiz de vardı. ama malesef sözlük kurallarına uymayı beceremedi. üslubu sorunluydu. galatasaray sözlük gerektiğinde bir moderatörüne ceza verebilecek kadar kurallarını uygulamakta objektiftir. dolayısıyla notgivingup ile de alakalı gerekeni yaptık.

  sözlüğün bir nefret odağı haline gelmesine izin veremeyiz. bunun için kurallarımız var ve bu kurallar süs değil. bu platformu kullanan herkes kullanım koşullarını bilmekle mükellef. kullanım koşulları da sadece entry silme sebeplerinden ibaret değil. bundan sonra da yukarıda bahsettiğim kuralı ve diğerlerini ciddi şekilde uygulayacağız. binlerce kullanıcısı olan galatasaray sözlük 3-5 yazarın hırsları çevresinde dönmeyecek. bunun fikir özgürlüğünün kısıtlanmasıyla alakası yok. sözlüğün odak noktası galatasaray sevgisidir ve bu şekilde kalmaya da devam edecek.

  neyin eleştiri olduğu, neyin olmadığı ile alakalı aydınlatıcı bir makale var şurada. (bkz: #2121000) eminim okumaya sabrı olan yazarlara üslup ile alakalı faydası olacaktır.

  * bu konu da açıklığına göre artık fatih terim eleştirildi diye yazarlar uçuruluyor iddiaları "yanlış, hatalı nesnel bilgi" sınıfına giriyor.
  * yine bu konu da açıklığa kavuştuğuna göre tüm yazarlar yukarıda verdiğim kriterlere dikkat ederek fatih terim'i veya bir başkasını gönül rahatlığıyla eleştirebilir.
  * ve yine açıklamalar doğrultusunda fatih terim'i veya başkasını eleştiren yazarlar hakkında bir şeyler yazılacakken eminim kurallarımızın nickaltı entryler ile ilgili hassasiyeti de göz önünde bulundurulur.
  * ve bir gurup yazar var ki sürekli her şeyden şikayetçi, sürekli felaket tellallığı yapıyor, sürekli negatif düşünce yapısıyla tüm başlıkları ablukaya alıyor, o yazarları eleyeceğiz.

  tüm yazarlara tavsiyem kurallara aykırı bir entry görüyorlarsa moderasyona başvursunlar. ihbar aparatı var. aciliyet arzeden büyük bir ihlal varsa özel mesaj var. dediğim gibi odağımız galatasaray sevgisi. bana göre lincin hiç bir türlüsü ve hiç bir linç sebebi bu kuralla bağdaşmıyor. belki o gün değil ama bir gün moderasyon tarafından değerlendirmeye tabi tutulabiliyor. sözlüğün denetim mekanizmaları açık. bir entry kurallara aykırıysa bu mekanizmalar kullanılmalı. kurallara uygunsa karşıt fikir üretilmeli, fikri üretene saldırı, bu üslubun alışkanlık haline gelmesi doğrudan entry silme sebebi olmasa da geçmişte bir çok yazarın üyeliğine maloldu. bu detayı da göz önünde bulundurmakta fayda var.