• 4371
  mali açıdan değil türkiye'nin dünyanın en kötü durumda olan kulüplerin önde gidenlerinden, bayrak dikenlerinden...ama aziz her zaman ki gibi türk milletinin kodunu çözdüğünden gerçeklerin değil algıların önemli olduğunun farkında olarak lobisi ve fenerli medyası aracılığıyla beşiktaş taraftarının ezikliğini ve galatasaray taraftarının (demografik olarak genç olması) tezcanlılığını çabuk gaza gelmesini harmanlayarak bu durumu çok güzel sevk ve idare etmektedir.

  şöyle ki fenerbahçe'nin borç alacak farkı 2017 sonu itibariyle 1.4 katrilyon eksidedir. yani tüm o gelirler, ek sportif başarı gelirleri ve sponsorluklar dahil. peki bizim borç alacak farkımız fenerin yarısı kadarken ve karşılığında gayrimenkul satışlarını yapıyorken nasıl oluyor da biz batarken onların maddi durumu daha iyiye gidiyormuş gibi gözüküyor dahası kimse fenerde kıyameti koparmıyor?

  öncelikle aziz başkan zırt pırt mali kurullarda fenerbahçenin toplam borcu x liradır alacaklarımız da y liradır borç alacak farkımız da x-y=z'dir...alkış kıyamet sonrası da şöyle devam eder;"bakın ne kadar az ama karşılığında amatör branşlardaki şampiyonluklavımızzzz, olimpik spovculavımızzzz vavvvv!!!" diye devam eder.

  bu sadece kelime oyunudur. neden sadece galatasaray'ın kulüp ve sportif aş borçları toplanıp medyada yer ediniyorken, fenerbahçe kulübünün (yani derneğin) ve futbol aş'nin borçları ayrı ayrı üstelik aş çeyrek sonu açıklanırken derneğinki her nedense hep bir ay önce açıklanır ve medyada yer tutmaz:) sorsan futbol aş borsaya kote onlar kap'a bildirmiş biz ise derneğiz kendi tesislerimizde toplanıp açıklar web sitemize koyarız:):):)

  özetle futbol aş'nin 2017 3.çeyreğine göre toplam borcu 1.2 katrilyon'dur. buna ekim başında ziraat bankasından totondaki donu da ipotek ettirerek hamile eşinin çocuğuna emzireceği sütü de temlik ederek aldığın 60 milyon dolar dahil değil. özetle 2017 sonu takribi 1.5 katrilyon borçla bitmiş olacak.

  futbol aş'nin 2017 sonu alacağı da herhangi bir ekstra gelir açıklanmadığına göre vergi takvim yılı biterken 372 trilyon civarındadır. yani fenerbahçe futbol aş'nin borç alacak farkı eksi 1.1 katrilyon lira civarındadır.

  gelelim amatör şubeler (baseketbol dahil) ve tesislerle ilgili dernek borcuna yani şu zırt pırt aziz'in çıkıp fenerbahçe'nin borcu 250 milyon liradır 300 milyon liradır (paradan 6 sıfır atılması en çok buna yaradı amk) dediği kulüp borcuna...o da 2017 3.çeyreğine göre borç-alacak farkı 270 trilyondur. yani özetle fenerbahçenin toplam borç alacak farkı 2017 sonunda yaklaşık 1.4 katrilyondur.

  bu da şu demektir aziz başkan çeyrek yüzyıla yaklaşan başkanlığında o kadar loca-kombine-bilet-sponsorluk-oyuncu satışı-reklam-şampiyonluk geliri-yayın geliri-uefa gelirleri-borsa hisse satışları-forma satışı-bağışlar-iddaa ve benzeri gelire rağmen üzerine 2 katrilyonu geçkin borç yapmıştır. karşılığında basketbolda 1 euroleague şampiyonluğu (ortalama 30 milyon euro harcarken); voleybolda erkeklerde 1 cev challenge kupası (3 numaralı kupa), kadınlarda 1 şampiyonlar ligi şampiyonluğu, 1 dünya kulüpler kupası şampiyonluğu ve 1 cev kupası; masa tenisindeyse (:) ) 1 avrupa şampiyonluğu ile futbolda 6 lig-2 türkiye kupası-3 süper kupa ve 1 başbakanlık kupası kazanmıştır...haaa unutmadan bir de bizi kendi evlerinde 6-0 yenmişlerdir:)

