• 1153
  26 aralık 2021 tarihi itibarıyla eşimle birlikte yakalandığım ve 3 gün sersemlettikten sonra yavaş yavaş kendimizi toparladığımız hastalık.

  home office olsun maske olsun son ana kadar kendisinden kaçabildik fakat bu düzlükte yakalandık.

  aynı zamanda 11 aylık bebeğimiz var kendisinde herhangi bir belirti oluşmadı.

  açıkçası insanların etrafında "şimdiye kadar kaçabilen" olarak nitelendirdiği gruptaydım ancak bir şekilde buldu bizi.

  vitaminler ile atlatıyoruz bakalım süreci, inşallah bir an önce bu illetten kurtuluruz hep birlikte.
 • 1154
  dün sabah boğazımda bir acı ile uyandım. öğlene doğru ise halsizlik, burun akması ve hapşırma buna eşlik etti. akşam ise üşüme ile günümü tamamladım. eve gelip ateşimi ölçtüğümde 38.5 dereceyi görünce ne oluyoruz lan diyerek soluğu pcr testinde aldım.

  test dönüşü sonucu beklerken üzerimde kat kat kıyafet ve yorgan altında olmama rağmen o üşüme benzeri ürperme hala devam ediyordu. tam kötü sona kendimi hazırlarken neyse ki telefonuma sonucun negatif olduğu bilgisi geldi. büyük ihtimal 2 yaşımdaki kızımı şu aralar oldukça yoran influenza salgınının son nasibi de ben oldum. özetle ciddi benzer belirtileri yaşarsanız hem siz hemde çevrenizdekilerin sağlığı için test yaptırmanızda büyük fayda var.

  birde çevremde gördüğüm "gribim" deyip toz kondurmayan insanlarda covid olduğundan bihaber olarak bu virüsü ciddi şekilde yayıyor. geçenlerde bir arkadaşım gribim diyen kuzeni ile aynı ortamda bulunuyor ve ertesi gün covid olduğunu öğrendiği kuzeninden hastalığı kapıyor.
 • 1155
  nisan ayında atlattım, üstüne de 3 doz biontek oldum, cem yılmaz'ın dediği gibi tüm sihiri bozdu bu omicron denen varyant halbuki biraz rahatlamıştım. kendimi güvende hissetmiyorum, zaten ne millet ne devlet artık iplemiyor ne önlem ne kapanma ne dönüşüm hiç bir onlem alınmıyor, alınmayacak çünkü tek gündem ekonomik kriz biliyoruz ki kasa tam takır velhasıl kelam bir tur daha döneceğiz anlaşıldı.
 • 1156
  - şu sıralar üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren insan sayisinda mevsim ile de uygun olarak artış var. ancak bu sene gecen seneye oranla maske kullanimi cok azaldığı için (özellikle okullarda), influenza (grip etkeni virüs ) ve bogaz enfeksiyonu virüsleri de tekrar hayatımıza dahil olmaya başladı. yani hep diyorduk ama at izi ile it izi artık birbirinden ayırt edilemez noktaya geldi.
  - simdi gelelim omicrona. simdiye kadar en bulaşıcı kabul edilen varyant delta idi. omicron ise deltadan birkac kat daha bulaşıcı. bugüne kadarki veriler omicronun nispeten daha hafif bulgular ile atlatildigi yönünde. ancak soyle bir durum var. omicronun yayıldığı ülkelerin bir cogu yuksek asilama yüzdesine sahip ülkeler, bu yüzden de hafif bulgular ile seyrediyor olabilir. yani veriler geldikce ve kapsamlı hale geldikçe daha çok bilgimiz olacak tabiki.
  - öneriler;
  1- sıkıldı herkes yılbaşı falan da var ama maske ve mesafeye mutlaka önem verilmeli (çok ilginç bir öneri teşekkür ederiz:)) ).kapali ortamda yakin mesafede iseniz omicron icin maske(cerrahi) de pek güvenilir sayılmaz. en azindan cift maske takabilirsiniz(delta virus önerisi idi).
  2- mutlaka aşınizi olun. aşı takvimi oldukça acik, hekiminize de danisabilirsiniz. aşı vücuda gelebilecek olan tehlikenin ne olduğunu anlatıyor ve gerçek tehlike geldiğinde vücut ne yapacağını bilmiş oluyor.
  3- grip aşısı da olabilirsiniz. (esim ve oglum influenza semptomatik geçirdiler halen devam ediyor semptomlar, ben asemptomatik atlattım. ben aşıyı olduktan sonra eşime zaten mevsimi geçmek üzere sen bilirsin istemiyorsan yaptirma demiştim. o kabak da başıma patladı, orasi ayri hikaye ) bu arada influenza aşisi koruyuculugu da yüzde 55 civarındadır. çünkü o da sürekli mutasyona uğrar :)
  4. aşılı iseniz ne kaparsaniz kapin endişeye kapılmadan sadece bulastirmamaya özen gösterip karantina kurallarına uyarak, bol c vitaminli besinler ile beslenin. d vitamini ile ilgili sınırli yayınlar mevcut tercihen d vitamini de erişkin icin haftalik 50.000 ünite (tek seferde olabilir.) olacak şekilde alabilirsiniz. (bobrek tasi vs olanlar hekime başvurmadan kullanmasin)

