• 3
  sevgili yazarlardan ricam var.

  1959 öncesi şampiyonlukların belli kısmının, türkiye kupasının öncülü sayılması gereken turnuvalarda alındığına dair bir yazı hatırlıyorum ama çok emin de değilim.

  bu yazıya göre, galatasaray'ın 1959 öncesi şampiyonlukların sayılması meselesine karşı çıkmak yerine adeta bir "kontra atak"la destek olması gerektiği vurgulanıyordu.

  59 öncesi türkiye kupaları sayılıyorsa, sonrasındaki türkiye kupaları da sayılmalı, şeklinde özetlenebilecek olan bi yazıydı.

  bilgisi olan renktaşlar ulaşabilirse, yazıyı entry'yi sileceğimi şimdiden bildiririm.
 • 9
  şu an için varolmayan birçok takımın şampiyonluğunun bulunduğu, karmakarışık mahalli lig şampiyonluklarıdır. güneşspor olayı sebebiyle o dönem kan kaybetmiş olan galatasaray'ın, bu dönemde uzun süre şampiyonluk yaşamamış olması gayet doğaldır. güneşspor ile birleşmiş olduğumuz için, onların kazandığı bir şampiyonlukta bizim hanemize yazılır.

  aslında bakarsan o dönemler şampiyon olup, şu an kapanmış olan kulüpleri tek tek bünyene katacaksın. haliyle onların kupaları da senin hanene işleyecek. ondan sonra bak bakalım eski şampiyonlukları bir daha ağzına alan oluyor mu? cidden böyle bir şey yapılması lazım.
 • 12
  en büyük payesinin verilmediğini; söke söke alındığını anlayamamış bir camianın kendini komik hale getirdiği bir başka çalışma.

  isterseniz şampiyonluk sayınızı birileriyle konuşup 40 yapın. ne değişecek? ispanyaya italyaya gidince daha mı çok konuşulacaksınız?

  koskoca 30 milyon taraftarı olan bir camianın en büyük olduğunu ıspatlama mecburiyetine girme telaşı, bu uğurda ancak kendi masturbasyonları olabilecek bişeyin peşine düşmesi falan ne komik.

  isterseniz istanbulun ücra köşelerinden çıkardığınız 100 tane şampiyonluğunuz olsun, ne yazikki bizim arkamızdasınız. bu değişmeyecek. çünkü bu 100 şampiyonluk birleşince bir avrupa kupası finali bile etmeyecek. sorry but true.
 • 16
  bence 2 yıl bekleyip 5. yıldıza geçsinler. yok pardon konu bu değildi. her yerden birileri salladığı için kafam yandı. konuları karıştırıyorum. ama fenerbahçe 1959 öncesi şampiyonlukları hak etmektedir(!) kutlu davasında kendilerine başarılar diliyorum(!) lan allah uzun ömür verirse, şerefsizlerin şampiyonlukları kadar fatih terim tek başına alacak. hala masa başı oyun peşindeler. beşiktaş'ın sonradan eklenen iki şampiyonluğunun teslim edilmesini gerçekçi bulmuştum çünkü ilgili dönem analiz edilirse hem tüm türkiye'yi kapsayan son turnuva yapılmış ve şampiyon olmuşlardır hem de türkiye avrupa maçları için beşiktaş'ın adını bildirmiştir. (turnuvanın yapılma sebebi avrupa'nın türkiye'den takım ismi talep etmesidir.) ama fenerbahçe'nin ki akıllara zarar bir istek. o zaman izmir, ankara ve adana bölge turnuvalarının da şampiyonları tescil edilsin. şuan adı olmayan kulüpler de şampiyonluk payı ve yıldız alsın aq.
 • 17
  1959 yılında oynanmaya başlanmış türkiye şampiyonasını oraya buraya çekmek, eğip bükmek aptallıktan başka bir şey değil.

