• 1
  peşinen söyleyeyim militarizme ve mecburi askerliğe karşıyım.
  mevzubahis vatansa gerisi teferruattır diyip kariyer veya para için bedelli askerlik yapılması enteresan ve kendi içinde tezat bir durumdur. bedelli yapan arkadaşın asker selamı yapması “kanka benim kariyerim var, para da kazanmam lazım, ferrari, maseratti çok pahalı ya! ama gönlüm sizinle” anlamına gelen bir harekettir ve bu hareketin ne can verene bir faydası ne de uğruna ölünen amaca bir hizmeti vardır. çıkıp ölen askerlere destek vermek için asker selamı yapıyorsan kariyerin biter bitmez gidip askerliğini de yapacaksın. kusura bakma ama öbür türlü yaptığın hareket popülizmdir.

  edit: askerlikten korkmak aslında ölümden korkmaktır ve ölümden korkmayan canlı sayısı tahmininizden de azdır. askerlik futbolcular için bir tercih meselesi olabilir. garibanlar için ise mecburi bir hizmettir.
 • 2
  müslümanım elhamdürillah diyip, barda, diskoda manken eskilerine sarkan; elinden tespih, instagramdan kuran fotoğrafı eksik etmeyip, sağda solda küfürbaz bir ağızla önüne gelene saydıran, babası yaşındaki adamlara saldıran; maçta gol attıktan sonra secdeye yatıp, maç sonu gazeteci ve taraftardan hesap soran adamlardan daha kötü değildir.

  kimsenin inancını sorgulamak değil bana, kimseye düşmez, zaten bana ne; fakat bu müslüman geçinen futbolcu tayfasından bir tane ahlaklı, karakterli oyuncu çıkmaz mı be?
 • 3
  tezat bir durum yoktur ortada.

  kişi devletin kendine verdiği hakkı kullanmıştır. kişi askerlikten korkuyor da olabilir. şu vaziyetlerde bu tür olgular, şu an afrin'de savaşan askerlerin bu ülke için ne kadar hayati bir iş yaptığını bilmeye veya takdir etmeye engel teşkil etmez. bir futbolcunun, binlerce hatta milyonlarca kişinin seyrettiği bir etkinlikte, kendisi için de savaşan askerleri hatırlatması ve saygıyla selam vermesi gayet makuldür ve bedelli askerlik yapmış olmakla çelişmez. sonuçta bu selam belirli bir olaydan dolayı veriliyor. fırat kalkanı zamanında yapılıyordu. şimdi zeytin dalı operasyonu zamanı yapılıyor. bu topçular 7 / 24 asker selamıyla gezmiyorlar. bir gol atıldığında orada kelle koltukta savaşan askerlere "sizi de unutmadık" mesajı veriliyor.

  afrin'de operasyondaki koyu galatasaraylı bir asker, mesela serdar aziz gol attıktan sonra asker selamı verse bundan gocunmaz, hatta ona moral olur.

  edit: burası ne olursa olsun spor sözlüğü, bu konu da futbolcuların hareketleriyle ilgili. bedelli askerliğin hak, hukuk, adalet zemininde irdelenmesi burayı ilgilendirmiyor. eğer bu konuda bu kadar hassassak futbol denen naneyi toptan protesto etmemiz gerekiyor. futbol dediğiniz şey en nihayetinde birçok eğitimsiz insanın yılda 5 milyon dolar civarı para kazandığı uyutucu bir sektör. bunu protesto etmeyip de bedelli askerlik - zorunlu askerlik mukayesesini böyle öne çıkarmak ister istemez pek de saf çağrışımlara yol açmıyor. korsan yayın bu bildiğin ama ne bu platform matrix ne de bizler özgürlük savaşçılarıyız.
 • 6
  kendisine verilmiş hakkı kullanmıştır. ülkesinin askerlerinin bulunduğu ortamda onların yanında olduğunu hissettirmek istemiştir. askerlik herkesin yapabileceği bir şey değildir. herkes askerlik yapmamalıdır. bu işin eğitimini almış, rütbe sahibi olmuş profesyonellerimizi bir kenara bırakırsak ordumuzda askeri vasfı olmayan bir çok er bulunmaktadır. onlardan birisi olmamak için kendisine verilen hakkı kullandı diye askerinin yanında olduğunu hissetirmemesi gerekir düşüncesi çok yanlıştır. futbol en popüler konularından birisidir ülkenin. bu elbet morale ihtiyacı olan askere ulaşır. moral verir veya vermez. ama en azından yalnız hissetmez.
 • 7
  açılın! ben “bedelli askerlik” yaptım.

