• 4
  henüz çok erken ama;

  (bkz: aleksander kolarov)

  bir de uygun bir fırsat oluşursa riera ve amrabat ile yolların ayrılacağını sanıyorum. altı tane potansiyelli yerli oyuncu sayılmış, her biri de doğru isimler. özellikle uğur tekrar böyle bir şans yakalarsa dört elle sarılıp çok büyük bir özveriyle çalışacağına şüphe duymadığım bir isim. sağ beki bir yerli oyuncu ile alternatiflendirmek istersek şayet; alpaslan öztürk oldukça yerinde bir transfer olacaktır. yusuf, sercan, hakan; bu oyuncuların üçü de gelecek vaat eden potansiyelli oyuncular. tabii akibetleri ne olur, şimdiden kestirmek zor ama denebilecek isimler. ayrıca bu üçlünün yanında durmasını istediğim bir diğer isim de serdar gürler. özellikle mevcut yabancı sınırını ve 4-2-3-1 dizilimiyle oynayacaksak şayet; kanatlardan birinin yerli alternatifi olması gerektiği ihtimalini düşününce; bu çocuk bana göre aydın yılmaz'dan daha çok hak ediyor bu şansı.

  işbu yazdıklarım; bir transfer beklentisinden ziyade, bir transfer politikası beklentisi. bütün bunları yazmamda leogs'un verdiği bakınızların etkisi olduğunu da belirteyim. fitili ateşleyen o oldu. şahsen ben bu ara transfer sezonunda yabancı bir oyuncu alırsak bunun tek bir tane olacağını ve onun da sol bek olacağını düşünüyorum. mevcut sol bek adayları arasında da en öne çıkan isim kolarov olduğu için adını en üste yazdım. onun dışında yabancı transferi yapılması hem zor, hem de gereksiz. takımın kurgusunu bir kez daha reforme etmeyi gerektirecek bir fırsat transferi daha yapılmamalı, hoş yapılacağına da ihtimal vermiyorum ama yine de belirtmekte fayda var. örnek vermek gerekirse "aa 6 milyon euro ya, sudan ucuz!" deyip nani alınmamalı. tabii müthiş bir yerli sol bek bulunursa bir yerlerden, o zaman işler değişir. onu da buraya şerh düşelim, bir şey olacağı yok ama insan düşüyor işte.
 • 8
  ab statüsü kuralının yetişeceğini kesinlikle düşünmediğim, o yüzden bizim için bir şey ifade edeceğine inanmadığım transfer dönemidir. hele ki mevcut federasyon mahkeme tarafından değişiklik onansa dahi bunu erteletmek için elinden geleni yapar, 2-3 yıl sonrasından itibaren geçerli olacak der. o yüzden yapmamız gereken şey bir kaç yerli oyuncu takviyesi, bizdekilerin çoğu yetersiz ve formsuz. 4-5 yerli oyuncuyla oynamaya çalışıyoruz resmen, bu da istikrarsız sonuçlar doğuruyor.

  ayrıca bir korkum da var bu transfer dönemiyle ilgili, çıkan haber falan yok da, endişe ediyor insan yine de, aman diyim başımıza gelmesin: ibrahim toraman
 • 9
  ilk etapta ;

  (bkz: aleksander kolarov)
  (bkz: hakan çalhanoğlu)

  bu iki ismin alınması çok önemli. hele ki hakan çalhanoğlu'yu beşiktaş'a falan kaptırırsak ceza alana kadar söverim yönetime. çünkü çok farklı çok yetenekli bir oyuncu en azından bu transfer dönemi olmasa bile yazın kesinlikle alınması gerek. hem selçuk'u yedekler hem de çok iyi bir türk oyuncu katarız kadromuza.
 • 12
  aleksander kolarov'u ismi çok yazılmış, eğer uefa avrupa ligine düşersek oynatabiliriz, şampiyonlar liginde devam edersek kurallar gereği oynayamaz.

  not: 2014-2015 sezonuna geleceğini düşünüyorum ab vatandaşı oyuncuların yerli statüsünde sayılması kuralını. 6+0+4 kuralının 6+2+2 olması için 17 kulüp itiraz etmiş, fenerbahçe değişmesin deyince kalmıştı. o tarz bir düşünce olacaktır. eğer illa yabancı takviye istiyorsa mancini, amrabat gönderilip yerine oyuncu alınabilir.
 • 14
  fenerbahçe ve beşiktaş yerli kalecileri sayesinde bizden 1 yabancı fazla oynatarak avantaj sağlıyorlar. sezon başında yapmadığımızı devre arasında yapıp iyi bir kaleci kiralayarak biraz rahatlayabiliriz. ayrıca sağ beke salih dursun, sol beke ziya kesinlikle düşünülmelidir.

