• 1
  galatasaray'ın geleceğini yakından ilgilendiren, riva arazisi ve florya arazisi üzerindeki tasarruflarımızın kararının alınacağı, yakın tarihimizin en önemli kongresi...

  bu kongrede galatasaray'ın riva ve florya arazisi üzerinde emlak, gayrimenkul yatırım ortaklığı projelerinin hayata geçirilmesiyle ilgili yönetim, divandan ve galatasaray üyelerinden izin talebinde bulunacak. tabi bu izin talebinde bulunmadan önce söz konusu projelerin mahiyetinin ve planlamasının üyelere açıklanması söz konusu olacak.

  çok kritik bir süreç...
  gerçekten çok sıkıntılı ve kritik bir karar anı...

  galatasaray'ın geleceğini kurtarmak için atılacak en büyük adım için oylamaya çıkıyoruz.
  hepimizin aklında binlerce soru işareti var.

  - acaba arazilerimizden hakettiğimiz kadar kazanç sağlayabilecek miyiz?
  - acaba rant kavgalarının esiri olup elimizdeki en değerli varlıkları kaybediyor olabilir miyiz?
  - acaba bu projelerin gerçekleştirilmesi için doğru zaman diliminde miyiz? daha değerlenebilir mi?
  - devlet galatasaray'ın elinden zamanında mecidiyeköy arazisini aldığı ve peşkeş çektiği gibi riva ve florya'yı da hakkını teslim etmeden almak istiyor olabilir mi?

  bu soruların cevabını şu aşamada bilmemiz çok zor.

  ben bu konunun açıldığı ilk zamanları çok iyi hatırlıyorum. yatırım ortaklığı bir yana, riva arazisinin tamamının satılsa ancak 125 milyon dolar edeceğini belirten emlak uzmanlarının peydah olduğu bir dönem vardı.

  şimdi ise riva için proje payı olarak 200 milyon dolar, florya için 300 milyon dolar gibi bir rakam telafuz ediliyor.

  galatasaray'ın borcu malumunuz. toplam borcumuz yaklaşık 1,5 milyar tl seviyesinde, yani 500 milyon dolar civarında.
  ancak bu rakam salt "borçlarımız". asıl önemli olan kavram "borç - alacak farkı" ki bu durumda da galatasaray'ın yaklaşık 600 milyon tl civarında bir alacağı bulunmakta. bu sebeple de borç alacak farkımız 900 milyon tl seviyelerinde.

  bu rakamlar baz alındığında, 500 milyon dolar yani 1,5 milyar tl seviyesinde bir gelir getirecek riva ve florya arazisi projeleri bizim için hayati önem taşıyor.

  zira kulübümüz, her sene yaklaşık 40 milyon euro borç faizi ve finansman gideri ödüyor.
  her sene yaklaşık 30 ila 60 milyon euro seviyesinde zarar açıklıyoruz.

  gelirlerimiz yıllık 150 milyon euro seviyesinde.
  giderlerimiz ise an itibarıyla yıllık 168 milyon euro seviyesinde.

  mevcut durumumuzla galatasaray'ın yıllık 18 milyon euro zarar etmesi öngörülüyor.
  ancak bu zararın içerisinde yıllık 40 milyon euro'luk finansman gideri de mevcut.

  yani eğer biz borcumuzu sıfırlamış olsaydık, borçsuz halimizle galatasaray'ın yıllık geliri 150 milyon euro, yıllık gideri ise 128 milyon euro olacaktı.
  yani özetle, borçsuz bir galatasaray'ın mevcut haliyle yıllık gelir gider tablosu yaklaşık olarak 22 milyon euro kar edecekti.

  yıllık 22 milyon euro...
  10 yılda 220 milyon euro eder.
  yani biz, mevcut borcumuzu kapatabilirsek, 10 yıl sonra elde ettiğimiz toplam kar ile yeni bir riva alabilir hale geliyoruz.
  tersinden söyleyelim; riva'yı değerlendiremediğimiz her 10 senede 1 riva kaybediyoruz.

  bu kongrede sonuç ne çıkar, hayırlı mı olur, hayırsız mı olur bilemiyorum, ancak kendimi bildim bileli borç batağında başarılara koşmaya çalışan galatasaray yerine artık mali dengesini kurmuş ve borçsuz olarak başarı kovalayan bir kulüp olabilmenin bizler için bir özlem olduğunu biliyorum.

