• 1882
  öndeki 4 oyuncusundan yüksek savunma katkısı alan takım. babel, talisca, quaresma ve cenk 4'lüsünün savunma özverisi çok iyi. iyi alan kapatıp ikili mücadelelerde yıkılmıyorlar. üst seviye maçlarda bu durum bjk'yı bir adım öne çıkarıyor ya da en azından rakipten geri kalmıyorlar. ama bu yumuşak rakiplere karşı geçerli tabi.

  son 2 yılda benfica, napoli, o.lyon, porto ve son olarak leipzig gibi hücum yönü kuvvetli takımlara karşı ayakta kalmalarının en büyük sebebi bu. hep fark yiyecekler diye bekliyoruz ama yemiyorlar, neden? çünkü bu saydığım 4'lü geridekilerle mesafeyi açmıyorlar, onlardan kopmuyorlar. hepsi birebirde yetenekli oyuncular, aynı zamanda top kullanma becerileri de yüksek. bu onları kompakt kılıyor.

  saydığım 5 takımın ortak özelliği ise hücumlarının kuvvetli, orta sahalarının ise yumuşak olmaları. bu takımların hücum repertuarı geniş ama bunlar defansı ihmal eden takımlar. hal böyle olunca bjk sert savunmayla bu takımların hücum etkinliğini azaltıp teknik oyuncularıyla da yumuşak savunmalar karşısında yüksek verimle oynuyor. pozisyon veriyorlar tabi. ama rakipler bjk'nın hücum etkinliğinin caydırıcılığına kapılıp buna bir çözüm bulamıyorlar.

  şimdi önlerinde monaco maçları var. monaco 100'lerce milyon €'luk yatırım yapan bir kulüp olarak bjk'dan 2 maçta 6 puan hedefleyecektir. lakin geçmişte, napoli, benfca ve lyon'un, bu sezon porto ve leipzig'in yaptığı hataları tekrarlarsa bu hedef onlar için çok zor. hücumlarına güvenip orta saha ve defansta yumuşak kalmamalılar. sert oynayıp bjk'yı sindirmeliler. bjk'nın d.kiev'e 2 maçta da diş geçirememesinin en büyük nedeni bu tip sert takımlara karşı direnç gösterememesidir. aynı şekilde başakşehir ve fener maçlarında da dikkat buyrun, oyunu tutamıyorlar. hücumda etkili olamıyorlar. neden? çünkü hem fener hem başakşehir takımları orta saha ve defansta sert duruyor.

  sert duracaksın. bjk'ya karşı orta saha ve dafansta sert durmazsan bjk gelir ortada sıçan oynar gibi paslaşır atar golleri. sen de ne olduğunu anlamadan maç biter.

  ahir kelam; benim bildiğim yani bu sene izlediğimiz galatasaray şu bjk'yı parçalar. biz de kampl, bruma veya werner olmayabilir ama mesele o değil zaten. mesele mariano ve fernando gibi aklıyla, ndiaye ve tolga gibi enerjisiyle savunma yapıp çata çat oyundan rakipten korkmayan oyuncuların olması. bunlar varken bjk oyuna tutunamaz. eh önde de feghouli, belhanda ve gomis iş görürler herhalde.

  bir not daha, maicon quaresma'nın o ortalarını armut gibi toplar, o konuda da rahatım.