• 126
  lemina'nın yokluğunda net bir 4-3-1-2 maçıdır aslında. fenerbahçe'de kruse'nin etkinliğini azaltmak ana oyun planımız olmalı. merkezde kalabalık durmak kanatlara odaklanmaktan daha önemli bu maçta.

  muslera

  mariano-donk-marcao-linnes

  belhanda-seri-ömer

  emre

  adem-falcao

  uzun zamandır orada çift forvet oynamıyoruz. ya herro ya merro, fener'i şaşırtacak bir hamle gerekiyor. gerekirse feghouli ve onyekuru hamleleriyle 4-2-3-1'e de dönüş yapabiliriz.
 • 127
  lemina’nın olmadığı tüm varyasyonlar kabus gibi ama üzerine kafa yormak gerek. fatih hocanın yerinde olsam yarın sırf bunu düşünür buna çalışırım.

  bence en ideal durum donk’un lemina bölgesine kaydırılması ve ahmet çalık - marcao ikilisine güvenerek maça başlamak.

  onun haricide ki tüm ön libero seçenekleri maalesef ve maalesef kötü.

  donk - seri - ömer ile topun arkasına geçen dinamik bir ortasaha.

  emre - henry- adem (falcao) ile hareketli topun arkasına da geçebilen bir hücum hattı.

  mariano - saracci ile dengeli bekler.

  ahmet - marcao ile önce allaha sonra musleraya emanet göbek.

  daha iyi bir kadro düşünemiyorum.

  fegouli hamle oyuncusu olarak kenardan gelsin.
 • 131
  şimdiden yazayım, lemina yoksa (ki bence olmayacak), muslera-mariano-ahmet-marcao-saracchi-donk-ömer-feghouli-emre akbaba-onyekuru-falcao düzeninde çıkmamız gereken maçtır. açıkçası pek kazanabileceğimizi zannetmiyorum ama belki bu düzenle bir şansımız olabilir. hele seri oynarsa, haftaya sözlüğün ve bizlerin maç sonu halini hayal bile edemiyorum. allah yardımcımız olsun.
 • 133
  lemina olmazsa 3lü orta saha ile çıkılması gereken maç. ayrıca bu 3lü orta saha içinde donk olmamalı. bakıyorum herkes donk'u orta sahaya yazmış fakat fenerbahcenin tüm taktiği vedat'a şişirmek. onu da orada marcao ve ahmet ile başbaşa bırakmaya hiç gerek yok.

  muslera
  mariano donk marcao saracchi
  belhanda seri ömer
  feghouili adem onyekuru

  feghouili defansa asla yardım etmiyor, onyekuru da pek hazır gözükmedi gözüme. seri desen hayalet ikili mücadelelerde. ama çıkabilecek en iyi kadro bu.
 • 135
  sezonun en önemli maçı. maçı alırsak ya da berabere biterse fenerbahçe karışır. ancak ilk on birde seri ile başlamak orta sahayı rakibe vermek olur ki derbilerde orta saha anahtardır. lemina oynasın ya da oynamasın fark etmez. bence de ahmet çalık savunmada, donk orta sahada başlamalı. oyunun gidişatına göre hoca zaten hamle yapar. mümkünse belhanda da oynamasın. taylan bile sadece enerji ve gücü ile iş görebilir. seri hem çok top kaybı yapıyor hem de ikili mücadelelerde çok zayıf. ozan tufan her topta ezer onu maalesef.

  benim çıkmasını istediğim 11 şöyle. muslera-mariano-ahmet-marcao-saracchi-donk-lemina(ömer veya taylan)-onyekuru-feghouli-emre-falcao.

