• 11
  bu ülkenin kurucusu hakkında yakışık almaz şekilde ona değer verenleri incitecek şekilde konuşmak tabu değil, saygısızlık bu ülkede. nasıl ben bir ateist olarak dinlere ve dinlerin bana verdiği rahatsızlıkları dile toplumu incitmemek için getirmiyorsam, sen de milyonların atamız dediği insan hakkında ileri geri konuşmayacaksın. fikirler hürdür, ama fikir beyan ederken de diğer insanları incitmemeyi bilmek lazım. küfür de sana edilmediği sürece bir özgürlük, bunu da kabullenmen lazım.

  ahlak eğitimini ailesinden almış bir insan da, belki de mecburen sokaktan ahlaki eğitimini almış insanları hor görmemeyi edinememişse, dönüp bir kendine o çok övündüğü ailesine bakacak önce.

  sözlükte yazmayı bırakmış 5. nesil yazar.
 • 12
  ülkesinin kurusucunu dahi korumak zorunda bırakılmış bizlerin de yazdığı bir ortamda yazdıklarının altında art niyet aramadığım halde ve özel mesaj ile bu konuyu zaten konuşmuş olmamıza rağmen, çoğunluğun hassas olduğu bir konuda yazdığı entry için keşke biraz daha düşünseydin demek istediğim yazardır.

  belki yurt dışından anlaşılmıyor ancak burada yaşayan bizim gibi insanların boğuştuğu problemlerin hepsi kişisel hak ve özgürlükler uğruna değil biraz da değerler uğrunadır.o yüzden sözlük ahalisinin mustafa kemal atatürk konusunda hassasiyetini anlamakla beraber artık yazmama kararı almış arkadaşımızı da biraz olsun anlayabiliyorum.

  ancak yazmama kararının yanlış olduğunu da belirtmek isterim :)
 • 13
  waffle'ı fazla kaçırmış bir yazardı, trollük yapayım tepki ölçeyim, ne kadar zeki olduğum ortaya çıksın dedi, beceremedi, şimdi de mağdur olmuş gidiyor. zaten mağduriyetle süslemese şaşardım gidişini.

  ülkenin kurucusu hakkında konuşmanın tabu olduğunu iddia etmiş giderken de. hayır kardeşim atatürk konuşmak tabu değil. "aynı yüzyılda yaşadık, neden atamız oluyor ki ehehe" gibi saçma bir şekilde eleştirmek tepki görmeye neden olur bu da gayet normal. çık mesela de ki "atatürk'ün spor ve sporcular hakkındaki fikirleri ve icraatleri hoşuma gitmiyor". ya da ne bileyim "atatürk'ün tarım konusunda hataları vardı" de, sırala altına sebeplerini anlat derdini. bu durumda kimisi çıkar medeni bir şekilde fikirlerini destekler/çürütmeye çalışır, kimisi de gene tepki gösterir ama tepki gösteren hatalı olur bu durumda. çünkü sen ortaya bir zeka ürünü çıkarım koyarsın, insanlar da onu yorumlar.

  peki sen ne yapıyorsun? aynı yüzyılda yaşadığım adama ata denir mi gibi bir saçmalık atıyorsun ortaya. yakın arkadaşlarına kanka diyorsun ama gerçekten bileklerinizi kesip kanları birbirine mi akıttınız ki kankardeşim diyorsun? yolda gördüğün büyüklerine abi diyorsun ama gerçekten babanla annenin çocuğu mu :( mancini'ye hocamız diyoruz bize oturup matematik mi öğretti :( muslera'ya panter diyoruz ama muslera insan ki :( hakan şükür'e kral diyoruz ama memleket cumhuriyetle yönetiliyor :( aklımda deli sorular...

  kısacası haydi kardeşim başka kapıya. kalacaksan kal, fikirlerini az içini doldurup trollük süzgecinden geçirererek yaz takip edelim izleyelim. yok gideceksen de mağdur ayağına yatma, efendi gibi bırak sözlükte yazarlığı. çünkü terbiyeyi aile yerine sokaktan öğrenen yazarlarız biz :( sana göre değiliz.

  benim belçikalı yazarıma zorla waffle yedirdiler, mağdurum, çok aptalsınız galatasaray sözlüğün yazarları, keşke ölseniz.
 • 14
  bu yazar ne demiş? şu anda malum entry silindiği(belki de sildiği) için net hatırlamıyorum ancak, mustafa kemal atatürk'e aynı nesilden olanların atatürk demesini garipsediğini belirtmiş.

  birincisi, burada bu tarz siyasi olabilecek konular tartışılmalı mı? fazlasıyla geçmişte tartışıldı ve ''bizden olmayanın amk'' modunda takıldı herkes.

  ikincisi, yazdığı şeyde sorun ne? ben bir hakaret veya saygısızlık görmedim. mustafa kemal tü kaka mı demiş, yan gelip yattı mı demiş, ülkesi için savaşmadı mı demiş? benim anladığım(sizin anlamak istemediğiniz) atatürk denilmesini garipsemesi. garipseyebilir. hakaret bunun neresinde? bence gayet de eleştirilebilir bir konu(mustafa kemal değil, atatürk adı). ancak yeri burası değil.