  dursun özbek'in bundan önceki tüm başarısızlıklarını bir kenara bırakarak, samimi olduğuna inanmak istiyorum.
  eğer söylediği gibi "borçları sıfırladıktan sonra tüzük değişikliğine giderek;

  - "devralındığındaki bilanço'ya göre zarar açıklayan yönetim borçtan sorumludur"

  maddesini de ekletebilirse, kendisini bundan sonra efsane başkan olarak anarım ve kendisine edilen, ettiğim hakaretler için de her türlü özürü dilerim. yeter ki galatasaray'ı söylediği gibi düze çıkarabilsin, başka arzum yok.
 • 2
  tarihe not düşmek için söylemek istediğim bir nokta var. galatasaray'ın borç yükü yönetilebilir olmaktan çıkmış bulunuyor, eğer genel kurulda gayrimenkulleri değerlendirme kararı çıkmazsa yönetimin istifa edebileceğini düşünüyorum. sportif olarak başarılı bir yönde ilerlerken böyle bir durumun ortaya çıkması takımı kaosa sürükleyecektir.
 • 3
  riva ve florya arazileri için onay çıkmayacağını düşündüğüm olağanüstü genel kurul. çünkü galatasaray kongre üyeleri üzerinde büyük etkisi olanlar, pek sıcak bakmıyor bu projelere. onay çıkmaması halinde dursun özbek'in istifa etmesi de söz konusu olabilir diye düşünmekteyim.
 • 9
  bir yazar arkadaş sanırım (bkz: riva arazisi) başlığında çok güzel açıklamıştı, rivayı değerlendirmediğimiz sürede yılda 40 milyon euro bankalara faiz ödemeye devam edeceğiz. şimdi değerlendirmeyelim sonra değerlendirelim dedikçe zarara geçiyoruz. "300 milyon değil en az 500 milyon eder abi hesapladım, biraz daha değerlensin ya" falan derken, ünal aysal bu projeyi ilk kez genel kurula getirdiğinden itibaren geçen 4 yıllık zamanda 160 milyon euro bankaya faiz ödedik. 300-500 düşündükçe zarar ediyoruz bu 1.

  florya arazisini değerlendirmeyelim diye bi kanı var sözlükte nedense. dursun özbek anlatmıştı, başakşehir'in tesislerinde bile 5 tane futbol sahası varken, bizim tesislerde 2 tane var. a takım bi yerde paf takım bi yerde antrenman yapıyor. küçük takımlar? başarısıyla övündüğümüz u14'ler u16'lar nerede antrenman yapacak? muhtemelen hepsi saatlerle ayarlanmış ve sahalar 10 dakika boş kalmıyor. zemin rezalet oluyor. futbolcular sakatlanıyor. yazık değil mi? muhtemelen florya'nın kullandığımız kısmı da bize ait olan kısmı. yani tutup 10 tane daha saha yapamayız sağa sola. değerlendirilmesi gerekiyor. daha modern ve yeni tesislere ihtiyacımız var. stadın yakınında olmaya ihtiyacımız var.

  dursun özbek'in en büyük düşmanı olabilirim. twitter'dan takipleyenler großkreutz sürecinden bugüne kadar hakkında neler söylediğimi bilir. ama bu projelerin genel kurulun onayını alıp, liseli iş adamlarıyla, bu işlerden anlayan yöneticilerimizle birlikte minimum zararla başlaması gerekiyor. son şansımız deyip dramatize etmeyeceğim, ama kurtuluşumuz, bağımsızlığımızın ilanı bu projeler bence de.
 • 10
  kurulda tartışılacak projeye ret yönünde görüş bildiren arkadaşlarımızın yıllık 40 milyon seviyesindeki borç seviyesi ve bunun her geçen sene artışı hususundaki çözüm önerilerini de duymak isterim şahsen,

  proje ilk olarak 2006'da gündeme geldi ve şuan 2016 yılındayız. bu 10 senede kabaca 300 milyon civarında faiz ödemesi yaptık. proje o zaman değerlendirilmiş olsa bu para kasada kalabilirdi.

  ha o zaman değerlendirilmemesi bugün için 3. köprü projesiyle zararı amorti edebilir bir nebze.
  ancak biz borçlarımızı döndürebilecek seviyeyi çoktan geçtik ve artık daha fazla gecikmeye tahammülümüzün olmadığı bir noktadayız.
 • 11
  arazilerin değerlenince satılmasını bende istiyorum. şimdi bekleyelim sonra satalım diyorum ancak biz bekledikçe daha çok artacak olan faiz ödemelerimiz olduğunu görüp bekleyelim demenin de saçma olduğunu düşünüyorum.

