• 5
  (bkz: #2180421)

  sene başı bunları yazmıştım, yeni yönetim ile umutlarım arttı ama bir ceza gelecekse dursun özbek kadar biz taraftarların da suçu var. herkes bir ton transfer istedi hatta devre arası transfer yapılmadı diye yeni yönetime bile sövüldü. herkes halinden memnundu, kimse gerek yok demedi. yönetim de taraftarı bildiği için saçıp savuşturdu. evet takıma takviye lazımdı ama bu paralar çok fazlaydı. umarım ceza almayız ama alsak da almasak da biz taraftarların da bir şeylerin farkında olması lazım ve kendimizi değiştirmemiz lazım.
 • 8
  ''bugün bazı basın yayın organlarında uefa kulüp finansal kontrol kurulu araştırma komisyonu’nun galatasaray sportif a.ş. üzerindeki incelemesini tamamladığı ve buna bağlı olarak 2016 yılında verilen 1+1 yıllık avrupa kupalarından men cezasının ikinci bölümünün uygulanmasına yönelik tavsiye kararı verdiği şeklinde haberler yer almıştır. ancak mezkur haberdeki tüm detaylar tamamıyla asılsız, kasıtlı ve uydurmadır.

  galatasaray’ın finansal fair play ile ilgili uefa’yla yürüteceği görüşmeler, 9 mart 2018 tarihinde başlayacaktır. bu görüşmelerin sonuçlarını şeffaflık ilkemiz gereği geçmişte olduğu gibi kamuoyu ile paylaşacağımızın bilinmesini isteriz. bu itibarla; spor camiasının bu tip art niyetli ve galatasaray’a zarar verme amaçlı haberlere asla itibar etmemesi gerektiğini aynı zamanda resmi mecralarımızdan yapılmayan bu tip açıklamaların doğruluk değeri taşımadığını bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunarız.''

  galatasaray spor kulübü
 • 15
  beşiktaş'ın o kadar çok borcu varken, iyi bir savunma yaptıklarını düşünerekten; sat öyle al tarzı bir transfer cezası gelmişti. hatta ceza bile sayılmaz. yani o kadar olasılıkta kötünün iyisiydi. bizde ise durum emin olun ki farklı değil. eğer dursun özbek yönetimi savunma yapsaydı işimiz çok zordu. adam kelime bile kuramayacağı için ligden bile atarlardı bizi. ama şimdi mustafa cengiz yönetimine güveniyorum. mutlaka iyi bir savunma hazırlayacaklardır. ellerinde hali hazırda riva ve florya gibi dayanaklarda var. şampiyonluk yarışının içinde olduğumuzu ve şampiyon olmamız halinde ekstra kazanç vs. gibi durumları da ileteceğinden dolayı transfer yasağı veya men cezası gelebileceğini düşünmüyorum. beşiktaş'a verdikleri cezayı verirler. 1+1 men cezası aldığımız yıl, mesela dursun özbek, futbolcu maaşlarını belli bir seviyeye çekecekleri sözünü vermişti. ama kurala uzun bir zaman boyunca uymadığından maalesef o cezayı almıştık.