  çok saçma bir örnek olacak belki, şimdiden söyleyeyim. mesela ali sami yen varken, galatasaray'ın bir tarihi varken çıkıp da ünal aysal'a atagalatasaray denilir mi? ister ki galatasaray'ı mezardan çıkarsın. tarih boyunca yüzlerce kahraman çıkarmış bir milletin atası 20. yüzyılda mı ortaya çıkıyor? bakın tekrar edeyim, mesele atatürk değil, sonradan verilen ad. bunu isteyen de mustafa kemal değil zaten. ama ortada bence de bir mantık hatası var. bu beni rahatsız ediyor mu? hayır. peki bazılarını rahatsız edebilir mi? evet. eleştirebilirler mi? evet. yeri burası mı? hayır.
 • 15
  sorun kendisinde degil, m.k. atatürk basliginin sözlükte olmasinda. ayni sey rte icin de gecerli. sözlükte yeri yok kardesim.

  icimizde atatürkçüsü de var, sevmeyeni de var. tayyipçisi de var, ülkücüsü de, solcusu da, ateisti de, $amani da, alevisi de, sünnisi de.

  sen bu basliklari burada bulundurdukça sözlük yazarlari da kendine göre kilifini uydurup olmlu veya olumsuz entrysini girecektir. bir seyi sevme hakki var ise, sevmeme hakki da olmali, lakin bunu dile getirirken insanlarin degerlerini incitmemek gerekir.
 • 16
  başlıkla ilgili yazdığı entry'de kötü niyeti açıkça ortada olan yazar. mağdur edebiyatından sonra ''bu yazar ne demiş ki'' demenin de anlamı yok. ama doğrudur mağdur edebiyatının amacı da zaten bu lafı söyletmektir çünkü hafiften bi merhamet duygusu okşanır. her konuda olduğu gibi bu konuda da linç kültürüne karşıyım ancak bir takım önemli değerler hakkında yazarken de mümkün olduğunca hassasiyet göstermek gerekir.hele bir de düşünce özgürlüğü geyiğine girmenin hiç anlamı yok burda toplum için önemli bir değer hakkında hassasiyet göstermedin de noldu insanlardan tepki aldın hepsi o hapis mi yattın ,para cezası mı aldın da özğürlüğüne zeval geldi. yok işte söyledin geçtin.
  ama böyle hassas olunması gereken bir konuda yazarken gösterdiğin rahatlığı gelen eleştiriler konusunda gösterememek te ayrı bir çelişki.

  sorun kendisinde değil de ne demek. insanlar ettikleri laftan yükümlü değil midir ? şimdi çıkıp ağzına geleni söyleyince sorun sende değil de başlıkta mı oluyor?

  ayrıca bu mustafa kemal atatürk 'ün solculuk,ülkücülük,ateistlik yada şamanlıkla hele ki ünal aysal ile ne ilgisi var vatanını milletini seven adam atatürk'ü de sever zaten.bu değer birleştirici bütünleştirici bir değerdir aynen tarihte de olduğu gibi.
 • 17
  hala konunun ne olduğuna vakıf olamayan yazarlarımız var gördüğüm kadarıyla ve ne yazık ki atatürk' ü sanki bir siyasi sembolmüş gibi gören yazarlarımız da var. öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturalım.

  bu vatanı işgalcilerden temizleyen, cephede askerlerinin yanında bu ülke için gecesini gündüzüne katıp savaşan, mücadele eden, halkını o zor şartlar altında bile yılmayıp halkını kurtuluş için aydınlatmaya çalışan, en zor koşullarda bile sorumluluk alan ve dehasıyla bu ülkeyi bizlere emanet eden kim? mustafa kemal atatürk.

  bakın ünlü kişiler ne demiş atamız hakkında;

  aristide briand
  fransız başbakanı, 1921
  yeni türk devleti ile ankara antlaşması'nın imzalanması nedeniyle; "bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, mustafa kemallerle anlaştı" diyenlere fransız başbakanının mecliste verdiği cevap: "dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman mustafa kemal ve o'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum."

