• 354
  2019 - 2020 euroleague sezonunun açık ara en formda ekibi.

  üst üste 7 maç kazandılar. bu maçların 5 tanesinin deplasman olduğunu da unutmamak gerek. bunu başarırken de takımın temel direği olarak görülen bryant dunston' ın sakatlığı nedeniyle faydalanamadan yaptılar.

  daha önce de yazdığım gibi efes' in bu kadar formda olmasının en temel sebebi bütün rollerin net şekilde belirli olması. yarı sahada kim ne yapacak, tempoyu kim ve ne zaman yükseltecek, oyun sıkıştığında top kimin elinde olacak gibi durumların hepsi belirli ve herkes tarafından kabul edilmiş durumda.

  bir not daha aktarmalıyım. krunoslav simon daha önce sadece şutuna odaklanan savunma işlerini 2. plana bırakan bir profildi. keza chris singleton tüm yaz boyunca istediği kontratı bulamadı ve euroleague takımlarının tamamı kendisinden uzak durmuştu. rodrigue bebouis, tibor pleiss ve james anderson gibi adamlara euroleague' de kontrat verecek çok az takım vardır. bu nokta da ergin ataman' ın hakkını vermek gerekiyor. bu takım tamamen kendisinin başarısıdır.

  aklımı olumsuz olarak meşgul eden bir düşünce de anadolu efes' in daha aralık ayında bu denli formda olması. olumsuz bir olay olarak görünmese de bu tarz takımlar ligin ikinci yarısında düşüş yaşayabiliyorlar. umarım mart - nisan gibi bir düşüş yaşamazlar. eğer bu durumu da savuşturabilirler ya da yaşamazlar ise ve sakatlık da yaşamazlarsa daha büyük şeyler hayal edilebilir.
 • 355
  yanlış zamanda form tutmuş olabilir. sezonun ilk bölümünde istim üzerinde olmak, iyi oynamak, tavşan atletlik yapmak rakiplerin sizi çalışmasına sebebiyet verir. en iyiyi yenecek oyunu, oyuncuları bulmaya yöneltir. esas finallerde oyununuz henüz çözülmeden formda girmek daha önemli oluyor. umarım euroleague'de geçen sene başaramadığını bu sene başarır efes. ben umutluyum şahsen. inşallah her rakibe çözüm bulabilen mevcut oyun sistemi tüm sezonu çıkarır.