  peşin tanım; hiçbir sakınca görmediğim hareket.

  askere neden gitmedim?
  kariyerime ara verdiğim taktirde kaybedebileceğim bir işim vardı.
  işim nedir?
  çağrı merkezi eğitmenliği.
  ez-cümle ne işe yararım ben?
  asgari liseden mezun olmuş, ekmek parasını kazanmak için kurumsal bir firmada çalışıp, ülkenin önde gelen markalarını temsil etmek isteyen insanlara işlerini nasıl yapacaklarını anlatırım. yaklaşık 1 aylık eğitimlerin sonunda her ay ortalama 30 genç insanın istihdamına katkıda bulunurum.
  bunun için para kazanırım, vergi öderim, her ay 30 kişiden daha devletin vergi almasına dolaylı yoldan destek olurum.
  yani ben ülkesine faydalı olduğuna inanan, daha faydalı olabilmek için de anadolu’nun birçok yerine gidip eğitim vermeye çalışan bir bireyim.
  bu faydalar 12 aylığına -ki bu en az süre- sekteye uğramasın diye tercihini devletine 18000 tl ödemekten yana kullanan bir birey.
  biz bu ülkenin her zaman askeriyiz. elinize silah alıp, kamuflaj giyerek asker olmazsınız sadece güzel kardeşlerim.
  ülkenize hizmet ettiğiniz sürece siz zaten hep askersiniz!
 • 8
  baris zamaninda populizm olmasi bakimindan elestirilmesi normal olan;

  ama savas zamaninda elestirilmesi "bozgunculuk" olan eylem.

  ne olursa olsun, ok yaydan ciktiktan sonra, bu askerler oraya gittikten sonra yanlarinda olmak durumundasin.*

  savas zamaninda morale ihtiyaci olan askerler icin ihtiyac duyulandir.

  ama sen istemiyorsan vermezsin bu selami olur biter*
 • 9
  askerligi 12 ay astegmen rütbesiyle sırnak’ta yapmıs birisi olarak garipsemedigim durumdur. adam devlete para verip katkı saglamıs, asker selamı cakarak da askerlere manevi destegini vermis.

  bu bedelli askerlik mevzusunu elestirenler genelde askerligini yapmamıs ortacı tipler yalnız dikkat ediyorum.

  kardesim acık acık benim karın agrım zeytindalı operasyonu diyin, siz de kurtulun biz de kurtulalım bu ikiyüzlülükten. olmuyor böyle asker selamıyla öso’yla.
 • 10
  bedelli askerlik yapmış birinin enerji ve tabii kaynaklar bakanı olmasından evladır.

  evvela operasyonda görev alan askerlerimiz bu işi profesyonel olarak ve bir meslek adı altında icra ediyor. yalnızca futbol değil türkiye'de tüm branşlarda milli takımda görev alan erkek sporcular 39 yaşına kadar tecil hakkını kullanabiliyorlar. o yıllar arasında da bedelli askerlik yasasından faydalanmaları da çok doğal.

  eğer ki bu yasa sizlere çıksaydı ilk başta sizler de yararlanacaktınız.

  gayette normal bir durumdur.
 • 11
  açıkçası bunu garipsemiyorum, bedelli bekleyen bir yazarım ama askerlerimizin kahramanlığıyla gurur duyuyor şehit oldukları zaman da her vatan evladı gibi üzülüyorum.