  vladimir iliç lenin
  rus ihtilali lideri, 1921
  mustafa kemal sosyalist değildi. fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. o, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. emperyalistlerin gururunu kıracağına ve sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.

  david lloyd george
  ingiltere başbakanı, 1922
  1922'de türk ordularının zaferi neticesi anadolu'daki emelleri gerçekleşmeyen ingiltere'nin türk düşmanı olarak bilinen başbakanı lloyd george, parlamento'da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri şöyle cevaplandırmıştır: "arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda türk milleti'ne nasip oldu. mustafa kemâl'in dehasına karşı elden ne gelirdi."

  ernest hemingway
  amerikalı romancı, yazar, 1922
  marmara kıyısındaki sıcak, toz toprak içinde, eciş bücüş yollu ikinci sınıf kıyı kasabası mudanya'da, batı ile doğu karşı karşıya geldiler. ismet paşa'yla görüşecek müttefik generallerini taşıyan ingiliz sancak gemisi "iron duke"ın kül rengi öldürücü kulelerine rağmen, batılılar buraya barış dilenmeye geliyordu; yoksa barış istemeye, ya da şartlarını dikte ettirmeye değil... bu görüşmeler, avrupa'nın asya üzerindeki egemenliğinin sonunu gösteriyor. çünkü mustafa kemal, herkesin bildiği gibi, yunanlıları silip süpürmüştü.

  sir charles townshend
  ingiliz generali, 1922
  ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. mustafa kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

  claude farrere
  fransız romancı ve diplomat, 1930
  sevr'den sonra türkiye'nin öldüğünü sanmıştım. ama türkiye yaşıyor; hem, mustafa kemal başına geçtiğinden beri öylesine canlı yaşıyor ki; bir l'loyd george'un bütün çabaları, bütün imkânları, sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor...

  claude farrere
  fransız romancı ve diplomat
  eğer savaşı kazanmış ve daha da kazanacaksa, o, barışı da yapacaktır. sözüme inanın ve sizlere önceden haber vereyim ki, o bunu iyi yapacak, herkesin düşündüğünden daha eksiksiz ve şimdiye kadar kimsenin ulaşamadığı bir başarı ile yapacak.

  edouard herriot
  fransa eski başbakanı, 1933
  paşa, size nasıl hayran olmayayım? ben fransa'da laik bir hükümet kurmuştum. bu hükümeti papa'nın paris'teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devirdi. sizse bir halifeyi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. siz, bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? dehanızın büyük eseri laik bir türkiye yaratmak olmuştur.

  eleftherios venizelos
  yunanistan başbakanı, 1933
  bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. ve bundan dolayı türkiye övünebilir.

  franklin roosevelt
  abd başkanı, 1937
  mustafa kemal hakkındaki bilgiyi, o'nu çok iyi tanıyan birisinden edindim. sscb'nin dışişleri bakanı litvinof'la görüşürken, onun fikrince bütün avrupa'nın en değerli ve ilgi çekici devlet adamının bugün avrupa'da yaşamadığını, boğazların gerisinde, ankara'da yaşadığını, bunun türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı gazi mustafa kemal atatürk olduğunu söyledi.

  franklin roosevelt
  abd başkanı, 1938
  beyaz saray'daki görevim tamamlanınca ilk yapmak istediğim şey, zamanımızın bu en dikkate değer şahsiyetini ülkesinde ziyaret etmekti. kader buna izin vermedi... bu çapta insanlar dünyaya sık gelmezler.

  winston churchill
  ingiltere başbakanı, 1938
  savaşta türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da türk ulusu'nu yeniden dirilten atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, avrupa için de en büyük kayıptır. her sınıf halkın o'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern türkiye'nin ata'sına layık bir tezahürden başka birşey değildir.

  w. somerset maugham
  ingiliz romancı, yazar, 1953
  bir insanın değerinin en belirli ölçüsü kendi alanındaki üstünlüğünü dostuna düşmanına kabul ettirebilmesindedir. işte atatürk bu yüceliğe ermiş dâhilerden biridir. bir ihtilâlci olarak modern türkiye'yi yaratmış, davasında muzaffer olmuş ve yüzyılımızın büyük devlet adamları arasına katılmıştır.

  dwight d. eisenhower
  abd başkanı, 1953
  kemal atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle türkiye'ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. o'nun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı atatürk'ün hatırasını anmak için yapılan tören, dünyanın her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş zâtâ çok yerinde bir saygıdır.

  muhammed ali cinnah
  pakistan'ın kurucusu, 1954
  o, türkiye'yi kurmakla bütün dünya uluslarına müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. kemal atatürk'ün ölümüyle müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. atatürk gibi önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde hint müslümanları bugünkü durumlarına hala razı olacaklar mı?