  c vitamini ile ilgili ek bilgi: meyvelerdeki c vit. dalından koparıldigi an azalmaya başlar. ondan dolayi tazesini bulmaya özen gösterin. abartmadan tüketin. c vitamini depolanmaz fazlasi atılır, gunluk alınması gerekir. meyvenin fazlasi şekerden baska birsey vermez vücudunuza. ayni mantık ile meyve suyu sıkmak yerine posali tercih edin mutlaka. cunku posali aldığınızda şekeri de yuksek emilime uğramaz, barsaktan atılır. meyve suyu içerseniz çoğunlukla şekeri almis olursunuz. daha once yazmıştım bir çoğunu ama yine de yazayım dedim.

  yazdıklarımın tamami bakanlığın covid, aşı rehberi ile bilimsel çalışmalardan derlenmiştir. covidin en kısa zamanda hayatımızdan çıkması dileğiyle..
 • 1159
  türkiye'ye gelmeden evvel 3.doz aşımı olmuştum. yarın yurt dışına döneceğim için bugün pcr testi oldum ve sonuç pozitif cikti. mecbur kalmasam hayatta fark etmezdim. birlikte kaldigim arkadasim neredeyse bir haftadir grip gibiydi, bogazi agriyordu. muhtemelen ondan bulaştı. doktora gittiginde ise bogazin sismis deyip yollamisti dün.

  2 sene dayanabildim bu salgına. inşallah kötü olmadan atlatırım. aileden kimseye de söyleyemedim telaşlandırmamak için. imkanı olan herkes aşısını olsun.

  edit: biraz da gülelim.
  https://twitter.com/...433792237408256?s=20
 • 1160
  üçüncü doz biontech aşımı dün sabah olduğum lanet hastalık. çevremde covid olmadığını söyleyen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. kendimden yana bir korkum yok da; aileme bulaştırırsam veya onlar bir şekilde kaparsa diye çok korkuyorum.

  zaten babamı da eski bir hastalığı nüksettiği için çarşamba günü acil ameliyata aldılar. çok şükür durumu iyi ama hastane ortamında kaldığı her an covid açısından bir risk. umarım bir an evvel çıkarız. vallahi kafayı yemek üzereyim, o kadar daraldım.

  allah hepimizin yardımcısı olsun.
 • 1161
  bu akşam pcr test sonucumun pozitif olduğunu öğrenmemle sonunda yakalandığım hastalık. kaderde yeni yıla covid girmek de varmış, allah'tan üçüncü doz biontech aşımı geçtiğimiz hafta olmuştum. gözlemlediğim kadarıyla bu süreçte aşı çok önemli. bu varyant yani omicron inanılmaz hızlı bulaşıyor.

  işim gereği daha önce de çok defa pozitif vakalarla farkında olmadan temaslı halde bulunmuştum ancak çok şükür virüse yakalanmadan süreci atlatmıştım. bu sefer ise sadece bu hafta içinde aynı katta çalıştığım mesai arkadaşlarımdan pozitif olan altıncı kişiyim. düşünün yayılma hızını ve elimizden geldiğince maske, mesafe tedbirlerine de uymaya çalışıyoruz ancak durum bundan ibaret.