  çünkü fenerbahçe'yi önce durdurmamız gerek. sonrası zaten özellikle onyekuru ile çok kolay olacak. rakibin arka taraf maden. sekidika'ya biraz güvenebilsem feghouli'nin yerine onu koyarım sırf bu yüzden. tabi ki hocamız en doğrusunu yapacaktır. şüphem yok. iyi bir hakem yönetimi ile galibiyet bence bize yakın. yeter ki hakem iyi olsun ve lütfen artık biraz da şans bize gülsün.
 • 136
  16 şubat 2020 galatasaray yeni malatyaspor maçı'nı kayıpsız atlattığımıza göre artık bu maçı düşünebiliriz.

  lemina'nın oynayacağını varsayarsak ömer-lemina-seri orta sahası ile çıkıp ileride onyekuru-adem-feghouli üçlüsü ile hem orta sahada üstünlük sağlayabiliriz hem de onyekuru ve ömer'i aynı anda sahada kullanabiliriz. saracchi-mariano bekleri çok önemli. muriqi'nin hava üstünlüğünü engellemek adına donk'u stoperde devam ettirmeyi daha doğru buluyorum. duruma göre emre-falcao-sekidika-taylan gibi hamle oyuncularımız da yedek kulübesinde olacak. umarım bu sene laneti kırabiliriz. çok da beklentiye girmek istemiyorum zira ne zaman fenerbahçe aleyhine haberler çıksa, o sene bu sene mi muhabbeti konuşulsa kazanamayız. bunun en çok farkında olan hocadır bu nedenle hocaya güvenmekten başka çaremiz yok.

  lemina'nın sakatlık durumunda ise o bölgede belhanda ya da selçuk oynayacaktır. bakalım hoca nasıl bir karar verecek.
 • 139
  gustavo ve rodrigues de yokken galip gelmemiz baya yüksek ihtimallere çıktığı maç. neden mi?

  çünkü haftaya muhakkak galip gelmesi gereken taraf fenerbahçe ve bu öyle bir zorunluluk ki
  belki de fenerbahçe'nin son yıllardaki en büyük zorunluluğu haline dönüştü. bir kere fener yenemezse ersun gider, ikinci olarak fener eğer ki yenilirse ali koç'la taraftar arasındaki bağ kopar, üçüncü olarak bu takımın bizi muhakkak yenmesi gereken son müsabaka 12 mayıs 2012 fenerbahçe galatasaray maçıydı ve sonucunda adamların sahasında kupa kaldırdık. tarihlerindeki en büyük travmayı yaşattık. *

  saha içi açısından değerlendirirsek de fenerbahçe'nin takımının sezon başından beri yaptığı en iyi şey hatta tek şey gustavo ile topu kapıp, (tabii bunu yaparken rakipler biçiliyor ve hakemler göz yumuyordu) rodrigues ile hızlı hücuma çıkıp pozisyon bulmaktı. ve bu maçta adamların tek oyun taktiğini sergileyecek iki dinamo da olmayacak. ayrıca bu taktik aynı zamanda bizim zaafımız. şöyle ki bizim en büyük zaaflarımız bize karşı hızlı hücum yapan takımlar, kanatlardan ceza sahasına sızan futbolcular ve orta sahamızın dirençsiz olması. fenerbahçe bu iki adamdan yoksunken hızlı hücum da yapamaz orta sahayı ele de geçiremez ama deniz türüç ile ceza sahasına sızmaları yapabilir, o da düşük ihtimal.

  velhasıl gustavo ve rodrigues yokken ve bizim takım tam sayılacak derecede bir kadro ile kadıköy'e giderken maçın kaderini tamamen fatih hoca belirleyecek diye düşünüyorum. 1 puanın da bize yeteceği bir maça çıkacağız çünkü. ersun'un da beraberliğe çıkacağını göz önüne alırsak 0-0 bitebilir maç. ersun keşke gustavo ve rodrigues yokken önde basan bir fenerbahçe ile sahaya çıksa ama hiç sanmıyorum. böyle büyük bir risk almaz. tarihe seriyi bozan teknik direktör olarak geçmek istemez. he tabii bir de hakem var. 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçındaki ali palabıyık yönetimini herhalde hiçbir galatasaraylı uzun yıllar boyunca unutmayacaktır. umarım aynı şeyler tekrardan yaşanmaz diyelim ama hiç ümidim yok tabii...