  ancak beni rahatsız eden başka birşey var. tribünlerde şehitlerimiz ve askerlerimiz ile ilgili tezahüratlara elbette ki karşı değilim. fakat mesela "apo'nun piçleri sabrımız kalmadı, ultraslan geliyor ... ananı" diye bir tezahürat var hani. herkes oraya o askerler sayesinde huzur içinde gelebiliyor, çoğu insanın da o sırada maç dolayısıyla keyfi yerinde yani paşalar gibi oturmuş maçını seyrediyorsun belki öncesinde bir iki kadeh yuvarlamışsındır yani keyifler keka bir ortamdasın bir yandan da ultraslan gelicek diyorsun. bunu anlamıyorum işte, savaşan askerlerimizin başardığı işleri küçük gösteriyormuş gibi geliyor. ben orada maç izliyorum göbeğimi kaşıyarak askerin yaptığı işi ben bitiririm gibisinden tezahürat yapıyorum bide. olmaz öyle bir dünya yok. türkiye geliyor de daha kucaklayıcı şeyler olsun ama saçma sapan bir tribün grubunun askerlerimizi iyi niyetle de olsa emeklerini küçük göstermesini anlayamıyorum.
 • 12
  bedellik askerlik yapan futbolcunun asker selamı vermesinden ziyade vatandaş olgusundaki eşitsizlikten kaynaklanan garip durumdur. eğridir ama devenin hörgücü değildir. silah arkadaşını parçalanmış kanlar içinde gören mehmedim o selama nasıl bir karşılık veriyordur bilemedim.
  not: bedelli askerlik yapanın asla kabahati olamaz bu hakkı devlet parası olan kullansın diye vermişse yararlanmak doğal hakkıdır kendi vicdanı zaten kendi problemi.
 • 13
  hiçbir anlamda olumsuz yorum yapilayamayacak durum. bedelli askerlik yapmistir cunku devlet bu imkani saglamistir. (nedeni farkli olabilir. genelleyemeyiz. egitim, kariyer, korku, sorumlu oldugu bir aile, yaş, sağlık(geçerli olmayan bir hastalik, fiziksel durum) gibi pek çok neden yatabilir bu hakki kullanmasinda. teror sempatizani, ulke dusmani da olabilir.) o da bu hakki kullanmistir. vicdanen rahat olduktan sonra bir onemi yoktur.

  asker selami vermistir cunku kendince destek olmak istemistir. o selami vermek icin askerlik yapmaya gerek yok. zira zeytin dali operasyonunda gorev yapan personellerin en dusuk rutbelisi uzman onbasi/cavus. bazi sozlesmeli erler de yer aliyor ama onlar cogunlukla geri hizmet, ikmal ve tankci olarak gorev yapiyor. sicak catismaya direkt olarak girmiyorlar. yukumlu erlerin cogu guvenli yerlerde, rahat bir sekilde askerlik yapmakta.

  not: hakkari, şemdinli.

  edit: gol sonrasi asker selami verildiginde askerdeki hic kimse kufur etmiyor. aksine, herkes helal olsun be diyip, selami uzerine aliniyor. cunku o selam, biz de askere haziriz selami degil, bizim icin mucadele eden askerlere selam olsun selamidir. moraldir. motivasyondur. bu kadar basit bir olayi carpitip, bunlar bedelli yapti seklinde olaya yaklasirsan iyi niyetli olmadigini zaten ortaya koymus olursun.

  askerlik yapmayan askerlik hakkinda yorum yapmasin, y.disinsa yasayan turkiye hakkinda yorum yapmasin, ozel sektorde calismayan ozel sektor hakkinda yorum yapmasin, ölmeyen adam ölüm hakkinda yorum yapmasin??? cidden bu nasil bir dusuncedir? ha yasamadigin bir sey hakkinda ileri geri konusmak olsa konu hak veririm ama adam bedelli yapti diye vatan haini mi oluyor? ulkesini ve ordusunu sevemez mi?

