• 10
  ne yazık ki talihsiz bir şekilde, sözlükte onca niteliksiz entry varken "niteliksiz entry girmek" sebebiyle ceza almış, genç izmirli kardeşimiz.

  sözde karşı görüşe saygı bekleyen birtakım insanlar tarafından lince uğramış ve yazdığı entryler silinmiş. buna karşın o kışkırtıcı entry'leri halen sözlükte barındıran yönetime de buradan bir alkış göndermek boynumun borcudur.

  istiklal marşını duyduğu zaman "saygı duyulmasa da olur" genişliğine sahip olan şahıslarla fazla kafasını yormaması gerektiğini düşünüyor ve sözlük aracılığıyla cumhuriyet bayramını kutluyorum.
 • 13
  kendisini yakından tanırım. kimseye sebepsiz yere kızacak, sinirlenecek adam değildir. pkk sempatizanlarını ve kürt halkının özgür bireylerini ayırabilecek bilgi ve birikimdedir. ayrıca istiklal marşının ıslıklanmasını da hazmedecek kadar karaktersiz değildir. istiklal marşının sadece türk milletine ait olmayıp türkiye adı altında yaşayan tüm milletlere ait olduğunu bilir ve ona saygısızlık yapıldığında gereken tepkiyi ortaya koyar. genç izmirli olmaktan ayrıca gurur duyar. en büyük bayramın kutlu olsun kardeşim.
 • 14
  (bkz: pkk bir terör örgütüdür)

  olaya bunu kabul ederek başlamak lazım. eğer bunu kabul etmiyorsan zaten halkımı savunuyorum falan diye triplere girmene hiç gerek yoktur. bende kürt olarak doğup türk vatandaşı olarak hayatını sürdüren bireyim sonuçta, benim hakkımı elinde silahla insan öldüren hiç bir örgüt savunamaz! eğer bunu yapıyorsa benim örgütüm falan olamaz zaten. kaldı ki yediğin kaba pislemektir bayrağa ve istiklal marşına saygı göstermemek.

  bulutolan benim bu platform da tanışıp kardeş gibi gördüğüm bir yazardır. benim kürt olduğumu bilir mesela ama onun için önemli olan benim insan olmamdır. yalan yok kendisiyle izmir whatsapp gurubunda ne zaman konusu geçse pkk'ya bol bol küfür ederiz, kendisinin kürt halkı bu pkk itleri yüzünden kötü biliniyor demişliği de vardır. şimdi moderasyonun işi zor eyvallah lafım yok ama sen format gereği bulutolan'a ceza veriyorsan, format gereği ceza vermen gerekmiyor olsa bile istiklal marşına yapılan saygısızlığı, kendilerine yapılan haksızlığa tepki olarak gören ve bunu haklı bulan adamlara ceza vermeyi geçtim, bu sözlükte barındırmaman lazım.

  şimdi görüyorum ki türk vatandaşı kardeşlerim sırf arkadaşları diye göte göt demekten çekiniyor canları sağ olsun, bense kendi ırkımdan biri olduğu halde göte göt demeyecek, kendi dostluğum bozulmaması adına bu vatanın bayrağına ve istiklal marşına yapılan saygısızlığa göz yumacak kadar şerefsiz değilim. eskiden türk kürt diye ayırırlardı bizi, şimdi yazar arkadaşın biri çıkmış genç izmir'liler rahatsız diyerek istanbul izmir ayrımı yapmaya başlamış. türkiye vatandaşı bir kürt, aynı zamanda izmir doğumlu olan ve dört aydır istanbul sınırları içerisinde ikemat eden bir olarak rahatsızım. sizin böyle kutsal bir günde yemek yediğiniz kaba pislemenizden rahatsızım, ne mutlu ki türküm diyebilene.
 • 16
  gecen sene on kasım sabahı pazara denk gelmisti. butun izmir bu pazar sabahini evinde uyuyup kicini kasiyarak gecirebilecekken colugu cocugu genci yaslisi kordonda atasini anmak icin toplanmis, bu ulkeyi kurtaran o guzel insan için bir dakika saygi durusunda bulunabilmek icin belki de onlarca kilometre yol gelmisti. ve bir dakika saygi durusundan sonra kalabalik dagilmisti. bi program olur falan sanmistim ama hayir sadece bir dakika icin toplanmis binlerce kisi, sasirmistim. sirf gonul borcunu belli etmek icin bir dakika icin gelmeleri cok etkilemisti beni. o an izmirin ne kadar güzel bi sehir oldugunu tekrar farketmistim. istiklal marsini okurken tuylerimim diken diken olup gozlerimin dolusunu omrumde bu kadar derinden hissetmemistim.

