• 3
  olumsuz bir durumda bireysel ego tatmini amaçlı söylendiğinde bünyede derin bir sopa atma isteği uyandırır. dediysen dedin amk napalım zamanı tersine mi çevirelim? köşeye gidip tek ayak üstünde ağlayalım mı? ibret alıp "hmm" mı diyelim? en sevmediğim davranışlar bunlar...

  bir de şunlar var;

  "şampiyon olacağız diye ben demiştim!", "drogba gelecek diye ben demiştim!"... bunlar farklı durumlar, bunlarda sıkıntı yok kendi bakış açıma göre... isterlerse anıt diksinler ben demiştim diye bunlar hayırlı işler...
 • 4
  şu tabirin sözlük,basın,forum gibi oluşumlarda kullanılmasından sıkıldım. ego tatmini kadar iğrenç bir şey yok. ulan sen kimsin, nedir bu futbolu ben biliyorum, gördün mü abi dediğim çıktı tavırları. tiksiniyorum bu kalıbı kullananlardan. dediklerinin çıkması için galatasaray'ın puan kaybetmesini bekleyen tipler de var. hincal uluç buna örnek.

  ego dünyanın en iğrenç şeyidir. egonuzun sizi ve galatasaray sevginizi ele geçirmesine izin vermeyin.
 • 7
  en sevmediğim, kendilerini bulutların üstünde gören bir egoya sahip taraftar modelidir. şöyle anlatayım. wesley sneijder bir maç etkisiz oynar ve hemen bu tip taraftar zıplar, ben demiştim, bu adam yıldız değil, oynayamaz vesaire.

  eminim, bu zihniyette olanlar tam tersi bir durumda , ne yapacağız amk diye düşünüyordur. üzülme. konuştuğumuz laflar allah'ın kelamı değil. hepimiz zamanında ters görüşte olup, şartlara göre değişkenlik gösterebiliriz. yanlış bir durumu görüp düzeltmek onursuzluk değildir, erdemdir. lafını yemek diye bir durum yok. çünkü senin dediğin laflar, egon galatasaray yanında önemsizdir.

  bırakalım şu lafları, ben dediydim bakın böyle oldu diye bir durum yok. senin, benim dememle birşey olmaz arkadaşım.
 • 12
  takım kötüye giderken fırsattan istifade prim yapmak için iyice bir taraflarını sıkan insanların bu aralar sıkça kullandığı kalıp.

  ulan bizim imparator dediğimiz, neredeyse kulübü üzerine yapacağımız adam bize ne kazık atmış, bunlar daha hala neyin peşinde...

  https://www.youtube.com/watch?v=vbYar-aoA64

  "ben demiştim" insanlarının tutumu nedense bana van nistelrooy'un bu sevincini hatırlatıyor...
 • 13
  14 mart 2015 galatasaray basaksehirspor maci'ndan sonra yeniden tureyen iğrenç tabir. takim fenerbahce macina kadar 10 galibiyet 2 beraberlikle gelmiş, liderligi almis, takımın özgüveni yerine gelmis o sirada kimsenin sesi solugu cikmiyorken hemen hamzaoglu siktirsin gitsinler, zaten sampiyon yapamaz ben demiştim ciler... bu 2000 uefa kupası taraftarlığı filan değil, direkt simarliklik.

  nedense les kargasi ile ozdeslestiriyorum bu tabiri kullananlari.
 • 15
  bir kere tarz olarak çok itici bir ifade. bunu ima etmek istiyorsan bile "ben demiştim" deme. çünkü hepiniz gerçekleri göremediniz, içinizden bir tek ben kandırılmadım anlamı da çıkıyor buradan.

  öte yandan madalyonun öteki yüzünde, düşünceleri ve öngörüleri yüzünden bazı kişileri eksi manyağı yaptıktan sonra, zaman onları haklı çıkardığında, özeleştiri yapmadan ve hatalarını kabullenmeden hala hatayı başkalarında arayan tipler de var burada. onlar da "ben demiştim" diyen yazarlardan farklı değil.
 • 16
  sözlük kullanıcılarının bu aralar hamza hamzaoğlu hakkında konuşurken çokça sarfettiği cümle.

  galatasaray kariyeri bittiği için kendisinin dönemi hakkında şu an rahatça eleştiri ve yorum yapılabilir. bazı ciddi derecede hataları olmasına rağmen çok da itin götüne sokulduğu gibi bir kariyeri olmadı kendisinin bence. tamam galatasaray'ın büyüklüğünü kaldıramadı ki bu ilk büyük takım tecrübesi yaşayan biri için normaldi. aynı zamanda nerede ne konuşulacağını pek bilmeyen bir adamdı kendisi. hâlâ daha konuşamamaya devam ediyor şu an.

