• 5
  açıkçası futbolculada hem bonservis hem de maaş olarak ödenen astronomik ücretler yüzünden futbola olan ilginin azalmasını istiyorum. futbol oynayan bir insanın yılda milyon eurolar kazanması dünyaya ve insanlığa olan inancımı yitirmemi sağlıyor. gelecekte bu paraların azalan ilgiyle beraber olması gereken boyutlara inmesini umuyorum.
 • 6
  güçlü bir alternatif çıkmadıkça olmasını çok olası görmediğim olaydır. en azından 20 - 30 yıl içinde böyle bir şey beklemiyorum. ancak söyle olabilir gelişen teknoloji ile birlikte futbol sahada oynamak yerine başka alanlara taşınabilir. birde harcanan paralar yıllar geçtikçe artmakta bu durum da futbolun çok fazla küreselleştiğini ve gün geçtikçe kapitalizmin önemli bir silahı haline getirmektedir.
 • 8
  işte böyle kafa açan başlıklar görünce coşuyorum bu ortamda.. helal olsun güzel konu, düşünen adamdan zarar gelmez.

  kendi adıma futbola ilgim, galatasaray'ın sağolsun 4-5 yılda bir yaşattığı ligden erken kopuş nedeniyle dönemsel azalıp artıyor.. hatta bu dönemlerin birinde amerikan futboluna sarıp halen devam eden yıllık nfl üyeliğimi başlatmıştım. merak edip ilgilenmeyi düşünenlere şiddetle tavsiye ederim. futbola oranla çok daha taktik/teknik bilgi, uygulama ve fiziksel güç gerektiriyor. yayın zenginliği ve sahadaki olayı aktarmadaki profesyonellik olarak da 'alıştırıldığımız' futbol yayıncılığından 10 yıllarca önde olduklarını izlediğinizde farkedeceksiniz.

  konuya net cevap vermek zor olsa da fikrim; mevcut sporlardan birinin futbolun yerini almasi değil esports gibi düzeni temelden değiştirecek bir buluşun bir ihtimal ilgi anlamında önüne geçmesini bekleyebiliriz.. tabi o da en erken 50+ yılda..
 • 10
  pek mümkün görmediğim durum .şu an çoğu sporda futbolu bunlardan ayrı tutucam rekabetler eskiye göre çok daha sıkıcı ve tek düze. hayvan gibi kontratlar ve sponsorluk anlaşmaları sebebiyle çoğu sporcu minimum risk maksimum kar anlayışı ile hareket ediyor. eskiden deliler gibi hırsla başarı için mücadele eden sporcular yerini kaybetseler bile gecenin sonunda aldıkları maaş çekleriyle mutlu olabilen sporculara bıraktı maalesef. futbol için de durum maaş ve sponsorluk kazançları anlamında çok farksız değil.fakat futbolu diğer sporlardan ayrı tutan sponsorlar futbola diğer sporlarda olduğu kadar etki edemiyor, sahada taktik anlayışların gelişmesi ve değişmesiyle birlikte eskiye oranla daha sıkıcı ve durağan bir oyun olsada mücadele şekli hala aynı, oyuncular diğer sporlarda olduğu gibi kolay kolay yenilgiyi kabul etmiyorlar, bu da taraftarların futboldan hala bir şekilde kopmamasına sebep oluyor. ayrıca dünya genelinde gelir düzeyi düşük insanların futbola olan ilgisi ( stadlarda pahalı koltuklarda oturup selfie çekenler değil gerçekten tutkuyla bağlı olan taraftarlardan bahsediyorum) futbolu yine sporun cazibe merkezinde tutuyor.

  dünyada teknolojik bir savaş çıktığını ve hiç bir teknolojik imkan olmadığını düşünelim tıpkı post apokaliptik filmlerde ki gibi. neredeyse şu an icra edlien çoğu spor rafa kalkardı. ama futbol bir teneke kutusu,kağıtlardan sarılmış yuvarlak bir topla bile oynanabilirdi. en çok emek sarfedilen ve efor gerektiren spor olmayabilir ama bence şu an dünyada en geçerli spor futbol ve uzun bir sürede bu değişmeyecek gibi gözüküyor. belki insanların ilgisi zamanla azalabilir ama asla sıfır noktasının yakınına geleceğini düşünmüyorum.
 • 14
  aslında bu konu üzerine tez yazılır, öyle güzel bir konu.

  muhtamelen ileride futbola ilgi azalacak. bunun 2 sebebi var.

  ilki hayatın hızlanması. hayat her geçen gün hızlanıyor ve tempo yükseliyor. her ne kadar futbol hızlansa da bazı branşlarla karşılaştırdığımızda yavaş kalıyor.