  neden zenginlerden kimse sehit olmuyor deniliyor. ulkedeki zengin kime denir bilmiyorum ama gercekten zengin olanlarin diger nufusa orani kac? 1:1000? 1:10000? dolayisiyla sehit haberlerinde zenginlere denk gelme ihtimaliniz de bu oranlara denk. zengin oldugu icin askerligini yapmayan ya da kolay yerlerde yapanlar var mi? var elbet. bizzat birinci agizdan duydum. araya tumgeneral sokup, kd yapan cok milliyetci, ulkucu biriyle tanismistim dugunun birinde. o yuzden lafta milliyetci ve vatansever insanlara ben de temkinli yaklasirim ama bu demek degil ki asker selami veren futbolcu iki yuzlu ve populist. vicdani bir seydir bu.
 • 14
  zenginler; sömürü düzenlerinin devamı adına çıkardıkları savaşlarda yoksulları din, milliyetçilik, hamaset gibi kavramlarla kullanırlar ve bazen aynı ülkenin yoksullarını birbirlerine kırdırırlar bazen de farklı ülkelerin. yoksullar birbirlerini boğazlarken onlar yoksulların ne kadar kahraman olduklarından bahsedip, "bu uğurda şehit düşmek keşke bize de nasip olsa", "gerekirse biz de gideriz" gibi cümlelerle kendileri için ölecek yığınları gazlarlar. sadece bizim için değil, dünyanın tümünde olan budur.

  tüm bu gerçeklerin ışığında topçunun yaptığı eylem asker selamı vermek değil demagoji yapmaktır.

  not: kendimi komünist olarak tanımlarım dolayısıyla militarizmle arama mesafe koyamam. çiçek çocuğu değilim. hippiyi de reformist solcuyu da anarşisti de sevmem.
 • 15
  boşuna savunmak için çırpınmayın, popülizmin feriştahıdır.

  "o bedelli askerlik yaptı" diyenlere cevap olarak bazıları "devletin verdiği bir hak, kullanmalarını eleştiremezsiniz" yazmış. ne güzel memleket. yahu hadi onlar, kendilerine verilen bu hakkı kullandı da; bu adamların kardeşi, akrabası, dostlarının kimisi en rahat yerlerde, en kolay şekilde askerliklerini yaparken, kimisi yurt dışında laylaylom yapıp bedelli kovalıyor, kimisi de sahte çürük raporlarıyla kaçıyor. bunlara da mı devlet hak veriyor yoksa?

  neden şehit cenazeleri için taziyeye sürekli gecekondulara gidiliyor da bir kez olsun bir villaya gidilmiyor? siz hiç, bir zenginin, politikacının, ünlünün vsr. bir şehit yakını olduğunu gördünüz mü?

  neymiş, moral veriyorlarmış. biri de çıkıp şu soruları sorup şu garibanların canını kurtarsa ya? yer mi, yemez. krallar gibi yaşarken kim neden kendini sıkıntıya soksun ki, dimi?

  televizyonlara sürekli bir asker dizisi, bol milliyetçilik-ümmetçilik soslu çarpıtılmış tarih dizisi koy, politikacılardan sürekli şehitlik güzellemeleri gelsin, topçuların hepsi asker selamı versin, ünlüler instagram'da hüzünlü emojili post atsın, gariban da ölsün. bu şehitlik bu kadar güzel ve kutsalsa siz neden tatmıyorsunuz ki?

  savaş mı var? anca beraber kanca beraber gidelim. yok öyle gariban gidip ölsün, zengin kalıp 30 saniye üzülsün.

  sonuna kadar düşünmeli, sonuna kadar sorgulamalıyız. bir kurtuluş varsa o da budur. sonsuza kadar biata hayır!
 • 16
  başlık "futbolcunun asker selamı vermesi" olsaydı eleştirirdim. şimdi sen içine "bedelli askerlik" kavramını sıkıştırınca "zengin ölmüyor, fakir ölüyor" demagojisi yapıyorsun ya, herhangi bir futbolcu asker selamı verdiğinde değişiyor mu bu güzel kardeşim? bu kez zengin ve fakir aynı anda mı ölüyor? bak soru çok manidar, zengin ve fakir aynı anda mı "ölüyor"?

