• 280
  insanlar transferlerin geciktiğini öne sürerek teknik heyete ve yönetime bilip bilmeden sektiriyor. işin gerçeğini ve arkasındaki dehayı size biraz açıklayım. yönetim bilmiyor mu transferin açıldığı gün ghezzal, gedson, alioski, stanciu'yu gelişine yapıştırmayı. iş mi bu şimdi? size arkada dönen asıl beyin fırtınasını anlatayım ki büyük resmi görün.

  şimdi gitsek temmuzun başında mbappe'yi alsak siz de, ben de, yönetim de, hoca da biliyor ki bu adam 3 aya sadece ayak tenisi oynayarak, düz koşu yaparak kondisyon, fizik ve hız olarak arda turan'ın gerisine düşer. bu yüzden bekliyoruz ki ilgilendiğimiz oyuncular kendi takımlarında kamp yesin, antrenmana çıksın, hazırlık maçı oynasın, 1 eylül'de biz aldığımızda mermi gibi gelsin ki biz aralık ayına kadar adamdan fayda alalım. çünkü burada yastık savaşı yaparak, tavla oynayarak yaptıkları antrenmanın oyuncunun tüm yaz yüklenip geldiği kondisyonu tüketmesi yaklaşık 3 ay sürüyor. hepinizin gözünün önüne onyekuru gelmiştir. adam 6 ay monaco'da antrenman yiyor gelip burada 2 ay ligin içinden geçiyor ondan sonra antremansızlığın etkisi vurdukça sosyal medyaya falan sarıyor, başlıyor sürünmeye. iç savaşın, darbe rejiminin ortasından mohammed'i getirdik o adam bile sağı solunu unuttu. diyelim ki gedson'u hemen aldık; biz alsaydık belki sadece kasımpaşa ile oynanan maçta süre alacaktı. ama şimdi her gün benfica ile hazırlık maçına çıkıyor, 40 çeşit antrenörün gözü önünde fizik, kondisyon ve pozisyon çalışıyor, tek tek kendisi analiz ediliyor. bize gelse maksimum 5e 2 çalışır, 9 aylık, eşli batak falan oynar. var mı şimdi adamı erkenden getirmenin mantığı siz söyleyin. diğer isimler için de buna benzer şeyler yazabilirim.

  velhasıl dostlar hiç meraklanmayın. her şey hazır, plan nakış gibi işliyor. oyuncuyu şimdi alıp, sezon başlayana kadar çürütecek kadar keriz miyiz biz? zekaya saygı göstermeyi öğreneceksiniz*. işte buna kafa derler.
 • 198
  üç yıldır yapılan scout ekibi ve fatih terim muhteşem gençler buluyor da ffp ve yönetimin beceriksizliği sebebiyle bu gençler alınamıyor anlatısının ne kadar içi boş, kolpa bir anlatı olduğunu anladığımız transfer dönemi.

  ffp gibi bir dert yok, iç ve dış basında çıkan rakamlardan transfere ciddi bir bütçe ayrıldığını anlıyoruz ama ismi bizimle anılan oyuncular 3 yıldır yapılan anlatının tam tersi;

  -7 milyon € civarı bir bedelle bütün kariyerini romanya, arabistan ve çekya'da geçirmiş 28 yaşında 10 numara
  -4 milyon € civarı bir bedelle udinese'nin sözleşmesi bitmesine 1 sene kalmış 30 yaşındaki sağ beki
  -premier league'de serbest kalmış, fizik ve teknik özellikleri 6 ay önce alınıp şimdi gönderilmeye çalışılan yedlin'e çok benzeyen 31 yaşında sol bek
  -geçen sene ligimizde şampiyon olan takımda kiralık olarak forma giymiş futbolcular
  -büyük takımların yüksek maaşlarından kurtulmak için bedelsiz ya da çok düşük bedelle kiralamaya razı olduğu futbolcuları

  bu kafayla transfer yaparsak istenirse hedeflenen bütün isimler alınsın, 1-2 seneye ffp geri gelir, biz de elimizde satıp bonservis kazanacağımız oyuncu yok, nasıl takım kuracağız diye hayıflanırız.
 • 159
  transfer dönemi taslağı şu şekilde olan bir kadro kurmamızı umuyorum;