  şu an izlemesi çok keyifli. takımın çok önemli parçası dunston yokken 7 maç üst üste kazanması önemli mesaj. yolu açık olsun.
 • 356
  basketbolla ilgisi sadece galatasarayımızın önemli maçlarını izlemek olan beni geçen sezon ki barça serisi ve larkin'in şahane performansının başlangıcı ile birlikte basketbol seyircisi yapmış takım. ergin hocaya sevgim sayesinde kendilerini takip etmeye başladım ve izlediğim her maçta da daha fazla sevdim bu adamları. ergin hoca o kadar güzel bir takım kurmuş ki larkin elbette olağanüstüsü bir oyuncu ve avrupadaki en önemli skorer ancak onun haricinde de tüm oyuncular saygısı kesinlikle hak ediyor. micic ve dunston larkin ile birlikte takımın en temel taşları. ancak rotasyonda beaubouis, simon hatta anderson gibi isimlerden de çok kritik katkılar alıyorlar. hatta ergin hoca işi o kadar abarttı ki dunston gibi bir oyuncunun yokluğunda kariyerleri boyunca eleştirilmiş ve eurolig seviyesinin altında bulunmuş iki oyuncu olan sertaç ile pleiss'tan öyle bir katkı aldı ki eminim ben dahil birçok kişinin ağzı açık kaldı. bu gece de formlarını devam ettirip fenerbahçeyi deplasmanda yendiler ve liderliklerini korudular. bu şahane takımı izledikçe keşke ergin hocayla ayrılmasaydık ve şu an bu takımı kırmızı formamız altında izleseydik diye hayaller kurmadan edemiyorum. zamanında düşük bütçeli ve önemli zorluklar yaşayan takımlarını dahi sürekli desteklemiş ve tartışmasız şekilde avrupanın en büyük salon atmosferini oluşturmuş bizler herhalde bu takımı her maç kapalı gişe destekler ve salonu cehenneme çevirirdik. larkin'in savunmayı delip içeri girmeleri, micic'in ince pasları, dunston'ın muhteşem enerjisi ve simon'un kritik anlarda ortaya çıkışlarını ipekçinin 'teker teker geçiyoruz turları' diye inlediği bir gecede hayal edince gerçekten tüylerim diken diken oluyor. ancak ne basketbola bir yatırımımız ne de böyle bir düşüncemiz var. taraftarın dahi büyük bölümü bu konuyu aklına dahi getirmiyor. zaten ipekçi de artık yok. bir ara salon yapıcaktık basketbola tekrar salon ile birlikte yatırım olucaktı falan o da unutuldu gitti. uzun lafın kısası böyle bir takımı galatasaray forması altında başında ergin hoca varken izlemek yakın zamanda oldukça zor görünüyor. zaten hocanın da kendisine iyi bir kadro kurmayacaksak başımıza geçmesini istemiyorum. umarım biz ona böyle bir imkan sunana kadar efeste çalışır ve kupalara ambargo koyar hatta işi daha da büyütüp nba'e gider ve ülkemizi orda temsil eder.
 • 357
  chris singleton'un takıma tam uyum sağlaması bu sezon beni euroleague şampiyonluğu için ciddi anlamda umutlandırıyor.
  çünkü geçen sezon en kritik eksik dunston'un arkasında ona destek olacak bir uzunun olmamasıydı.
  singleton sahaya kattığı değer anlamında istatistiklerinden çok daha fazlasını vermeye başladı.
  dunston sağlıklı dönerse ve sezon sonuna kadar sağlıklı kalırsa; moerman da form tutup, geçen sezonki pik noktasına ulaşırsa efes harika bir kadro kimyasına ulaşmış olacak.
  geriye kalan tek şey büyük maçlarda maksimum formda ve kazanma kimliğinde olmak.
 • 358
  micic, larkin, simon, singleton aynı anda sahadayken silindir gibi takım. dunston nasıl dönecek bilinmez ama eskisi gibi dönüp, moerman da form tutarsa ciddi şampiyonluk adayı.

  ben şöyle de bir takım hayal ediyorum, singleton ve moerman pota altı, beş tane üçlük tehditi ve şutu olan bir beş. rakibe ciddi bir baş belası takım.

  not: anderson ve peters da birazcık kımıldasa keşke.
 • 361
  son iki yılda takım olarak gösterdikleri gelişimi kelimelerle ifade etmek çok zor. sanırım bugünkü maç bunun en önemli örneği olabilir. normal şartlar altında anadolu efes 14 - 0 seriyi yedikten sonra dönemez, fark açılır ve maç o an biterdi. takım buradan döndü ve galibiyet çıkardı. müthiş bir iş. müthiş bir galibiyet.

  barcelona deplasmanında 8 - 10 hatta 15 - 20 sayıyla kazanmış olsan dahi rakiplerine böyle önemli bir mesaj veremezdin. tüm rakipleri bilecek artık ne yaparlarsa yapsınlar efes her daim maçını içinde ve enselerindeler.

  (bkz: 10 ocak 2020 barcelona anadolu efes basketbol maçı)
 • 362
  avrupa'da ve türkiye'de aldığı galibiyetlerle fenerbahçe taraftarının büyükçe bir kısmını deli eden türk basketbol devi. efes kazandıkça kadıköy bebişleri kuduruyor, ergin ataman başarılı oldukça karşı yakanın piremsesleri deliriyor. ayrıca şu "dev" konusunu aydınlatmak gerekirse; futbolda sadece galatasaray futbol takımı için "turkish giant" tabirini kullanıyor ya yabancı medya, aynı şey basketbolda efes için geçerli.
 • 367
  her maçlarında tekrar tekrar kendilerine hayran bırakıyorlar, inanılmaz bir ritim yakaladilar ve şu formları ile takım euroleague'in en büyük favorisi.