  karşılığında tüm gayrimenkulleri ipotekli, 2023 yılına kadar da tüm gelirleri (pos, yayın, loca v.s.) temlik edilmiştir. peki fenerbahçe ne yapabilir bu borcu bitirmek adına? gayrimenkul satışı? mevcut gelirlerinin arttırılışı? amatör branşları kapatıp küçülmeye gitmek? operasyonların tasfiyesi ile personel çıkarımlarıyla tasarrufa gitmek? hisse satışı? furbolcu satışı? hepsine tek tek bakalım ki fenerbahçenin ölmüş olduğunu sadece cenazesinin kaldıranının olmadığını görelim;

  gayrimenkul satışı:

  şükrü saraçoğlu stadı; mülkiyeti devletin...satışı mümkün değildir gsgm'nin takdirindedir...

  ülker sports arena; tapu fenerde ama şöyle ki: fenerbahçe ülker arena'nın mülkiyeti fenerbahçe'de ancak bunun karşılığında ülker şirketi olan sağlam a.ş.'ye borçlu (inşaat maliyeti tutarında o da 382 trilyon :) ).

  uzun süreli bir kullanım anlaşmasıyla ülker burayı kullanım hakkına sahip, ve yıllık kira giderini inşaat için olan alacağından düşüyor. bu sürenin sonunda stadın mülkiyeti fenerbahçe'nin olmaya devam edecek ama ülker'e olan borcu sona erecek ve istediği gibi kullanacak. bu arada kullanım hakkı ülker'de ancak fenerbahçe burayı kira ödemeden basketbol takımı maçları ve bazı etkinlikler için kullanabiliyor.

  yani boş geç aziz boş geç...şimdi anladınız mı neden aziz hiç sevmez murat'ı:)

  can bartu tesisleri: üst kullanım hakkı fenerde olup eski samandıra tesisleri olarak bilinen futbol takımın antrenman ve kamp merkezidir. satışı mümkün değildir.

  lefter küçükandonyadis kamp tesisleri: üst kullanım hakkı fenerde olup eski dere ağzı tesisleri olarak bilinen futbol takımın antrenman ve kamp merkezidir. satışı mümkün değildir.

  fenerbahçe kürek şubesi sapanca tesisleri: mülikyeti sapanca belediyesi’ne bağlı kırkpınar belediyesi’ndedir...

  faruk ılgaz tesisleri: üst kullanım hakkına sahipler...

  fenerbahçe eğitim kurumları: kuruluş amaçlarından zaten farklı olarak kullanılamasalar da hem kolej binaları hem de yeni kurulmaya çalışılan (bizden özenerek:) ) fenerbahçe üniversitesinin kampüsü devlet tarafından tahsis edilmiştir.

  kalamış todori tesisleri: 2 katlı olup lokanta hizmeti vermektedir. 5 milyon dolara o da en iyi ihtimalle satılabilir.

  topuk yaylası kamp tesisleri: kiradır...

  ankara fenerbahçe incek tesisleri: otel olarak kiralıktır...

  kurtköy villaları: 8 adettir şu meşhur ka-kazımın takım arkadaşlarıyla kelepçeli fantaziler yaptığı cenabet evler... tanesi en iyi ihtimalle 1 milyon dolardır. 8 milyon dolar olarak değerlendirilip satılabilir.

  ataşehir daireleri: 2 adettir. erkek yabancı basketçiler otururur. toplam değeri 5 milyon dolar olarak en iyi ihtimalle satılabilir.

  gebze arsası: 120 dönümlük bu arsa 60 milyon dolara satılabilir.

  fenerbahçe fikirtepe tesisleri: bildiğiniz halı sahadır ve mülkiyeti fenerdedir en fazla 2 milyon dolara satılabilir.