  öncelikle haklı çıkan arkadaşları tüm 70 milyonun önünde tebrik ediyorum. daha önce onlarca başarısız teknik direktörle aynı kaderi paylaşacağını tahmin etmeleri büyük bir başarı. daha önce galatasaray'ın başındaki tüm teknik direktörlerin inanılmaz başarılı olduğunu zannetiğim için ben kendisinin başarısız olabileceğini düşünmemiştim hiç. fakat şu ayrımı yapabilmekte fayda var. eğer bir teknik direktörü destekliyorsan ya onun iyi olacağını savunursun ya da iyi olacağına inanırsın. ben inanan taraftaydım. savunman için elinde veri olması gerekir çünkü, benim yoktu. galatasaray forması giyen her futbolcuya inandığım gibi. ama bir teknik direktörün kötü olduğunu savunman için de elinde veri olması gerekir. şu an veriniz var fakat ilk geldiğinde yoktu. ha "biz de kötü olduğuna inanıyorduk" diyosanız o zaman "geldiği gibi gitmeli", demek yerine "dur bakalım hayırlısı"* demeniz gerekiyordu.

  şu anda sövmekte inanılmaz haklısınız. evet ama şu an, henüz gelir gelmez değil.

  -galatasaray'ın büyüklüğüne yakışmıyor diye eleştirdiniz daha gelir gelmez. mancini de mi yakışmıyordu? rijkaard da mı yakışmıyordu? ya da bülent korkmaz yakışıyor muydu? hagi iki kere yakıştı da ne oldu? galatasaray'ın büyüklüğüne yakışan herkes başarılı mı oldu? hiç kimse bu kadar fazla tepki görmedi. neden hamza hamzaoğlu'na bu kadar yüklenildi? şimdi yine savunuyorum gibi geliyor size farkındayım ama bu adama başka türlü muamele yapıldı taraftar tarafından bunu söylemeye çalışıyorum.
  -oyuncu tercihleri eleştirildi. çoğunu ben de eleştirdim. ama daha önce de yanlış tercihi olan teknik direktörlerimiz oldu. sabri yıllardır bu takımın sağ beki mesela. ki benim sabri'den ne kadar haz etmediğimi bilen bilir. umut'u galatasaray'a getiren fatih terim. sneijder'e burun kıvıran, yönetim zoruyla oynatan fatih terim. o bile hamza hamzaoğlu kadar tepki görmedi/görmüyor.
  -kendi adamlarını aldırıp transferlerden komisyon aldı dendi. hagi zamanında alınan bratu'lar, petre'ler, lucescu zamanında alınan horvath'lar, spehar'lar, mpenza'lar. bu dönemleri de umarım hatırlıyordur sözlükçüler. yani daha önce de çok çöp geldi bu takıma. hiçbirinde de kimse böyle suçlanmadı.

  tekrar söylüyorum. hamza hoca'nın galatasaray dönemi kötü bitti ve ayrılış sonrası dönemi daha da kötü gidiyor. kendisi yeteneksizdi. çapsız da olabilir evet. hatta şu an nefret edilesi bir konumda o da doğru. ama bu takımın başındayken ona inandığımız için bizlere "siz bi bok bilmiyorsunuz", "alın gördünüz mü?", "şimdi nerdesiniz?" muamelesi yapılmasını gerektirmez. başarısız olmak kolay, başarılı olmak zordur. bu nedenle birinin başarılı olacağına inanmak da başarısız olacağına inanmaktan daha zor bir iştir. biz zoru tercih ettik ve yanıldık. gurur duymuyorum ama gocunmuyorum da. bence siz de ergenliği bir zahmet bırakın. tamam sen demiştin.