  dunston gibi kritik bir adamdan 2 aydır yararlanamıyor, moerman sakatlıktan dönüşünden beri kendisine gelemedi pota altını sertac ve pleiss gibi euroleague seviyesine göre ortalamanin bile altında sayılabilecek adamlara bırakmış olmalarına rağmen kadronun uyumu ve ergin ataman'ın inanılmaz fundamental katkısı ile sırıtmıyor takım. hele bir de sağlıklı bir dunston ile her maçı rakibe zehir ederler.
 • 369
  larkin-micic ikilisine bobua-simon ikilise de eşlik ederse euroleague şampiyonu olur.
  larkin-micic ikilisine bobua-simon ikilisinden biri eşlik edebilirse, euroleague finali oynar ama şampiyonluk?
  larkin-micic ikilisi final four getirir ama devamı için bobua-simon ikilisinden birine ihtiyaç duyulur.
  larkin-micic ikilisinden biri gününde olsa bile final four gelir ancak sancılı bir çeyrek final serisi söz konusu olabilir.

  bu takımın olayı perimetre gerisinde gizli. yıllardır bu sporun içindeyim, bu kadar bitirici ve kırıcı bir çizgi gerisi rotasyonu izlediğimi hatırlamıyorum (geçtiğimiz sezonki de colo-hackett-higgins-rodriguez dörtlüsü de çok iyiydi).
 • 370
  euroleague 19-20 normal sezonu bir mucize olmazsa zirvede bitiren takım. fakat asıl olay bundan sonra başlıyor. bir anda herkesin hedefi oldular. psikolojilerini buna göre muhafaza etmeleri çok önemli. şu an dünün gsw'si gibi herkesi eziyorlar ama hedef tahtasındalar. f4 de garanti zaten ama işte tek maçın, tek günün, tek günlük performansın esas olduğu orada dibine kadar hak ettikleri şampiyonluğu kazanmayacaklar. aksine kaptırmamaya çalışacaklar.

  allah yardımcıları olsun. bu güzel takım, ergin koç fazlasıyla hak ediyor bunu çünkü.
 • 372
  son 9 euroleague maçını kazanan takım, bunların arasında; cska, madrid ve barca deplasmanları da var. bu maçların hiçbirinde dunston yok, moerman çoğunda yok, micic de yarısına yakınında yok.

  micic sakatlıktan çok iyi döndü, moerman savunmada eskiye dönüş sinyalleri verdi, dunston da umarım iyi döner, işte efes o zaman bir tık daha yukarı çıkar. çok keyif veriyorlar, yürüyedursunlar.
 • 373
  11 şubat 2020 darüşşafaka anadolu efes basketbol maçını kaybederek 2019-2020 sezonu türkiye kupasına çeyrek finalde veda eden takım. bu sezon avrupa'nın en formda ve en iyi basketbolunu oynarlarken kupanın ilk maçında elenmleri hayal kırıklığı oldu.

  asıl sıkıntı ise sakatlıklar. sene başından beri en önemli oyuncuları sakatlık sıkıntısı yaşadı ve şimdi de vasilije micic - shane larkin ikilisi sakatlandı. micic 2 hafta yok deniyor. larkin'in durumu ciddi mi değil mi bilmiyorum ama darüşşafaka maçının son dakikalarında oynamadı. bu zamana kadar bütün sakatlıklara rağmen iyi basketbol oynamayı sürdürdüler ama bu ikilinin olmaması onlar için hiç de iyi olmaz.

  tek tesellileri bir sonraki maça kadar ciddi bir süre dinlenecek olmaları. bu süre zarfında yaralarını sarabilirlerse hiçbir sıkıntı yaşamadan yollarına devam ederler.

  bu arada kupadan elenmeleri ile fenerbahçe'nin bir kupa daha almasının yolu açıldı maalesef. sakatlıklarımız olmasaydı ve yabancı transferimiz gelmiş olsaydı bizim de iddiamız olabilirdi ama şuan için çok zor.
 • 375
  (bkz: ne dediler/#2888594)

  fırsattan, koşullardan istifade etmeyen, sportif açıdan doğru olan neyse onu dillendiren bir koçu olan lokomotif.

  https://twitter.com/.../1242526969444675584

  anadolu efes grubu olarak da şöyle bir girişimde bulunulmuş. 1 milyon liralık miktar anadolu efes grubu için büyük bir para olmayabilir ancak bu durum biraz cedi osman'ın elazığ depremi için ön ayak olduğu kampanyaya benziyor. anadolu efes grubu'nun ve/veya diğer büyük şirketlerin benzer hamleler yapması birçok açıdan katkı sağlar. neticede desteğe asıl ihtiyacı olan insanlar emekçiler.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!