• 5
  gereksiz duygusallıklara konu olan kulüp. iki taraftan da.

  ben belçika'da yaşıyorum, isteyen şehrinin takımının ismini istediği gibi söylüyor burada. flamanlar luik diyor, fransızlar liege. flamanlar antwerp diyor, fransızlar anvers.

  bunlar yakın isimler, hadi dili dönmüyor diye farklı söylüyorlar mı dediniz? finlandiya'nın turku kenti var, finler turku diyor, isveçli azınlık abo. gittim, bütün tabelalar 2 dilli, isteyen istediği gibi okuyor.

  al, şehrin fc inter turku takımı ve isveççesi: http://sv.wikipedia.org/wiki/FC_Inter_%C3%85bo

  ben türküm, şehrin adına diyarbakır diyorum, takımına da diyarbakırspor, kürt de isterse amed desin, niye bu kadar tartışıldığını anlamıyorum.

  ama burası avrupa değil :((( mi dediniz? avrupalı gibi gereksiz hezeyandan bağımsız mantıklı çözümler bulmazsan olmaz tabi.

  bonus: ülkede ismi suat altın inşaat olan takım var lan. geçen gün beşiktaş'ı yendi.
 • 6
  ankaraspor un, 1299 osmanlispor a dev$irilmesinden sonra, diyarbakirspor'un, bizanslilarin taktigi isim amadi ile anilip, amedspor olarak dev$irilmesinin sonucudur.

  riyayete göre $ehri* islamdan yillar önce sami bir kavim koymu$. $ehre bizans döneminde amid imi verimi$, sonra bekr kabilesinden araplar gelmi$, ismini diyar-bekr olarak degistirmisler, vs. vs.

  sonra cumhuriyet döneminde ismi diyarbekir, bakr, bakır ve son hali ile diyarbakır olmu$.

  $ehrin ismi amedi olarak degismedikce sorun yok. dedigim gibi, birileri osmanli hayrani iken, digerleri de bizans hayrani olabilir. mor formayi galatlara bagladigimiz günleri unutmayalim. kaldi ki, amed kürtçe bile degildir.

  sogukkanlilikla kar$ilamak gerekir isim degisikligini.

  unutmayalim, türk ve kürt karde$tir, bunlari ayirlanlar kalle$tir, gelenleri böyle yeti$tiiiiiiieeer (gözünü sevdigim cartel i, 90lar güzeldi beya)..
 • 9
  bazı obsesif arkadaşlarımızı oldukça rahatsız etmiş takımın ismidir. sabah akşam bu kadar kavramın, soyut şeylerin peşinden koşacağınıza üretmekten* yana olsaydınız daha yararlı olabilirdiniz vatana!

  sabah akşam marjinallik peşinden koşup, insan ırklarını, takım isimlerini kafaya takmayın. isterse takımın ismini '3 kg leblebispor' koysun sa-na-ne. ne oldu? neyin eksildi?

  umarım yakın zamanda süper ligde görürüz amedspor'u. beyefendimiz her seferinde 3 takımını da ligde tutmaya çalışıyor, 4.sü* yolda. amedspor da gelsin baş göz üstüne.
 • 11
  kesinlikle art niyetli bir oluşumdur. ismi logosu renkleriyle tamamen bölücülüğün sembolüdür. keşke bunu normal gören arkadaşlar kadar iyi niyetli olabilsek ama işte hassasiyet ve hayat görüşü meselesi. mesele ya bunlara takılacagınıza üretinden ayrı olarak hem üretip hem bunlara takmak bunlara tepki göstermek olmalıdır. ikisi birarada daha anlamlıdır zira.
 • 12
  logosu acik acik halkin icine fitne fesat sokmak icin tahrik amacli yapilmis. bu logo altinda maclara cikan olusumun tribunlerde farkli amaclar ugruna slogan atip da koca stadin birbirine girmeyeceginin garantisini kimse veremez. passolig falan bir boka yaramaz. otuz bin kisi iner stada alev alir ortalik. o armanin icine serpistirilen bayrakimsi sey bu ulkeyi bolmeye stadlardan devam etme cabasini acik secik gostermektedir.
 • 14
  insanları kışkırtan bir logo tasarlamışlar. bas bas bağırıyorlar biz terör yandaşıyız diye. savaş insanların çok hoşuna gidiyor da harabeye dönmüş sokaklarda yürüyünce anlarsınız umarım ne kadar kötü olduğunu.

  ismi de benim tercih edeceğim bir isim değil. diyarbakır daha haşmetli duruyordu.