  dipnot: bu entry 16 şubat 2020 galatasaray yeni malatyaspor maçı maçından önce yazıldı. yani lemina sahada olur gözüyle. lemina eğer ki derbide sahada olmazsa 1 puanı bile zor alırız.
 • 140
  öncelikle taktikten maktikten anlamam tamamen duygusal bi taraftarım.kendi düşüncelerimi yazarken kendi kendine uzadı entry ve okumanızı tavsiye etmem.

  form durumlarını göz önüne aldığımda sadece 4 tane iyi diyebileceğim futbolcuya sahip fenerbahçe. dikkat etmemiz gerekenler ise bunlardan sadece 3'ü.
  vedat muriqi
  max kruse
  ozan tufan
  duran toplarda ise bunlara bir de serdar aziz ekleniyor.

  eğer lemina olmayacaksa maçı kendi yarı sahamızda kabul edip anadolu takımı gibi onyekuru ve jesse sekidika ile kontra ataklarla şansımızı denemeliyiz.

  falcao ile başlamak ise bence hata olur.

  ankaragücü dün * sadece michalak ve lobzhanitze ile darmadağın etti fb'yi. defansın arkasına attıkları paslarla da çok etkili oldular. aslında tüm takımlara bakın fb nasıl yenilir dersi verdiler.

  bence galatasaray maça şöyle çıkmalı:
  --------------------muslera---------------------------
  linnes--------donk-----------marcao-------saracchi
  ---------------------belhanda--------------------------------
  jesse---------seri------------akbaba------------onyekuru
  ---------------------adem-------------------------------

  ve yine bence oyunu kendi yarı sahamızda kabul edip jesse ve onyekuru ile gol aramalıyız. 1-0 olsun bizim olsun mantığı ile hareket etmemiz mantıklı geliyor. ilk yarıyı ezilmeden 0-0 beraberlikle soyunma odasına girersek fener'i ciddi anlamda yenebileceğimizi ve en kötü berabere kalacağımızı düşünüyorum. fb cidden iyi bir takım değil ve 2-3 hafta önceki şampiyonluğa olan inanmışlıkları ve 2-3 hafta önceki takım ruhları kaybolmuş durumda.

  kadromda adem'i tercih ettim çünkü çok formda, hava toplarında kısa boyuna rağmen çok iyi sıçrayıp top indirebiliyor, azimli ve presi elimizi güçlendirir. ömer bayram'ı yazmadım çünkü ne kadar maksimumunu verse de ben iyi bir futbolcu olduğunu düşünmüyorum. bir de çok fazla solak oluyor takımda öyle. saracchi, akbaba, marcao, ömer..

  beklerde saracchi ve linnes tercih ettim çünkü özellikle saracchi'nin ani bindirmeleri, önünde onyekuru'nun olması feneri hep tedirgin edecektir ve bu sayede isla'yı tedirgin edip ofansif yardımını azaltabiliriz.

  normalde sağ beke mariano'yu yazmayı düşünüyordum fakat linnes'in karşısında tolga gelecek muhtemelen. linnes güçlü, hızlı ve teknik futbolculara karşı çaresiz kalıyor ama tolga'ya karşı problem yaşayacağını düşünmüyorum. bildiğin kazma herif. çok kötü bir futbolcu ve en son ne zaman çalım attığını hatırlamıyorum. onun hızına, çevikliğine ihtiyacımız olacak.

  jesse sekidika'yı tercih ettim çünkü kontra ataklarla gol aramamız gerektiğini düşünüyorum ve ayrıca feghouli hem defansa yardım etmiyor, hem formsuz, hem de oyunu yavaşlatıyor.

  belhanda tercihimi eleştirebilirsiniz hak veriyorum ama her ne kadar saatli bomba olsa da, çok fazla top kaybı yapsa da presini ve direncini beğeniyorum ve takımda duran top kullanabilen oyuncumuz yok.