  gerek medyada gerekse yönetim konuşmalarında sürekli bir ümitsizlik hali var. hadi medya'yı boşver. zaten çoğu galatasaray düşmanı. ama yönetimimiz böyle biraz endişeli konuştuklarından haliyle bizde endişeleniyoruz. ama nedense bana bir taktik gibi geldi. ilk başta kötüye hazırlıyorlar ki, iyi bir sonuç geldiğinde kahraman olabilsinler. yani en azından ben böyle umuyorum. çünkü mustafa cengiz zeki bir adam gibi görünüyor. seçimi kazandı ama mayısta tekrar seçim olacak. bu takım men veya transfer yasağı alırsa eli çok güçsüzleşir. o da bunun farkında. yasak her ne kadar onun suçu olmasa da, kendi başkanlığı döneminde olacağı için onu suçlarlar. bu olumsuz cezalar dolaylı yollardan futbolcularımızı da etkileyeceğinden dolayı allah korusun şampiyonluk bile gidebilir. böyle bir tablo olursa hayatta seçilmez. dolayısıyla çok iyi hazırlanacaklarını düşünüyorum. dediğim gibi beşiktaş bile böyle bir ceza almışsa, belki bize ceza bile vermezler. çünkü yukarıda da belirttim. ellerimizdeki imkanlar bol. haliyle öyle çok abartılacak bir şey olacağını düşünmüyorum.
 • 16
  ümitsizlik hali olmasının sebebi, durumun çok da iç açıcı olmamasıdır. taraftarların genel anlamda ffp'nin ne olduğunu bilmemesi de bakış açısını etkiliyor. beşiktaş'tan bahsedilmiş. evet beşiktaşın çok borcu var, fakat ffp cezası borçlardan dolayı verilmiyor. sezonluk kar ya da zararlardan dolayı veriliyor. beşiktaş felaket giderken uefa ile oturdu ve bir protokol imzaladı. şu yıl şu kadar, ondan sonraki yıl şu kadar maksimum zararımız olacak, bonservis ödemelerimiz, kazandıklarımızı aşmayacak falan gibisinden. tam detaylarına bakmadım ama isteyen kolayca bulur zaten. beşiktaş da bu protokole uygun davrandığı için men cezası falan almadı.

  biz de bu protokolden yaptık, ancak uymadık. hatta uymadık demek çok hafif olur. adamlara sanırım 3 sezonu kapsayan total maksimum zarar sözünden 100(yüz) milyon euro daha fazla zarar ile gittik. bu süreçte dursun özbek yönetiminin çapsız bir savunma yaptığı aşikar, orada sıkıntı yok. ancak güzel arkadaşlar, dünya üzerinde galatasaray'ın o cezayı almamasını sağlayacak bir savunma yapılabilmesi teknik olarak mümkün değildi.

  sonra ceza aldık. işte o 65 milyon euroluk maaş limitleri falan koyuldu. bildiğim kadarıyla da bunlara uyuldu. yalnız benim bilmediğim nokta şu: uefa o cezadan sonra bize iki sezon için bir zarar limiti falan koydu mu? normalde önceki ffp dönemlerinde uefa bu durumda önümüzdeki yıl maksimum 20m, sonraki yıl 10m, ondan sonraki yıl da 0 zarar hedefi koyardı. 3 yıllık zararı maksimum 30m euro'ya getirmek için. biz mesela böyle bir anlaşmaya uymamıştık ve ceza almıştık. şimdi o men cezasından sonra da böyle bir durum olduysa, sadece geçen sezonki zararımızın 250 milyon lira civarında olduğunu söylemek, yeterince açıklayıcı oluyor bu durumda.
 • 18
  birkaç üstte entry girmiştim. onu düzenlemek yerine burada bir kez daha yazmak istedim. öncelikle hepimiz ffp kurallarının ne olduğunu çok iyi bilmesekte, kavrayabiliyoruz. ffp kuralları koyarken sezonluk kar-zarar durumuna bakmam diyor. peki ne yapıyor? anlaşma yapıyor. 2 yıl olur 4 yıl olur. ama genelde 3 yıllık bir anlaşma yapıyorlar. eğer her sezon incelenseydi hiçbir türk kulübü avrupa'ya gidemezdi. hep en ağır cezalar gelirdi. çünkü son yıllarda acayip derecede bir kur farkı var. her neyse, şimdi beşiktaş'a ceza verildiğinden bu yana aradan 2-3 yıl geçti. ceza verildikten 3-4 ay sonra beşiktaş'ın borcu 926 milyon lira olarak hesaplanmıştı. yaklaşık 1 ay önce de beşiktaş'ın borcu 1 milyar 710 milyon lira olarak açıklanmıştı. yani aradan geçen maximum 3 yılda, 800 milyon euro gibi bir borç artmış. yıl ortalamasını alırsak; 250 milyon küsürlü bir zarar durumları var. sezonluk olarak bakılsa durumun içler acısı olduğunu görüyorsunuz. ffp ise 3 yıl için en fazla 45 milyon euro gibi bir zarar durumu açıklayın demiş. bu kural bizde olduğu gibi diğer takımlarda da var. hal böyleyken de sezonluk olarak bakmalarının imkanı yok. ne kural koyulursa koyulsun hiçbir türk takımı bunu karşılayamaz zaten. her zaman bir ceza gelir. beşiktaş mesela bu yıl şampiyonlar ligine gittiğinden dolayı zarar etmedi. hatta kar elde etti. bir önceki açıkladıkları borçlardan dolayı 60 milyon lira gibi bir kar durumu var. 4 aylık bir süre için. ama önlerindeki 8 ayda şampiyon olamadıkları durumunda o borç yine artacak. şampiyon olsalarda yine artacak. çünkü dediğim gibi banka ödemeleri vs. dolar ve euro bazında. arada felaket bir kur farkı var. bu kur farkı da bütün takımların her sezon için kesin bir dille zarar edeceğini gösteriyor. değil 3 yıl için 45 milyon euro zarar, bütün takımlar sezonda en az 45 milyon euro zarar ediyor.