  edit: şu ırkçılığın tanımı ne zaman düzelecek? her boka ırkçısınız :((( demek neden? herif bölücü terör örgütünün bayrağını kullanıyor. benim yaptığım mı ırkçılık oluyor?
 • 15
  ismine hoşgörüyle yaklaşılabilinir ancak logosu bazı yazar arkadaşlarımın da bahsettiği gibi kışkırtıcı niteliktedir. sen bu bölücü izler taşıyan logolu formalarla bayraklarla örnek veriyorum bir doğu karadeniz deplasmanına gitmek istesen en iyi ihtimalle seni şehre sokmazlar. zaten bozuk olan ülke toplum düzeninin daha da bozacak kulvarlar açılmasına olanak verilmemeli. yasaksa yasak.
 • 19
  sporda, sanatta ve siyasetteki tüm başarısızlıklarını dış etkenlere bağlayabilen bir zihniyetin ürünü olduğundan şüphesiz ki yenilgi sonrası en büyük argümanı tff bize bahmiiir olacak olan takımdır.

  ayy burada bile faşizm yapılıyor pıtırcıklarını da olası bir bursaspor-amedspor maçından sonra görmek isterim eminim kaotik türk futboluna bu müthiş açılım daha da barış getirecektir.
 • 20
  niye şaşırıyormuş gibi yapılıyor ya da kızılıyor anlamadığım bir futbol kulübünün adı,
  tıpkı neo osmanlı fetişizmi yaşayan birileri takıma imparatorluk yada devlet-i aliyye'nin ( siyasal görüşünüze göre nasıl konumlandırıyorsanız artık...) ismini vermesi kadar komik
  ha birde zorunuza gitmesin aynı bilmem kaçıncı lig takımı atam izindeyiz yazıp çıkınca "oouuwww harika" denildiğinde komik olması gibi,
  eee kürt milliyetçileri de bu paçozluğa dahil olmasalardı eksik kalırdı hoş gelmişler,
  herkes kendi atına oynuyor işte
  futbol sahası değil mübarek siyasal savaş alanı, ülke kurma yada kurtarma mecrası.
  bundan sonraki aşama tahminimce maçlardan önce milli marş yerine, görüşlerine göre genç osman marşı, 10. yıl marşı yada serhildan marşı okumaları olacaktır.

  ülkemizde siyasetin spor (spor diye bir şey yok sadece futbol diyelim) ve kulüpler üzerindeki tahakküm'ü görüş ayırt etmiyor, kimin gücü neye yeterse...
  gayet doğal, tam bir "yeni" türkiye gerçeği.
  ironi yapasım bile gelmiyor lan vallahi şaşırmıyorum artık.

  ekleme : aborjinim.
 • 22
  isminde sorun olmayan takım. asıl sorun logolarında. sadece isme baktığımda bizans'ın o bölgeye verdiği isim aklıma geliyor. ama logoya bakınca aklıma kürt ırkçıları geliyor. ırkçılığın her türlüsüne karşı olduğum gibi kürt ırkçılığının da karşısındayım. konuyu fazla dağıtmadan neden ırkçı olduklarını değineyim. sadece tc kimliğine sahip diye 20 yaşında devlet zoruyla ailesinden koparılıp asker ocağına tekmelenen gençleri öldürerek eğlendikleri için ırkçılar. düşünün bir insan sadece tc kimliğine sahip diye onu öldürmeyi meşru görüyorlar.

  umarım küme düşe düşe kendi kendilerini bitirirler. gerçi 13 sene önce diyarbakır'a, bugün cizrespor'a çekilen peşkeşleri görünce bunlar da en azından ptt 1. ligde oynarlar gibi geliyor.

  edit: bu arada tff bize bokmiyir esprisi gerçekten komik. rakibin ayağını kırdıktan sonra kırmızı kart görünce de foşik hakem diye dökülürler.
 • 23
  kulübün adı diyarbakırspor iken yönetimi, futbolcusu ve taraftarı terörist değildi de amedspor olunca hepsi birden terörist mi oldu?
  kulüp armasının üst kısmındaki girinti çıkıntılar muhtemelen amed kalesini anlatıyor.
  kulübün renkleri (sarı, kırmızı, yeşil) kürt hikayelerinden en önemlisi olan demirci kawa'nın zaferi sonrası önlüklerinden yaptığı bayrağın rengiyle aynıdır. hikayeye göre demirci kawa ve oğulları kralı devirdikten sonra demirci kawa; ocağındaki önlükleri bayrak, ocaktaki ateşini de meşale edinir; zaferi böyle kutlar ve duyurur. açıkçası hikayeye çok hakim değilim. dileyen yazar arkadaşlar araştırabilir.
  logoda bir de iki başlı kuş var. ankayı andıran bu kuş yine muhtemelen kürt hikayelerinden biri olan simurg'taki destansı kuştur.
  tamamen varsayım üzerinden konuşuyorum.