  "deli kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış" derler ya atalarımız, tam o hesap.

  eski köye yeni adet mi olurmuş. 1959'da kurulmuş, 59 yıldır devam eden türkiye süper ligine kimse ihanet edemez. o zaman şehirlerarası hatta köyler arası şampiyonalar da sayılsın.:)

  hadi gidin yatın be...
 • 18
  milli küme şampiyonluklarını istiyorlar.

  önce milli küme nedir? onu anlatalım ;

  milli küme, istanbul, izmir ve ankara takımlarının katıldığı (evet türkiye'de sadece üç il vardı o zaman) bir turnuva. deplasmanlı lig diyelim hadi.. burada istanbul liginden ilk dörtte yer alan takımlar, ankara ve izmir liglerinden de ilk iki de yer alan takımlar katılırdı.

  tabi deplasmana gitmek pahalı bir şey olduğu için izmir takımları kendi aralarında birleşerek üçok ve doğanspor isimleri ile yarışmışlığı var. fenerbahçe buradaki şampiyonlukları istiyor. bu arada bu turnuvanın adı maarif mükafatı (milli eğitim kupası). milli küme ismi sonradan icat edilmiştir.

  https://i.hizliresim.com/JQJlrB.jpg

  yani aslında spor eğitimine katkı verildiği için kulüpler arasından düzenlenen bir kupadır. bu çok sonraları tsyd kupası olarak başka bir şeye dönüşmüştür tabi de oraya girmeyelim.

  fenerbahçe buradaki 6 şampiyonluğu istiyor.
  ister neden istemesin de bu bir lig değil. tüm türkiye'yi kapsamıyor. o dönem bölgesel ligler var. o liglerden çıkan hiç bir takım davet edilmemiş. sadece üç il.. bu üç ilin tüm türkiye'yi kapsadığına inanıyorsanız sıkıntı yok. verelim 6 şampiyonluğu olsun bitsin..

  bu arada bu yıldız olayını (fikrini) ortaya atan aziz bey'dir. o zaman galatasaray ve beşiktaş fenerbahçe'nin gerisinde olduğu için yıldızlı formaların çok satacağını düşündüğünden böyle bir fikir atmıştı vakti zamanında..

  neyse, geleyim asıl konuya.
  milli eğitim kupası sonrası bir de türkiye futbol birinciliği ortaya çıktı.
  bu konuda parasal nedenlerle sıkıntıya düştü. zira hep milli eğitim kupası hemde türkiye futbol birinciliği aynı yıl içinde yapılıyordu. deplasman maliyeti fazlaydı.

  mesela 1940'da milli eğitim kupası şampiyonu fenerbahçe'ydi. ama aynı yıl türkiye futbol birincisi eskişehir demirspor'du.. şimdi bu yıldaki şampiyon kim? fenerbahçe mi? eskişehir mi?

  1941'de beşiktaş milli eğitim kupasını aldı. aynı yıl türkiye futbol birincisi gençlerbirliği oldu. şampiyon kim??
  1942'de milli eğitim kupası yapılmadı. türkiye futbol birincisi de ordu takımı harpokulu oldu.

  böyle devam ediyor bu.
  aynı yıl hem milli eğitim kupasını, hemde türkiye futbol birinciliğini kazanan bir takım yok.
  dahası, milli eğitim kupasında yarışan ankara takımları, ordu takımlarına asker gönderdiğinde katılmamış. beşiktaş abd turnesine çıktığı için katılmamış...

  böyle düzenli olmayan, tüm ülkeyi kapsamayan sadece üç ilden ibaret olan bir turnuvaya lig demek, milli eğitimi kupasına, milli küme dedirtmek.. bilmiyorum. anlam veremiyorum..