  bedelli askerlik dünyanın en saçma şeyi. neden biliyor musun? ben militarist değilim, kendimi bir ırka ait hissetmiyorum mesela. neden sırf bu ülkede ve erkek doğduğum için devlete en basitinden 18.000 tl, orta hallisinden 6 veya 12 ay, biraz ağırından kolum bacağım, en ağırından canımı borçluyum ki? sen militaristsen, özellikle şu zamanın sikimsonik savaşlarından bir kazanım elde edilebileceğini zannediyorsan git abi askere, savaş onun bunun kuklalarıyla, sen de ol birinin kuklası. bedelli askerlik benim için sadece kötünün iyisi.

  futbolcunun asker selamı vermesi olgusuna da nasıl baktığımı anlamışsınızdır. o herif o maça çıkıyor, (bedelli yapmış olsun olmasın), o golü atıyor, o selamı çakıyor, sonrasında da teri soğumadan hesabına milyon eurolar geçiyor. sen napıyorsun, vay amk adam asker selamı verdi helal sana vehbi deyip koşup askere yazılıp, o milyon euroları cukkalayabilsin diye gidip orda ölüyorsun.

  soru niye manidar biliyor musun? bana zengin ve fakir aynı anda "ölmüyor" dediğin bir çözüme ulaşabilecek bir futbolcu aksiyonu söyle, öyle bir aksiyon ki birilerinin ölüp diğerlerinin zenginleşmeye devam ettiği savaşı özendirmesin, o zaman oturup konuşalım.
 • 18
  şehitlerin arkasına sığınıp ve şehitler üzerinden politika yapan onlarca "politikacı"ya tepki vermeye götü yemeyenlerin saydırıp rahatlamasına olanak sağlar.

  tanım olarak, "hiç hocalık yapmamış, futboldan ne anlar" dan farkı yoktur.

  adam bedelli yaptı diye duyarlı olmaması gerekmez, kimin içi ne kadar yandı, kim ne kadar üzülüyor bunu hiçbirimiz bilemeyiz.

  amk, herkesin elinde ölçümmetre, sen gerçek galatasaraylı değilsin, sen asker selamı yapamazsın, sen şusun sen busun, ne biçim toplum olduk, bölüne bölüne birbirimizle kavga ede ede ne hallere düştük.
 • 19
  birilerinin şunu anlaması lazım. bir ülkeye hizmet ne sadece askerlikle ne de sadece para vermekle olur. hizmet etmenin bin bir türlü yolu vardır. bazen roma stadında verdiğin bir selamdır hizmet, bazen yaptığın ihracat, bazen ingiltere'de bir ingilize türkiye'nin derdini anlatmak.

  selam vermek ne kadar popülerizmse, bedelli askerliği eleştirmekte o kadar histrionizmdir.
 • 20
  bedelli yapmış ol ya da uzun dönem sınırda fark etmez. maçta gol attıktan sonra verilen asker selamını popülist buluyorum. belki de çok iyi niyetle selam veriyorlar ve ben bunu tahlil edemiyorum. ama her gördüğümde, verdikleri asker selamının saçma sapan bir şekilde olması nedeniyle askerlik yapmadığı nasıl da belli oluyor dedirtmekten öteye geçmiyor benim için. gördüğüm en düzgün selamı da şimdiye kadar adebayor'da gördüm bu arada.

  bu hareketle her hangi bir askerimiz mutlu oluyorsa ne ala. çünkü ben askerken bunu görsem herhalde küfrederdim. günde 3 nöbete gidip, aralarda görev yerimden yemek için bile çıkamazken, gol atan takımın bana oradan selam çakması pek bir şey ifade etmezdi. ancak çatışma altında, kelle koltukta gezen askerimize ne hissettirir tezahür edemiyorum. belki de onlara mutluluk veriyordur. umarım öyledir.
 • 21
  çok dert edinilmemesi gereken bir durum, bedelli askerlik yapan bir kişi vatan, millet vs konularında fikir beyan edemeyecek veya tepkisini gösteremeyecek mi yani?

  ayrıca karşı tarafı yaftalayıcı üslup ve çamur at izi kalsın düsturundan ötürü günümüzde bir popüler siyasinin tavır ve söylemlerine de çok benziyor.