  şimdi ben bunları neden anlattım? çünkü bunca borçlanmaya rağmen beşiktaş kurallara uydu. nedir bu kurallar? işte aldığın kadar sat, toplam ödemelerin şu kadarı geçmeyecek gibisinden... onlarda bu kurallara uydu ve en azından biraz olsun rahatladı. ama yukarıda dediğim gibi 45 milyon euroluk zarar kısmına uyamazdı. ki zaten savunmalarını da muhtemelen buna göre yapmışlardı. bizde ise böyle değildi. borçlarımız beşiktaş'ın borçlarından çok daha az olmasına rağmen men cezası yedik. bu cezayı ilk bize verdiler. bunu dursun özbek marifetmiş gibi söyledi. çünkü savunma berbattı. bir yazar arkadaşımız yukarıda da belirtmiş. borçların artmasının sebebini suriyelilere veya daha saçma durumlara bağlamıştı. o yüzden ceza yemiştik. verilen sözlerin tutulması önemli bir etken. ffp diyor ki ben sana 3 yıllık bir denetleme veriyorum. eğer uyarsan, tamam süper. sürekli de böyle gidersen ekonomin düzelir gibisinden laflar ediyor. bu da çok uzun bir süreye tekabül ediyor. aradan geçen zamanda dursun özbek sözlerin hiçbirini tutmadı. sadece futbolcu ödemelerindeki sınıra dikkat etti. ffp de baktı verilen sözlere uyulmuyor, tekrardan gel dedi. hah işte burda savunma çok önemli. sen tekrardan saçma bir savunma yaparsan zaten ağır bir ceza yersin. yukarıda da belirttim, riva ve florya önemli bir koz. iyi kullanırsak kesinlikle sonuç elde ederiz. çünkü borçlarımız beşiktaş'ın borcundan az. yani sezonluk olarak zarar tablomuz beşiktaş'ın tablosundan çok daha ümitli. beşiktaş, men veya transfer yasağı almadığına göre, olay sadece savunmada bitiyor.
 • 19
  yaklaştıkta geren toplantıdır. yine yanlış anlaşılmaları şu şekilde düzeltelim. bjk örneğini vermeye bayılmıyorum ben de ama kızmasın kimse, daha rahat anlaşılıyor.

  bjk'nin yaptığı anlaşma şu:

  http://www.uefa.com/...2245835_DOWNLOAD.pdf

  -kaydedebileceği oyunculara sınırlama getirilecek(25 yerine 22).

  -2016'da biten sezon maksimum 20m euro zarar, 2017'de biten sezon maksimum 10m euro zarar edecek. 2018 mayıs
  geldiğinde de, uefa ffp uyumunu tam olarak sağlayacak. nedir bu uyum; 16,17 ve 18 sezonlarında toplam 30m euro zarar.