  sonuçta tarih yalan söylemez.
  bu kupalarda en başarılı takım fenerbahçe'dir. ama bunlar lig değil birer kupadır, turnuvadır.
 • 20
  galatasaray 3. yıldızı alınca formasının her yanını yıldızlarla donatan, 4. yıldızı alınca sırtına kuyruklu yıldızlı reklam alan kulübün "en uzağa ben işerim" hevesiyle sarıldığı durum. evet doğrudur herkes gibi onların da 1959 öncesi birincilikleri vardır ama bu ligde değil. istiyorlarsa o ligleri yeniden kurup gidip orda oynasınlar. orada oynadıkları formalara 1959 öncesi yıldızlarını yapıştırabilirler.
 • 22
  lisansı bitirdiniz. yüksek lisans istiyorsunuz. ne gerekli ise tamam sınavlar var, hocalar size güveniyor vesaire vesaire... sizin gibi aday olan birçok kişiden biri çıkıp diyor ki "bir saniye ya. ama bizim lise, ortaokul, ilkokul diploma notlarımız da var. hepimizin bu notlarını da katalım işin içine."
  şimdi lisans, sınav, ortaokul/lise gibi kelimelerin yerine doğru olanları yerleştirin. durum bu.
 • 23
  fenerbahçe'nin saha içinde başarısız olduğu bir dönemde yine ısıtarak önümüze koymaya çalıştığı bu konu da bir şeyler karalamak istiyorum. evvela 1959 öncesi profesyonel bir lig ortamı yoktu. hemen hemen her ilin kendine ait takımları ve şampiyonları mevcuttu. yani ulusal bir yarıştan sözetmek mümkün değil bu yıllar için asla. 1959 öncesi şampiyonlukları değerlendirirken 3 ayrı ligden söz etmek mümkün. milli küme (1936-1950), istanbul futbol ligi (1923-1951) , türkiye istanbul profesyonel ligi (1952-1959). görüldüğü gibi aynı yıllarda oynanan 2 ayrı lig de mevcut bu dönemlerde.
  bu turnuvaların itibar düzeyleri ise tartışılır. zira fenerbahçe'nin ulusal olduğunu iddia ettiği ve önde olduğu için, şark kurnazlığı yaparak saydırmaya çalıştığı milli küme şampiyonalarına galatasaray her yıl katılım göstermemiş. ayrıca bu turnuva sadece ankara, istanbul ve izmir takımlarının katılımı ile oluşan bir lig.
  profesyonel namzeti ilk turnuva olma özelliği taşıyan istanbul profesyonel futbol ligi ise 1952-1959 yılları arasında oynanırken burada fenerbahçe ve galatasaray üçer, beşiktaş ise iki defa mutlu sona ulaşmış. burada hemen herkesin aklına gelen ilk soru 1936-1950 yıllarında oynanan milli kümenin 1950-1959 yılları arasında neden oynanmadığıdır. zira 1950 sonrası profesyonel istanbul ligi kulüpler tarafından en prestijli turnuva olarak görülmüştür.
  fenerbahçe'nin başvuru yaparsa haklı olacağı tek bir nokta var aslında. o da geriye dönük şampiyonluklar sayılmasa da sırf beşiktaş'a geri kaldı diye hediye edilen 1956-1957, ve 1957-1958 yılı şampiyonluklarının geri alınması gerekliliğinin ortaya çıkması. şimdinin türkiye kupası statüsü ile oynanan bir turnuvanın şampiyonu olan beşiktaş'a lig şampiyonluğu apoletinin verilmesi haksızlıktan başka bir şey değildir.
 • 25
  burada denmesi gereken husus şu olmalı, fenerbahçe camiası 90'lardan önce 4-5 şampiyonluk öndeyken niye bu meseleyi gündeme atıp da bastırmadı, geriye düşünce birden aklına geldi lefter'lerin şampiyonlukları? 1985 senesinde fenerbahçe'nin 11 şampiyonluğu varken galatasaray'ın da beşiktaş'ın da trabzonspor'un da 6'şar şampiyonluğu vardı yani en yakın 3 rakibinden de 5 şampiyonluk öndeydi fenerbahçe. o zamanda da deseydi ya bunu?
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!