• 3
  kahvede arkadaşlarından topladığı para ile bonservisini bizzat fenerbahçe başkanı fikret arıcan'dan '' ben avrupa'ya gidiyorum başkanım '' diyerek alan ve gelip galatasaray'a imza atan futbolcu. nam-ı diger dansöz arif. dansözlüğü her gece gazinolarda göbek atmasından ileri gelir.
  bir de anısını yazalım. virgülüne noktasına dokunmadan.

  tarabya'da dolce vita denilen bir gece kulübü vardı. bizde her akşam oraya takılıyoruz orada içiyoruz eğleniyoruz. mekan zula yerde‚ gazeteciler falan kimse bilmiyor‚ önceleri haftada bir gün gitmeye başladık sonra hemen hemen her gece takıldı‚ ben‚ yaşar‚ erdoğan arıca falan‚ keyfimiz kıyaktı.
  bir gece yine sabahladık dolce vita'da ertesi sabah antrenmana gittik‚ tabi biz zomuz‚ birkaç saatlik uyku‚ daha ayılamamışız‚ esniyoruz falan o sırada soyunma odasına toprağı bol olsun teknik direktör stankoviç girdi ve '' ohh ohh mamma mia mamma mia dolce vita '' dedi. ben tabi şok oldum döndüm yaşarlara vay ibneye bak, allah'ın yugoslav'ı nereden öğrendi lan bu amına kodumun dolce vita gece kulübüne takıldığımızı‚ hani lan kimse bilmiyordu‚ mekan zulaydı dedim. yaşar ulan bu ibne yoksa bizi mi takip ediyor dedi‚ o arada stankoviç bizim bir işler karıştırdığımızı anladı‚ üstümüze geldi biz de öttük‚ meğerse dolce vita yugoslavca tatlı hayat anlamına geliyormuş. adamın bir şeyden haberi yok bizi uykulu görünce o tatlı hayat‚ dolce vita‚ ne güzel istanbul gibi takılmak istemiş‚ ben nereden bileyim dolce vitayı‚ biz sadece bizim takıldığımız mekan sanıyoruz‚ öyle bir enayilik yapıp‚ yakalanmıştık.
 • 4
  bir maç daha oynayamadı galatasaray'da. 99 lig maçına çıktı. fenerbahçe'den transfer olmuştu. türkiye'nin o zamanlar en teknik futbolcusu belki de oydu. belki hala tekniğine erişen yoktur. kaleci degajını göğsüyle durdurabilir, göğsüyle çalım atabilirdi. esmer olduğundan mıdır nedir çingene arif diye nam salmıştı. tribün jargonunda piç arif'di adı. o zamanlar asistleri sayan yoktu. tanju çolak'ı belkide o gol kralı yapmıştı. uğur'lu papaz'lı, cüneyt'li, mami'li kadro içinde, uzun yıllar şampiyonluk göremeyen taraftara şampiyonluk yaşatmış futbolcularımızdandı.

  yaşantısı düzensizdi, devamlı idareciler tarafından gece alemlerinde yakalanır, ceza alırdı. o zamanlar herşey çok temizdi. arif'in oynadığı futbolun yarısını bile oynayamayanlar şimdi padişah hayatı yaşıyorlar. o büyük futbolcu sessizce gitti aramızdan, muhtemelen şimdilerde galatasaray'lı eski futbolcu olarak onurlu yaşamını sürdürüyordur. muhetemelen parasıda olmaz böyle adamların. ama bir gün çıkıpta hakan şükür gibi bana vefasızlık ettiler dememiştir.

  arif, arif'ti, her maç aynı oynardı. top, saha, kaabiliyet neyse o. şimdi bir bakıyoruz arda'ya bir maç maradona, bir maç lukunku. bizler onlar sayesinde biraz daha galatasaray'lı olmuştuk. şimdilerde galatasaray'lılar formaya bakıyorlar sadece. kimseye güvenemiyorsun. formanın içinden çıkan adamı tanıyamıyorsun. halbu ki piç arif belkide hiç çıkarmadı formayı sırtından. galatasaray formalı, galatasaray'lı büyük futbolcu arif kocabıyık.
 • 5
  bize 1985 1986 sezonu başlamadan gelmişti. geliş ayrıntısını ich yukarıda yazmış. bize geldiğinde mehtap ar ile nişanlanıp hayatına çeki düzen vermeye başlamıştı. galatasaray taraftarı için önemli olan takımda büyük metin gibi bir baş ağrısı varken, belanın ikiye çıkmış olmasıydı. güzel oynadığı maçlar çoktu. top ile artizlik yapmayı seven bir top cambazıyıdı. bizden ayrıldıktan sonra göztepe'ye gitti. jübilesini de izmir de göztepe-galatasaray maçı ile yaptı. daha sonra spor yazarlığı yapmaya başladı ama halen hangi gazete de yazmakta olduğunu bilemiyorum.

  edit: captano izmirli'dir dedi. haklı olabilir. iddialı değilim. konuyu iyice bi araştırıp daha sonra düzeltme yapmam gerekirse yapıcam..