  "borç" kelimesini bir kenara bırakmak gerekiyor. çünkü uefa senin borcun ile değil, yıllık performansın ile ilgileniyor. bjk'nin borcu arttı, elbette finansal olarak sıkıntı ama adamlar kar ediyor. gerek uzun vadeli borç alıyor, gerek oyuncu satıyor. mesela,

  https://tr.investing.com/...at.-income-statement

  2016'da biten sezonu sadece 58m lira zararla tamamladılar. uefa'ya 20m euro zararı geçmeyiz dediler ve sözü tuttular. 2017'de biten sezonu 4.7m lira kar ile tamamladılar. uefa'ya 10m maksimum zarar edelim demelerine rağmen. bu sene de kar edecekler zaten kesin. yani adamlar tam manasıyla uyuyor. o yüzden hiç bizle karşılaştırmayalım. adamlar uefa'ya verdiği neredeyse her sözü tutmuşken, verselerdi onlara verirlerdi demek çok yanlış.

  uefa ffp periyotları da normalde şunlar. yani seninle anlaşma yapmalarına falan gerek duymadan aslında bunlara uyman gerekiyor.

  https://www.google.com.tr/...mgrc=5geeRSovdnMlHM:

  biz 3. satır için, yani 13,14 ve 15 senelerindeki zararlarımız yüzünden ceza aldık ve ceza tabloda yanında yazan sezonu etkiledi (16/17), o sezon men edildik. tekrarlıyorum, cezanın borçla uzaktan alakası yok. 30m euro yerine 134m euro zarar ettiğimizden dolayı aldık. şimdi buradaki soru şu, uefa'nın ceza aldığımızdan sonraki iki sezon için 65m euro maaş limiti dışında bizden beklentisi neydi? eğer uefa olarak size ceza verdiğimiz dönemleri attık gitti, ondan sonraki 15/16 ve 16/17 sezonu için değerlendirme yapacağız derlerse, sıçtık. umarım zaten bir kere ceza aldığımız için yeni bir protokol yapabiliriz. yoksa iki sezonluk neredeyse 100m euro civarı zarar ile çıkacağız karşılarına yine yani.

  umarım almayız tabi ama ceza alırsak da kimse şaşırmasın, çünkü matematik açıdan bakıldığında şaşırılacak hiç bir şey yok.
 • 21
  avrupa'dan men alacağımıza inanmıyorum. uygulayacakları yaptırım maddi konularda olacaktır. maaş sınırı, aldığın kadar sat vb. karamsarlığa kapılacak bir konu yok bence. kulübün finansal yapısını istikrarlı hale getirmek için bazı kısıtlamaların gerektiği kesin. yoksa her gelen kafasına göre harcama yapıyor. önemli olan bu görüşmelerde doğru savunmaları yapmak ve gelen kısıtlamalara akılcı yaklaşmak. en basiti bonservissiz oyunculara yönelmek gibi. çözülemeyecek sorunlar değil. yeter ki doğru insanları, doğru pozisyonlara getirelim kulüp içinde. kulüp içinde devrecilik, adam kayırmacılık yapmayalım, kulübün parasını yiyenlere ya da çarçur edenlere izin vermeyelim.
 • 22
  uefa platini dönemindeyken bizim gibi ülkelerin takımlarına çok iltimas geçti. platini köpekbalıklarına yem olmasınlar diye küçük balıkları destekliyordu biraz. ama yeni başkan sloven bir avukat. taviz vermeyen bir kuralcı. bu uefa'nın kararlarına da yansımaya başladı. platini'nin getirdiği bate'lerin maribor'ların cl oynayabildiği sistemi bile hemen yok ettiler. o yüzden benim büyük cekincelerim var.
 • 25
  transfer yasağının olabilecek en kötü senaryo olacağı toplantı. ısrarla söylüyorum bunu. bakın sattığın kadar adam al değil, direkt transfer yasağı diyorum.

  kiralık aldığın nagatomo'nun bile bonservisini alamayıp sol bekte latovlevici ve hakan balta ile, orta sahada selçuk inan ile kuracağın rotasyonla seneye başakşehir'den çift haneli puan farkı yediğinde görürsün. şampiyonlar ligi'ni düşünmek bile istemiyorum. gol yeme rekorları kırıp rezil rüsva oluruz.