  donk'u ortasahaya çekip ahmet-marcao tandemi bana biraz saçma geldi çünkü vedat muriqi aşırı derecede rakip defansı yıpratan, hırpalayan bi futbolcu. ahmet bence muriqi karşısında çok ezilirdi.

  oyuncu görevlerine geldiğimiz zaman en büyük iş onyekuru ve jesse'ye düşüyor. top rakipteyken defansa maksimum yardım, topu kapınca da olabildiğince de hızlı kontra atağa çıkmaları gerekiyor. belhanda-seri-emre orta saha üçlümüzün adem'in de yardımıyla fb orta sahası karşısında ezileceğini düşünmüyorum. tek yapmamız gereken max kruse'yi tutup ozan'a boş alan bırakmamak.

  maç içinde ise duruma göre değişliklik yapabiliriz. orta sahamızın ezildiğini fark edersek donk'u ortasahaya'ya çekip ahmet'i oyuna alabiliriz. beklerimiz saçmalarsa mariano'yu devreye sokabiliriz. jesse veya onyekuru'nun oyundan düşmesi durumunda ömer, feghouli gibi opsiyonlarımız bulunacak kulübede. 60'dan sonra da falcao'yu sokup fişi çekeriz.

  bence fb de şöyle çıkacak.
  -------------------altay----------------
  isla-------rami------serdar------dirar--
  -----------jailson-----ozan-------------
  -türüç----------kruse-----------tolga------
  --------------muriqi-----------------------

  jailson defansta her maç hata yapıyor ve fb'liler ersun'u falette ve adil rami'yi yedekte bekletiyor diye eleştiriyor. luis gustavo'nun yokluğunda jailson yerine geçecektir. serdar sürekli sol stoper oynadığı için ve falette de sol ayak olduğundan ötürü serdar'ın yanına tandem olarak adil rami geçeceğini düşünüyorum.

  dediğim gibi en büyük korkum duran toplar çünkü hem hayyyvan gibi iyi orta açan max kruse gibi adamları ve adil rami, serdar, dirar, muriqi, ozan gibi uzun futbolcuları var. bu yüzden fb kafa toplarında tehlike yaratacatır ve eğer gol yersek de kafa golu yiyeceğimizi düşünüyorum. saydığım futbolcuların ozan hariç hepsi 185 üstü. adil rami ise 190 küsur diye biliyorum.

  yani özet geçmek gerekirse beraberlik bizim için kötü bir sonuç değil ama fb için kötü sonuç. bu yüzden baskılı ve stresli oynayacaklardır. oyun planımız ise fb'yi kendi yarı sahamıza gelene kadar gerekli rahatlığı vererek açılmalarını sağlamalı ve asıl baskıyı kendi yarı sahamızda yapmalıyız. dakikalar geçtikçe fb daha stresli gelecek ve kaptığımız toplarla öne çıkan defans hattını onyekuru, jesse, akbaba ve sonradan oyuna girecek olan falcao ile vurmalıyız.

  eyyorlamam bu kadar.

  ben 3 haftadır kazanamayan, moralsiz, yedek kulübesi zayıf, stresli bir fenerbahçe deplasmanından en kötü 1 puanla ayrılacağımızı düşünüyorum. galibiyete ise mantıklı oynamamız durumunda inancım tam!
 • 141
  yabanci hakem kadrosu getirilmedigi surece ipimde olan mac degildir. 20 senede bizi hakederek 4 macta yendiler, fazlasi degil.

  bu mac icin konusmak gerekirse, haftaya zaten butun rakipler birbiri ile oynuyor. bizim 6 da 6 yapmamiz buradan alinacak maglubiyeti telafi eder konuma geldik.

  ama olurda biz buradan bu sefer galibiyet ile dönersek ne ersun yanal kalir ne ali koç ne de kadikoy. biz ne kadar istiyosak bu maçi fatih terim, muslera ve adem buyuk'te o kadar istiyor bu maci.