  iste izmir bu yuzden, bu ulkesine bayragina atasina ve istiklal marsina duydugu bu baglilik yuzunden ulkenin en aydin sehri. genc izmirliler bu ulkenin ne sartlar altinda kurtarilip ne sartlar altinda butunlestirildigini idrak edebildikleri icin digerlerinden farkli. bu yuzden digerleri genc izmirlileri cekemiyor olsa gerek.

  merak etme birileri isliklasa da biz genc izmirliler onlari bastiracak kadar gür sesle soylemeye devam edecegiz marsimizi. susturmaya kimsenin gucu yetmez.

  bayramin kutlu olsun.

  haa bu arada marsimiz her okundugunda izmirde herkes put kesilir inanmayan buyursun gelsin bekleriz.
 • 19
  kendisini zirveler sayesinde tanıma fırsatı buldum. son derece modern, çağdaş bir dünya görüşüne sahip tipik bir izmirli kardeşim dir kendisi. ayrıca son derece iyi bir galatasaraylidir kendisi. kendisinin ceza almasına sebep olacak hiçbir davranışta bulunmadığından eminim ve bu sebeple kendisinin almış olduğu ceza sebebiyle sözlük moderasyonunu kınıyorum.

  bir çift lafım da el nino, metin olmak ve aynı mentaliteye sahip yaşam formlarina: türkiye cumhuriyeti toprakları ve sınırları bellidir ve daima atamizin belirtmiş olduğu şekilde kalacaktır. bu toprak üzerinde emelleri olanlar tarihte her zaman olduğu gibi yine amaçlarına ulasamayacaklar ve bunu anladiklarinda da kuyruklarini kistirip gerisin geriye kacacaklardir. bu ülkede kökeni ne olursa olsun kendini türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak gören; bayraga, milli marşımıza ve kanunlara saygı duyan her bir birey hür ve eşit olarak yaşama hakkına sahiptir ve bu her zaman böyle olacaktır. ha körü körüne bazı pisliklere inanmak, kendinizi bu ülkenin değerlerine layık gormuyorsaniz da sizin için yapacak pek bir sey yok. en yakın sınır kapisindan defolup gidin ve bir daha da gelmeyin ay ile yildizin şehitlerimizin kanlarını aydinlatarak dalgalanan bayragimiz altina.

  not: daha yazacağım çok şey olmasına karşılık, telefonumdan yazmamin zorlukları sebebiyle ancak bu kadar yazabiliyorum. cem kardeşime ve bu kutsal günde ülkemiz ve milli marşımıza yapılan saygisizliklara sessiz kalmam mümkün olamaz.
 • 22
  kendisi ile galatasaray sözlük sayesinde izmirde düzenlediğimiz ilk zirvede tanıştım.
  pırlanta gibi bir insanı hayatıma katmama vesile olan bu platform, şimdi temiz kalpli can kardeşime istiklal marşını ıslıklama konusunu eleştirdiği için ceza vermiş.
  açıkcası ceza umrumda bile değil, zira sözlük son zamanlarda iyice çekilmez bir hal aldı.

  asıl umrumda olan iki şey var, birincisi benim kardeşimin üzülmesi. zaten biliyor ama bir kere daha belirteyim asla yalnız değilsin ve olmayacaksın.
  diğeri de bizim ülkemizi geçtim (çok genişsiniz ya) herhangi bir ülkenin milli marşının ıslıklanması durumuna verilen tepki ve reaksiyonun kontrol edilememesi ve iyi algılanamaması.