  prandelli'ye daha geldiği ilk gün "tüm zaferler gökyüzüne" logoları yapıldı bu sözlükte. "eşini kaybetmiş" duygusallığı yapıldı. sonra arkasından ana avrat küfürler edildi.

  siz birisini en baştan seviyosunuz ya da ondan nefret ediyosunuz. eğer nefret ettiyseniz galatasaray'ın kaybetmesi pahasına bu kişinin başarısız olmasını istiyosunuz. sırf siz haklı çıkabilin diye. eminim hamza hamzaoğlu bursaspor'la ligde şampiyon falan olsa, avrupa'da yarı final falan görse "kıymetini bilemedik" diye ağlayanlarla dolacak burası. mancini'ye sonradan "tam takımı toparlıyordu, gönderildi" diye ağlandığı gibi.

  son kez söylüyorum hamza hamzaoğlu söylediğiniz kadar kötü değildi ama kötü bitti, sornasında ise aşırı saçmaladı ve şu an emre belözoğlu neyse kendisi de o benim için. ama biz inanmıştık. biz inandığımız için kötü taraftarız ama siz çok iyisiniz. bugüne kadar siz ne dediyseniz o çıktı. yine yanılmadınız.

  -bütün zaferler gökyüzüne!
  -hajrovic'in sol ayağı roket gibi!
  -tarık çamdal çok iyi transfer!
  -grosskreutz alman panzeri
  - bruma yeni ronaldo!
  -burak kral!
  -xelçuk!
  -muslera gitsin onur gelsin!

  galatasaray'ın geleceği sizin ellerinizde.

  allah yardımcınız olsun!
 • 17
  yapılındı edilindi diyerek herkesi toptan aynı kefeye koyarak eleştirerek yalanın zaferini kutlama peşindekilerin son sözüm ona ironi bayrağı. bu arkadaşlara göre luce gerets falan da bizim yüzümüzden gönderilmişmiş. nereden biliyorsun? luce'yi eleştirenlerin, manicini'ye sövenlerin, arkasından ağlayanların, prandelli'ye kuşku ile bakanların aynı ya da farklı adamlar oldukları ne malum? bırakın babacım bu genelleyerek otomatikman bay doğru olma işlerini. herkes kendi adına konuşur. birini eleştirecekseniz de sen sen sen diye açık açık çatır çatır eleştirin.

  kendi adıma ne prandelli'ye dilendim, ne mancini'ye ne de başkasına. rijkaard'a, skibbe'ye dilendim. skibbe konusunda erkek gibi çıkıp sözlükten özür dilemişliğim bile vardır. kimseye de "o0o0o0 ben demiştim diyor görüyor musunuz dlsadksalşdsa" diyerek sözde kurnazlık yaparak üste çıkmadım. zira kimsenin aptal olduğuna inanmıyorum.

  gelir gelmez sövmekte haksızmışız hamza'ya. daha gelmeden nasıl bir faşist olduğunu sen göremiyorsan ben ne yapayım? konya'da hasbel kader doğru çıkardığı kadroyu bozup futbola ve şansına ihanet adamın hoca olmayacağını öngöremiyorsan benim suçum ne? ne yapak panpa içimize mi atak?

  kimseyi suçlamadım hamza'nın ne olduğunu görme konusunda. sadece skorlar iyiyken eleştiri yapanlara ad hominem'in dibini yaparak saldıranların bugün neden suskun olduklarını da sormamız hak doğrusu. aman x yazar kişisi ne der diyerek yazmamazlık edecek de halimiz yok. kimse kusura bakmayacak.

  edit: ha atlamışım bir de biz galatasaray'ın başarısız olmasını haklı çıkmak için istemişiz. istedim evet. ama asla haklı çıkmak için değil. galatasaray bir an önce bu kamburdan kurtulsun diyerek bu aşağılık suçlamalarla karşılaşacağımızı bile bile istedim. ha benim istememle mi oldu? hayır hamza başarısız çapsız diye oldu. haklı çıktık. olan şampiyonlar ligine, lige oldu. sneijder bir yaş daha yaşlandı.
 • 18
  bir sözlük kullanıcısı olarak, söylemekten en fazla keyif aldığım cümle.