  kale: muslera-berk-fatih
  stoper: marcao-luyindama-emin-alpaslan-transfer1
  sağ bek: omar-yedlin-transfer2
  sol bek: transfer3-ömer-taşdemir
  6 numara: taylan-transfer4
  sol iç: transfer5-emre kılınç-emre akbaba
  sağ iç: transfer6-aytaç-transfer7
  sağ kanat: transfer8-oğulcan
  sol kanat: kerem-transfer9-transfer10-arda
  forvet: mohamed-transfer11-babel

  gidecek isimler: okan (maalesef kiralanmak istemiş)-feghouli-falcao-jesse-diagne-ozornwafor-yunus (kiralık)

  gelecek isimler;

  transfer1: stopere yerli bir alternatif, kaan ayhan olur gibi duruyor.

  transfer2: sağ beke yerli bir alternatif, bu transferde de gelecek hafta gelişmeler olabilir deniyor, bünyamin balcı diyenler var, ismail çokçalış diyenler var.

  transfer3: alex moreno, george bello, bernardo gibi isimler geçiyor.

  transfer4: florentino luis, patrick berg, hidemasa morita, jorman campuzano gibi isimler geçiyor.

  transfer5: tartışmasız gedson carvalho fernandes.

  transfer6: olimpiu morutan, alexandru cicaldau gibi isimler geçiyor.

  transfer7: burak ince kontenjanı*.

  transfer8: adam ounas, steven berghuis, andriy yarmolenko gibi isimler geçiyor. ama ben buraya en az bu isimler kalitesinde ismi basına hiç yansımamış bir transfer yapabileceğimiz düşüncesindeyim.

  transfer9: henry onyekuru

  transfer10: barış alper yılmaz (transferini bitirdik gibi görünüyor)

  transfer11: halil ibrahim dervişoğlu, olmazsa eren dinkçi gibi alternatif.

  ayrıca fatih'i yollayabilirsek yerli bir kaleci ve luyindama giderse yabancı bir stoper alacağız gibi duruyor. satışlara bağlı olan bu 2 hamleyi saymazsak alternatifler arasından seçtiğim oyuncuları da ekleyince kadromuz şöyle bir şeye dönüşüyor;

  kale: muslera-berk-fatih
  stoper: marcao-luyindama-emin-alpaslan-kaan
  sağ bek: omar (?)-yedlin-bünyamin (sakatlık dönüşüne bağlı olarak daha ucuza alabileceğimiz ismail)
  sol bek: moreno-ömer-emre taşdemir
  6 numara: taylan-berg
  sol iç: gedson-emre kılınç-emre akbaba
  sağ iç: morutan-aytaç-burak ince
  sağ kanat: berghuis (çok zor olduğu söylense de)-oğulcan
  sol kanat: kerem-onyekuru-barış alper yılmaz-arda
  forvet: mohamed-halil-babel

  takımdaki geleceği belli olmayan omar dahil 13 yabancı ve 18 yerli ile birlikte toplam 31 oyunculu bir kadro. kadronun genişliği ideal sayıdan biraz fazla olsa da gelecek sene kuvvetle muhtemel 60'a yakın maç oynayacağımız ve scott piri idmanlarından dolayı kısa süreli sakatlıklarımızın sayısı fazla olacağı için geniş kadroya ihtiyacımız olacak. fatih hoca oyuncular arasındaki hiyerarşiyi ve nerede hangi rotasyonları yapacağını sezon öncesinde doğru şekilde belirleyebilirse geniş kadrolarda görülen kadro istikrarsızlığı sorununu da yaşamayız diye düşünüyorum. yine de yukarıdaki kadrodan 2-3 oyuncu düşürerek 28-29 kişilik bir kadroyla da başlayabiliriz sezona.

  gedson-moreno-halil 3'lüsünü opsiyonlu kiralayacağımızı düşünecek olursak bu kadroyu kurmak için çok ciddi bir bonservis harcaması yapmamıza gerek yok. bir tek morutan'ın bonservisi cep yakıyor ama onun için de başkanları 15 gibi absürt bir rakam söylese de oyuncu bizi çok istediği ve oyuncunun henüz milli takıma davet almamış olduğunu göz önünde bulundurarak 7-9 bandında bitebileceği söyleniyor. diğer oyuncuları da maksimum 3 küsüre bitiririz gibi duruyor. toplam harcamamızın maksimum 20 milyon euro civarında olacağı düşüncesindeyim. bunun 6-7 civarı bir kısmını diagne'den sağlarsak net 15 milyon euro'luk bir operasyonla hem çok kaliteli hem de acayip potansiyelli bir kadro kurmamız mümkün. üstelik bu operasyonu gerçekleştirirsek maaşları bayağı bir düşürmüş olacağız (sırf falcao-feghouli-diagne 3'lüsü yılda 12 milyon euro'dan fazla alıyor).