  3 branş örnek vereceğim. aklıma hemen bunlar geldi muhtemelen arttırabiliriz.

  birincisi hentbol. temel tekniğini hızlı öğretirler ve temposu gayet yüksektir. ancak kültürel olarak futbolun yerini alamaz. yanlış bilmiyorsam daha çok kuzey ve batı avrupa'da sevilen bir spor. (bir de ispanya'da.)

  ikincisi ise buz hokeyi. aslında tempo olarak bununla yarışmak imkansız ama yine kültürel olarak çok zor. daha kuzey ülkelerinin oyunu olarak gözüküyor. ama arada bir maçlarını açın izleyin. bir bilgim olmasa bile belli bir seviyedeki oyunu izlemek inanılmaz keyifli geliyor bana. çünkü çok tempolu ve aksiyonlu.

  üçüncüsü ise basketbol. işte burada futbol patlayabilir. bu oyun her geçen gün hızlanıyor ve önemlisi aksiyon kısa sürmüyor. (örnek voleybol. bir refleks oyunudur.) bunun yanında dünyanın 3 büyük ekonomi bölgesinde var ve gelişiyor. yani futbol bu noktada avantajlı değil. bu bölgeler: amerika, avrupa ve çin. çin gayet yüksek meblağlar döküyor. basketbol kıvamı da futbolunkine benzer.

  avrupada da basketbol mevcut ve az paralar dönmüyor. şöyle düşünün. fener ve cska geçen sene 30 milyon euro harcadı. bir sürü takım 15-20 milyon civarı harcıyor. 2 sene evvel şampiyonluğa oynayan başakşehir'in maaş bütçesi gibi bir şey. bu başakşehir en çok para harcanan liglerden biri olan türkiye liginin takımı. benzeri bütçeleri italya'da, ispanya'da futbolda bulabilirsiniz.

  işin büyük kısmı ise amerika'da. kültürel olarak da avrupa'daki futbola benzer. bunun dışında ekonomik ve işleyiş olarak dünyadaki sayılı spor organizasyonlarından. bunun yanı sıra kültür emperyalizmini en iyi yapan 2 ülkeden biri. yani basketbol gayet dünyaya yayıldı ve yaymaya devam ediyorlar. nba yıl içinde gider ingiltere'de lig maçı yapar. neden basketbol'un çok sevildiği ispanya veya yunanistana gitmez ya da almanya gibi işin şov kısmına da para döken bir ülkeye gitmez? (basketbol almanya'da büyüyor ve kıtanın en kuvvetli ekonomisine sahip. hadi ingiltere ile kıyaslarsak ilk 2 diyelim. yanlış biliyorsam düzeltin, lütfen.) hele hele şuradan 5 kişi toplasak zorlayabileceğimiz bir milli takımı olan ingiltere'den bahsediyoruz. (yani öyle fransa gibi de değil.) acaba diğer büyük kültür emperyalistinin ingiltere olmasıyla alakası var mı? bence var.

  ikinci sebebimiz ise yeni gelen jenerasyonların esporu sevmesi. yukarıda yazdıklarım bir anda olmaz zaten. şu an futbol avrupa temelinde kocaman ve harika bir kültürle besleniyor. ancak bu rapor tehlikesi hakikatten büyük. hem alt yapı kısmı çok daha kolay hem daha modern hem de ulaşabilirliği yüksek. nasıl futbol'u her sokakta oynayabilirseniz bu mereti de kendi odamızdan dünyanın öbür ucundakiler oynayabilirsiniz.