  ustune basa basa yaziyorum. bizi orada cidden 4 mactan fazla hakkaniyetle yenememislerdir.
 • 143
  net bir 3-5-2 ile sahaya çıkmamız gereken maç. zaten 3'lü defans kullanıyoruz ama kanat oyuncu sayımız da fazla ve bu nedenle seri orta alanda fazla yalnız kalıyor. yoksa orta sahada ezilecez.

  sanıyorum lemina yok. zaten bu entryi o varsayımla yazıyorum. yoksa lemina varsa şu anki oyunumuza devam ederiz. o halde şu sonuç çıkıyor...

  ----‐----------- emre - adem
  --------------- ömer --- taylan
  saracchi -------- seri------ mariano
  marcao -------- ahmet -------- donk
  -------------------- muslera

  maçta ilk yarı gol bulacağımıza inanıyorum. onyekuru ikinci yarı büyük silah olur bizim için. diri bir onyekuru öne çıkan fener defansının içinden geçecektir.
 • 146
  lemina olmazsa ibrenin güçlü bir şekilde suyun öte tarafına döneceği karşılaşma.

  şu an takımda hem fizik olarak üstünlük sağlayabilecek hem de topu dikine ileriye oynayabilecek tek oyuncumuz lemina. bu maçta rakiple göğüs göğüse çarpışabilecek yalnızca donk ve marcao var. marcao'nun yeri zaten sabit, donk eğer orta sahaya kaydırılırsa yerine oynayacak isim ahmet çalık olacak. ahmet-marcao tandemi hava toplarında, geriden gelen toplarda muriç'e karşı çok dezavantajlı olur. muriç hem çok top indirir hem de çok hareket imkanı bulur, fenerbahçe'yi bizim sahamıza yerleşmek konusunda çok rahatlatır.

  fenerbahçe'nin de orta sahada ciddi eksiklikleri var ama onların telafi imkanı bizden bir parça daha fazla. ozan ve tolga ile orada fizik üstünlüğünü sağlayabilirler ama onların sorunları daha farklı olacak. topu ileriye taşımasını bekleyecekleri tek adam ozan tufan olacak. eğer maça kafa kafaya başlarsak fenerbahçe'nin oyunu düşmeye daha yatkın. oyun üstünlüğünü baştan verirsek bitmek bilmeyen bir 90 dakika izleriz. moral buldukça daha çok saldırırlar.

  o sene bu sene mi bilmiyorum ama geçen seneler daha sağlam daha formda gidiyorduk, bu sene ciddi sınavlarımıza kadıköy deplasmanında başlıyor olmamız büyük soru işareti. benim galibiyet beklentim düşük, beraberlik bizi ciddi havaya sokar umarım koparabiliriz.
 • 147
  lemina’nın yokluğunun oyun düzenimizi etkilemesi beklenen maç..

  galatasaray’ı incelemeden önce ilk önce fenere, sonra hasan şaş cezasına bakalım...

  fener’de gustavo yok. muhtemelen jailson serserisini ön liberoya kaydırıp, yeni stoperi veya rami’yi koyacaklar. ön libero mevkisini telafi ederler, defansta ise yavaşlarlar, ama daha az pozisyon hatası yaparlar. aralarında 11 puan fark olan trabzon’la ligde yarıştan koptuklarına göre bunlara kupa kaldı hedef olarak. bu yüzden trabzon kupa maçları önemli ve diri çıkmak isteyecekler, o yüzden üstüne gidip yıpratacaksın feneri. kupa maçlarını düşünüp sinmeleri sağlanmalı.

  ayrıca hasan şaş’a çok zorlama 2 maç ceza verdirdiklerine göre ana strateji galatasaray’ı sindirmek... bütün plan ilk yarım saatte seyirci ve hakemle sindirmek..