  bizim arazilerin tam anlamıyla değerlenmesini artı üzerine yapılacak inşaat süresini en iyi ihtimallerle düşündüğümüz de bile en az bir 5 yıl beklemek zorunda olduğumuz bir gerçektir.

  beklediğimiz her sene 40 milyon euro faiz ödediğimizi düşünürsek toplamda 200 milyon euro sadece faiz ödemesi yapmamız gerektiğini görüyoruz.

  bu ödemelerden kurtulmamız için evet sırf bu yüzden riva arazisi başlığı altında arazilerin değerlendirilmesi gerektiğini savunanlardanım tabi bu değerlendirmenin galatasaray için en iyi şekilde uygulanması, ve yeni gelecek yönetimlerin yaptıkları borçtan sorumlu olması şartıyla.

  o yüzden 22 ekimde yapılacak olan genel kurul da başkan dursun özbek in herşeyi bire bir tüm detayları ile anlatması gerekmektedir. en ufak bir detayı atlamadan her şeyi açık ve net bir şekilde izah etmelidir.

  aksi olduğu taktirde bu araziler bu yönetime bırakılmamalıdır.
 • 12
  ben bu riva ve florya olayına tam hakim değilim. ancak bu kadar renktaşın belirttiği üzerine sanıyorum bir değerinin altına satılması durumu mevcut. değerinin altına peşkeş modunda satılmasına bende herkes gibi karşıyım. bu projeler ünal aysal yönetiminin sonunu getirmişti. sanıyorum kabul edilmez ise dursun özbek yönetiminin de sonunu getirecek. yukarıda bir arkadaşın da belirttiği gibi, abi bu projeler 20 senedir konuşulur ve hiç bir gelişme olmaz. kulübün senede onlarca milyon dolar faiz ödemesi benim içime sinmiyor. genel kurul üyeleri, kabul etmedikleri takdirde bir çözüm önerisi getirmeliler. dursun özbekten ben de haz etmiyorum. ama adam satacağız ve böyle böyle sonuçları olacak diyor ve pembe tablolar çiziyor. ben de bir galatasaray taraftarı olarak kabul etmeyecekse eğer genel kurul, en az dursun özbek'in çizdiği pembe tablolara kulübü taşıyacak öneriler bekliyorum kendilerinden. umarım hayırlısı olur.
 • 13
  çok ilginç sonuçlara ve tartışmalara gebe olan genel kuruldur. hele bugün inan kıraç'ın açıklamalarından sonra ortamın daha da alevleneceğini düşünüyorum. inan kıraç cephesinden kamikazeler çıkıp saçma sapan sonuçlar doğurabilecek hareketler yapabilirler. ortada rant var bizde yiyeceğiz zihniyetinde olan adamlar yüzünden, başkanın anlattığı gibi kolay geçeceğini zannetmiyorum. hesaplar çok net olabilir, aklı başında insanların anlayabileceği ve karar vereceği durulukta da olabilir. ama işler o kadar kolay değil. kendini galatasaray'ın sahibiymiş gibi görenler tarafından, çok zorlanır bu kongre. gerekirse galatasaray zarar eder, ama istedikleri sonuçları alırlar.
 • 14
  (bkz: bugün günlerden istifa)

  bu galatasaray camiasını biraz olsun biliyorsam, dursun özbek ve yönetimin bugün son iş günü olabilir. *

  edit: evet borçlar harçlar zararlar faizler rakamlar var yok değil.. bunlar benim sorunum değil diyemem ha yetki çıkmaz ise önümüze sportif açıdan hep bir engel koyulacakmış biz türkiye'nin en başarılı spor külübüyüz bu sene olmayız seneye oluruz hiç önemli değil. önemli olan galatasaray'ı kazıklamak isteyenlerı engellemek onuda bu külübe üye olan aklı selim insanlardır, divan'da oturan yaşlı bey amcalar değil.

  not: dursun bey"in sunumunda ki gösterim de vadeli satış ve gelir 2023e kadarmış, siz anladınız onu.
 • 15
  riva ve florya arazilerinin ana konu maddesi olacağı divanda mevcut arsaların değerlendirlmesi için üyelerden yetki istenecek. galatasaray tarihinin belki de en önemli divan kurulu toplantısında galatasaray'ın geleceği şekillenecek.