  gelgelelim inkar demeyeceğimiz bir algıda seçicilik var. buna on yıllardır her kesimden insanın canının yanmasını da ekleyince ölçülemez bir hassasiyet oluşuyor. pkk'nın renklerinin sarı, kırmızı ve yeşil olması bu algıyı körüklüyor. şöyle ki; pkk bir terör örgütüdür ve bunu tartışmaya çok açık değilim. buna bağlı olarak değinmek istediğim bir nokta var; sözlüğün büyük yüzdesinin haksız ve hatalı bulduğu günümüz hükümetinin seçmen sayısı geri kalan tüm alternatiflerin toplamından daha fazla. doğrudan temsiliyetin mümkün olmadığı yerlerde temsil hakkı/yetkisi olanların hatalarını da temsil edilenlere mal ettiğimiz oluyor. temsil edilenlerin yanlış tercihleri, hataları yine dönüp dolaşıp nefrete sebebiyet veriyor. arası çok uzun ama bağlayınca şöyle bir sonuca vardığımı düşünüyorum:
  bu yüzden bir kaç il dışında sarı, kırmızı, yeşil bir giysi v.b görüldüğünde insanlar sert tepkiler gösterebiliyor. bunu yine bunca yıllık acıya ve hassasiyete bağlayıp normal karşılayabiliyorum.

  bir de öbür taraftan bakmak gerekirse, bir şekilde geri bırakılmış/geri bıraktırlılmış bir coğrafya var. bölge halkının mağduriyeti var. memleketin gayrısında olan öfke kadar bu bölgede de öfke var. zira köyleri yakılan, devlet eliyle akrabaları dostları öldürülen, dilleri yasaklanan, çocukları işkencede kaybolan o veya bu şekilde sefalet ve cehalete terkedilen bir halk da var. öyle ki, taşı toprağı altın dedikleri istanbul'da keko, kürdo ve hatta doğrudan kürt diye hitap edilerek aşağılanan bir halk. bir teknolojik cihazı beklenen sürede anlayamayan, bir konuda bilgisi eksik olan kişiye "la kürt müsün la dsadsada" dendiğini duymuşsunuzdur. empatiyi şöyle kuralım, sizin türklüğünüz birine hakaret ederken kullanılıyor. zaten memleketinden istemeye istemeye buralara gelmişsin. doğusuyla batısı arasında 76 dakika fark olan memleketin bazı şehirleri arasında 100 yıla yakın fark var. batının unuttuğu haberi doğunun yeni duyduğu çok olmuştur. e haliyle gidip anında oralara adapte olamıyorsun. çok şanslı veya babadan zengin değilsen ailenin geçimini sağlamak için ortalamanın altında bir işte çalışıyorsun ve standardın altında bir hayatın oluyor. yani hem kent yaşamına adapte olamadın, hem emeğin daha ucuza gidiyor hem de bilimsel ve gerçek bilgiye ulaşma imkanın herkes kadar yok. yaşadığın şeyin adı mağduriyet. ölümlere tanık olmuşsun, hor görülmüşsün.

  ne olursa olsun hiçbir gerekçe insan öldürmeyi haklı gösteremez. benim gözümde insan öldüren herkes teröristtir. insan öldüren her yapı terör örgütüdür. tüm bu acılara sebep olan kin ve nefretin sistematik bir şekilde birileri tarafından yaratıldığı kanaatindeyim. bu nefretten beslenen, mezar taşlarına basa basa çarkını döndüren cüzdanını dolduranlar var. olası bir huzur ortamında çıkarları zedelenenler var. insanlar ölürken, silahlar satılırken ve masa başlarında saltanat pazarlıkları yapılırken benim aylık gelirim buna bağlı olarak artmıyor. bu tepede dönen pazarlıklar halka yaramıyor. evladı ölenlere en fazla şehit maaşı bağlanıyor o kadar.

  konuyu çok dağıttım ve belki de ilgi alanımızın dışına çıktım. bağlamaya çalışıyorum.
  amedspor senin düşmanın değil. amedspor bir yöre halkının adına marşlar/besteler yazabileceği bir futbol takımı.
  sarı, kırmızı, yeşil terör örgütünün rengi değil; bir kürt destanının final sahnesinde savrulan önlüklerin rengi.
  kimse senin düşmanın değil. o nefret ettiğin sloganları atan, o an dünyanın en haksız insanı olan kişi de senin düşmanın değil. insanlığın tek bir düşmanı var ve o da böylesine güçlü karşılıklı nefreti yaratan ve bu nefretten nemalanan kim olduğunu bilirsin senler sürüsü.

  sevmeyi denesek, oturup konuşmayı denesek belki biraz daha kolay olacak.

  not: kimseyi alakadar etmese de kürt değil, türkmenim.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!