  o zaman ilk 11 ilk önce sinmeyecek, karşılık verecek, mücadele edecek oyunculardan olmalı.
  feguli, seri, akbaba aynı anda sahada olmamalı, intihar.
  lemina’nın yerinde 6 aday var. donk( olmaz, defansta çalıkla oynamak riskli, hem de donkla orta sahada çok statik ve gömülü kalırız) , ömer(oynar ama o zaman sol tarafta zayıflarız, onun soldan ileri zorlamasından mahrum kalırız), taylan ( fiziken hakkını verir ama pozisyon bilgisinden şüpheliyim) celil( eldeki tek box to box ama form durumunu bilmiyorum, zaten kiralıkmış) , abdülsamed( bu mevkinin adamı ama sakatlıktan nasıl döndü bilmiyorum), gökay( bu çocuğunda ilk mevkisi burası) . seri ve belhanda burada oynayamaz. linnesikestiremiyorum o mevkide.

  ben taylan veya gençlerden yanayım. gençler fener maçı çok oynadılar, rekabeti biliyorlar, sonuna kadar mücadele ederler.

  fenerin devşirme bekleri ve ağır defans göbeği , kanatta içeriye kateden hızlı adamlarla alt üst oluyor. o yüzden (savunmaya da gelen ) onyekuru ve seidika oynamalı.

  muslera
  mariano donk marcao saracchi
  taylan(abdülsamed, celil)
  seidika ( belhanda). ömer. onyekuru
  akbaba
  adem

  yedek: feguli, lines, seri, falcao, andone, çalık, emin , selçuk,
  hamle oyuncuları olarak durmalı.

  ilk yarı yıprat, durdur, koştur,
  2 . yarı fişi çek.

  yensen de yenilsen de , sinme ve kafa tut.

  edit: uajovich uyardı celil konusunda. adana’ya kiralanmış, kaçırmışım. yukarıdaki metinde celil yokmuş gibi farzedin..
 • 148
  öncelikle mario lemina'nın yetişip yetişmeyeği konusunda gerginlik yaşattı derbi.

  20 yıldır deplasmanda galip gelemememiz şahsımı fazla komplekse sokmuyor çünkü biz o deplasmanda şampiyonluk yaşadık. bu olay her iki takım için de belki bir daha yaşanmayacak derecede bir tesadüf.

  şu maça kadar oynanacak 5 maçı kazanırsak ve bu maçtan da en az bir beraberlik alırsak gerisi gelir demiştik hepimiz. hatta bu plânı yaparken önümüzdeki takımların bu kadar puan kaybedeceklerini bile hesap etmemiştik. gün itibariyle geldiğimiz konum, trabzonspor'un hiç kayıp yaşamaması nedeniyle onlarla olan farkın erimemesi dışında gayet iyi.

  şimdi yapmamız gereken son yıllarda bu deplasmanda defalarca yaptığımız gibi gerginlikten uzak oynamak ve en azından yenilmeyerek sezon için istediğimizi almak. hatta lemina ve saracchi sağlıklı bir şekilde sahada olursa ben galip geleceğimize de yürekten inanıyorum.
 • 150
  lemina'nın yokluğunda 20 yıllık kadıköy lanetini kırmak bir tarafa, iç sahadaki sıradan bir maçı dahi kazanmamız çok çok zor olacaktır maalesef.

  ikinci devre takımımızın yükselen formunun en önemli sebebi ve alternatifsiz ismi mario lemina'dır. onun daha önce felipe melo ve fernando reges'in takımda oynadığı role soyunması ve bu rolde verdiği müthiş katkı ile donk-marcao ikilisi toparlamış, arkası otobana dönen mariano kendine gelmiş, uyuyan seri biraz da olsa futbolu hatırlamış ve galatasaray galibiyet serisi yakalamıştır.

  gerçek anlamda alternatifsiz olan lemina'nın yokluğunda o pozisyonda kullanabileceğimiz başka bir oyuncu bulunmuyor.

  t: oyun planımızı değiştirmek zorunda kalacağımız maçtır.