  medyada "şu kadar gelir gelecek, galatasaray şu kadar kazanacak", "galatasaray'ın arsaları peşkeş çekiliyor." gibi söylemlerin doğru olup olmadığı bu toplantıda belli olacak.

  tarihimizin en önemli divan kurulu toplantısında biz galatasaray taraftarına düşen dikkatli bir şekilde takip etmek ve galatasaray aleyhine gerçekleşecek projeler bütünüyse el ele verip karşı çıkmaktır.
 • 16
  tarihi kararın alınacağı genel kurul. düşünüyorumda devlet almak istiyor eğer kurul vermezse futbola müdahale ile bizi şampiyon vs yaptırmaz ve birden vergi cezaları vs ortaya çıkar. verirsek ise inanılmaz kazıklanacağız. zaten ne kadara gideceği bile muamma. dursun 300 diyor emlak konut 550 milyon lira diyor. şimdi burda az bir para yok 2 katı fark var. bakalım ak göt kara göt ortaya çıkıcak yarın. her türlü bu işten galatasaray zarar görecek.
 • 19
  uzun zaman sonra merhaba sözlük.

  galatasaray'ın geleceğini ilgilendiren böylesi önemli bir konuda bir şeyler yazmamak olmazdı.

  https://www.docdroid.net/.../rivaflorya.pdf.html

  dosyada göreceğiniz kırmızı notlar tarafıma aittir. söz konusu komisyon çalışmasına ve yönetim kurulu tarafından riva ve florya konusunda atılmaya çalışılan son derece yanlış adımlara yönelik eleştirilerimi içermektedir. riva ve florya gerçekleri bu kırmızı notlardadır.

  edit: sunumda riva için 500 milyon dolar'lık değer mevcut ruhsat ve projeye uygun olarak 250 bin m2 kapalı inşaat alanı için belirlenmiştir. genel kurulda yönetimin açıklamasına göre bu alan emsal oranı artırılarak 400 bin m2'ye çıkarılmış. bu inşaat alanı ile birlikte arsanın toplam proje değeri yaklaşık 1,5 milyar dolar değerindedir. bu durumda proje gelir paylaşımı yöntemiyle yüzde elli karşılığında bile ihale edilse riva'nın galatasaray için minimum değeri 700 milyon dolar'dır.
 • 22
  an itibariyle başladı. galatasaray.com 100 kişi ya var ya yok. geçmiş olsun. üyeler sallamamış bu genel kurulu. riva ve florya satılıyor istedikleri gibi peşkeş çekerek.

  edit: erken konuştum salonda kalabalık artıyor gittikçe.

  üç önerge geldi.

  riva ve florya'nın ayrı oylanması önergesini divan kurulu başkanı irfan aktar'ın tüzüğe aykırılık sebebiyle reddetti.

  bu genel kurulun kapalı oturum şeklinde olmasını isteyen üyelerin önergesi de oy çokluğuyla reddedildi.

  üçüncü önerge: "elimizde anlaşmayla ilgili hiçbir bilgi yok neyi oylayacağız bilmiyoruz, tüzüğe aykırı bu durum, bu yüzden genel kurul başlamadan bitirilmeli" şeklinde bir önerge geldi. oylamaya açıldı, reddedildi.

  edit 2: salonda 665 kişi var. çok çok az bir sayı.
 • 24
  ben kendi adıma dursun özbek ve yönetimine bırakın bu arazilerin yetkilerini vermeyi,güvenip bakkala ekmek almaya göndermem.

  bu araziler mutlaka değerlendirilmelidir o ayrı fakat bu yönetim hükümet ile gizli pazarlıklar yapıp arazileri değerlendirme yerine peşkeş çekme kıvamına getirmiştir.

  ünal aysal döneminden beri hükümet vergi,metro,spk vs. bahaneleriyle kulübü sıkıştırıp dar boğaza sürükleme ve bu arazileri kapatma çabasındadır ve dursun özbekte bu planın son halkasıdır.

  devlet ile yapılan ön protokol sonrası bugün red kararı çıkarsa devlet bunu kulübün burnundan getirecektir ve onlara bu kozu bu yönetim vermiştir yani şu anda aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık durumundayız.

  25 milyon taraftarı ile galatasaray bugün büyüklüğünün ve arkasındaki gücün farkına varıp,iktidara boyun eğmeden hür iradesiyle bu arazileri en iyi şekilde kimseye peşkeş çekmeden değerlendirmelidir.