  (bkz: sinan bolat)*
  (bkz: salih dursun)
  (bkz: ziya erdal)

  not: ''yabancı sınırlaması'' sıkıntısını birazcık çözmek için en mantıklı fikir bence budur. başka fikri olan yazarlar mesaj kutuma yazabilir.
 • 16
  (bkz: ömer toprak)

  kesinlikle ama kesinlikle transfer edilmesi gerektiğini düşünüyorum. hem bazı maçlarda yabancı kontenjanını rahatlatmak için chedjou'nun yerine, hem de formsuz olduğunda semih'in yerine oynar. sağ bekte sabri'den daha iyi iş yapar, hatta avrupa maçlarında sağ bekte eboue gibi saçma sapan goller yedirmez.

  (bkz: aytaç kara)

  yerli sol bek alternatifimiz yok. hakan balta'yı sırf kontenjan açmak için oynatıyoruz ancak hakan balta sakatlanınca bruma tribüne gitmek zorunda kalıyor. sol beki yedekler, hatta belki hakan balta'yı keser. aynı zamanda sağ ayaklı olduğu için sağ bekte de kullanılabilir. kesinlikle almamız gereken futbolcu.

  (bkz: sercan kaya)

  şu an hücum hattında oynayan yerli oyuncularımız aydın yılmaz, umut bulut, burak yılmaz, emre çolak. umut ve burak kanatta bir yere kadar oluyor. aydın bir var bir yok, hala patlayamadı. emre çolak için de bir şey söylemeye gerek yok zaten. bu adam aslen forvet olsa da forvet arkası ve kanatlarda da oynayabilen, ligde alınabilecek hücum oyuncuları içerisinde teknik kapasitesi en yüksek olan, skora hem gol hem asist olarak en çok etki eden, en efektif oyuncu ve aynı zamanda çok yönlü. kesinlikle hücum hattına zenginlik katmak için çok ihtiyacımız var.

  (bkz: hakan çalhanoğlu)

  bu adamın alınması çok zor, ancak alınırsa muhteşem bir transfer olur. çok rahat bir şekilde selçuk'u yedekler ve hatta yaşı ilerledikçe en az selçuk kadar iyi olabilir. aynı zamanda sneijder'in mevkisinde de oynayabilir. onu da yedekleyebilecek daha iyi bir yerli oyuncu düşünemiyorum açıkçası. fakat transfer olmaya kendisi ne kadar sıcak bakar bilemiyorum. kulübünün de iki sene önce 3 milyon euro ödediği oyuncuyu ucuza bırakacağını sanmam. eğer transferi gerçekleşmezse bile mutlaka ama mutlaka o bölgeye iyi yerli alternatif almamız şart.

  mevcut yabancı kalitesi açık ara en iyi olan takımız. yabancı transferi yapmak bu sezon için aptallık olur. belki iyi bir kanat ve bek oyuncusu almamız gerekiyor ancak yerli kadrosunu düzeltmeden anlamı yok. kadromuzun toplam yerli kalitesi beşiktaş'tan ve fenerbahçe'den daha kötü demiyorum ama çok daha dengesiz. elimizde selçuk, semih ve burak'tan başka takıma koyabileceğimiz yerlimiz yok ki biz onları bile tartışıyoruz. bunda alternatifsiz olmalarının da payı büyük ama. çilek transferi bizi şampiyonlar ligi'nde gruptan çıkmamız halinde yarı final oynatmayacağına göre çilek milek uğraşmayalım hiç.
 • 17
  kesinlikle ama kesinlikle yerli solbek bulmamız, bi yerlerden çıkarmamız gerekirse yaratmamız gereken transfer dönemi. kim olur nerden olur bilemiyorum ama tarık çamdal'a bile fitim. yeterki sol bek mevkine yatkın, adam akıllı kademeye girip ayağı top yapabilen, saçmalamayan bi adam alalım.