  bu transfer dönemine mahsus bolca para harcamamız gerekiyor çünkü bu dönemki harcamalarımızla çekirdeğimizi oluşturacağız ve gelecekteki transfer dönemlerinde çok daha hesaplı olabileceğiz. oldukça potansiyelli bir kadro kurup hem başarılarımızla hem de gelecek dönemlerdeki oyuncu satışlarıyla ekonomik açıdan çok daha iyi bir noktaya gelmemiz mümkün. bu sebeplerden dolayı bu transfer döneminde mali açıdan mümkün olan maksimum tutarı harcamalıyız transfere.

  not: yukarıda yazdığım hamleleri tamamıyla gerçekleştirmek hiç kolay iş değil ama ben burak elmas yönetimi'nden yüksek yüzdeli bir transfer dönemi bekliyorum. bu entry burada dursun, bakalım transfer döneminin sonunda bu operasyonun ne kadarını gerçekleştirebilmiş olacağız?
 • 310
  transferle yapılan yorumları görünce gerçekten biz bu işten anlamıyoruz, bizden olmaz arkadaşlar.

  genç ucuz oyuncuysa niye ucuza bırakılıyor demek ki çöp
  6 küsür bonservis verince romanyadan topçu mu alınır yönetim komisyon yiyecek
  tecrübeli alınca o yaştaki adama o para verilir mi yaşlıları dolduruyoruz

  ben yıldım artık galatasaray'ın gerçekten düşmana ihtiyacı yok taraftar yetiyor bize. elinde hiçbir belge olmadan insanları komisyonculukla, çalmakla suçlamak bu kadar kolay olmamalı. yazık.
 • 302
  alexandru cicaldau, sacha boey ve barış yılmaz için 9 milyon euro bonservis ödediğimiz dönem. bu üç oyuncunun yaş ortalaması 21,5.
  bonservis ödenmesini önemli ve makul buluyorum.
  2017 yazında da 45 milyon euro bonservis ödemiştik ancak aldığımız oyuncular 30 yaş civarındaydı. daha çok gelecek vadeden isimler üzerinde durabilirdik.
  gündemimizde bulunan morutan, gedson ve berkan da en az 25 milyon euro ödememiz gereken oyuncular.
  bu oyuncuların da alındığını varsayarsak 6 oyuncu için toplam 34 milyon euro ödemiş olacağız.
  yani oyuncu başına yaklaşık 5.6 milyon euro ödeyeceğiz. bu gayet makul bir rakam.
  son 3 sezondur yama yapar gibi takım kurduğumuz için buna bir yerden başlamak lazımdı.
  bonservis verilen oyuncu, kendisi için verilen bonservisi geri getiriyorsa sorun yok demektir.
  mesela marcao için ödenen 4 milyon euro çok bulunmuştu ancak şu anda 15'den satışa koysak çok rahat alıcı bulur gibi.
 • 436
  https://twitter.com/.../1433497073006088197

  --- alıntı ---

  gs 10 transfer için €25m harcadı ancak 2021/22'deki bonservis&kiralama gideri €12.7m

  morutan 3 yılda €3.5m
  cicaldau 3 yılda €6.5m
  nelsson 5 yılda €7m
  berkan €4m
  barış €1.5m
  boey €1m
  halil €1.5m (kiralama)

  2021/22:
  net maaş €30m
  + bonservis&kiralama €12.7m
  = €42.7m

  --- alıntı ---

  burada arkadaş güzelce açıklamış. berkan için 4 ve halil için 1.5 rakamları doğruysa bile bu transfer sezonunda harcadığımız bonservis artı kiralama gideri 12.7 milyon euro. o taksitli satın almaları boşuna gerçekleştirmedik.

