• 1
  ölmez de sağ kalırsak yana yana yine ortasaha arayacağımız dönem. ilk adayları yazalım da belki birileri görüp ''ya şimdiden de gelecek seneyi bağlayabiliriz aslında'' deme vizyonu gösterebilir. sözleşmesi 2021 yazında bitecek bir kaç isim ;

  -hakan çalhanoğlu (sözleşme uzatmamaya ve 2021'de takıma katılmaya ikna edilebilir)
  -gio reyna (rüyamızda görürüz)
  -wylan cyprien (nerde o günler...)
  -maxime loper (izlemedim ama bu yaşında bize yedirmezler sanki)
  -özil
  -modric
  -vidal
  -javi martinez (dört isim de 30+ ve pahalıya gelir, geçelim)
  -rafinha (çok teknik ve lige fazla bir isim, fırsat transferi kollanabilir)
  -fausto vera (bilgim yok)
  -adrien silva
  -sérgio oliveira
  -yannick gerhardt (bilgim yok)
  -pierre lees melou

  liste uzayabilir. bir de sözleşmesinin son yılına girip, uygun bedelle transfer edilebilecek kimler var onlara göz atalım ;

  -james rodriguez (everton'da varlık gösteremezse zorluk çıkaracaklarını sanmam)
  -thomas delaney (gecikmeli de olsa bir ihtimal)
  -héctor herrera
  -talisca
  -radja nainggolan
  -joão mário
  -davy klaassen
  -abdoulaye touré
  -mahmoud dahoud (sanmıyorum ancak bir ihtimal)

  bu liste de pek tabi uzatılabilir. bunlar yalnızca ilk çırpıda akla gelenler. ek olarak oyuncuların sözleşme uzatmadıklarını farz ediyoruz. lütfen, lütfen, lütfen ve lütfen transfer için son günü beklemeyelim. avrupada çoğu kulüp ocak-şubat aylarında yaz transfer dönemi için yaptığı anlaşmaları/transferleri açıklıyor. 2-3 adım sonrasını artık görebilelim, lütfen. ''hele bir o dönem gelsin de bakarız'' dersek, o dönem geldiğinde ortalıkta çerden çöpten başka bir şey kalmıyor. lütfen bu fırsatları değerlendirelim, en azından yarınlarımızda rahat edelim.
 • 3
  açıkçası 30 yaş üstü oyuncuya yüksek maaşlı 3 yıllık sözleşmeyle 8-10 milyon euro bağlamak yerine o parayı maaşı düşük potansiyelli gençlere bağlamamız lazım çünkü illa yatırımın karşılığı sonraki sezonlarda olacaktır. hazır ffp kalkmışken artık doğru planlama yapmamız lazım türk yabancı farketmeksizin şimdiden scout ekibi titizlikle izleyip şubat mart ayından görüşmelere başlayıp potansiyelli oyuncuları sezon sonu kadromuza katabilmeliyiz.

  maaş bütçemizi 25-30 civarlarına çekmemiz lazım ama çok iyi potansiyelli bir takım kurulur üstüne bir çilek eklemek istersen falcao iyi performans gösterirse 1 yıl daha kalır gösteremezse yolları ayırır o parayı yıldız bir isme 2 yıllık sözleşmeyle marka değerini yükseltmek için verebilirsin.
 • 5
  başkan ve yönetim değişmezse bir ümidimizin olmayacağı transfer dönemi. yine sözleşmesi biten kimsenin peşinden koşmadığı 2-3 oyuncu alınır daha sonra menajerlere para yedirmiyoruz naraları atılıp bir menajerin elinde oyuncak olup transfer dönemi geçiririz. 3- 5 milyon euro bir araya getirip transfer yapmaktan aciz adamlar tarafından yönetiliyoruz malesef.
 • 6
  bizim için yine zorlu geçecektir... şimdiden bonservisi elinde olacak olan futbolcuları takip etmekte fayda var.

  stoper: donk ve ahmet'in sözleşmesi bitiyor. en az 1 transfer ihtiyacı olacaktır.

  sol bek: emre taşdemir ve saracchi'nin sözleşmesi bitiyor. süleyman luş istenilen seviyeye gelemezse 2 transfer ihtiyacımız var.

  sağ bek: hem linnes hem de şener'in sözleşmesi bitiyor. omar'ı yedeklemek için 1 transfere ihtiyacımız var.

  orta saha: ömer bayram, etebo ve belhanda'nın sözleşmesi bitiyor. ömer'le sözleşme uzatıp, 2 transfer yapmak şart. (içinde bulunduğumuz transfer sezonunda alacağımız orta sahayı satın alma opsiyonuyla transfer edersek, onun da yükü 2021'e biniyor.)

  kanat: bu sezonki gidişata göre hızlı bir kanat oyuncusu almak gerekebilir.

  forvet: falcao'nun en geç 2021 yazında takımdan ayrılacağını sanıyorum. diagne, ali yavuz ve oğulcan'ın performansına göre, 1 transfer yapmak gerekebilir.

  bunlara ilaveten marcao, luyindama ve feghouli gibi takımın önemli parçalarının 1'er yıllık sözleşmesi kalmış olacak... bunu da hesaba katmak gerek.
 • 10
  ffp kıskacından kurtulacağınızı dönemdir. bence yinede varmış gibi hareket etmeliyiz(abartmadan) omar ve emre kılınç gibi bonservissiz olacak isimleri bir sezon yada devre arasından kovalamalıyız. o mevkide oyuncumuz olsa bile. linnes varken omar'ı aldık, doğruydu. çünkü seneye linnes yok ama bugün almazsan seneye omar'da olmayacaktı(en azından bedava olmayacaktı)
  ülke ekonomisinin seneye daha iyi olmayacağını tahmin etmek zor değil. bundan dolayı (yeni gelecek) en özel oyuncumuz bile 2 milyon eurodan fazla maaş almamalı artık.
  moder, jozwiak, marcao, luyindama, haaland.... scout ekibimiz parlayacak isimleri iyi buluyor. ffp ve nakit sıkışıklığından dolayı çoğunu alamıyoruz, o ayrı ama doğru isimleri bulup öneriyor. bu da sevindirici. feghouli gibi ismi olup ondan geçinenleri değil onyekuru gibi çok parlamamış cevherleri kovalamalıyız. 30 yaş üstü oyuncuyu hele de bonservisli olarak almamalıyız, çok özel bir oyuncu değilse. çünkü maaşın belki şampiyonluk olarak geri dönüşü var ama bonservisin yok. ayrıca 30 yaş üstü bir oyuncunun sakatlanması kariyerinin sonu olabiliyor.
 • 11
  luis alfonso abram ugarelli, salih özcan, ali akman, aurelio buta gibi daha önce ismi bizimle anılmış ve scout listemizde olduğu söylenen oyuncuların sözleşmesi bitiyor.

  ayrıca hakan ç., dorukhan, kenny lala, timothy fosu-mensah, felix passlack, wylan cyprien, levin öztunali, otavio, rafinha, sebastian driussi, sofiane boufal, dimitrios limnios, selim ılgaz, moussa marega, tiquinho soares, famara diedhiou, marko livaja, kenan karaman, fatih kurucuk, alpaslan öztürk gibi gelmeye ikna edebileceğiz çok sayıda alternatif oyuncunun da sözleşmesi bitiyor.

  umarım bir liste belirlenerek şimdiden menajerler ile iletişime geçişilir. hamza hamzaoğlu ve dursun özbek'in zamanında yapmadığı fırsat transferlerini bu sefer yaparız.