  sayfa sayfa analiz kasmayacağım burada şimdi, kastıklarım merak edenler için orada zaten. hani başarısız olacağı sonucunu çıkardığım analizlerim. hani onlar yüzünden yabancı hayranı olduğum, hamza düşmanı olduğum, küfür yediğim, hakarete uğradığım, 4-5 kişinin birleşip bir gecede 10-15 en beğenilen entryimi eksileyip (o da nasıl bir işsizliktir amk) karmamın düşmesine sebep olan analizler. ben bu kadar derde katlanıcam, ondan sonra haklı çıkınca da ben haklıydım demeyeceğim öyle mi?

  pişkinliğin de bir sınırı var arkadaş.

  adamlar hem yalandan yere , ya futboldan anlamadıkları , ya da çeşitli etmenler yüzünden (siyasi görüş, fatih terim'e olan yakınlığı, tamamen mantıksız bir milliyetçilik vb.) galatasaray tarihinin en kötü menajerlerinden birini deli gibi savunacaklar, eleştirenleri sözlükten uazaklaştırmak için yapmadıklarını bırakmayacaklar, hem de hamzaoğlu gerçek yüzünü ortaya çıkartınca, bakın biz haklıymışız diyen kişilere hala ve hala hakaret etmekten vazgeçmeyip, biz haklıyız dedikleri için ergen falan diyecekler. haklı çıkmak için galatasaray yenildiğinde mutlu olduğumuzu iddia edecek kadar alçalacaklar.

  yüzsüzlüğün de bir sınırı var arkadaş.

  taraftarların fikirlerini paylaştığı amatör bir ortamda, haklı çıkınca biz haklıydık dedik diye duyguları incinmiş adamların. kıyamam. bir de yetmezmiş gibi "biz zoru seçtik" diyor adam ya. 3 kupa almış, galatasarayın en önemli isimlerinden birinin has elemanı, her fırsatta din ve milliyetçiliği dibine kadar kullanan bir adamı sevmek,savunmak zor olanmış. adam daha zor olanın eleştirmek olduğunu anlayamamış o kadar uzak olaya.

  çapsızlığın da bir sınırı var arkadaş.

  son olarak. biz hep söyledik. ve biz haklı çıktık. hadi şimdi bu ergenin yazdığı yazıyı okumaktan vazgeç ve kendi iddianla zor olanı yapmaya devam et.

  eyyorlamam bu kadar.
 • 19
  (bkz: #1736582)

  entry benim değil. hatta ben jpk için sözlüğün genelinin aksine olumsuz düşünce içerisinde değildim. peki şimdi sormak lazım; bu adam haziran ayından jpk gibi bir futbolcunun şampiyonlar ligi'nde oynayacak galatasaray'ın kalitesine yakışmadığını söylediğinde fm'ci ergen oluyordu, bu takım astana'yı içeride dışarıda yenemeyince ya da ligde rakibinden ilk yarıda 10 puan fark yeyince "ben demiştim" deme hakkına sahip olmuyor mu?

  adam haziran ayından görmüş takımın vizyonuyla jpk vizyonu arasındaki uçurumu. bir zahmet fırsat verin de "ben demiştim" diyebilsin.
 • 22
  milli hastalıktır. bırakın galatasaray sözlük yazarlarını, etrafımızdaki bir çok insan bunu demek için konuşuyor, yorum yapıyor ota boka ve çoğunlukla da bilmediği, anlamadığı konularda. bununla karşılaşmamak isteyenler avrupa'da yaşarlarsa ne kadar saçma sapan heriflerle her gün muhatap olmak zorunda kaldığımızı rahatlıkla anlayabilirler. genç bir kardeşiniz olarak naçizane tavsiyem gidin kurtarın kendinizi. sırf bu sebep için bile değer; çok ciddiyim.
 • 24
  bu oyunla galatasaray bu sene şampiyonlar ligi kupasını kaldıramaz. çok açık ve net söylüyorum şu anki oyun sistemimiz bu kupayı (bu sene) almak için yeterli değil. bu taraftar bunu göremiyorsa ben daha bi şey demiyorum. tekrar söylüyorum galatasaray şu anki kadroyla bu sene şampiyonlar liginde yarı finali bile göremez.

  neyse şimdi uyuyayım. final maçından sonra gelip ben demiştim derim. çok zevkliymiş gerçekten.