  2021 yazında transfere 25 milyon euro harcadığımız yönünde algı yapan rakip takım taraftarlarının eline ne geçtiği belli de aynı algıyı yapan bir kısım galatasaray taraftarı neyi hedefliyor gerçekten merak ediyorum.
 • 262
  2-3 tane terminatör gibi yardımcı teknik direktör getirmedikten sonra istersen orta sahaya jorginho, barella, kante, sağa trent, sola davies getir maksimum 2 ay sonra yine herkes yerlerde sürünür. davies yerine ömer bayram girmeye başlar. kahire'nin amele pazarından çekip adam getirdik o bile fiziki olarak geriye gitti.

  hoca takımı hem çağın gereklerine çalıştırmıyor hem de çalıştıranı yanında istemiyor. o sebeple ghezzalmış, gedsonmuş, berkanmış, alioskiymiş geçin bunları. kendi takımlarında iyi yükleme yapıldıysa 2 ay oynar, 3. ay diri bir takım gelirse paspas ederler.
 • 469
  8 eylül 12:50 itibariyle galatasaray futbol kulübünün yaptığı transferlerin şu şekilde olduğu transfer dönemi,

  isim - yaş - ülke

  - bonservis ödenenler
  sacha boey - 20 - fransa (1 m €)
  barış alper yılmaz - 21 - türkiye (1.5 m €)
  victor nelsson - 22 - danimarka (7 m €)
  olimpiu morutan - 22 - romanya (3.5 m €)
  berkan kutlu - 23 - türkiye (4 m €)
  alexandru cicaldau - 24 - romanya (6.5 m €)

  - bonservissiz alınanlar
  alpaslan öztürk - 27 - türkiye
  aytaç kara - 28 - türkiye
  patrick van aanholt - 30 - hollanda

  - kiralık
  halil dervişoğlu - 21 - türkiye

  - ek olarak bugün geleceği güçlü bir şekilde iddia edilen
  gustavo assuncao - 21 - brezilya

  özetle toplamda 11 futbolcu, 23.54 yaş ortalaması. ayrıca sözleşmesi elinde olup takıma kattığımız dışındakiler için ise 8 futbolcu ve 21.75 yaş ortalaması.

  emeği geçen herkese teşekkürler, umarım ciddi gelişme kaydeden bir takım olabiliriz.
 • 470
  bu sene yaptığımız transferlere paralel olarak gustavo assunçao ile kapatmışız gibi görünen dönem.

  müthiş gelecek vadeden bir takım kurduk, fakat takımın iskeletinde çok ciddi değişikliklerle oldu bu. ilk on bir için konuşursak, savunmada marcaodışında herkes değişti, marcao da ligde uzun süre oynayamayacak cezasından ötürü. orta saha 3'lümüz tamamen değişmiş oldu (assunçao-berkan kutlu-cicaldau ideal 3'lü olacaktır diye varsayıyorum). kanatlarımız da tamamen değişti, geçen yıl yedek olan kerem aktürkoğlu ile ve yeni transfer barış alper yılmaz bir kanatta, diğer kanatta da morutan oyun kurucu olarak oynayacak muhtemelen. santrforda da geçen yılı bizde geçirmeyen mbaye diagne as santrforumuz oldu gibi ama formasını halil dervişoğlu'na kaptırabilir zamanla, ki o da geçen yıl sadece yarım dönem oynadı bizimle, yeni transfer sayılır.

  hülasa birlikte 10 maç oynamadan bu takımı hemen asıp kesmek çok çok yanlış olur. halı sahada bile tanıdığınız, birlikte daha önce oynadığınız kişilerle daha iyi oynarsınız. o yüzden ben uzun süredir çok eleştirdiğim ve ayrılması gerektiğini düşündüğüm fatih terim'i 10-12 maç hiç eleştirmemeye karar verdim. sizlerden de biraz müsamahakar olmanızı rica ediyorum sevgili galatasaraylılar. 2019-2020 sezonunda takım oturunca pandemiden önceki 8 haftada nasıl bir top oynadığımızı hatırlayalım ve sabırsız olmayalım.

  mükemmel potansiyelli bir kadro kurduk, fevri tepkilerle futbolcuların özgüven kaybetmesine sebep olmazsak hem başarılı olur hem de çok para kazanarak daha iyi yatırımlar yapabiliriz.

  bence galatasaray tarihinin bu en verimli ve uzun uzun yıllardır beklediğimiz transfer sezonu için başta emre utkucan olmak üzere tüm scout ekibi ve burak elmas yönetimi takdiri ve teşekkürü hak ediyor. bu model başarılı olursa kurtuluşa ulaşırız.