  genç izmirliler rahatsız şeklinde aklınca kinaye yapan arkadaşa da notum: evet senin gibilerden bir hayli rahatsızız.
 • 23
  ilk sözlük zirvemde izmir'de tanıştık kendisiyle, içi dışı bir hoş sohbet bir kardeşimiz sağolsun orada ki herkes gibi o da çok sıcak karşıladı beni ve iyi bir insanı daha tanımanın sevincini yaşadım. sen aldırma bu cezaya da arkandan atıp tutanlara da kardeşim. seni tanıyanların hepsi yanında, senin gibi bizde rahatsızız bu durumdan ama adı üstünde "yeni türkiye" burası.
 • 24
  aldığı cezayla ilgili ne yazık ki yanlış bir algı yaratılıyor. kendisi istiklal marşı'nın kutsallığını savunduğu için değil; savunurken ısrarla kullandığını yanlış üslubu yüzünden ceza almıştır. ceza almasına sebep olan da yazdığı tek bir entry değildir.

  sözlük yöneticileri kimin ne kadar vatansever, vatan haini ya da başka bir şey olduğu konusunda karar mercii değildir. entry'ler yazılı sözlük kurallarına ve yazısız sözlük teamüllerine göre değerlendirilir. sözlük kurallarına aykırı entry'ler moderasyon tarafından tespit edildiği zaman silinir.

  senelerdir hiçbir beklentiye girmeden tamamen amatör bir şekilde yönetilen ve bunca yazarın eş zamanlı yazdığı bir sözlükte elbette moderasyonun her şeye anında müdahale etmesi, yazılan her entry'inin anında okunması ve değerlendirilmesi mümkün değil. olaylara "ölçüp tartmadan" bir yaklaşım zamanla fevri ve keyfi yaptırımlar doğrurur. bu aşamada yazarların bir yükümlülüğü de entry yoluyla biribirlerine derhal cevap vermek, hakaret etmek, yaftalamak ve hedef göstermek değil, mesaj ve bildirim yoluyla moderasyona yardımcı olmaktır. zira yöneticilerin sizlerden tek farkı; sözlük kurallarını uygulamaya çalışıyor olmaları. fakat ne yazık ki bir şeyi atlıyoruz: moderatörler de herkes gibi insan. herkes gibi hata ve yanlış yapabilirler. fakat her olayda bunu art niyete yormak bana kalırsa başlı başına art niyetin kendisi.

  yaratılan diğer bir algı ise çok daha feci; o da moderasyonun milli marşın ıslıklanmasını savunanların yazılarına dokunmaması ve buna tepki gösterenleri cezalandırması... bu denli bir yanlışla dünyanın en doğru şeyi bile savunulamaz. insanları bu kadar yalan-yanlış şeylerle hedef göstermenin bu kadar kolay olmaması gerekiyor. bu konuda savunma yapmaya bile değmez ama bu kadar hassas bir konuda bu denli bir hedef göstermenin ne kadar hakkaniyetten uzak olduğunu belirtmek isterim. hele hele vakti zamanında, şırnak'ta dağ başında, uzak bir karakolda, karakol komutanı olarak türk bayrağını beklemiş bir insan olarak...

  yine de moderasyonu bu kadar çirkin şeylerle yaftalamadan önce bir bakınız: https://twitter.com/...s/527423268408799232

  moderasyonun olaylara müdahalesini beklemeden; olayların nick altı savaşlarına çevrilmesine ve galatasaray bütünleyiciliği altında burada toplanmış insanların "bu faşist", "bu terörist", "bu pkklı" diye yaftalanmasına izin vermemiz mümkün değil. zira bunun sonucunda doğacak kaos ortamının da yaratacağı sıkıntıların farkındayız.

  ben ceza alan bu arkadaşımızın bile cezasının haksız olduğunu düşündüğüne inanmıyorum.

  empatiden bu kadar uzak; ayrıntılarına vakıf olunmayan konularla ilgili bu kadar keskin yorumlarla insanları hedef göstermenin ve dolayısıyla yaratılan bu çirkin algının üzerine daha fazla bir şey söylemek istemiyorum.
 • 25
  sözlük sayesinde tanıdığım çok ama çok güzel bir insandır. bana her zaman cana yakın ve bir abi şevkatiyle yaklaşmasıyla kalbimde yeri çok ayrıdır. gerek capsleri gerek esprileri olsun defalarca kahkahalara boğulmama sebep olmuştur. asla ama asla yalnız değildir. arkasında onu çok çok seven hayatın her anında yanında olmaya hazır kardeşleri vardır. gün gelecek, cezası bitecek buralar tekrar onun entryleriyle anlam kazanacaktır.

  ''seviyoruz seni can-ı gönülden''