  özetle gayrimenkul satışından en fazla 80 milyon dolar gelir elde edebilirler...

  mevcut gelirlerin arttırılması: aziz zaten sineğin yağını sıkmış durumda...boş geç aziz boş geç:)

  amatör branşları kapatıp küçülmeye gitmek: erkek basketbol bütçesi 30 milyon euro. yarısını artık ülker yerine doğuş karşılıyor. fenerbahçe tüm desteği kulüp olarak kesse bile 15 milyon euro yeteri kadar iyi bir bütçe. 15 milyon euroluk tasarruf elde edilebilir.

  kadın basketbol'da 4 milyon euroluk bir bütçe var ki burada da küçülmeye gidip 3 milyon euro tasarruf elde edilebilir küçülerek.

  voleybol şubesi toplamda 25 trilyon burada da küçülüp 1,5 milyon euroya düşülebilir (bjk gibi).

  yelken şubesini zaten tamamıyla ferit şahenk karşılıyor. diğer amatör şubeleri (masa tenisi-kürek-boks-atletizm-yüzme) de 30 trilyon ki burada da 2.5 milyon euroya düşüp 4 milyon euroluk kar elde edilebilir.

  özetle küçülmeyle 26 milyon euroluk yıllık tasarruf sağlanır ama bu seferde futbolda başarısız olunduğu gibi amatörlerde de sürünürler...ki zaten bu kaçınılmaz sondur:)

  operasyonların tasfiyesi ile personel çıkarımlarıyla tasarrufa gitmek: fenerbahçe cart-catering-radyo-tv-dergi-sosyal medya-turizm-fenercell-fenernet-yandex-fenerium gibi saçmalıklara son vererek de yıllık 20 milyon euroluk başka bir tasarruf paketini daha gerçekleştirebilirle ama bu tahlilde de aziz iş üretemeyeceği için eşe dosta genel kuruldaki ağırlığını kaybeder...

  1 milyon üye projesi: kimse gerçekten oy sahibi olamayacağını görünce proje kadük kaldı tıpkı tıklayıp tıklayıp robben yerine robin'in gelmesi gibi:)

  hisse satışı: fenerbahçe halihazırda futboş aş'de herhangi bir sıkıntıya düşmeden %16 hisse satabilir ki buradan da 150 trilyona yakın bir para elde eder...

  ucuz maliyetli kredi bulma: hatırlarsanız 2017-2018 sezonu başında aziz başkan merak etmeyin kasada 100 milyon euro var diyordu madem öyle neden ziraat bankasından ananın örekesini emanet bırakıp 60 milyon euro krediyi devlet bankası olan ziraat bankasından çektin?

  furbolcu satışı: hiç söylemeye bile gerek yok ama en basitinden transfermarkt'taki değerlerini bile göz önüne alsak 2018 mayısında sözleşmesi bitecek olan futbolcular hariç piyasa değerlerinin üzerinden bile satılsa bütün futbolcuların toplamı 60 milyon euro eder.

  hepsini değerlendirdiğimizde alt alta takımda hiç futbolcu kalmıyor, mülkiyeti fenerde olan her gayrimenkul satılıyor, kontrolü kaybetmeden satılabilecek maksimum hisse satılıyor, personeller kovuluyor, tüm markalar tasfiye ediliyor, tüm yayınlar bitiriliyor, amatör şubeler ya kapatılıyor ya da küçülüyor yine de 1.4 katrilyonluk borç alacak farkı kapanmıyor...

  tüm bunlarla elde edilen gelir sadece (afaki olsa bile) 740 trilyon yapıyor. yıllık tasarruflarda 200 trilyon seviyesinde olur. yani bugünden yarına hepsi mucize olup gerçekleşse bile yine de yarım katrilyonluk borç orada duruyor. yeniden gelir arttırmak, avrupa kupalarına katılmak ve yeniden şampiyon olmak için yapılacak saçmalıkları bile hiç saymıyoruz bu tamamen minimal harcamayla böyle.

  velhasılıkelam fenerbahçe yok olmanın eşiğinde. eğer galatasaray hem işbu girdi de belirttiğim üzere hem de bjk (bkz: #2324813) ve trabzonspor (bkz: #2324842) ile girdiğim entrylerde belirttiğim üzere borcunu bitirip harcamalarını kısıtlarsa 2019-2020 sezonunda itibaren bayern'in almanya'yı; juventus'un italya'yı domine ettiği gibi türkiye ligini domine edecek, her geçen sene rakipleriyle makası açacak ve şampiyonlar ligi gediklisi olarak eninde sonunda şampiyonlar ligi şampiyonu olacaktır..!

  not: bursaspor için benzer değerlendirme için (bkz: #2325380)