  edit2: izmirli'ymiş*
 • 6
  türkiye liglerinin gördüğü en kıvrak, ince bilekli futbolcusudur. eğer yusuf şimşek telefon kulübesinde çalım atıyorsa, arif köpek kulübesinde çalım atar.
  fenerbahçe'ye rizespor'dan geldi. meşhur ali şen'in başkanlık yaptığı ve fenerbahçe'nin averajla düşmekten kurtulduğu sezon sonunda. rizespor düşmesin diye fenerbahçe rize'ye yatmıştı. karşılığında arif, osman denizci* ve bir oyuncu daha aldılar.
  selçuk yula'nın gol kralı olduğu sezon takım arkadaşıydılar.
  fenerbahçe uzun süredir yenemediği trabzonspor'u istanbul'da 4-2 yenmişti. o maçta, milli takım kalecisi şenol'u* altı pas içinde emekletmiş, çimleri yoldurmuştu arif. verdiği pas da gol oldu.

  idmanlardan önce, yere uzanmış halde çift ayakla uzun süre top sektirebilecek kadar yetenekli bir adamdı.**

  fenerbahçe'den ayrılıp bize geldi. yaşadığı hayat yüzünden fenerdeki son zamanlarında düşüş yaşamaya başlamıştı. galatasaray'a geldikten sonra yeniden kendine geldi. şampiyonluklarda pay sahibi oldu. futbol camiasında galatasaraylı arif olarak anılmaya devam ediyor.

  bir kaç yerde gördüğüm, yanlış aktarılan bir olayı vardır arif'in, avrupa kupası maçında rakiplere küfür ettiği.
  hangi maç hatırlamıyorum, bir pozisyonda tekmeyi yedi arif, vuran adam uzaklaşmıştı kalktığında. adama önce parmak sallayıp o.ç. dedi, kesmedi o.ç. demek, elleriyle başörtüsü yapıp senin ananı s.k.y. diye saydırmaya devam etti. rakip de anladı zaten hemen, vay başörtüsü ha, anneme küfür ediyor bu kesin dedi. bomba adamdı çingene arif.

  not : 1958 izmir doğumludur. *
 • 7
  muhteşem bileklere sahip, alemi deli gibi seven, fenerbahçeden bize transfer olduktan sonra bizdeki oyunuyla galatasaraylı çingen arif olarak anılmış,leyla adalıyla yaşadığı uzun süreli aşkla her daim manşetlerde yer almış tüm parayı da leyla adalının yatağında tüketmiş efsanevi oyuncumuz. normalde bir büyük takımdan diğerine transfer olan oyuncu pek kabul görmez ama arif o dönemi yaşayan her galatasaraylı tarafından kabul edilmiş bir adamdı. olağanüstü yeteneğini tembelliğiyle, gece alemleriyle hep inkar etti, şayet biraz çalışma ahlakına sahip olsaydı ne sergen ne yusuf ne başka birinin adı bile anılamazdı onun yanında.antremanlara bile kaç kere kafa binbeşyüz gelmişliği vardır.tembelliğini şöyle özetleyebilirim, sezonun son maçlarında ali samiyende öğlen maçında numaralının gölgesinden pek dışarı çıkmadan maçı bitirirdi. güneşli yere top atılsa ağırdan alır koşmaz maçı o gölgelik alanda tamamlardı keyfine düşkündü her alanda. ama oynamak isterse de o maçın keyfine doyum olmazdı.
 • 13
  nasıl raşit çetin hep galatasaraylı olmuşsa, arif de fenerliydi. 1987-88 sezonundaki asyde 1-1 biten maçta (evet tribünlerin yarısı fenerliydi, ve hayır dün ne yediğimi sorsanız hatırlamam) fener tribünleri uzun tezahürat yapmışdı kendisine, o da fener tribünlerine gidip selamlamıştı onları.

  o zamanlar böyle ufak şeyleri önemsemezdi kimse, bizden de kimsenin aklına arife bu yüzden sitem etmek gelmemişti. çok severdik arifi.
 • 17
  1989/1990 sezonunda göztepe'de oynayan futbolcudur kendisi. o sezon babamla birlikte denizlispor'un tüm iç saha maçlarına gitmeye çalışırdık. tabii cocuktum, aklım bir çok seye ermiyor. haliyle büyükler ne yaparsa onu yapiyordum. 28 ocak 1990 denizlispor göztepe maçında yine tribündeyiz. 57 gençlik var o zaman. denizlispor'un gelmiş geçmiş en sağlam taraftar grubunun içindeyiz. top ne zaman arif'e gelse, dansöz arif nidalariyla stadı inletiyoruz. ben de cocuk aklimla ilk duydugumda, adaş olmamiz sebebiyle bunlar neden bana dansöz diyorlar baba diyerekten sordum. babam da durumu kisaca bana acikladi. sonra ben de o gazla, avazim ciktigi kadar bagirmaya basladim. arada bizim tribün tarafina ikili mucadeleye geldiginde de mehtap'la mı yattın arif seklinde sözlü sataşmalara sahit oldum. hey gidi, ne gündü. 2-1 kazanmistik. ve arif kocabıyık o macta hicbir varlik gosterememisti.
 • 18
  cambaz lakaplı, çok yetenekli ama bir o kadar da iş ahlakı olmayan futbolcuydu. uzunca bir dönem müjde ar’ın kızkardeşi mehtap ar ile nişanlıydı. ali sami yen’de uzun süren bir sakatlığın ardından ilk defa oyuna sonradan girecekken, cambaz lakabına istinaden “ipi gerin, ipi gerin” diye tezahürat yaparak kendisini karşıladığımızı hatırlarım.