  ikbal
  pakistan millî şairi, 1958
  bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken o'nun bakışıyla cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik

  muhammed eyüp han
  pakistan devlet başkanı, 1963
  kemal atatürk yalnız bu yüzyılın en büyük liderlerinden biri değildir. biz pakistan'da o'nu, gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. o, yalnız sizin ulusunuzun sevgili önderi değildir. dünyadaki bütün müslümanlar gözlerini sevgi ve hayranlık duygularıyla o'na çevirnişlerdir.

  nikita s. kruşçev
  sovyetler birliği başkanı, 1963
  yakın ve orta doğu'da ilk cumhuriyet, doğuşunu o'na borçludur. bu cumhuriyet, birçok ulusun milli özgürlük savaşalarına ışık tutmuştur. atatürk'ün yönetimindeki türkiye'nin uluslararası otoritesi yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

  john f. kennedy
  abd başkanı, 1963
  atatürk adı insana bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, türk ulusuna ilham veren önderliğini, modern dünyayı anlayışındaki ileri görüşlülüğü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatırlatmaktadır. şüphesiz ki, türkiye cumhuriyeti'nin doğuşu ve o zamandan beri atatürk'ün ve türkiye'nin giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir ulusun kendisine olan güvenini daha başarı ile belirten bir başka örnek gösterilemez.

  jawaharlal nehru
  hindistan başkanı, 1963
  kemal atatürk veya bizim o'nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle kemal paşa, gençlik günlerimde benim kahramanımdı. büyük devrimlerini okuduğum zaman çok duygulandım. türkiye'yi modernleştirme yolunda atatürk'ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. o'nun dinamizmi, yılmaz ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyor. o, doğu'da modern çağın yapıcılarından biridir. o'nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam ediyor.

  ludwig erhard
  batı almanya başkanı, 1963
  bütün dünya 10 kasım'da, biz almanların da dostluk ve saygı ile bağlı olduğumuz bir insanın hayatını ve eserlerini takdirle anmaktadır. atatürk, daima türkiye ile avrupa arasında sık bağlar kurmaya çalışmıştır.

  joseph luns
  hollanda dışişleri bakanı, 1963
  çağımızda; uzak görüşlü, cesur, siyasi ve ekonomik reformlarla türkiye'yi bugünkü modern cumhuriyet durumuna getiren atatürk'tür. aynı zamanda bugün türkiye'nin avrupa ortak pazarı'na girebilecek güce erişmesini sağlayan modern ekonominin temelini hazırlayan da yine o'dur.

  general douglas mac arthur
  abd uzak doğu kuvvetleri başkomutanı, 1963
  asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. kendisi, türkiye'nin en ileri memleketler arasında hakettiği yeri almasını sağlamıştır. yine o, türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını oluşturan, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir. ben atatürk'ün sadık arkadaşlarından biri olmakla büyük övünç duyuyorum.

  kurt georg kiesinger
  federal almanya başbakanı, 1968
  ben türk - alman dostluğunu yakından tanıyan bir neslin çocuğuyum. küçük yaşımda bir adamın kahramanlıklarını, yaptığı hizmetleri, ülkesi için giriştiği özverileri gördüm. bu adam mustafa kemal'di. bugün daha iyi kavrıyorum ki, o insan büyük bir devlet adamıydı. büyüktü, çünkü ölçüyü korumasını her zaman bildi ve eserini tehlikeye sokacak sınırları aşamadı. yürekliliğin ve kendi yürekliliğinin sınırlarını da çizebilecek kadar anlayışlıydı.

  peki bu insanların ortak noktası ne ? atatürk'ü çok mu seviyor bunlar? hayır. bu insanların ortak noktası atatürk' e saygı duymalarıdır. sen sevsen de sevmesen de bu ülkeyi atatürk kurmuştur. insan gerçekten hayret ediyor tarzı alaycı ve kışkırtıcı ifade kullanman ne yazık ki saygı çerçevesine sığmıyor.

  eger gerçekten atanın kim olduğunu bilmiyorsan sana önereceğim bir kitap var. belgelerle ve objektifliğiyle bütün konulara açıklık getiren lord kinross'un atatürk adlı kitabını bir oku derim.

  ikinci olarak * değinmek istediğim konu atatürk'ün siyasi bir sembol olarak görülmesi. bu bakış açısının doğru olduğunu düşünmüyorum çünkü atatürk bu toprakların, bu milletin kısacası tüm türklerin ortak hazinesidir ve ona sahip çıkmak hepimizin vazifesidir.