  ömer toprak'ın ise gelmeyeceğini düşünüyorum. 2016'ya kadar sözleşmesi var ve yaşı daha 24. en az 8 milyondan kapıyı açarlar gibi geliyor. bizimkiler o kadar vermez bence.
 • 19
  ilk 11'in sol tarafının olmadığı düşünülürse en az 1 yabancı alınmasının şart olduğu transfer dönemi. bana kalırsa amrabat ve riera gönderilip yerine kolarov ya da benzeri tecrübede bir sol bek alınmalı. sol açık için genç bir yabancı kiralanabilir. bu iki yabancı dışında ise mutlaka türk sol bek ve kanat alınmalı.
 • 20
  yerlilerden serdar aziz, tarık çamdal ve erkan zengin'e talip olduğumuz konuşuluyor. hakan calhanoğlu için de ısrarcı olacakmışız.

  özellikle erkan zengin kendisi gelmek istiyormuş. erkan için dany+para karşılığında teklif yapılmış. eskişehir cephesi tarık'ı bırakmak istemiyormuş. serdar aziz için de yekta+para teklifinde bulunmuşuz bursaspor'a.

  yabancı olarak da sezon sonu sözleşmesi bitecek olan 32 yaşındaki evra'nın ismi öne çıkmış.

  kaynak: 34cimbom34
 • 21
  dönemin ilk gününde,

  gidenler = dany, riera, amrabat

  gelenler = kolarov/coentrao *, ömer toprak, sinan bolat *

  şeklinde geçmesi gereken dönem.

  daha sonra yekta, ceyhun, eray, aykut, engin, yiğit falan takasta kullanılıp iç piyasada bir şeyler yapılabilir.

  -------------------------muslera-----------------------------
  -
  eboue---------ömer-------------semih-----------kolarov
  -
  -------------------melo--------selçuk-----------------------
  -
  bruma------------------sneijder---------------------aydın*
  -
  --------------------------burak-------------------------------

  kadroyu ilk aşamada şu şekile getirebilirsek kanatlara nasıl takviye yapılır, savunmada dördüncü merkez oyuncu kim olur, drogba daha efektif nasıl kullanılır, sneijder'in yedeği kim olabilir diye düşünmek ve hamle yapmak için bir ay zamanımız olur.

  edit: belki trabzon'dan olcan'a *, akhisar'dan uğur falan da eklenebilir listeye.

  dediğim gibi, ilk aşama önemli.
 • 23
  ligi getirecek hamleler yapmamız gereken dönemdir. bu da bol yerli oyuncu transferinden geçiyor. iki yerli kanat lazım takıma emrah başsan ve olcan adın için kastırmak gerek. hakan çalhanoğlu ve yerli stoper de aldıktan sonra yabancı kaliteli bir sol bek almamız lazım. sol bek için kimsenin tahammülü kalmadığı için açıkcası digne dışında genç bir sol bek yarar getirmez , kolarov ya da evra ilaç olur.
 • 25
  fatih terim ve ünal aysal'ın görmezden geldiği bu sezon ki 6+0+4 kuralı gibi bizim taraftarlarımızında gelecek sezon ki 5+0+3 kuralını görmezden gelerek yabancı oyuncu isteriz diye anlamsızca konuştuğu transfer dönemidir. yerli oyunculara yönelmemiz gerektiği gün gibi açıktır. çünkü elimizden çıkarmak istediğimiz yabancı oyuncuların kimse üzerine atlamayacaktır. bu kısa dönemde şak diye yerli sol bek bulamayacağınıza göre (tarık çamdal sağ ayaklı bir sol bektir) riera-hakan balta ile bu sezonu geçirmek en mantıklısıdır. stoper konusunda şu anda takımımızın alacağı/alabileceği 3 stoper mevcuttur (serdar aziz - ömer toprak - serdar taşçı) yedek kaleci almalıyız saçmalığını da artık unutalım ufuk ve eray gayet yeterlidir. (ufuk'ta sakatlıktan çıkmıştı o yüzden eray oynamak zorunda kaldı ki r.madrid maçı harici diğer maçlarda bariz hatası da bulunmamaktadır) orta sahaya alınabilecek en ideal oyuncu hakan çalhanoğlu olarak görülmektedir. erkan zengin transferi de gereksizdir zira adama erman kılıç'ı niye gönderdin derler