  çevremde bu hastalığı aşılı, aşısız semptomsuz atlatana şahit olmadım. ancak başta da dediğim gibi aşılı olanlarda gözlemlediğim daha hafif atlatması. bu varyant gribe daha çok benziyor ya da bendeki semptomlar benzer. burnumda ciddi bir kaşıntı hissi, normalde çok fazla hapşırmam ancak devamlı hapşıracak gibi olma hali bendeki en önemli rahatsızlık. onun dışında boğazda kuruluk ve hafif bir ağrı var. inşallah bütün insanlık olarak şu virüsten tez zamanda kurtuluruz. yeni yılda en büyük arzum bu olur herhalde, önce sağlık.

  düzeltme: kelime hatası
 • 1162
  1 yıl aradan sonra yeniden kendini hatırlatan lanet bir hastalık.
  (bkz: #3038888)

  1 yıl önce aşı olmamıştık. eşim hamileydi ve oğlum arbel anne karnında ilk defa covid ile tanıştı.

  1 yıl aradan sonra bugün, 3 doz biontech aşılı olmamıza rağmen, oğlum arbel’ in testi pozitif geldi.
  bebişimiz henüz 5 aylık ve ateş 39.5, öksürük, burun akıntısı, iştahsızlık ve uykusuzluk semptomları.

  eşim ve ben hemşire olmamıza rağmen, afedersiniz altımıza sıçıyoruz.

  3 doz aşılı olmama rağmen, hastaneden eve virüsü mutlaka ben taşımış olmalıyım. işte sırf bu yüzden aşıya olan inancım ve güvenim yerle bir oldu.
  dualarınızı ve iyi dileklerinizi esirgemeyin lütfen.
 • 1163
  kendisine karşı en iyi mücadele aşılanmaktır. geçtiğimiz 10 gün boyunca yaşadıklarım şöyle;

  kayınpederim haftasonu misafirliğe geldi, pozitifmiş. gittikten sonra öğrendik.

  1. eşim pozitif oldu. 3 doz sinovaclıydı. grip gibi atlattı.
  2. kayınpederim misafirken, annem babam geldi misafirliğe. annem de babam da pozitif oldular. her ikisi de 2 doz biontechlilerdi. babamda belirti yok, annem grip gibi atlatıyor.
  3. kayınvalidem 2 doz sinovac, 1 doz biontechliydi. hiç pozitif olmadı.
  4. ben 3 doz biontechliydim. hiç pozitif olmadım.

  bu yaşadıklarımı duyan çevremdekiler, 3.doz aşılarını olmaya karar verdiler.
 • 1171
  sabah kızımla beraber verdiğimiz testimiz pozitif çıktı. kızım malatya inönü üniversitesinden salı akşamı mersin'e doğru yola çıktı ve o meşhur nurdağı tıkanmasında 26 saatini otobüste geçirdi (öyle kumanya falan da dağıtılmamış). galiba oradan gölü yedik. neyse ki üç aşılıyız ve şimdilik hafif semptomlarla geçiriyoruz . galiba üç aşılı olduğumuz için bize herhangi bir ilaç verilmedi. sadece coraspin almamız tavsiye edildi. lütfen dikkatli olalım.
 • 1172
  1 haftalik türkiye tatilim sirasinda 3 asili sekilde benimle de tanisan hastalik.cocuklar ve esimde sayemde pozitif oldu sonrasinda.cocuklar birkac günlük atesle, biz ise grip seklinde hastaligi atlattik neyseki ancak üzerinden 10 gün gecmisken inanilmaz bir eklem ve kas agrisi basladi bende.. gercekten simdiye kadar hic tatmadigim tarzda degisik bir agriyla uyaniyorum ve gün icinde gelip gidiyor ilginc sekilde.
 • 1173
  dünyayı bir daha eskisi gibi olmayacak kadar değiştiren virüs. bugüne kadar dünya geleninde 5.6 milyon insanın ölümüne neden olmuş. hayatımızı kuralları ile birlikte çokça etkiliyor. yakın çevremde genç sayılabilecek bir tanıdığımı 3 hafta hastanede ağır bakımda yatıran virüs.
  bütün covid-19 hastaları umarım tez zamanda sağlığına kavuşur. geçmiş olsun.
App Store'dan indirin Google Play'den alın